Методичні розробки.
  
  Автор: логопед МДОУ "Дитячий садок N 43" міста Казані РТ Ruzaeva Ірина Володимирівна
  ЗМІСТ.
  ВВЕДЕННЯ
  ГЛАВА I. ХАРАКТЕРИСТИКА ЗВ'ЯЗКОВОЮ УСНІЙ МОНОЛОГІЧНОЮ ПРОМОВИ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
   1.1. ОСОБЛИВОСТІ ПОРУШЕННЯ ЗВ'ЯЗКОВОЮ УСНІЙ МОНОЛОГІЧНОЮ МОВИ В ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З НЕДОРОЗВИНЕННЯМ 
 МОВИ.
   1.2. ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ЗВ'ЯЗКОВОЮ УСНІЙ МОНОЛОГІЧНОЮ МОВИ В ДІТЕЙ З ПРОБЛЕМАМИ В МОВНОМУ РОЗВИТКУ
  1.3. АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ ЗІ СТАРШИМИ 
 ДОШКІЛЬНИКАМИ, ЩО МАЮТЬ ПОРУШЕННЯ МОВИ
  ГЛАВА II. ПРОГРАМА ПО РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ У ДІТЕЙ ІЗ ЗАГАЛЬНИМ 
 НЕДОРОЗВИНЕННЯМ ПРОМОВИ III РІВНЯ
   ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
  Основні вимоги до рівня підготовки вихованців.
  Способи перевірки знань умінь і навичок.
  ЗМІСТ ПРОГРАМИ
  КОНСПЕКТИ ЗАНЯТЬ ТА ЛІТЕРАТУРНО 
 ХУДОЖНІ ВІКТОРИНИ
  Заняття 1.
  Заняття 2.
  Заняття 3.
  Заняття 4.
  Заняття 5.
  Заняття 6. 
  Заняття 7.
  Заняття 8.
  ДВА КУРЧАТИ
  БДЖІЛКИ НА РОЗВІДКАХ
  НА МАШИНІ
  БІБЛІОГРАФІЯ
   
   
  Заняття 5.
  ТЕМА: Переказ розповіді К. Ушинського 
 <Суперечка дерев> 
 за ролями
  МЕТА: Навчати дітей зв'язно, послідовно, переказувати текст художнього твору; 
 Закріплення характерних ознак осені;
 Активізація словника по темі 
 <Дерева> 
 ;
 Вчити дітей правильно будувати і вживати у своїй промові різні види 
 пропозицій;
 Розвиток окремих частин мовного апарату, координації рухів і дрібної 
 моторики;
 Робота над диханням і мімікою;
 Розвиток мислення, шляхом відгадування загадок;
 Розвиток уяви і творчості;
 Виховання естетичного почуття, емоцій;
 Вчити застосовувати нові способи перетворень враження, використовуючи приклад 
 пожвавлення;
  ОБЛАДНАННЯ: магнітофон, аудіо касета 
 <Російська поезія> 
 , програвач, 
 пластинки П. І. Чайковський 
 <Пори року. Жовтень> 
 , Шопен 
  <Вальси> 
 лялька 
 <Осінь> 
 , 
 наочний матеріал з розвитку окремих частин мовного апарату, 
 координації рухів і дрібної моторики; шапочки дерев, осінні 
 листя, дари осені (подарунки дітям), ширма.
  ХІД ЗАНЯТТЯ:
  
    - Організаційний момент.
 
  
   - До нас прийшли гості, подивитися, як ми з вами можемо займатися. Привіталися з гостями.
 Сьогодні ми будемо розмовляти про що? Відгадайте загадку.
 Вранці ми у двір йдемо,
 Листя сиплються дощем.
 Під ногами шелестить
 І летять, летять, летять. (осінь)
 II. Артикуляційна гімнастика.  
 -Осінь любили багато поети, художники і писали гарні картини і вірші. Зараз ми прослухаємо вірш Фета <>. Ідіть ближче до магнітофона, слухайте уважно.
 (включається касета 
 <Російська поезія> 
 вірш >)
 -Діти вам сподобалося вірш? Ви хочете також красиво говорити, читати вірші?
 Ми з вами будемо цьому вчиться.
 -Взяли вихідне положення: опускання і піднімання нижньої щелепи 
 (паралельно з рухом рук)
 вихідне положення: зуби зімкнуті, 
 <Парканчик - трубочка> 
 
 вихідне положення: мова лежить біля нижніх зубів, 
 <Гойдалки> 
 .
 вихідне положення: мова лежить біля верхніх зубів, 
 <Конячка> 
 .
  III. Активізація знань.
 (Звучить музика Чайковського П. І. 
 <Жовтень> 
 з циклу 
 <Пори року> 
 )
 -А зараз сідаємо тихесенько на місця, закриваємо очі і переносимося в казковий, чарівний, незвичайний, осінній ліс. А ось і сама господиня Природи! Діти здогадалися хто це?
 ( Вноситься лялька 
 <Осінь> 
 )
 Про: Здрастуйте, діти, ви знаходитесь у осінньому царстві. Озирніться навколо, як красиво!
 Що вам подобається в моєму осінньому лісі?
 А ви знаєте, хлопці, що ще буває восени?
  
    - Дихальна гімнастика.
 
  
   -Як гарно тут! А які незвичайні запахи!!! Я відчуваю запах прілого листя. Давайте понюхаем. Вдих через ніс, видих через ніс. Пропитаемся цим запахом.
 А навколо стільки свіжого, чистого повітря. Вбираємо його в себе через рот, видихаємо через ніс. Насытимся цим повітрям.
 Але трохи похолодало, і наші долоньки замерзли, зігріймо їх (переривчасте дихання).
 Про: Які звуки ви чуєте в лісі?
 (крики птахів, стукіт дятла, шурхіт листя, завивання вітру, шум дерев)
  
    - Переказ.
 
  
  Чарівниця-осінь перетворює нас в дерева. Вітряно, вітряно,
 Вся земля провітрена.
 Вітер, діток віднеси-
 І дерева перетвори.
 (одягаємо шапочки різних дерев і беремо в руки осіннє листя)
 - Я буду деревом осинкой. А ти ким будеш?
 В яке дерево ти перетворився? 
 - Деревам у казковому лісі добре, приємно, їх пестить лагідне осіннє сонце, Але я щось чую:
 "Це засперечалися дерева поміж себе: хто з них краще? Ось дуб каже: 
 (переказ дітьми)
 - Я всім деревам цар! Корінь мій глибоко пішов, стовбур в три обхвати, верхівка в небо виглядає; листя у мене вирізні, а сучки, ніби вилиті із заліза. Я не кланяюсь бурям, не гнусь перед грозою.
   Почула яблуня, дуб хвалиться, і мовила:
 - Не хвастай багато, дубище, що ти великий і товстий: зате ростуть на тобі одні жолуді, свиням на потіху; а моє-то рум'яне яблучко і на царському столі буває.
   Слухає сосонка, иглистой верхівкою хитає: 
 -- Стривайте, - каже, - хвастати; ось прийде осінь, і ви обидва будете стояти голими, а на мені все ж залишаться мої зелені колючки; без мене в холодній стороні життя б людям не було; я їм і пічки топлю, і хати строю.
  
    - Закріплення лексичного матеріалу.
 
    - Ось налетів вітерець на дерева і почався листопад.
 
  
   (діти розкидають листя)
 - Які листя впали з твоїх гілок? (дубові, кленові тощо)
  
    - Підсумок.
 
  
   - Чарівниця-осінь перетворює нас знову у дітей Вітряно, вітряно,
 Вся земля провітрена.
   Вітер, діток віднеси
   У дитячому садку опусти.
 - Як багато цікавого ми побачили і почули в гостях у чарівниці - осені. А які дерева вели суперечку між собою? Дякую за подорож.