Методичні розробки.
  
  Автор: логопед МДОУ "Дитячий садок N 43" міста Казані РТ Ruzaeva Ірина Володимирівна
  ЗМІСТ.
  ВВЕДЕННЯ
  ГЛАВА I. ХАРАКТЕРИСТИКА ЗВ'ЯЗКОВОЮ УСНІЙ МОНОЛОГІЧНОЮ ПРОМОВИ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
   1.1. ОСОБЛИВОСТІ ПОРУШЕННЯ ЗВ'ЯЗКОВОЮ УСНІЙ МОНОЛОГІЧНОЮ МОВИ В ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З НЕДОРОЗВИНЕННЯМ 
 МОВИ.
   1.2. ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ЗВ'ЯЗКОВОЮ УСНІЙ МОНОЛОГІЧНОЮ МОВИ В ДІТЕЙ З ПРОБЛЕМАМИ В МОВНОМУ РОЗВИТКУ
  1.3. АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ ЗІ СТАРШИМИ 
 ДОШКІЛЬНИКАМИ, ЩО МАЮТЬ ПОРУШЕННЯ МОВИ
  ГЛАВА II. ПРОГРАМА ПО РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ У ДІТЕЙ ІЗ ЗАГАЛЬНИМ 
 НЕДОРОЗВИНЕННЯМ ПРОМОВИ III РІВНЯ
   ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
  Основні вимоги до рівня підготовки вихованців.
  Способи перевірки знань умінь і навичок.
  ЗМІСТ ПРОГРАМИ
  КОНСПЕКТИ ЗАНЯТЬ ТА ЛІТЕРАТУРНО 
 ХУДОЖНІ ВІКТОРИНИ
  Заняття 1.
  Заняття 2.
  Заняття 3.
  Заняття 4.
  Заняття 5.
  Заняття 6. 
  Заняття 7.
  Заняття 8.
  ДВА КУРЧАТИ
  БДЖІЛКИ НА РОЗВІДКАХ
  НА МАШИНІ
  БІБЛІОГРАФІЯ
   
   
  Заняття 4.
  ТЕМА Розглядаємо картини Ф. П. Толстого "Букет квітів, метелик і пташка"
  МЕТА: Вчити дітей послідовному рассказыванию по картині; 
 звернути увагу на фон, відзначити значимість колірної палітри. 
 Активізувати лексику по темі "Комахи",
 розвивати творчі здібності дітей;
 Корекція граматичного ладу мови (словотвір за допомогою 
 зменшувально - пестливих суфіксів)
 Виховання почуття прекрасного
  ОБЛАДНАННЯ: художня картина, магнітофон, умовні схеми для складання 
 розповіді, колірна палітра, чарівна паличка, кольорові олівці.
  ХІД ЗАНЯТТЯ:
  I. Орг. момент  
 - Я сьогодні перетворюю вас у комах, які живуть у нас території Республіки Татарстан. І до кого я доторкнуся своєю чарівною паличкою, повинні сказати хто він і який. Наприклад: "Я жовто - коричнева велика метелик махаон"
 (Діти характеризують придуманих комах).
  II. Актуалізація знань. Лексико - гарамматическая гра "Назви ласького"
 - А тепер я перетворюю вас в маленьких - маленьких комах. Скажіть про себе які ви. Я коричневенькая метелик
 Чорненький мураха
 Червоненька божа корівка
 Зелененький коник і т. д.
  
 III. Пред'явлення картини. Словникова робота
 - Сьогодні я покажу вам картинку "Натюрморт" Ф. П. Толстого. Що таке натюрморт?
 Якщо бачиш на картині
 Троянду, вазу на столі, 
 Або морс у великому графині
 Або троянду в кришталі
 Або бронзову вазу
 Або грушу або торт
 Або всі предмети відразу
 Знай, що це натюрморт.
  IV. Розбір картини 
 - Подивіться і скажіть, які предмети намальовані?
 Яким вийшов букет? (радісним, яскравим, красивим, ароматним, польовим, річним)
 Розкажіть про пташку?
 Якими словами можна описати метелика і гусінь?
 Що вам подобається в картині? 
 Як би ви назвали цю картину? 
 А Ф. П. Толстой назвав "Букет квітів, метелик і пташка"
  V. Ф./хвилинка
 Стреко - стреко - бабка
 Смарагдові очі,
 Крила швидко розгорни,
 Коло наш швидко облети! (Імпровізація рухів)
  VI. Розповіді дітей по картині
 - Придумайте розповідь хто і де зібрав такий яскравий різнокольоровий букет? 
 Куди принесли? 
 Як з'явилася красива метелик махаон і яскраво строкатий щиглик? 
 - Я думаю що цей чепурний і яскравий букет зібрала мама для свого хворого сина. Вона взяла рожеву космею, яскраво оранжевий з жовтими смужками квітка бархатца, високорослий яскраво червоний мак, і різнобарвний запашний горошок, з ніжним приємним запахом. Принесла всю цю красу і поставила в прозору вазу. Але несподівано в відкрите вікно влетіла королева всіх метеликів махаон. Вона сіла на бочок вази розкрила крильця і застигла. Птах Щиголь, який жив у хлопчика в клітці так само непомітно сів на стіл. Хлопчик дивився на цю картину і йому стало радісно, добре, весело т. к. тільки радість, веселощі, гарний настрій робить людину здоровою. Хлопчик почав одужувати і скоро зовсім одужав.
 (Розповіді дітей)
  VII. Пальчикова гімнастика  
 Немов у бутончик зібрав пелюстки.
 У жменьку зібрали пальці лівої руки. 
 Сонце посилає свої промені. 
 Пальці розкриті у лівої руки
 Вранці під сонцем квіти розкриваються.
 Пальці на правій руці розпрямляються. 
 Сонечко село і згустився морок, 
 І до ранку мій квіточку закрився. (щіпку)
  
    - Малювання
 
  
  Запропонувати дітям намалювати натюрморт. 
 - Який настрій було, коли ви малювали, що ви намалювали, розкажи
 - Натюрморт з якими квітами намалювали б ви.
  IX. Підсумок
 - Вам подобається ця картина? Чому?