Консультації для вихователів
    
    З досвіду роботи.
    Автор: Вихователь Ібрагімова Ельвіра Мухаметовна, муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад "Дитячий садок N 362 комбінованого виду" Приволзького району р. Казані.
    Додаток N 3. 
    Конспект 
 заняття для дітей старшої групи на тему "Нове життя старого міста".
    Мета: - актуалізація знань дітей про рідне місто,
 - знайомство з Казанським Кремлем,
 - знайомство зі старовинними легендами про Кремлі,
 - виховання любові до міста, його історії,
 - розвиток монологічною промови дітей, вчити складати описовий розповідь за ілюстрації,
 - вчити працювати в групі, згуртування дитячого колективу,
 - розвиток логіки, мислення, пам'яті,
 - індивідуалізація навчання.
 Обладнання: карта "Казанського Кремля", макет Кремля, фотоальбом, портрет цариці Сююмбіке, мозаїка з видами архітектурних пам'яток "Казанського кремля".
 Хід заняття: 
 Вступна бесіда:
 - Хлопці, в якій республіці ми вами живемо?
 - Кокою місто є столицею нашої республіки?
 - Чи Любите ви своє місто?
 - Як ви думаєте, чи змінюється наше місто? Як він змінюється?
 Сьогодні на нашому занятті ми продовжимо знайомитися з історією нашого міста і познайомимося з цікавим історико-архітектурною пам'яткою - стародавньою фортецею "Казанський кремль"
 Наше місто дуже великий, зараз в ньому проживає більше 1 мільйона жителів. Багато хто з вас живуть у багатоповерхових будинках, яких у нас в місті дуже - дуже багато. І, щоб доїхати до іншого кінця міста, нам з вами треба їхати на автобусі або на машині близько двох годин.
 Однак таким великим наше місто було не завжди. Уявіть, що багато років тому і навіть багато століть тому, коли ще не було ваших мам, бабусь і прабабусь, наше місто був зовсім маленьким, крихітним. Його можна було обійти навколо всього за 15 хвилин. І жителів у ньому теж проживало мало. Ці жителі називали себе волзькі булгари. Це вони побудували маленьку фортецю "Казань" на високому пагорбі в гирлі двох річок Казанки і Волги. Пізніше стіни цієї дерев'яної фортеці були замінені на кам'яні. Самі жителі входили в місто через проїзні ворота. Щоранку біля цих веж опускався підйомний міст через рів з водою і по ньому мандрівники і торговці з інших країн, родичі жителів заходили в місто. Сьогодні в фортеці вже не живуть люди як і раніше, немає ринків і лазень, кінного двору і будинків багатих городян. Нині Кремль - це пам'ятник архітектури, пам'ятка минулого. Стіни цієї фортеці сьогодні охороняє держава. Всіх туристів приваблюють красиві білокам'яні вежі і потужні високі-високі стіни. 
    
      
    
     - Давайте пригадаємо, які архітектурні пам'ятки знаходяться на території кремля? ( Діти разом з вихователем складають на фланеграфе карту - схему Казанського кремля)
 - А це що за башта далеко?
 Не та ль, яку звуть Сююмбіке?
 Нас красою і статтю підкорила.
 А за легендою ось як справу було.
 Сююмбіке, прекрасна Цариця,
 Красою Івана Грозного полонила.
 Вирішив Цар на красуня одружитися
 І на Казань пішов військовою силою.
 Щоб війну від граду відвести, 
 Вона Цареві звеліла звести вежу.
 І стрибнула з вершини вежі тієї,
 Не ставши дружиною Івана Грозного.
 (Вихователь демонструє портрет цариці Сююмбіке, ілюстрацію вежі Сююмбіке)
 -Хлопці, до нас часто приїжджають гості, і ми з задоволенням розповідаємо їм про визначні пам'ятки нашого міста. Давайте ще раз згадаємо архітектурні пам'ятки Казанського кремля: зберемо мозаїчне панно і розповімо про них.
 (Вихователь, об'єднавши дітей в групи, роздає мозаїку з видами архітектурних пам'яток, що знаходяться в кремлі. Завдання кожної групи дітей зібрати мозаїку і скласти описову розповідь. Спочатку в групах проводиться гра "Сніжний ком" Кожна дитина складає одне речення по картині, потім вихователь пропонує більш сильним дітям об'єднати ці пропозиції в один розповідь по картині.)
 - Як видно з ваших розповідей, незважаючи на ваш юний вік, ви знаєте історію свого міста, любіть своє місто і хочете, щоб його полюбили всі, хто приїжджає в гості до нашого міста. Я права?
 - Тому нам потрібно дбайливо ставитися до пам'яток архітектури, допитливо і вдумливо вивчати історію свого міста.
 "О, Казань, промениста наша столиця!
 Пощастило нам тут народитися! 
 І я схиляю голову в святому почутті
 Перед кожним твоїм дорогим куточком!"
 (Мухамет Садри)