logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«Подорож по весняному лісі до диким звірам»

Конспект заняття з розвитку мовлення.

  Автор: Райська Тетяна Володимирівна, вихователь, ГБДОУ д/з N32 міста Санкт-Петербурга.

Скачати презентацію до цього заняття.

 

Мета: Закріплення знань дітей про життя диких звірів навесні.
Завдання:
1 Розвивати слухове увагу та логічне мислення шляхом розв'язання логічних завдань.
2 Розвивати фонематичний слух і слухо-мовленнєву пам'ять у дітей.
3 Продовжувати розвивати мовне дихання.
4 Активізувати словник дітей за допомогою слів, характерних ознак весни і змінами у житті звірів взимку.
5 Продовжувати розвивати дрібну моторику пальців рук, вчити узгоджувати рухи пальців з текстом пальчикової гри.
6 Вчити узгоджувати числівники з іменниками, вживати відмінкові форми множини іменників та прикметників, утворювати присвійні прикметники.

Попередня робота:
Читання Т. А. Шорыгина «Які звірі в лісі».
Розглядання ілюстрацій диких звірів.
Розмальовки: « Дикі звірі».
Обладнання заняття:
Застібки: їжачки, ведмідь, весна-красна, сніговики, жаба, дерева, ялинки - для дрібної моторики.
«Білочка» допомога на дихання на кожну дитину.
Картинки із зображенням звірів: зайця, лисиці, вовка, бурого ведмедя, білки, а також картинки про прикмети весни: сонце вище, небо синє, проталини, перші проліски, біжать струмочки, граки прилетіли, вийшла ведмедиця з ведмежам з барлогу.
Моделі: сонце, струмок, зміна забарвлення шерсті у звірів.
Хід заняття:
Діти, відгадайте загадку:
Продовжує свій біг рік
От і почав танути сніг,
Пташиний гомін, метушня,
Значить, скінчилася зима,
Сонце яскравіше сотні фар
До нас Весну призводить. . . (березень)
БЕРЕЗЕНЬ перший весняний місяць. Його називають вранці весни, солнечником. Сонце піднімається вище і світить яскравіше, дні стають довшими. Небо синє. Сніг стає рихлим, замети осідають, бурульки падають і розбиваються, а опівдні дзвінко капають. У народі березень називають - «капельником». Березень мінливий - то снігом сіє, той сонцем гріє, а по ночах холодно. У березні оживають звірі та птахи. В кінці березня ворони будують гнізда і відкладають яйця, прилітають граки. Виставити картинки.
Діти сьогодні ми з вами відправимося у подорож в весняний ліс.
Взяли віжки і скачемо на «коника» (артикуляційна гімнастика), зупинилися: «Тпру-у».
Відгадайте загадку:
Та вухастий і глазаст,
І лякатися здатний.
Забереться в кущ і спить,
Качан з'їсть - і ситий. (Заєць).
Правильно це заєць. (виставити картинку)
Діти, як звати тата у зайців? А маму? А їх діточок? Правильно заєць, зайчик і зайченята.
Зайці живуть у лісах. Влітку їдять траву, а взимку гілки чагарників і кору дерев. Зайченята народжуються навесні, коли ще сніг не зійшов. Ростуть дуже швидко. Народжуються менше, ніж долоню людини. Трьох денного зайченя зловити дуже важко. Якщо мами поруч немає, то їх годує будь-яка зайчиха молоком. У зайців багато ворогів, хто любить поласувати їх смачним м'ясом. Вірно - це і лисиці, і вовк, і собаки, і хижі птахи і мисливці.
Давайте згадаємо і прочитаємо по-різному швидко, як сорока стрекоче і повільно, як черепаха - вірш А. Л. Барто про зайчика.
Зайчика кинула господиня,
Під дощем залишився зайчик.
З лавки злізти не зміг
Весь до ниточки промок.
А зараз ми пограємо в гру: «Закінчи пропозицію».
Заєць взимку білий, а влітку.......(сірий)

У зайця хвіст короткий, а вуха ...(довгі).
У зайця задні лапи довші, а передні......(короткі).
Заєць пухнастий, а їжак...(колючий).
Молодці! Дуже добре. Тепер зіграємо в ігри: «Зміни за зразком». Чий? Чиї? Чиє?
Ніс зайця - заячий ніс.
Очі зайця - заячі очі.
Лапа зайця - заяча лапа
Приготувалися, скачемо на конячці далі. (артикуляційна гімнастика). Зайця побачили, а тепер відгадайте, кого зустрівши у весняному лісі?
Ось біжить колобок
У нього колючий пліч,
Його в руки не візьмеш,
Тому що це ..........(Їжак).
Навесні в ежиной норі з'являються малята з закритими очима і вухами, голок на них спочатку немає зовсім. Годує їх мама молоком. Вночі виходять на полювання: знищують шкідливих комах, воюють з щурами, мишами, отруйними зміями.
Давайте повчимося говорити чистомовки про їжаків.
Жа-жа-жа - ми бачили їжака, Жа-жа-жа - є голки у е...(жа).
Жи-жи-жи - біжать єжи, Жи-жи-жи - мені ежаток поки.....(жі).
Жу-жу-жу - допоможи їжаку. Жу-жу-жу - я з їжаками не дру...(жу).

Зіграємо в гру: «Четвертий зайвий». Поясніть свій вибір.
Лисиця, ведмідь, заєць, ( дятел).
Сорока, (білка), шишкар, синиця.
Вовк, їжак, (кінь), лисиця.
(заєць), кіт, заєць, собака.
Білченя, лисеня, (ведмедиця), вовченя.
Лисиця, вовк, заєць, (білка). Запаси в дуплі робить.
Ведмідь, (заєць), лисиця, вовк. Змінює забарвлення шерсті.
А тепер гра: «Закінчи пропозицію».
Їжак спить вдень, а полює ........(вночі).
Їжак маленький, а ведмідь ..........(великий).
Добре, а тепер пограємо в гру: «Змініть за зразком». Чий? Чиї? Чиє?
Ніс їжака - ежиный ніс.
Очі їжака - ежиные очі.
Лапа їжака - ежиная лапа.
Відмінно! Далі скачемо на конячці. Здогадайтеся, кого ми з вами зараз побачимо?
На гілці не пташка -
Звір - невеличка,
Хутро теплий, як грілка.
Хто ж це? ..... (Білка).
Вірно, білка. (Виставити картинку). Ялинові та соснові шишки улюблені ласощі білок, тому вони живуть у хвойних лісах. Хвіст не тільки прикрашає, але і зігріває білку в непогожі дні. Він допомагає їй в стрибках. Розпушивши хвіст, як парашут, білка перелітає з гілки на гілку. Працьовитий звірятко робить 2-3 гнізда, щоб у разі небезпеки перенести в них білченят. Навесні в беличьем будиночку з'являються маленькі білченята. У лісі біля білок багато ворогів. На деревах яструби, сови, пугачі. На землі - лисиця, горностай, куниця. Любить білочка ягоди, яблука, горіхи, гриби, бруньки, може зловити і мишу-полівку і розорити пташине гніздо. Встаньте поруч зі стільчиками і пострибайте, як білочки. А зараз я кожному дам «білочку» і ви подує їй на хвостик повільно-повільно, щоб він распушился. Молодці! Сідайте на свої місця. А тепер пограємо в «Зміни слово». Чий? Чиї? Чиє?
Ніс білки - беличий ніс.
Очі білки - білячі очі.
Лапа білки - біляча лапа.
Хлопці, зараз гра: «Відповідай на питання», про рудих білок.
Хто? Руді білки.
Немає кого? Рудих білок.
Даю кому? Рудим білків.
Бачу кого? Рудих білок.
Задоволений ким? Рудими білками.
Кажу про кого? Про рудих білок.
Діти кого ми з вами вже зустріли у весняному лісі? Правильно: зайчика, їжачка, білочку. Тепер скачемо далі на конячці. Скажіть, хто це?
Хвіст пухнастий,
Хутро золотисте,
В лісі живе,
А в селі курей краде. (Лисиця). Виставити картинку. Точно лисиця.
Лисиця і вовк у березні по лісі бродять, видобуток видивляються. Лисиця живиться дрібними гризунами, рідше зайцями, не упустить поласувати птахом. Дуже цінується хутро лисиць. Лисиця всьому лісі краса.
Скажіть, як називають лисицю в російських народних казках? Вірно: шахрайка, хитра, розумна, лисичка-сестричка, Кумо-лисиця, Лисиця - Патрикеевна. Назвіть: мама - лисиця, тато - лис, діти - лисенята.
Вставайте поруч зі стільчиками і давайте зіграємо в пальчикову гру про лисенят.
Один лисеня прийшов пити молочко, воно таке смачне. (загинаємо один пальчик).
Другий лисеня прийшов пити молочко. Два лисеняти п'ють молочко, воно таке смачне. (наступний)
Третій лисеня прийшов пити молочко. Три лисеняти п'ють молочко, воно таке смачне. (ще один)
Четвертий лисеня п'є молочко. Чотири лисеняти п'ють молочко, воно таке смачне. (четвертий загинаємо)
П'ятий лисеня прийшов пити молочко. П'ять лисенят п'ють молочко, воно таке смачне. (в кулачку 5 пальців стиснуті).
Вдень лисиця ховається в глибокій норі, яку влаштовує в глухому лісі. Чиї нори вона іноді займає? Вірно борсука. Ранньою весною у лисиць з'являються маленькі безпорадні лисенята. Лисиці - дуже дбайливі батьки. Вони разом виховують малюків. Небезпечний ворог рудою кумасі-лисички - вовк. Може на лисицю напасти і рись, люди полюють на лисиць.
Пограємо: «Зміни за зразком». Чий? Чиї? Чиє?
Ніс лисиці - лисячий ніс.
Очі лисиці - лисячі очі.
Лапа лисиці - лисяча лапа.
Подорожуємо з вами далі на конячці, поскакали.(артикуляційна гімнастика).
Подумайте і скажіть, кого ми зараз зустрінемо?
Сірий, зубастий
По угіддях нишпорить,
Кого з'їсти шукає. (Вовк). Виставити картинку.
Вовк - великий, сильний, спритний, невтомний хижак. Живуть вовки зграями. Вони влаштовують лігво під вивернутим корінням дерев, серед бурелому, поблизу водойм. Здобиччю вовків служать олені, лосі, козулі, кабани, коні, корови, вівці. Не упустять вовки випадку поласувати лисицею, зайцем, собакою, качками, гусьми, курми. У першу чергу жертвами вовків стають старі та хворі тварини, тому їх називають «санітарами лісу».
Як називають папу у вовків? Як маму? А як дітей? Правильно: вовк, вовчиця, вовченята.
Пограємо в гру: «Зміни за зразком» Чий? Чиї? Чиє?
Ніс вовка - хижий ніс.
Очі вовка - вовчі очі.
Лапа вовка - вовча лапа.
Спасибі! Молодці! Наступна гра: «Закінчи пропозицію».
У лисиці шерсть м'яка, а у вовка .....(жорстка).
Лисиця живе у норі, а вовк у .....(лігві).
Їдемо далі подорожувати. Запрягли конячку, поскакали. (артикуляційна гімнастика).
Послухайте і скажіть, а це хто?
Літом бродить без дороги
Між сосен і беріз,
А взимку він спить у барлозі,
Від морозу ховаючи ніс. (Ведмідь). Виставити картинку.
Назвіть, як у ведмедів звати маму, як тата і дітей? Абсолютно вірно ведмедиця, ведмідь і ведмежата.
Квітень - середина весни. Тане сніг, біжать струмки. В кінці квітня на річках починається льодохід. Про квітень кажуть: «Квітень-водою славен, нирками красний». На проталинках розпускається мати-й-мачуха. На лісових галявинах синіють проліски. У середині квітня ведмедиця з ведмежатами виходять з барлогу. Виставити картинки. Давайте пограємо і порахуємо ведмежат.
Один ведмедик волохатий;
Два волохатих ведмедика;
Три волохатих ведмедика;
Чотири волохатих ведмедика;
П'ять волохатих ведмежат. (по черзі загинаємо пальчики, вважаючи ведмежат.)
Ведмідь дуже великий звір. Живуть ведмеді в глухих лісах. Взимку вони не їдять, живуть за рахунок жиру накопиченого влітку і восени, сплять у барлогу. Навесні вистежує диких оленів, лосів, козуль. Голодний ведмідь після сплячки може харчуватися падлом, ловить рибу, розоряє мурашники. Влітку живиться ягодами, горіхами, комахами, грибами, вівсом і медом. Під час полювання він виявляє не тільки велику силу, але і спритність.
Скажіть, як у казках називають ведмедя? Правильно: Топтигін, Михайло Потапич, Медведюшка Батюшка.
Ось і підійшла до кінця наша подорож по весняному лісі. Скажіть:
- Що змінилося навесні в природі? Виставити моделі - сонце, струмочки, небо синє, перші квіти.
- Кого ми зустріли в лісі? Діти перераховують: їжака, зайця. Білку, лисицю, вовка та ведмедя.
-Що змінилося навесні в життя диких звірів? Діти відповідають, що у зайчихи, у лисиці, у вовчиці, у білочки, у ежихи дитинчата народжуються навесні. А у білок і зайців змінюється забарвлення шерсті. Ведмедиця виводить ведмежат з барлогу.
Після того як діти дадуть відповідь на питання, я видаю їм допомоги для розвитку дрібної моторики з цупкої тканини у вигляді їжаків, дерев, алегорії весни, жаб, ведмедя з ґудзиками і петлями, для розстібання і застібання.
Вам сподобалося подорожувати по весняному лісі?

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове