logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      <tr>
        <td align=k9

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

Конспект заняття з диференціації звуків /з/ і /ш/ в складах і словах для роботи з дітьми 5-6 років, що мають фонетико-фонематичний недорозвиток мовлення ( з використанням ПК).

Автор: Ковешнікова Галина Володимирівна, вчитель-логопед, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа дитсадок N26 муніципального освіти Усть - Лабінський району.

Цілі: 1. Розрізнення звуків /з/ і /ш/ в складах, словах.
2. Засвоєння навичок чіткої вимови звуків /з/ і /ш/ в складах, словах.
3. Розвиток фонематичного слуху.
4. Навчання звукового аналізу і синтезу.
5. Вчити правильно вживати у мовленні узагальнюючі терміни.
6. Розвиток пам'яті, уваги, мислення.
7. Розвиток артикуляційної та дрібної моторики пальців рук.
Обладнання: іграшка дідок Звуковичок; дзеркала; предметні картинки гусениці, сердитої кішки, кульки, насоса, огорожі, чашки, гірки, собаки, коні, вішалки; картки із графічними позначеннями звуків /з/ і /ш/; м'яч; комп'ютер; комп'ютерна програма: «Розвиток мовлення. Вчимося говорити правильно», презентація «Диференціація звуків /з/ і /ш/.
Хід заняття

  1. Організаційний момент
  2. Включення мовного уваги і слуху.

Сьогодні ми отримали повідомлення від дідка Звуковичка. Він грав в комп'ютерну гру на розрізнення звуків /з/ і /ш/, а потім заблукав у ній. Щоб йому допомогти, необхідно виконати завдання, які він нам надіслав. Ти хочеш допомогти дядькові Звуковичку?
Але спочатку, давай зберемо друзів - помічників.

  1. Використання авторської казки для пасивної артикуляційної гімнастики і створення психоемоційного настрою.

Одним з друзів дідка Звуковичка була гусеничка Обжорка. Вона весь час хотіла їсти і їла все, що їй потрапляло: і листочки, і квіточки, і гілочки. А наївшись, солодко засинала. І так було щодня. Ось одного разу вона прокинулася і завмерла від страху, на неї дивилася сердита кицька (вправа «Кицька сердиться»). Але наша гусеничка не розгубилася, а посміхнулася їй у відповідь (вправа «Посмішка»). Вони подружилися і вирішили випити по чашечці чаю (вправа « Чашечка») з млинцями (вправа «Млинець»). У розмові гусеничка розповіла Киска про те, що сталося з дідком Звуковичком. Кицька вирішила покликати на допомогу своїх друзів - Кульки і Насосика. Вона перестрибнула через гірку (вправа «Гірка») і зникла за парканом (вправа «Парканчик»). А наша Гусеничка раптом згорнулася катушечкой (вправа «Котушка») і солодко заснула. Але не долетів опалий листок до землі, як вилетіла з лялечки-катушечки найвродливіша метелик. Тут і кицька з підмогою повернулася.
Ці помічники будуть допомагати нам виручати дідка Звуковичка.
II. Розрізнення звуків /з/ і /ш/.

  1. Проголошення ізольованих звуків /з/ і /ш/, їх порівняльна характеристика.

Показати дитині предметні картинки із зображенням насоса і кульки.
Логопед. Який звук видає насос, коли накачують колесо?
Дитина. Звук «с-с-с...».
Логопед. Звук /з/: мова вказано за нижні зуби.
Логопед. Який звук виходить з кульки, коли виходить повітря?
Дитина. Звук «ш-ш-ш...»
Логопед. Звук /ш/: мова піднятий за верхні зуби.

  1. Розрізнення звуків /з/ і /ш/ з опорою на кисть руки.

Запропонувати дитині запам'ятати графічне зображення звуків /з/ і /ш/. Логопед по черзі вимовляє звуки ізольовано /з/ і /ш/, а дитина демонструє пальцями рук положення язика (верхнє, нижнє).
( )- звук /ш/: мова піднятий за верхні зуби - пальці підняти вгору;
( )- звук /з/: мова вказано за нижні зуби - опустити пальці вниз.

  1. Комп'ютерна гра «Помісти картинки в кошик».

Перед початком гри логопед проводить вступний інструктаж, у якому викладає мету і зміст роботи, виділяє нові поняття, такі як «звуки-двійнята», «свистячий звук», «шиплячий звук», дає інструкцію про програму і правила гри, розмовляє про оптимально допустимому часу роботи на комп'ютері.

  1. Обговорювання різних складів та складових рядів, що містять звуки /з/ і /ш/.

Гра « Повтори за мною»
Логопед називає ряд складів, а дитина повторює за ним:

са-ша-са

ша-са-ша

са-са-ша

су-шу-су

ши-си-ши

шо-со-со

«Гра з м'ячем»
1). Логопед вимовляє різні склади зі звуками /з/ і /ш/, а дитина повинна на заданий звук зловити м'яч, а на іншій відбити.
2). Логопед вимовляє склад, наприклад -са, і кидає м'яч дитині. Дитина ловить м'яч і кидає його назад педагогу, промовляючи склад замінивши звук /з/ на /ш/ і навпаки (са ша, шу су, тощо).
Гра « Додай звук, склад»
Логопед називає першу частину слова, а дитина доповнює його звуком або складом.
Звук: але..., малі..., анана..., ланду..., ле..., га... .
Склад:..., Ната..., ка... поло..., Та... .

  1. Відгадування загадок.

Перед дитиною - предметні картинки. Логопед загадує загадку. Дитина шукає малюнок-відгадку. Визначає наявність звуків /з/ або /ш/в слові.

З господарем дружить,
Будинок вартує, живе під ґаночком,
Хвостик колечком.
(Собака)

 У неї велика грива,
Є копита, є і хвіст.
Скаче швидко і красиво-
Просто очей не відірвеш.
(Кінь)

Сто одежинок і всі без застібок.
(Капуста)

У роздягальні я служу,
На вазі пальто тримаю.
(Вішалка)

  1. Формування семантичного поля, що охоплює узагальнюючі поняття.

Гра « Четвертий зайвий»
Повторити ряд слів в заданій послідовності. Визначити, яке слово зайве, пояснити чому.
Оса, джміль, рак, скорпіон (рак - не комаха, у цьому слові немає звуків /з/ або /ш/).
Чоботи, шуба, сандалі, кросівки (шуба - не взуття, в цьому слові немає звуку /із/)
Собака, кінь, лисиця, оса (кінь - у цьому слові немає звуку /із/)
Стіл, шафа, ложка (ложка - не меблі).
7. « Пальчикова гра»
Повторення чистоговорок з чітким проговариванием всіх звуків.
Ша - ша - ша - Саша миє малюка
( погладжування тильних сторін долонь).
Су - су - су - Ведмедика бачили в лісі
(приставити кисть руки до надбровным дуг).
Ши - ши - ши - спати лягають малюки
(скласти долоні і прикласти їх до вуха).
Зі - зі - зі - Міша котить колесо
(виконати обертальні рухи стиснутими в кулак кистями рук).
9. Розвиток зорово-просторового гнозиса.
Логопед. А ось, нарешті, ми дісталися до нашого останнього завдання, яке звільнить дідка Звуковичка з комп'ютерного полону.
На моніторі комп'ютера зображення 4-х сніговиків.
Логопед. Дідок Звуковичок не зміг відгадати загадку Комп'ютера. Давай допоможемо йому. Ти бачиш 4-х сніговиків. Який з них не сумний, на голові немає капелюхи, а в руці немає парасольки?

сніговики

Логопед. Молодець!
Підсумок заняття.
Логопед. Ну, що ж, наше заняття підходить до кінця, а дідок Звуковичок ще не на волі. Подивися на монітор, (демонстрація презентації
« Диференціація звуків /з/ і /ш/ в складах і словах») і нагадай ще раз йому, у чому відмінність звуків /з/ і /ш/.
Дитина вимовляє ізольовані звуки /з/ і /ш/, дає їх порівняльну характеристику.
Логопед. Ось ми впоралися з усіма завданнями і звільнили з пастки нашого одного дідка Звуковичка. За те, що ти не залишив друга в біді, ми нагороджуємо тебе медаллю «За допомогу товаришу».
Які звуки ми сьогодні вчилися розрізняти? ( /З/ і /Ш/)
IV. Домашнє завдання.
Вимовляти правильно віршований текст.
Сім пухнастих кошенят
Є суп сьогодні не хочуть.
Наша Наташа дає їм кашу.
Слухайтеся кошенята Наташу.

 

Використовувана література:

  1. Борисова Е. А. индивидуаольные логопедичні заняття з дошкільнятами.- М.: ТЦ Сфера, 2008.
  2. Коноваленко Ст. Ст. Фронтальні логопедичні заняття у підготовчій групі для дітей із ФФНМ.-М.: «Гном-Прес»,1999.
  3. Шевченка І. Н. Конспекти з розвитку фонетико-фонематичної сторони мовлення у дошкільників.-СПб.:ТОВ «ВИДАВНИЦТВО «ДИТИНСТВО-ПРЕС»,2010.
   
Rambler's Top100 Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове