logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      <tr>
        <td align=k9

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«ЗИМОВІ ЗАБАВИ»

Складання розповіді з власного досвіду дітей з використанням картин-схем. Закріплення вимови звуків [З], [З].

Автор: Гусарова Віолетта Володимирівна, вчитель-логопед, Муніципальне бюджетне дошкільна освітня установа «Центр розвитку дитини - дитячий садок № 37 «Горобинка» р. Ювілейний Московської області.

МЕТА: 1. уточнення та закріплення лексики по темі «Зима»;
2. підбір споріднених слів до імен іменником;
3. вправа в підборі імен прикметників - антонімів;
4. закріплення вимови звуків [з] ,[з];
5. розвиток зорової уваги;
6. навчання складання розповіді з використанням картин - схем;
7. орієнтування дітей на сімейні цінності.

ОБЛАДНАННЯ: зображення снігура, Маши - героїні мультфільму « Маша і Ведмідь», «сніжинки» на ниточках, символи звуків [з],[з], набір «Сніговик», для роботи на дошці, схеми-картинки для складання розповіді «Ліпимо сніговика», конверти для аплікації.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Логопед. Привіт , хлопці. сьогодні нас чекає багато цікавого , до нас прийдуть казкові гості, але спочатку я загадаю вам загадку:

Запорошила доріжки,
Прикрасила віконця,
Радість дітям подарувала
І на санках прокотила. Що це? (відповідь дітей : «зима») .

Логопед. Так, хлопці, звичайно, це зима, і ми з вами продовжуємо розмову про це часу року і послухаємо вірші про зиму. Читання вірша дітьми.

Зима .
На картині у зими
Все біло від снігу:
Поле, далекі пагорби,
Огорожа, віз.

На парканах, на ганочку
Все блищить і все біло!
Немає вільного місця -
Усюди снігу намело.

Вбралася і горобина
У білий святковий наряд.
Тільки грона на вершині
Яскравіше колишнього горять.

Логопед. Спасибі, хлопці. В наші краї зима приходить надовго і в російській мові багато слів, споріднених слова «зима». Зараз ми їх підберемо : зимовий, зимонька, зимувати, на зимовище, озимі (хліба). У всіх словах загальна частина «зим».

А тепер ми з вами пограємо в гру « Скажи навпаки».
Підбір антонімів:
Гарячий - холодний
Чорний - білий
Важкий-легкий
Твердий - м'який
Повтор всіх відповідей: холодний, білий, легкий, м'який - про що так можна сказати? ( відповідь дітей : « сніг»)
А тепер підберемо до цього слова споріднені слова : сніжок, сніговий, снігова баба, Снігуронька, сніжинка, снігур (снігова пташка). Птах названа так, тому що прилітає до нас з півночі разом з першим снігом. Є така прикмета «Як тільки піде перший сніжок - чекай снігура».
Логопед. Зараз я вам прочитаю «Сніжне вірш», а ви будете уважно слухати і додавати слова, що мають спільну частину, тобто споріднені.

Тихо, тихо, як у сні,
Падає на землю ...СНІГ.
З неба падають пушинки -
Сріблясті СНІЖИНКИ.
Кружляють над головою
Каруселлю ...СНЕГОВОЮ.
На путівці, на лужок
Всі знижується ...СНІЖОК.
Землю білою, чистою, ніжною
Застелив постіллю...СНІЖНОЮ.
Ось веселощі для хлопців -
Все сильніше ...СНІГОПАД.
Всі біжать вперегонки,
Всі хочуть грати в СНІЖКИ....
Сніговий ком - сніговий ком,
Всі прикрасили ... СНІЖКОМ,
Немов у білий пуховик
Ми одягли...СНІГОВИК.
Поруч - сніжна фігурка -
Ця дівчинка - ...СНЕГУРКА.
На снігу-то подивися -
З червоною грудкою...СНІГУРІ.
... Немов у казці , як у сні,
Землю всю прикрасив...СНІГ.

У всіх словах , які ви додали, є спільна частина - «сніг або снєж».

Логопед. А тепер вимовимо «зимові» скоромовки:
Са-са-са, са-са-са,
Сани , санки , небеса.
Який звук часто повторюється в цій скоромовці? Звук [З].
Згадаймо, цей звук голосний чи приголосний? Чому? Повітря зустрічає перешкоду, коли ми вимовляємо звук [З]. Покладіть руку на горлечко. Горло тремтить? Немає, значить звук [З] і глухий.

Вимовляємо таку скоромовку: «Дзвенять берези на морозі».

Який звук ви чули частіше інших зараз? Звук [З]. Цей звук голосний або
згоден? Чому? Руки покладемо на горло. Горло тремтить? (Так.) Значить, звук дзвінкий.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

«Подуй на сніжинку» - вправа на розвиток фізіологічного видиху.
Вітер віє, повіває,
Дме , задуває.
(Діти беруть сніжинки на нитках і дмуть на них).

Динамічне вправа «Сніжинки кружляють».
І. п. - ноги на ширині плечей, руки вільно підняті вгору, кисті розслаблені. Струшуючи кистями, повернути тулуб вліво. Повернутися в в. п. Те ж в іншу сторону.

Логопед. А ось і наші гості - красногрудый снігур і Маша!
- Здрастуйте , хлопці, - заспівав Снігур.
- Привіт ! - весело сказала Маша. - Ми прийшли до вас у гості, дізнатися, чим ви любите займатися взимку.
Логопед і хлопці. Здрастуй, шановний Снігур, здрастуй дорога Маша. Звичайно, ми все розповімо , та не просто розповімо, а загадаємо всім загадки.
( логопед читає загадки і по мірі відгадування виставляє малюнки - відгадки з набору «Дитячі забави. Зима.» Демонстраційний матеріал для фронтальних занять(1)

Мчу як куля, я вперед,
Лише поскрипує лід,,
Так миготять вогники!
Хто несе мене...(ковзани)

Все літо стояли,
Зими чекали.
Діждались пори -
Помчали з гори. ( санки)

Загадка ця нелегка:
Пишусь завжди через два До:
І м'яч, шайбу ключкою бей,
А називаюся я -...(хокей).

Виставляється картинка з зображенням гри в сніжки. Питання: « як називається ця гра?» також з картинкою «Лижники» - «Чим займаються хлопці , зображені на цій картинці?»

Логопед. Всі ці ігри проходять на вулиці. Для чого нам потрібно багато гуляти на свіжому повітрі?
( Відповідь: Щоб бути міцними, загартованими, сильними). Допомагають дітям стати міцними спортивні ігри, тобто хокей , а хто скаже, як називаються гравці в хокей? (хокеїсти), на ковзанах катаються...(ковзанярі), на лижах ходять лижники, займаються біатлоном ...біатлоністи.

Отже, давайте ще раз назвемо зимові забави - перераховуємо зміст картинок. У процесі називання логопед прибирає картинки.
Логопед: Хлопці, Снігур мені каже, що йшов він до вас з Машею, був ще один друг. Відгадайте , хто це.
Загадка про сніговику.

Червоний ніс, в руках волоть.
Проживає поруч з ялинкою.
До холодів давно звик
Наш веселий ... (Сніговик)
Логопед: але він так поспішав до вас в гості що розсипався. Зберемо його?

Гра « Збери сніговика» . Діти складають сніговика з деталей на дошці.

Логопед. А ви , хлопці, вмієте ліпити сніговиків? Ми зараз згадаємо, як це робити, а допоможуть нам в цьому картинки-схеми.

малюнок

Логопед. Що ми робимо спочатку? (Відповідь. Ми катаємо (ліпимо) великий ком. Цей ком буде нижнім.)

Якого розміру має бути нижній кого? (Відповідь. Великий, важкий, нижній.)
Тепер я хочу почути повну відповідь. Так який кого ми катаємо спочатку?
Повна відповідь: «Спочатку ми катаємо великий важкий нижній ком.»

Логопед. А далі що будемо робити? (Відповідь. Ліпимо другий ком).

малюнок

Логопед. Яким він повинен бути за розміром? Цей ком більше або менше, важче або легше, ніж перший? (Відповідь. Трохи менше і легше першого).
Логопед. Що ми з ним повинні зробити, коли зліпимо? (Відповідь. Ми поставимо зверху на великий ком.)
Логопед. Як ви думаєте, його зручніше ставити одному або вдвох? (Відповідь. Удвох)
Логопед. А чому? Тому що удвох не тільки легше і швидше, але і надійніше. Удвох кого не упустити! Давайте дамо повну відповідь, що ж ми робимо з другим грудкою?
Повна відповідь: «Потім ми ліпимо кого поменше і ставимо його зверху.»

Логопед. Що ми робимо далі? ( виставляється наступна картинка, підводимо дітей до того, що додати три грудочки - один великий, два маленьких - голову й руки).

Відповідь. Ми повинні додати три грудки: побільше - це голова, два менших - це руки).
Повна відповідь: «Потім ми ліпимо три невеликі грудки :голову і руки».

малюнок

Логопед. Як ви думаєте, яких деталей не вистачає сніговикові? ( Відповідь. Очей і носа, гудзиків, шапочки ). Правильно, сніговика треба прикрасити.

малюнок

Подумайте, з чого можна зробити очі, рот, гудзики? (Відповідь. З ягід горобини, камінців, принести гудзики з дому, що для носа можна використовувати моркву, шишку або паличку, а відерце одягнемо як шапочку.) А якщо немає відерця? Що можна зробити? (діти придумують відповіді)
Логопед. Ми прикрасили сніговика : вставили очі , рот і очі з ягід горобини, ніс-морквину, на голову поставили шапочку з відерця.

малюнок

Ось такий у нас чудовий сніговик!
Логопед дає зразок складання розповіді.
Я , хлопці, представила себе маленькою дівчинкою, такий як Маша. І вирішила вам розповісти про те , якою б сніговик вийшов у мене. Ось послухайте. «Ясним зимовим днем мама, тато і я вийшли на вулицю. Сніг виблискував на сонці і усім було радісно. « Давайте зліпимо сніговика!» , - запропонувала я. « Давай.», - погодилися мама і тато. Я почала ліпити перший ком, а мама і тато мені допомагали. Величезний вийшов ком. Потім ми відкатали середній грудку - поменше, і мама і тато допомогли мені поставити його на великий ком. Маленькі грудочки - голову і ручки зліпила я, а тато прикріпив їх на місце. Разом з мамою ми прикрасили сніговика. Ви запитаєте як? Замість очей вставляли ягоди горобини, носом стала морквина, на голову одягли відро. Чудовий сніговик вийшов!
А тепер помріємо, як ви підете на прогулянку з батьками і будете разом ліпити сніговика. « Справу було зимовим днем. Стояла сонячна морозна погода. Я, мама, тато, (сестра, брат) пішли гуляти... Виставляється перша картинка, потім діти по черзі описують як вони ліпили сніговика. Діти пропонують свої оповідання.

На закінчення логопед читає вірш:
З снігу зберемо грудку.
Поставимо зверху ми горщик.
Замінить ніс йому морквина.
Мітлу в руках він тримає спритно.
Одягнемо шарфик ми йому
І не замерзне він у заметіль.
До тепла він зовсім не звик.
Адже це чудо - сніговик.
Наші гості прощаються з вами , хлопці, подякуємо їх і пообіцяємо, що будемо чекати наступної зустрічі. До побачення, Снігур, до побачення , Маша і Сніговик!

Підсумок заняття.
Ну ось і закінчується наше заняття, згадаємо про що ми говорили :
- про зиму і сніг, підбирали споріднені слова;
- про зимових забавах;
- відгадували загадки
- згадували як зліпити сніговика і навіть склали про це розповідь.
А тепер вас чекає сюрприз: у цих конвертах лежать деталі сніговика, разом з вихователем
ви зробите аплікацію на пам'ять .
Заняття закінчено. Всім дякую. Діти йдуть під музику з мультфільму «Маша і Ведмідь»

Література.
1. Дитячі забави. Зима. Демонстраційний матеріал для фронтальних занять. Комплект сюжетних картин . - Кімри: Вид-во ТОВ Книголюб, 2000 .
2. Гербова Ст. Ст. Заняття з розвитку мовлення в старшій групі дитячого саду. Плани занять. - М.: МОЗАЇКА-СИНТЕЗ, 2010.
3. Цікаве азбуковедение: Кн. Для батьків, вчителів / Авт.- упоряд. В. О. Воліна.- М.: Просвіта, 1994.
4. Комплексні заняття з дітьми 6-7 років: навколишній світ, розвиток мовлення, дрібна моторика рук / авт.-упоряд. Т. А. Третьякова, С. Б. Суровцева, О. В. Кір'янова.- Волгоград: Учитель, 2010.
5. Логопедична абетка / В. А. Ракітіна, Е. Н. Рыжанкова. - Ростов н/Д: Фенікс, 2006.

   
Rambler's Top100 Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове