logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Основи безпеки життєдіяльності.

"Поведінка дітей на дорогах і вулицях".

Заняття в старшій групі

Автор: Павлова Ірина Геннадіївна, вихователь першої кваліфікаційної категорії, МАДОУ «Центр розвитку дитини - дитячий садок N25» Приволзького району р. Казані.

 

Розвиток сучасної цивілізації нерозривно пов'язане з проблемами безпеки людини. Потужність нових технологій і технічних засобів зростає незрівнянно швидше, ніж здатність і вміння людини керувати ними та контролювати їх взаємодія на власну життя. Бурхливий розвиток автомобілебудування в контексті формування нових цінностей суспільства, різкої інтенсифікації та технологізації життєвого простору призвело до ситуації, коли створений людиною високошвидкісний, потужний сучасний автомобіль, що дозволяє економити час, стискати простір, отримувати задоволення, одночасно стає найбільш масовим вбивцею нового тисячоліття. Діти і підлітки першими відчувають на собі його дію.
Величезна кількість жертв на дорогах викликає все більшу тривогу суспільства. Зростає розуміння того, що дитину слід раніше вчити протистояти цій руйнує силі, оптимально використовуючи всі технічні досягнення цивілізації, грамотно, розумно, відповідально вести себе скрізь, де існують ризик і небезпеки.
Збільшення інтенсивності дорожнього руху, постійно велику кількість травмованих і загиблих, в тому числі, як не сумно, та дітей, ставлять завдання інтеграції зусиль всіх зацікавлених організацій і відомств у справі попередження ДТП. Важливе значення у вирішенні даної проблеми має формування культури поведінки на дорогах, яке починається в самому юному віці і продовжується протягом усього життя.
Дошкільний вік дітей найбільш сприятливий для формування навичок і звичок. Як відомо, безпека пішохода багато в чому залежить від дотримання ними правил поведінки на вулиці. Дорослої людини в складній ситуації вулиці виручає інстинкт самозбереження, спритність, швидкість реакції. На жаль, малюки цими якостями володіють далеко не повною мірою. Опинившись у критичній ситуації, дошкільники не завжди можуть прийняти правильне рішення, тим більше, якщо вони погано знають правила дорожнього руху.
Говорячи про причини дорожньо-транспортних пригод з участю дітей, ми часто зустрічаємося зі словом «звичка». Як правило, мова йде про негативні звички, а вірніше про відсутність позитивних. Звичка - це поведінка людини, закріплений багаторазовим повторенням. Звичка зупинятися перед проїзною частиною, оглядати її зліва і справа з поворотом голови, переходити дорогу лише у встановленому місці, дбати про свою безпеку може з'явитися лише в результаті щоденної, копіткої роботи, коли отримані дітьми теоретичні знання з ПДР обов'язково закріплюються численним, систематичним практичним повторенням
Якщо щодня, підходячи до проїжджої частини, говорити дитині: »Стій, дорога!», то зупинятися для нього стане звичкою. Якщо завжди, вийшовши з автобуса, вести дитину до пішохідного переходу, то такий маршрут стане для нього звичним. Враховуючи вікові особливості дітей, наявність позитивних звичок для них явище життєво необхідне, по-іншому це називається - навички безпечної поведінки на дорозі.
Щоб виробити позитивну звичку, не обов'язково вести дитину до проїжджої частини. Це можна зробити і в групі, при проведенні занять з правил дорожнього руху, маючи мінімум дорожніх символів і атрибутів.
Я переконана, що прищепити дітям навички безпечної поведінки на вулиці тільки розмірковуючи про обережність не можна. Безпечній поведінці треба вчити з позиції пішохода, а не водія. При цьому я вважаю, що звертатися до дітей слід простою мовою, без зменшування і пестять слух виразів. Тут моє переконання підкріплюється висновками психологів про корисність партнерського спілкування, яке передбачає бесіду дорослого з дорослим.

«Автомобілі, історія їх виникнення»
Програмовий зміст: вчити дітей правильно поводитися на вулицях і дорогах міста, дати поняття «регулювальник», познайомити з історією виникнення автомобіля; розвивати вміння аналізувати дорожні ситуації, вміння застосовувати знання на практиці; виховувати культуру поведінки на вулицях і дорогах міста, вправляти в розрізненні сигналів регулювальника, закріплювати знання про дорожніх знаках; активізація словника «вказівний і застережливий дорожні знаки». «тротуар», «пішохід», «пішохідний перехід», «регулювальник», «сигнали регулювальника», «жезл».
Методичні прийоми: художнє слово, проблемна ситуація, сюрпризный момент, наочність, питання причинно-наслідкового характеру.
Матеріали до заняття: демонстраційний - карта з пішоходами та маршрутами, два знака, жезл, картинки із зображенням старовинних автомобілів, книга; практичний-картинки для гри «Знайди пару».
Попередня робота: бесіда з правил поведінки на дорогах, розглядання дорожніх знаків.
Хід заняття:
В-ль: Діти, що ми з вами робимо в нашому автоклассе? (Відповіді дітей).
А сьогодні я вам пропоную відправитися на пошуки скарбу. Підемо по одній з вулиць нашого міста. Підемо пішки і будемо ким?
Діти: Пішоходами.
В-ль: По якій частині дороги треба йти пішоходам? (По тротуару).
По якій стороні тротуару потрібно йти? (По правій стороні).
Физминутка «Ось йде пішохід»
Ось йде пішохід _ раз, два, три.
Як він знає правила - подивися!
Червоне світло - дороги немає,
Стій і чекай!
Жовтий світло у віконці,
Почекаємо ще трошки!
А зелений попереду - іди!
В-ль: Разом з нами йдуть і інші пішоходи. Подивіться на картинку і дати відповідь на питання-«Хто з пішоходів веде себе неправильно?»
Чому?
А хто вихований пішохід?
Допоможіть перейти через дорогу. (Діти проводять персонаж і проговорюють маршрут і дії пішохода).
А чи є ще інші маршрути?
Який шлях найбільш безпечний? Чому?
Молодці, хлопці! І ми з вами отримуємо перший конверт.
Рухаємося далі, ми бачимо два зачарованих знака. (Попереджувальний і вказівний «Пішохідний перехід»).
Назвіть ці знаки. Чим вони відрізняються?
Чим вони схожі?
Де розташовуються?
Як ви думаєте, на обидва знака можна переходити через дорогу?
Діти: Застережливий знак для водіїв і він ставиться трохи подалі від пішохідного переходу, щоб водій зміг зменшити швидкість. А переходимо дорогу тільки там, де стоїть вказівний знак.
В-ль: Молодці! Я думаю ви заслужили ще один конверт. А ось, щоб отримати третій конверт, я пропоную пограти в гру «Знайди пару».
(Дітям роздаються картинки, під музику вони рухаються по автоклассу. По закінченні музики вони повинні зібратися парами - дорожня ситуація і до неї дорожній знак. В кінці діти отримують ще один конверт).
В-ль: Ну от нам залишилося отримати останній конверт. Але перш дайте відповідь мені на запитання: «Хто головний на дорозі?» (Світлофор). А якщо зламався світлофор, то хто приходить на допомогу? (Регулювальник).
У регулювальника теж є сигнали, які треба навчитися читати. Дає сигнали він з допомогою жезла. Якщо регулювальник здійняв жезл угору, то це означає: «Чекай!» і відповідає жовтого сигналу світлофора.
Якщо регулювальник стоїть до вас особою, то він каже: «Стій!» - це відповідає червоного сигналу світлофора.
Регулювальник встав до вас боком, то він каже: «Іди!». Це зелений сигнал світлофора. Запам'ятали? А зараз я вам пропоную пограти. Хтось із дітей буде регулювальником і буде показувати сигнали, а всі інші - відповідні сигнали світлофора. (Діти граються, а в кінці отримують ще один конверт).
В-ль: Подивіться, тут книга. Тільки в неї порожні сторінки. Дивно. А я, здається здогадалася. Нам з вами треба вміст наших конвертів розкласти в порожні сторінки. (Діти виконують.)
В-ль: Яка гарна вийшла книга! Давайте прочитаємо як вона називається.
«ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ АВТОМОБІЛЯ»
Хочете його розглянути? (В-ль розповідає і показує картинки з книги).
Спочатку винайшли колесо, потім приладнали віз і стали перевозити вантажі. Потім вирішили їздити на ній самі, але було незручно. (Картинка вози).
Так з'явилася карета, яка захищала пасажирів від вітру, дощу і снігу, а ще там з'явилися ресори - спеціальні пружини, завдяки яким пасажири не підскакували на кожній купині. (Картинка карети). А у нас в Казані ви бачили карету? Так вона стоїть на вулиці Баумана.
А потім в Парижі Куньо винайшов парову машину, яка їхала тільки поки вода в котлі залишалася гарячою. Вода остигала і машина зупинялася. Водій виходив з машини і знову розводив вогонь під котлом. Це було не тільки незручно, але й небезпечно. (Картинка парової машини).
А потім з'явилася перша машина з бензиновим двигуном. Винайшов її Бенц в Німеччині. (Картинка машини). Вона стала змінюватися, вдосконалюватися поки не перетворилася на машину, які зараз їздять по наших дорогах.
Який чудовий скарб ми з вами сьогодні знайшли, правда, хлопці? Цю книгу ми обов'язково залишимо у себе і будемо її розглядати!

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове