Консультації для вихователів
Взаємодія педагога-психолога та вчителя-логопеда у супроводі дітей з ЗНМ з підготовки до навчання в школі.
Автори: Шишлянникова Н.В., вчитель-логопед, Гірш В. С., педагог-психолог
МДОУ «Дитячий сад нагляду
та оздоровлення «Санаторний» р. Абакана республіки Хакасія.
Робота з дітьми, що мають загальне недорозвинення мови, включає в себе корекційно-виховний вплив з боку ДОУ і батьків. Співпраця родини і дитячого садочка є необхідною умовою успішності впливу на дитину.
Безперервна зв'язок з батьками здійснюється з допомогою колективної та індивідуальної форм роботи. Ми використовуємо у своїй практиці різноманітні форми взаємодії з батьками: батьківські збори, конференції, консультації, психологічний практикум «Рік перед школою», спільні свята.
Широко використовуємо наочно-інформаційні методи: видання газети для дітей та їх батьків «Дошкільник», записи на магнітофон і відеокамеру бесід з дітьми, показ фільмів різних видів діяльності дітей, фотографії, стендову інформацію в картинках, папки-пересування, пам'ятки, буклети, консультації.
Багато батьків не уявляють собі психофізичні можливості дітей, які дозволяють їм успішно оволодівати різними видами діяльності, різними вміннями і навичками, нормами поведінки, необхідними при навчанні в школі. Тому виникла необхідність у розробці і проведенні психологічного практикуму для батьків «Рік перед школою».
План роботи
психологічного практикуму для батьків
«Рік перед школою»
Мета: Збагатити виховний досвід батьків і підвищити ефект сімейної соціалізації дошкільників напередодні школи.
Надати батькам практичний досвід ігрового партнерства з дітьми:
- познайомити з іграми, що розвивають пізнавальну сферу дитини;
- показати можливість використання слова як ігрового засоби спілкування з дитиною.
N |
тема |
мета |
I |
Моя дитина. Який він? |
Допомогти батькам уважніше придивитися до своєї дитини, краще пізнати, тверезо оцінити можливості дитини |
II |
Формуємо сприйняття, спостережливість. |
Допомогти батькам підібрати ігри для дітей, які спрямовані на виховання вміння уважно вдивлятися в навколишній світ дитини. |
III |
Розвиваємо пам'ять |
Навчити способів, що забезпечує найкращі результати запам'ятовування і пригадування збереженого в пам'яті матеріалу |
IY |
Розвиваємо увагу |
Пояснити батькам поняття, що означає «уважно займатися». І як можна дитину навчити цьому. |
Y |
Формуємо мислення |
Програти з батьками в ігри, спрямованих на розвиток логіки, вміння узагальнювати, міркувати і робити висновки. |
YI |
Розвиваємо уяву |
Познайомити батьків з іграми, вправ, психологічними етюдами, сприяють розвитку у дітей уяви |
YII |
Розвиваємо довільна поведінка |
Дати визначення «довільного поведінки» і показати батькам способи формування його у дітей. |
YII |
Розвиваємо графічні уміння |
Дати батькам поради, як готувати руку дитини до письма. |
Заняття проводяться раз в 2 тижні, тривалістю 30 хвилин.
Планований результат: Успішність навчання дитини в школі.
На заняттях практикуму спільно з батьками обговорюються проблеми дошкільної підготовки, даються практичні поради і рекомендації, що пропонуються різноманітні ігри та вправи для розвитку психічних процесів і мовлення. Представляємо вашій увазі декілька занять практикуму з елементами тренінгу.
Тема «Формуємо сприйняття, спостережливість»
Мета: Допомогти батькам підібрати ігри для дітей, які спрямовані на виховання вміння уважно вдивлятися в навколишній світ дитини.
Хід заняття.
- Міні-лекція. Значення формування сприйняття у дитини.
- Ігри.
Сенсорні здібності |
Розвиваючі ігри |
Педагог-психолог |
Вчитель - логопед |
Сприйняття цілісного предмета |
«Розрізні картинки»
«Домалюй узор за зразком» |
|
Ігри на загальне і різне |
|
Чим схожі чим різняться
«Чим схожі»
«Знайди і розкажи» |
Сприйняття складних явищ |
«Визнач настрій»
«Знайди однакові вирази» |
|
Сприйняття часу |
«Що буває частіше?» |
|
Сприйняття предмета з допомогою різноманітних органів чуття |
«Що буває самим..?» |
Д/і «Аукціон»
«Вгадай, чий голосок» |
Тема «Розвиваємо пам'ять»
Мета: Навчити способів, що забезпечує найкращі результати запам'ятовування і пригадування збереженого в пам'яті матеріалу
Хід заняття.
- Міні-лекція. Види пам'яті. Довільна пам'ять. Особливості розвитку пам'яті у дівчаток і у хлопчиків.
- Ігри.
Види па
мяти і прийоми |
Розвиваючі ігри |
Педагог-психолог |
Вчитель - логопед |
Прийом «повторення» |
«Купи в магазині» |
«Вірші і перевертні» |
Прийом «Змістове співвідношення» |
«Пари картинок» |
«Картинка допомагає слову» |
Образна пам'ять |
«Запам'ятай предмети» |
«Що змінилося?», «Чого не стало?» |
Словесно-логічна пам'ять |
«Запам'ятай картинки» |
«Запам'ятай оповідання» |
Оперативна пам'ять |
«Яких картинок більше»
«Складай і запам'ятовуй» |
|
Короткочасна пам'ять |
«Запам'ятай цифри» |
«Послухайте, запам'ятайте, повторіть», «Яке нове слово з'явилося?» |
Довготривала пам'ять |
|
«Хто більше згадає слів?» |
Тема «Формуємо мислення»
Мета: Програти з батьками в ігри, спрямованих на розвиток логіки, вміння узагальнювати, міркувати і робити висновки
Хід заняття.
- Міні-лекція. Види мислення.
- Ігри.
Прийоми і здібності |
Розвиваючі ігри |
Педагог-психолог |
Вчитель - логопед |
Прийом порівняння |
«Знайди вирізані шматочки» |
|
Прийом «узагальнення» |
|
«Знайди загальне»
«Що зайве?» |
Прийом «систематизації» |
«Продовж ряд предметів»
«Заповни матрицю» |
«Що до чого підходить?»
|
Прийом «змістове співвідношення» |
«Що підходить?» |
«Буває - не буває» |
Уявне перетворення образу |
«Головоломка з паличками» |
|
Орієнтація у просторі |
«Де схована іграшка?» |
|
Планування дій в умі. |
«Знайди всі стежки» |
|
Спільна робота психолога та логопеда з батьками визначила ефективність підготовки дитини до навчання. Адаптація дітей до школи пройшла успішно.
Література:
- Безруких М. М. Як підготувати дитину до школи.
- Гуткіна Н.І. Як підготувати дитину до школи.
- Самоукіна Н.В. Ігри в школі і дома6 психотехнічні вправи і корекційні програми.
- Дяченко О. М.. Веракса Н.Е. Чого на світі не буває.
- Л. М. Граб Тематичне планування корекційної роботи в логопедичній групі для дітей із ЗНМ
- Розвиток графічних навичок у дітей.
Лопухіна В. С. 550 вправ для розвитку дитини