Конспекти занять з дітьми
«Жив та був козак»
Конспект безпосередньо освітньої діяльності.
Автор: Ірина Захарьящева.
Програмовий зміст: розвивати пізнавальний інтерес до історії свого народу, розширювати знання дітей про життя і побут перших переселенців, закріплювати знання про склад числа з двох менших, вправляти у створенні елементарних будівель і в умінні зображувати їх у трьох проекціях, розвивати вміння діяти у відповідності з алгоритмом, формувати уявлення дітей про вимірювання об'єму води за допомогою мірки, уточнювати уявлення дітей про риб, що мешкають у водоймах Краснодарського краю, розвивати уміння точно й грамотно висловлювати свої думки, збагачувати лексичний словник дітей новими словами, виховувати патріотизм, гордість за свій рідний край, бажання більше дізнатися про своїх предків.
Обладнання і матеріали: набори дерев'яного конструктора,
лекала, цифри, палички Кьюзенера, набори для роботи з алгоритмом, 3 дволітрові банки, стилізовані під бочки, відра різного розміру, лічильний матеріал, 2 обруча, моделі річки і моря, картинки із зображенням морських і річкових риб, що мешкають у водоймах Краснодарського краю, папір, прості олівці.
Попередня робота: розглядання альбомів, читання творів Кубанських авторів, бесіди з дітьми.
Організаційний момент.
Вихователь: - Хлопці, хочете, я розкажу вам оповідь про козака - удалого молодця.
Вихователь: - У ті давні часи правила країною імператриця Катерина II. Важко їй було охороняти кордони величезної країни. Дізналася вона про козаків, що славилися відвагою і були хорошими воїнами. І покликала Катерина на допомогу козаків, давши їм землі на півдні Росії. 30 червня 1792 року, особливою грамотою Чорноморському козацькому війську було подаровано близько 3-х млн. десятин землі між ріками Кубанню та Еей, Чорним та Азовським морями і гирлом річки Лаби. При цьому підкреслювалося, що за "старанну і ревну службу, за непорушну вірність, суворе підкорення, за хоробрі і мужні подвиги на суші і водах", козаки отримують землі "у повне володіння і розпорядження", і тому повинні ревно охороняти південноруські кордону і заселити порожні землі. З радістю прийняли цей дар козаки, та ось невдача: на новому місці довелося все будувати заново.
Основна частина.
Вихователь: - І служив в козацькому війську козак. Ось і він вирішив будувати собі житло. Козачі житла називалися хата, курінь, мазанка. Будували їх з місцевих природних матеріалів: соломи, очерету, лози, глини. Хата являла собою каркас із прутів, обмазаний з двох боків глиною. Пол був глинобитний. Дах з соломи і очерету. Зовні хату білили. Вона ділилася на два житлових приміщення: велику хату з російською піччю у задньому кутку і малу хату.
Художня творчість (конструювання)
Вихователь: - Ой, не впоратися без нас козакові. Ніяк не може вирішити, яку хату побудувати. Давайте йому допоможемо.
(Дітям пропонується спорудити будівлю за своїм задумом, використовуючи дерев'яний конструктор, а потім замалювати її в трьох проекціях (вид зверху, спереду, збоку) за допомогою лекал).
Вихователь: - Хороша вийшла хата. Вирішив козак обгородити її і двір парканом. А як на Кубані називається паркан? (відповіді дітей)
Вихователь: Правильно, тин. А робили його з очерету або хмизу.
Область «Пізнання» («Перші кроки в математику»)
Вихователь: - Давайте допоможемо козакові. Я пропоную вам зробити тин з паличок Кьюзенера.
(Дітям пропонується викласти склад числа з 2-х менших за допомогою паличок Кьюзенера. Цифру діти вибирають самі, навмання, спираючись на позначення складності (червоний колір - складний: 10,9,; жовтий - середній: 8,7; зелений - легкий: 6,5).
Вихователь: - Відмінно попрацювали! Добре б і відпочити!
Физминутка
Хто з ранку зустрічає світанок, (діти марширують)
Пісні дзвінкі спивает,
спати заважає козакові, (імітують рухи півня)
і кричить : «Ку-ка-ре-ку»
Ось козак заснув знову, (імітують сон)
Але недовго йому спати
Качка качечок не дарма (імітують рухи качки)
Вчить крякати «Кря-кря-кря»
Набридло козакові
«Кря-кря-кря» з «Ку-ка-ре-ку». (імітують підтягування)
-Я не ляжу більше спати,
Вас я буду наздоганяти! (біг на місці)
Область «Пізнання» (Алгоритм «Вирощування дерева)
Вихователь: - Всі ви, звичайно, знаєте, як багата наша рідна земля. Недарма наш край називають «Житницею Росії». Земля у нас щедра, родюча. Що вирощують на Кубані? (відповіді дітей)
Вихователь: - Але, щоб земля давала великий урожай потрібно чимало потрудитися. Ось і наш козак вирішив посадити сад, щоб урожаєм рідних і друзів пригощати.
Вихователь: - А ми йому в цьому допоможемо, але дерева у нас будуть особливі, логічні.
(Дітям пропонується самостійно вибрати картки з алгоритмом за рівнем складності).
Вихователь: - Посадив козак саджанці і сів відпочивати. Чекає, коли збирати врожай буде. Щось здається мені, що рано козак сів відпочивати. Як ви думаєте, хлопці, все козак зробив, щоб чекати великого врожаю? (Міркування і відповіді дітей).
Вихователь: - Звичайно, потрібно доглядати за деревами, поливати, обкопувати, білити стовбури. Схаменувся козак, а води в саду немає. У старовину набирали воду з ріки або колодязя, а носили з допомогою коромисла. Це таке дугоподібне дерев'яне пристосування для ручного носіння двох відер. Коромисло тримали на плечах і тим самим полегшували перенесення відер. Відра могли бути різного розміру.
Експериментальна діяльність
Вихователь: - Ось і наш козак поставив в саду 2 бочки і став думати, як йому швидше їх наповнити водою. А як ви думаєте, яким відром козак швидше наповнить бочку? Скільки, наприклад, маленьких відер води поміститься в бочці, скільки середніх і великих? (Відповіді дітей).
Вихователь: - Давайте перевіримо.
(Перед дітьми стоять дволітрові банки, стилізовані під бочки, і відерця різного розміру. Необхідно наповнити бочки водою, використовуючи різні відерця. При переливанні води разом підраховуємо кількість відерець. При рахунку діти користуються рахунковим матеріалом, кожен раз відкладаючи в купку стільки паличок, скільки мірок води помістилося в тій чи іншій діжці. Потім порівнюємо купки. Діти роблять висновок, що чим більше відерце, тим швидше наповнилася бочка водою).
Вихователь: - Росте сад, радує козака. Але ми знаємо, що козаки не тільки хороші землероби. Пригадайте, що ще вміли козаки? (Відповіді дітей).
Вихователь: - Так вони були відмінні мисливці та рибалки. Ось і наш козак був чудовою рибалкою, а ми пам'ятаємо, що жив він на Таманському півострові. Таманський півострів знаменитий тим, що з півночі омивається Азовським морем, з півдня - Чорним. Пригадайте, які види риб ви знаєте. (Відповіді дітей).
Вихователь: Правильно, морські і прісноводні. Але ось який цікавий факт! В Азовському морі крім морських риб мешкають ще й прісноводні. А пов'язано це з тим, що Азовське море не таке солоне, як Чорне, тому, що в Азовське море впадає багато річок: найбільші Кубань, Ея, Дон.
Вихователь: - Ось наловив козак риби, йде додому і думає, що дружина йому на вечерю приготує? А ви знаєте, які страви можна приготувати з риби? (Відповіді дітей).
Вихователь: Приніс козак рибу додому, а жінка йому каже: «З прісноводної риби юшку зваримо, а морську посмажимо».
Розвиваюча гра «Кола Ейлера»
Вихователь: - Став козак рибу ділити на морську і прісноводну, з працею у нього це виходить. Давайте і ми йому допоможемо.
(Діти повинні розкласти картинки із зображенням риб в два обруча (прісноводні і морські), на перетин потрапляє риба лосось, т. к. живучи в морській солоній воді, йде на нерест у верхів'я річок).
Підведення підсумків
Вихователь: Ось так і жили козаки: вирощували хліб, садили сади, виноградники, плекали худобу. А найголовніше - охороняли південні кордони від набігів ворогів. Кубанська Земля ставала ще красивіше від нарядних білих хат, квітучих садів. Сподобалося, хлопці, заняття? Що нового ви дізналися? Про що ще хочеться дізнатися?