Конспекти занять з дітьми
«В гостях у казки»
КВК з дітьми старшого віку.
Автор: Лобода Олена Володимирівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітня установа «Слов'янський дитячий садок» Нововаршавского муніципального району Омської області.
Цілі: 1. Закріплення вміння відгадувати загадки, розуміти широке значення прислів'їв, їх смислове значення, бачити в них прихований і переносне значення.
2. Розвиток емоційної сфери дитини, уваги, пам'яті. Вміння використовувати художні особливості казки в мовленні.
3. Стимулювання творчої активності, через участь у драматизації; розкріпачення дітей, створення ситуацій для вільного висловлювання думки, думки.
Матеріали та обладнання: букви « В гостях у казки», репродукції картин казок, будиночок для баби Яги, шапочки-маски для зчіпки «Ріпка», костюми Феї, Царя, Цариці, баби Яги, Олени Прекрасної, чорний ящик, два підноси.
Хід заняття:
(Звучить музика з телепередачі « В гостях у казки», входить Фея )
Фея: - У деякому царстві, у деякій державі жив-був Цар зі своєю Царицею.
( входять Цар з Царицею, всідаються на трон-стільчик)
Жили вони, не тужили, роботою себе не морили. Та тільки от щось засумував Цар. Адже не даремно говорить народна мудрість: « Нудний день до вечора, коли робити нічого».
Цар: - Набридло все, нудно мені. Хоч би повеселив хто-небудь. Цариця: - Так давай я покличу своїх придворних казкарів, вони розкажуть нам веселу казочку, ось і веселіше стане.
Цар: - Так потрібні мені твої казкарі. Мої придворні в сто разів краще твоїх, вони більше казок знають.
Цариця: - Ні, мої краще!
Цар: - Ні, мої!
Цариця: (тупає ніжкою) - Ні, мої!
Цар: (звертається до Фес) - Ну скажи ти їй, Фея, що мої казкарі краще!
Фея: - У спорі народиться істина, та тільки сперечатися не годиться. Допоможу я вам ваш спір вирішити. Кличте ви своїх казкарів, і ми їм влаштуємо змагання. Хто виграє, той і кращий.
Цар: - Ох, і розумна ти, Фея, спритно придумала.
(бере рупор)
Цар: - Жителі казкового царства! А, жителі казкового царства!
Хто любить і знає казки, поспішайте швидше сюди!
(входять хлопці, кланяючись, вітаються)
Діти: - Здрастуй, Цар-батюшка! Здрастуй Цариця-матінка!
Здрастуйте, гості дорогі!
Цар: - Ну ось, Фея, мої казкарі готові.
Цариця: - А мої вже давно чекають.
Фея: - Цар-батюшка і Цариця-матінка, мені не впоратися. Дозвольте мені помічників покликати.
Цар з Царицею: - Дозволяємо, клич.
Фея: (плескає три рази в долоні, змахує чарівною паличкою) - Баба Яга, Олена Прекрасна, з'явитеся!
(в зал входять Б. Я. і О. П.)
Е. П.: - Добрий день всім!
Б. Я.: - Здрастуйте, хлопці, дівчата і хлопці. Ви мене не бійтеся, я сьогодні добренька і нікого ображати не буду, а чим зможу допоможу.
Е. П: - Ради ми тобі Фея допомогти, говори що потрібно робити?
Фея: - Потрібно випробувати цих казкарів Царя і Цариці і дізнатися хто з них кращий.
Е. П.: - я Знаю як це зробити. Ми їм конкурси влаштуємо. А Б. Я. - буде суддя-консультант. За правильні відповіді буде шишки роздавати, а якщо ви в якомусь питанні затрудняться будете, то вона вам допоможе. Але тільки пам'ятайте, що за допомогою можна звернутися тільки один раз.
Б. Я.: - Чим зможу допоможу. Все по совісті я розсуджу, а шишок у мене на всіх вистачить.
Фея: - увага, Увага! Починаємо змагання!
1 завдання.
Е. П.: - Для початку ми з Б. Я. хочемо вас випробувати. Чи знаєте ви, з яких казок ми до вас прийшли?
(E.П - «Іван-царевич і сірий вовк»;
Б. Я. - « Гуси-лебеді», «Баба Яга», «Жихарка», «Царівна-жаба»,
«Морозко»)
Хто придумав ці казки?
Б. Я:- Чому вони називаються народними?
Е. П:- А хто ще вигадує казки? Як вони називаються? Чим казка відрізняється від оповідання або вірша?
Б. Я.: - Для чого люди вигадують казки?
Е. П.: - Продовжіть фразу « Казка брехня, та в ній натяк...( Добрим молодцям урок» Пушкін А. С.)
Б. Я.:- Як можуть починатися казки?
Е. П.: - Як казки закінчуються?
(За кожну правильну відповідь команди отримують шишки.)
Б. Я.: - Ну, молодці, з першим випробуванням впоралися.
Е. П.: - Ти, Б. Я., у своєму будиночку посидь, так уважно за всім дивись. А наші випробування тривають.
2 завдання
«Дізнайся казку за уривком»
(Кожен учасник команди розповідає епізод з казки. Суперники повинні відгадати, як називається казка, і знайти картинку з цієї казки. У кого картинок виявиться більше, той і виграв.)
1. Козлятушки-хлоп'ята... 1. Ясні-ясні на небі зірки....
2. Сестриця, Оленко,... 2. Бачу-бачу, не сідай на пеньок,...
3. Хто сидів на моєму стільці... З. По-щучому велінню,...
Е. П - Як можна одним словом назвати ці казки? (народні)
3 завдання.
«Вгадай-ка»
(На підносах двох лежать предмети. Казкарі повинні визначити, кому з героїв вони належать)
1 піднос - пелюстка троянди і шкарлупка волоського горіха
(«Дюймовочка» Р. Х. Андерсен), прутик
(« Жаба-мандрівниця» Гаршин), коробочка золи і голка з ниткою (« Попелюшка» Ш. Перро).
2 піднос - червона шапочка і кошичок («Червона Шапочка» Ш. Перро), шприц і тонометр (« Айболить» К. І. Чуковський),
цветик-семицветик (Ст. Катаєв «Цветик-семицветик»)
Е. П:.- Як можна одним словом назвати ці казки? (авторські)
Поки казкарі відгадують і дізнаються казки ,Фея пропонує гостям дізнатися що знаходиться в чорному ящику.
Фея: - У ящику лежить улюблені ласощі крокодилів з казки К. І. Чуковського (калоші)
- Під купою перин виявилася вона і було принцесі всю ніч не до сну. (горошина з казки «Принцеса на горошині» Р. Х. Андерсен.)
- Цим предметом зла мачуха намагалася знищити прекрасну царівну (яблуко «Казка про мертву царівну» А. С. Пушкін).
Е. П.: (після підбиття підсумків за конкурс) - Справі час, а потісі годину. Пропоную вам трохи відпочити.
- Я називаю казку і перераховую його героїв. Якщо герой є в казці, ви аплодуєте, а якщо ні - топаєте.
1.«Гуси - лебеді» - яблунька, пічка, Б. Я., Кощій.
2.«Три ведмедя» - Михайло Іванович, Настасья Петрівна, Хлопчик з пальчик, Ми жарт.
3.«Лисичка сестричка та сірий вовк» - дід, Снігуронька, лисиця, Б. Я.,
вовк.
4 завдання.
Е. П.: - Скоро казка мовиться, та не скоро діло робиться. Продовжуємо наші випробування.
Б. Я.: - Стривайте, стривайте! Ви, значить, розім'ялися, відпочили, а я теж хочу свої кісточки розім'яти.
-Ану слухайте, хлоп'ята,
Відгадайте-но загадку:
Як у бабусі Яги зовсім немає однієї ноги
Зате є чудовий літальний апарат.
(Ступа)
Б. Я.: - Загадку-то відгадали, а прислів'я зможете продовжити?
(Для кожної команди по черзі зачитується початок прислів'я, а діти закінчують).
- Любиш кататися...
- Сім разів відміряй...
- За двома зайцями погонів.
- Один за всіх ...
- Як відгукнеться ...
- Вовків боятися...
- Не май 100 рублів...
- Добре слово лікує...
- Один у полі ...
- Не хвалися мовою...
-
(Підводить підсумок, роздає шишки)
5. завдання
Е. П.: - А тепер нехай казкарі матимуть один одного прислів'ями чи Знають вони, що прислів'я позначають. (Кожна команда задає по 3 прислів'я. Потрібно правильно розповісти їх зміст. Якщо команда не справляється, то відповідають самі загадывающие і отримують додаткову гулю).
1.У страху очі великі. 2. Зробив діло, гуляй сміло.
3.Без праці не витягнеш і рибку зі ставка.
1.Який привіт, такий і відповідь.
2.Семеро одного не чекають. З. Поспішиш-людей насмішиш.
(Підсумки)
6. завдання
Е. П:. - А зараз я буду говорити вам прислів'я, а ви спробуйте підібрати казки до яких вони підходять.
1.Як гукнеш, так і відгукнеться. ( « Лисиця та журавель», « Морозко», «Лисиця та рак», «12 місяців», «Солом'яний бичок, смоляний бочок».)
2.Не хвалися мовою, хвалися справою. («Заєць хваста», «Колобок», «Жаба мандрівниця».)
3.Немає дорожче дружка, ніж рідна матінка.( «Зозуля».)
Е. П.: -Це було ваше останнє випробування, давайте порахуємо
скільки шишок у ваших кошиках.
(Б. Я. з Е. П. підводять підсумки)
Фея: - Ну, що цар батюшка і матушка цариця, чи ви задоволені своїми казкарями?
Цар: - Дуже задоволений, постаралися від душі.
Цариця: - Багато казок згадали, а ще більше послухати
хочеться.
Цар: - Ми тепер більше сваритися не будемо.(бере за руку) Цариця: - Будемо жити дружно і разом слухати казки.
Фея: я Знаю одну казочку, яка обов'язково всіх помирить.
Дід вирощував її з душею. Овоч виріс превеликий. Довго дід його тягнув. Не вистачало йому сил. Прибігла баба, внучка,
допомагали кішка, жучка, Мишка до них прийшла на допомогу. Дружно витягли овоч.
Діти: Ріпка.
Е. П.: - А які прислів'я можна підібрати до цієї казці.(«Один за всіх, всі за одного», «Один в полі не воїн», « Не май 100 рублів, а май 100 друзів»)
Б. Я. :- Я теж знаю прислів'я до цієї казці «У великій справі і маленька допомога важлива».
Фея: - Давайте всі разом пограємо в цю казку.
Інсценізація казки «Ріпка».
Е. П.: - Дорога Фея і всі хлопці, спасибі вам велике за запрошення. На жаль, нам з Б. Я. пора повертатися в наші
казки.
Б. Я.:- Казки пам'ятай і люби. Вони сповнені духовного здоров'я! І це здорово, що в житті поруч з нами є розумні та добрі казки.
Е. П.: - Нам було дуже цікаво з вами грати, а було цікаво нашим гостям, ми зараз дізнаємося за їх оплесками.