logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«Звідки прийшов хліб»

Конспект заняття для підготовчої групи

Автор: Колеснікова Наталія Іванівна, вихователь, муніципальне бюджетне дошкільна освітня установа «Центр розвитку дитини - дитячий садок N 65», р. Знахідка.

Цілі: Дати дітям поняття, що хліб є щоденним продуктом харчування; ознайомити дітей з різноманітністю хлібобулочних виробів; поглибити знання про довгий шлях хліба від поля до столу; виховувати повагу до праці дорослих, бережливе ставлення до хліба.

Хід заняття: Хлопці, сьогодні ми вирушаємо в чудовий магазин «Колосок». Подивіться, як багато хлібобулочних виробів! (Дітям пропонується виставка фотографій хлібобулочних виробів). Назвіть їх (Булка, батон, ватрушка, пиріжки, бублики, калач, печиво, сухарі та ін)

Хлопці таке розмаїття було не завжди. Колись у давнину людина спробував жувати зерна, вони здалися йому дуже смачними. Потім люди збирали колоски, відокремлювали зернятка від колосків (обмолочували) і розтирали зерна між каменями. Таким чином, була отримана перша мука. Пізніше камені замінили жорна, а ще пізніше млини. Є суху борошно було не смачно і тоді люди змішали її з водою, що у них вийшло? (Тісто) Та це було перше тісто. З такого тіста випікали коржі на каменях біля багаття, хліб виходив грубим і важким, не таким смачним, як сьогодні. Але, тим не менше, люди здавна цінували і любили цей продукт, тому що він міг зберігатися, переноситися і найголовніше хліб часом допомагав виживати людям у важкі часи. Минав час, і рецепт виготовлення хліба змінювався, почали пекти хліб із заквашеного тіста.

Без хліба жодна сім'я не сідала за стіл, це стало нашою традицією. Гостя на Русі завжди зустрічали хлібом і сіллю. Навіть склали прислів'я. Всім знайомі слова: «Хліб усьому голова!», «Поганий обід, коли хліба ні», «Хліб на столі, так і стіл престол, а як хліба ні куска, то й стіл - дошка». Хліб оспівувався у піснях, танцях, дійшов до нас з глибини століть хоровод «Коровай».

Динамічна пауза: ( Запропонувати дітям поводити хоровод «Коровай». Імітуємо як печемо коровай: засукали рукави - висипали борошно - налили воду - додали сіль - розбили яйце - збили яйце - перемішали - підбили тісто - розкатали - нарізали - прикрасили коровай - поклали на деко - поставили у піч - спекли - понюхали - вийняли з духовки - вимкнули піч - поділили коровай - спробували - з'їли - подякували. Після чого водимо хоровод.) Хліб і донині користується пошаною і повагою.
Хліб пройшов важкий історичний шлях розвитку, від стародавніх часів до наших. Раніше хліб пекли тільки житній (чорний). (Запропонувати дітям спробувати житній хліб). Люди говорили: «Житній хліб - калачу дідусь».

Коровай

Ось лежить коровай у мене на столі.
Чорний хліб на столі немає смачніше на землі.
                                                                                   (Я. Дягутите)
Хлопці, був час, коли шматочок хліба цінувався вище золота. Велике було значення хліба під час Великої Вітчизняної війни. Борошна для випічки хліба було мало або не було зовсім, і тоді додавали в тісто траву (лобода, пирій), лушпиння, целюлозу і такий хліб давали по маленькому шматочку (125г.) на весь день (показати шматочок хліба в 125г.). Люди розуміли, що хліб - це життя.

У магазинах зараз величезний вибір хліба і можна купувати без обмежень - скільки хочеш, але хліб, як і раніше потрібно поважати. Що це означає? Хліб треба купувати рівно стільки, щоб вистачило і не залишилося зайвого. Купувати хліб про запас немає потреби, тому що хліб продукт швидкопсувний і до того ж зараз скрізь можна купити свіжий хліб. А викидати навіть самий маленький шматочок не можна. Адже і в наш час хлібу чекав довгий шлях, щоб потрапити на наш стіл.

Давайте поговоримо про людей, професія яких сприяла появі хліба на нашому столі. Хто ж займається вирощуванням хліба? (Хлібороби).

Хліб

Хліб житній, батони, булки
Не добудеш на прогулянці.
Люди хліб на полях плекають,
Сил для хліба не жаліють.
(Я. Акім)
Кого ж ми називаємо хліборобами? Давайте розберемося.
- Як називається професія людини, який оре землю, хлібороб? (Ні, орач).
- Як називається професія людини, яка сіє зерно, хлібороб? (Ні, сіяч).
- Як називається професія людини, яка косить і обмолочує зерно, хлібороб? (Ні, комбайнер).
- Як називається професія людини, яка стежить за тим, щоб у свій час була проведена оранка землі, засіяно та зібрано, хлібороб? (Ні, агроном).
- Можливо, той хто відвозить зерно з поля хлібороб? Хлопці, всіх тих людей, чиї професії ми з вами перерахували, називають хліборобами.

А що ж далі? В чиї руки потрапляє зерно? Що потрібно зробити, щоб із зерна вийшла борошно? (Змолоти на млинку). Хто це робить? Як називається професія? (Мельник). Борошно відвозять на пекарню і хто пече хліб? (Пекар).
  
На безкрайніх полях хлібороби вирощують багато зерна, щоб нагодувати хлібом нашу величезну країну. Кожен день рано вранці в дитячі садки, школи, лікарні, магазини привозять свіжий хліб.
Після того, як восени зібрали урожай зернових, хлібороби дбають про майбутній урожай. Пізньої осені орють землю, щоб вона була м'яка, пухка під снігом взимку, а навесні, коли розтане сніг, земля сповна набере талої води. Рано навесні розпушують землю, вносять добрива і засівають зерном. З'являються перші сходи, вони живляться дощами і яскравими променями сонця, ростуть під привольным вітром все літо. Але ось налилися колосся, дозріли, стали міцними і важкими. Нові турботи у хліборобів, як би не зламилися колосся і не полягли. З ранку до ночі хлібороби в гарячу пору збирання врожаю. Упустиш час _ осиплеться зерно, урожай пропаде. Від комбайнів тягнуться вервечкою вантажівки, які везуть зерно на елеватори. Там воно може зберігатися багато років. Повні засіки нашої країни золотого хліба.
Ось він, запашний хлібець
З тендітною скоринкою кручений.
Ось він, теплий, золотистий,
Ніби сонцем налитий.
І в кожен будинок, на кожен стіл
Він завітав, прийшов.
У ньому здоров'я, сила,
У ньому чудове тепло.
Скільки рук його растило, зберігало берегло.
Довгий шлях хліба від поля до нашого столу. Дійсно, скільки рук прикоснулось до нього, щоб він став хлібом. Чиї ж руки торкалися до хліба? (Руки агронома, орача, сіяча, комбайнера, водія, вантажника, мірошника, пекаря, кондитера, продавця).

Хлопці, але найсмачніший хліб спечений своїми руками. Ваші мами пекли вам що-небудь? А ви допомагали? (Розповіді дітей)

Рефлексія: Підійшла до кінця наша розмова про хліб. Що нового ви дізналися сьогодні? Що вам сподобалося? Чи змінилося ваше ставлення до хліба? Надалі ми будемо ставитися до хліба? Сподіваюся, що ми з вами цей урок запам'ятаємо на все життя.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове