Конспекти занять з дітьми
«Розповідання за картиною І. Левітана «Золота осінь»
Конспект безпосередньо освітньої діяльності у старшій групі.
Автор: Афоніна Ірина Віталіївна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад Дитячий садок N 65 «Волошка», р. Брянськ.
Мета: 1. . Формувати вміння розповідати про осінь, використовуючи картину Левітана «Золота осінь».
2. Сприяти формуванню вміння будувати текст в певній композиційній формі, визначати основну думку оповідання;
шляхом мовленнєвої підготовки попереджувати недоліки і граматичні помилки в мовленні дітей.
3. Розвивати здатність точного вживання слів у мові.
4. Виховувати творчу активність, естетичне сприйняття навколишньої дійсності і творів живопису.
Обладнання: репродукція картини В. Левітана «Золота осінь», портрет художника,
виставка дитячих малюнків на тему «Осінь золота» в гості до нас прийшла, музичний альбом «Пори року» Чайковського П. І..
Хід заняття:
1. Вступна частина
Доброго ранку, хлопці! Мені дуже приємно вас бачити. Сьогодні у нас на уроці присутні гості (представити присутніх).
Читаю рядки:
Сумовита пора! Очей очарованье!
Приємна мені твоя прощальна краса -
Люблю я пишне природи увяданье,
В багрец и золото одягнені лісу...
Як ви думаєте, чому з цих рядків починається наше заняття?
/ ---//--про яку пору року йдеться у цьому вірші? Чому ви так вирішили? Які слова вам про це сказали?/
Правильно, хлопці! Саме зараз в природі панує Її величність Золота осінь. Саме зараз ми маємо чудову можливість випробувати "остання мить щастя".
Мовленнєва підготовка
Осінь, осінь, осінь...
Хто з дерев листя скинув? (вітер)
Що без крил пролітає,
Немов вата намокає? (хмара)
Кого люди чекають, кличуть,
А прийде - так геть тікають? (дощ)
Що за диво молоко,
Не побачиш далеко? (туман)
Це була розминка, а зараз до слів, які я назву
- підберіть барвисті визначення (за правильне слово - фішку - грибок)
Пора (осінь) яка? - чудова, чудова, чудова, прекрасна;
День (який?) - сонячний, прекрасний, дивовижний;
Повітря... - свіжий, чистий, прозорий, як скло.
- Хлопці, давайте всі ваші грибочки ми складемо в цей кошик. Дивіться, який багатий урожай у нас вийшов... Де стільки грибів можна набрати? (у лісі)
- А який ліс восени? (задумливий, сумний, тихий, насторожений, принишклий, сумний, мовчазний, самотній, наче терем розписної, золотий, багряний, спорожнілий, ліловий...)
Ліловий - фіолетовий, бузковий.
-Осіння природа зачаровує і захоплює не тільки нас, поетів, але і художників. Багато художники з величезною любов'ю і теплотою писали нашу скромну, виконану тихій принади російську природу. Художники розмовляють з людьми без слів, мазками, лініями, кольором.
Серед них і Ісаак Ілліч Левітан, який жив у кінці минулого століття. Він малював пейзажі.
Пейзаж - реальний вид якоїсь місцевості
Пейзажист - людина, який малює пейзажі.
Левітан рано залишився сиротою. Його дитинство було безрадісним, йому часто доводилося голодувати. Він був м'яким, чуйною людиною, любив усе красиве. До своєї творчої роботи ставився дуже строго.
2. Розгляд репродукції картини.
- Зараз ми розглянемо репродукцію картини В. І. Левітана «Золота осінь». (відкривається картина)
Репродукція - відтворення малюнка, картини, друкованого тексту і т. д. засобами поліграфії або фотографії.
( вкл. Петра Ілліча Чайковського «Пори року».)
- Про що ця картина? Чому вона названа «Золота осінь»?
- Які фарби використовує художник?
- Коли ліс буває таким, яким він зображений на картині, на початку осені або в кінці? В суху або дощову погоду?
- Чи всі дерева восени одягаються в золотисті листя? Назвіть, які дерева залишаються зеленими? Покажіть на картині.
- Що ви бачите зліва на високому березі?
- Що зображено справа?
- Що на передньому плані картини?
- Прямо чи тече річка або змінює свій напрямок?
- Що росте біля берега річки? Ви помітили біля річки окремо стоїть березу. Якими словами можна описати її? Самотня вона? (Не можна побачити окрему берізку, дерева як би зливаються один з одним. Вона не самотня: річка і берізка - хороші друзі.)
- Чому вода в початку річки темна, а далі вона стає світло - блакитний?
- Здогадайтеся, яка вода в річці на картині? Тепла чи холодна? Що відбивається в ріці?
- Розрізняється колір неба на передньому і задньому плані? (Прозоре, блакитне, чисте, лазоревое, з рожевими хмарами.)
- Чому селянські будиночки такі маленькі? Що ви бачите біля них? (Художник відсунув село вдалину картини, щоб вона не заважала бачити всю красу, прекрасною, в'янучої природи. Дійсно, віддалене село підкреслює, посилює тишу, спокій, що панує в природі.)
Висновок: - Хлопці, яке почуття викликає у вас цей твір - сумне чи радісне? (Нам радісно, тому що автор зобразив чудовий сонячний день і сумно - адже скоро настануть холоди.)
- Дійсно, Левитановская осінь це свято золота і синяви. Радісне свято краси. Але він і трохи сумний - адже це краса прощання. Незабаром - зима.
3. Физминутка
(Звучить тиха, спокійна музика.)
- Хлопці, а тепер уявіть себе листочками, повітряними, легкими, прозорими, завзятими.
Листя осінні тихо кружляють,
Листя нам під ноги тихо лягають. (присідають)
І під ногами шарудить, шелестить,
Ніби знову піти хочуть. (водять руками по підлозі вліво - вправо)
- Спасибі! Сідайте!
4. Самостійна робота.
- А зараз вам належить проявити свою творчість.
- Розгляньте картину ще раз "вхід до неї", спробуйте опинитися всередині, вжитися в її образний світ, відчути настрій автора, його роздуми.
- Може бути, ви вже бачили подібні образи, коли гуляли з батьками в лісі, гаю, на галявині. Розкажіть нам про свої враження так, щоб усім хлопцям захотілося побачити те, що ви бачили.
( вкл. Петра Ілліча Чайковського «Пори року».)
(розповіді дітей)
5. Підсумок
- Хлопці, що ми сьогодні з вами займалися на занятті? (про що говорили, що складали)
- Репродукція якого художника нам допомагала це робити? (Левітана)
- Чия розповідь вам сподобався найбільше?
- І закінчити заняття я хочу словами Сергія Єсеніна:
***
Як дерево роняє тихо листя,
Так я кидаю сумні слова.
І якщо час, вітром зносячи,
Сгребет їх все в один непотрібний ком...
Скажіть так... що гай золота
Відрадила милим мовою.
Сергій Єсенін.
1924.