Конспекти занять з дітьми
«Дикі та домашні тварини»
Конспект НСД. Вік; 3-4 року.
Автор: Валієва Конвалія Илгизовна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа дитсадок N68 «Волошка» Республіка Татарстан, місто Набережні Челни.
Напрямок: Формування цілісної картини світу.
Основна освітня область: Пізнання.
Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання» (формування цілісної картини світу), «Праця», «Художня творчість» (аплікація), «Комунікація», «Соціалізація», «Фізична культура», «Музика».
Форма проведення: Гра - заняття.
Мета: Закріплення знання дітей молодшого дошкільного віку про диких і домашніх тварин.
Завдання:
Виховує: виховувати почуття любові до навколишнього світу, дбайливе ставлення до мешканців живої природи.
Розвиваюча: розвивати психічні процеси дітей: увага, пам'ять, мислення; сприяти розвитку зв'язного мовлення, артикуляційного апарату при вимові голосних звуків звукоподражаниям.
Навчальна: Закріплювати знання дітей про диких і домашніх тварин. Формувати вміння розрізняти тварин та їх дитинчат, правильно співвідносити їх назви. Розширювати кругозір дітей через ознайомлення дітей з новими тваринами.
Планований результат: відповідає на запитання педагога, бере участь у розмовах в розмові про диких і домашніх тварин, відгадує загадки про тварин, активний при створенні аплікації «Хто, де живе?»
Методи і прийоми: ігрова, комунікативна, трудова, пізнавально - дослідницька, продуктивна, музично - художня.
Технічні засоби навчання: магнітофон із записом музики; проектор.
Попередня робота з вихованцями:
Дидактична гра «Хто як кричить?»
Малювання тварин за трафаретами.
Ігри-перевтілення у тварин.
Дидактична гра «Хто де живе?»
Читання казок: «Колобок», «Три ведмеді», «Вовк і семеро козенят», «Лисиця, заєць і півень».
Заучування віршів про тварин.
Російські народні віршики і загадки про тварин.
Дидактичні матеріали:
- Набори картинок із зображенням диких і свійських тварин, їх дитинчат.
- Макет будиночка.
- Макети дерев.
- Шапочки з тваринами.
- Аркуші паперу для поляни ( із зображенням будинку і ліси),і зображення диких і домашніх тварин ( для кожної дитини).
Індивідуальна робота: показати Саші як правильно тримати пензлик при виконанні аплікації.
Структура НСД:
1.Організаційний момент (бесіда) - 2 хв.
2,Основна частина (подорож) - 8 хв.
- Продуктивна діяльність (художня творчість - аплікація) - 5 хв.
- Аналіз НОД - 2 хв.
Використана література:
1 .Комплексні заняття за програмою «Від народження до школи» під редакцією Н.Е.Веракси, М. А. Васильєвої, Т. З. Комарової. Друга молодша група/авт.-упоряд.Т.В.Ковригіна, М. ВЛСосьяненко, О. В. Павлова. - Волгоград:Учитель,2012.-262 с.
- Ушакова О. С., Струніна Е. М. Розвиток мовлення дітей: Програма. Методичні рекомендації. Конспекти занять. Ігри та вправи. М.: Вентана-Граф, 2008. С. 224.
- Ушакова О. С. Програма розвитку промови дошкільнят. Теоретичні основи. Основні завдання. Розвиток мовлення у вікових групах. 2-е вид. М.: ТЦ «Сфера», 2008. С. 56.
- Ушакова О. С. Теорія і практика розвитку мовлення дошкільника. М.: ТЦ «Сфера», 2008. С. 240.
Хід НСД
1. Організаційний момент.
Подивіться, хлопці, скільки гостей зібралося у нас?
Давайте з ними поздороваемся.
- Хлопці, ви любите гуляти?
- Куди можна піти гуляти?
(Відповіді дітей.)
- Коли люди вирушають на прогулянку в далекі місця - це називається подорожжю.
- Як ви думаєте, на чому можна відправитися в подорож? (Відповіді дітей.)
- Можна подорожувати не тільки пішки, але і на літаку, кораблі на повітряній кулі. А ми з вами вирушимо в подорож на поїзді.
- Основна частина (подорож).
-Увага! Увага! Бажаючі здійснити захоплюючу подорож у світ тварин! Просимо вас зайняти свої місця! Поїзд відправляється!
Звучить музика. Діти, взявшись один одного за пояс просуваються по залу.
Пісня закінчується, діти зупиняються біля будиночка.
- Ось і наша перша станція. Цікаво, хто в будиночку живе? Як це дізнатися? (Відповіді дітей.)
- Правильно, ми зараз постукаємо і запитаємо, хто в будиночку живе. Діти стукають в двері і запитує:
- Привіт, хто тут живе?
З будиночка лунає голос:
То муркоче, то грає,
Кудись утікає,
Тікає далеко.
А коли прийде назад,
То нявкає і з блюдця П'є сире молоко.
-Ви відгадали загадку? Хто ж це?
- Кішка.
- Скажіть, хлопці, кішка свійська чи дика тварина?
- Домашнє.
- Яких домашніх тварин ви ще знаєте? (Відповіді дітей.)
- Візьміть в руки картинку з твариною, яка вам подобається, і підберіть до нього дитинча.
(Картинки лежать на столах. Діти беруть картинки дорослих тварин і співвідносять їх з дитинчатами.)
- А тепер назвіть тварину та її дитинча.
Відповіді дітей:
- У собаки - цуценя.
- У кішки - кошеня.
- У курки - курча.
- У корови - теля та ін
- Молодці. Ви дізналися домашніх тварин. А якщо дізналися, скажіть, як вони кричать.
На екрані проектора з'являються картинки домашніх тварин та їх дитинчат. Діти вимовляють, як ці тварини кричать.
Курка - ко-ко-ко {гучним голосом).
Курча - пі-пі-пі {тихим, ніжним голосом).
Корова - му-у-у (гучним, грубим голосом).
Теля - му-у-у (тихим, м'яким голосом).
Кінь - іго-го (грубим, гучним голосом).
Лоша - іго-го (м'яким, тихим голосом) і т. д.
Всі ці домашні тварини приносять велику користь для людини: корова дає молоко; кінь потрібен для важкої роботи; курка робить яйця, собака охороняє будинок і т. д. Для того, щоб з тваринами і далі приносили користь за ними треба доглядати: прибирати за ними, годувати їх і заготовляти для них корм.
- Ну, що ж, продовжимо нашу подорож. Сідайте швидше на поїзд. Звучить музика подорож триває.
Діти, взявшись один одного за талію продовжують рухатися по залу.
Біля лісу музика закінчується.
- Ось і наша друга станція. Куди ми потрапили? (В ліс.)
- А які тварини живуть у лісі? (Відповіді дітей.)
- Як називаються тварини, які живуть у лісі? (Дикі.)
- Подивіться на екран. До диких тварин належать: заєць, лисиця, вовк, їжак, білка, ведмідь, тигр, лев, рись, лось та ін
Нам потрібно охороняти цих тварин і дбайливо ставитися до них. Так як мешканці лісу не можуть існувати один без одного.
Діти розглядають тварин, які з'являються на екрані.
- А тепер пограємо в гру, яка вам вже знайома: виберіть картинку з твариною і знайдіть його дитинча.
(Картинки лежать на столах. Діти беруть картинки дорослих тварин і співвідносять га з дитинчатами.)
- Назвіть тварину та її дитинча.
Відповіді дітей:
- У зайця - зайченя.
- У вовка - вовченя.
- У білки - білченя та ін.
- Наша прогулянка по лісі закінчилася, пора повертатися в дитячий сад. Звучить музика.
Діти, взявшись один одного за талію пересуваються по залу.
- Ось наш веселий потяг повернувся на станцію Дитячий садок.
- Подивіться, ці тварини заблукали і не можуть згадати, хто де живе. Вони просять допомогти їм розібратися. Всіх тварин потрібно розселити на дві галявини.
- Продуктивна діяльність - аплікація «Хто, де живе?»
На одній «галявинці» варто умовне позначення будинку, на іншій - ліси. Діти приклеюють картинки із зображенням диких і домашніх тварин на дві «полянки» («полянки» розміщені на папері).
- Молодці, допомогли тваринам розібратися.
- Вам сподобалася наша прогулянка? (Відповіді дітей)
- Аналіз НСД.
- Де ми з вами були? (У лісі та біля будиночка.)
- Про яких тварин ми з вами говорили? (Про диких і домашніх.)
- Ви сьогодні дуже добре займалися, тому я хочу з вами пограти.
Проводиться гра: діти надягають шапочки з тваринами і перетворюються в них. Під музику грають, бігають по галявині. За сигналом ховаються в будиночки: дикі тварини - до умовного позначення лісу, з - до умовного позначення будиночка.