Конспекти занять з дітьми
«Чудеса магніту»
Пізнавальний розвиток у підготовчій до школи групі.
Автор: Слижевская Світлана Геннадіївна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок N 40 «Фіалка» міста Белово», Кемеровська область, місто Белово.
Мета: розвиток у дітей пізнавальної активності, допитливості.
Завдання:
- систематизувати знання дітей про магніті і його властивості: притягувати предмети, виявити матеріали, які притягаються до магніту, відокремлювати магнетичні предмети від немагнетических, використовуючи магніт;
- розвивати спостережливість, увагу і інтерес, самостійність і активність дітей;
- виховувати доброзичливі стосунки, вміння працювати в колективі; розвивати комунікативні навички;
- збагачувати словник дітей( магнетичні, немагнетические предмети, тяжіння).
Попередня робота:
Розглядання глобуса, визначення полюсів у землі; ігри з магнітною дошкою та магнітними літерами; ігри з магнітом в куточку експериментування.
Матеріали:
На кожну дитину: магніт, коробочка з предметами(скріпки, цвяхи, шурупи, деталі конструктора, картон, папір, шматочки дерева, гуми та пластмаси, скло, одноразовий стаканчик з водою, коробка з метеликом для фокуса, зроблені дітьми макети доріг.
Таблиця-схема для занесення результатів експерименту, відеолист від Незнайки, глобус.
Хід заняття:
Діти сидять на стільчиках.
Вихователь: Хлопці, я сьогодні отримала незвичайне відеолист. Давайте його подивимося.
(Вихователь включає відеопрогравач, діти дивляться відеосюжет про Незнайка (дорослий, переодягнений в костюм Незнайка).
Зміст видеописьма: «Привіт, хлопці! Це я, Незнайко! У моїх друзів Гвинтика й Шпунтика зламалася машина. Я хотів їм допомогти її відремонтувати. Але для ремонту потрібні тільки залізні деталі, а я не знаю, як їх визначити. Допоможіть мені, будь ласка».
Вихователь: Як ви думаєте, хлопці, ми з вами можемо допомогти Незнайку? Як?
(Намалюємо схему, напишемо інструкцію, пошлемо лист, розповімо про залізні деталі, відправимо магніт, запросимо Незнайка в гості).
- Як ми зможемо відрізнити залізні деталі від інших? (Щоб зробити це правильно, потрібно використовувати магніт).
- Чому потрібно використовувати магніт? Що ми знаємо про властивості магніту? (Магніт має властивість притягати до себе залізні предмети). Ці властивості можна перевірити? (Взяти магніт і провести експеримент).
- Магніти - одна з найцікавіших іграшок для дітей. Інструмент дослідження.
Магніт - тіло, що володіє власним магнітним полем.
Старовинна легенда розповідає про пастуха на ім'я Магнус. Одного разу він виявив, що залізний наконечник його палиці і цвяхи чобіт притягаються до чорного каменю. Цей камінь стали називати «каменем Магнуса» або просто «магнітом» походить від назви місцевості, де добували залізну руду (пагорби Магнезії в Малій Азії). Таким чином, за багато століть до нашої ери було відомо, що деякі кам'яні породи мають властивість притягувати шматки заліза. Шматочки магнетиту називають природними магнітами. Магніти можна виготовляти штучним шляхом, намагнічівая шматочки сталі.
- Все притягається магнітом??? (відповіді припущення дітей)
- Беремо магніт в руки і вирушаємо на пошуки предметів, які притягуються.
(пробують притягнути магнітом: папір, картон, пластмасу, дерево, скло, скріпки, цвяхи, шурупи)
- На які групи можна розділити предмети відносно до магніту?
( на 2 групи - притягуються магнітом і не притягаються)
.
- А тепер результати експерименту ми занесемо в таблицю за допомогою знаків «+» і «-».
Робота з таблицею.
Резина (малюнок |
- |
|
Дерево (малюнок) |
- |
|
Залізо (малюнок) |
+ |
|
Пластмаса (малюнок) |
- |
|
Папір (малюнок) |
- |
|
Діти по черзі виходять і знаками відзначають результати експерименту.
- Який висновок можна зробити, дивлячись на цю таблицю?
Висновок: магніт притягує до себе залізні предмети, тому, щоб відокремити їх від інших, треба використовувати магніт.
- Як нам повідомити про це Незнайку? (Пропозиції дітей). Так, ми напишемо лист Незнайку, відправимо йому нашу таблицю і магніт.
Діти відправляють лист Незнайку.
А ми продовжимо експерименти з магнітом і я запрошую вас у лабораторію.
Запам'ятайте правила поведінки в лабораторії:
- Не галасуйте - цим ви заважаєте іншим.
- Слухайте вихователя.
- Уважно слідкуйте за результатами досвіду.
1 досвід.
- Киньте в пробірку два магніту. Що сталося? (магніти прилипли один до одного)
-. Візьміть один магніт , переверніть його і киньте в пробірку.
- А тепер-що сталося? (магніти відштовхнулися)
- Це сталося тому, що у два полюси магніту . Якщо різні полюси, то магніти притягуються. Як сталося у нас в першому випадку. А якщо полюса однакові, то відштовхуються, що і побачили ми з вами зараз.
Де ще ми з вами розглядали полюса? (У Землі: Південний полюс і Північний) І ми з вами дізналися, що Земля є найбільшим магнітом і все, що є на землі вона притягує до себе.
2 досвід
Може магніт передавати свою силу?
Підніміть з допомогою магніту цвях або шпильку, скріпку..
Прикріплюйте шпильки один до одного. Якої максимальної довжини вам вдалося вибудувати ланцюжок?(діти показують якої довжини вони збудували ланцюжок)
Отцепи першу шпильку від магніту, але тримай його поблизу, що відбувається? ланцюжок тримається)
Тепер прибери магніт зовсім, що станеться? ланцюжок розсипалася)
Висновок: магніт передає свою силу.
- Використовуючи цю властивість можна сконструювати фігурку з шпильок (Показ вихователем). Спробуйте самі створити свою фігуру ( створення фігури дітьми)
3 досвід
Як витягнути шпильку з склянки води, не опускаючи в воду пальці?
Скористаємося магнітом. Спочатку просто даємо магніт і дивимося, що діти будуть робити.
(пробують магніт опускати у воду, підносити його до поверхні води)
спробувати впливати через склянку. Вийшло.
Висновок: Значить магніт може діяти через інші матеріали.
4 досвід
Давайте розглянемо, через які ще матеріали діє магніт?
Загорнемо магніт в папір, перевіримо, притягне він сталевий предмет?
( притягає)
А у фольгу?( притягає)
А в тканину?(притягає)
А в гумову рукавичку?(притягає)
А якщо взяти кілька шарів паперу, декілька шарів тканини?(відповіді дітей і припущення перевіряється)
Візьмемо сильний магніт, перевіримо, чи діє він на сталеві предмети через стіл?
А через руку?
Висновок: Ми переконалися, що рука і стіл не перешкоджає магніту.
Стук у двері. Входить Незнайко.
- Здрастуйте, я до вас поспішав, боявся спізнитися. Хочу вам подякувати за надану допомогу. Я швидко знайшов потрібну деталь з допомогою магніту. І наша машина тепер справна і я швидко домчался до вас. Я зацікавився магнітами і підготував для вас фокус, який називається «Літаюча метелик»
Фокус.
Що знадобиться: досить сильний магніт, коробка з-під взуття, метелик, виготовлена з цигаркового паперу і розмальована маркерами, нитка, скріпка, скотч, ножиці.
Як виготовити:
Вирізати метелика з цигаркового паперу і розмалювати фломастерами.
1.Поклади на бік коробку з-під взуття. Відріж нитку довжиною більше, ніж висота коробки.
2. Прив'яжи до нитки скріпку. Виріж метелика з цигаркового паперу і прилепи її до скріпці.
3. Піднеси метелика до «стелі» коробки так, щоб вона майже торкалася його.
4. Натягни нитку і прилепи її до «підлозі» коробки. Поклади магніт над тим місцем, де приліплена нитка.
5. Тримай метелика прямісінько під магнітом так, щоб нитка була натягнута.
6.Відпусти метелика - вона парить. Потягни за нитку вниз. Що буде з метеликом?
Незнайко: Як ви думаєте що відбувається? (припущення дітей).
Незнайко: метелики в нутрі канцелярська скріпка.. Тяжіння між магнітом і залізом настільки сильне, що скріпка притягається навіть на відстані, але наблизитися впритул до магніту їй не дає нитка. Чим сильніший магніт, тим нижча, тобто далі від нього, зможе парити метелик.
Незнайко: Ой, які у вас чудові макети доріг! Я пропоную ваші макети перетворити в гру. А допоможе нам магніт! Магніт що робить з металевими предметами? (притягає) От у мене є машинки, а з іншого боку скріпка. Зараз моя машинка поїде по дорозі. (Незнайко водить машину по дорозі з допомогою магніту, роздає машинки дітям і пропонує пограти
Незнайко: А у мене є портрет. Я сам його малював. Навіть зачіска біля портрета рухається
( всередині коробочки портрет з металевими ошурками, з виворітного боку водиться магніт і збирає тирсу в зачіску)
Вихователь: Яку властивість магніту дозволяє нам грати в ці ігри? (властивість притягувати через матеріали: стіл, папір)
- Хлопці, вам сподобалися експерименти з магнітом і фокуси Незнайка? А ви б ще хотіли зайнятися експериментами? (Відповіді дітей) Гаразд, наступного разу так і зробимо.
Діти прощаються з Незнайкой.