Конспекти занять з дітьми
СНІЖНА КОРОЛЕВА
Конспект НОД за приблизною ООПДО «Дитинство», розділ Розвиток математичних уявлень, підготовча група.
Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Комунікація», «Художня творчість», «Здоров'я», «Читання художньої літератури»
Автор: Капустіна О. Н., вихователь, Муніципальне автономне дошкільна освітня установа «Дитячий сад комбінованого виду № 2 «Казка» селища Троїцький.
Мета: розвиток логічного мислення способом моделювання
Завдання:
Освітні:
- закріплювати знання днів тижня в певній послідовності, вправляти у порядковому і зворотному рахунку в межах 7;
- продовжувати формувати вміння складати число десять з двох менших чисел;
- вправляти у визначенні відносин «більше - менше» між числами;
- закріплювати вміння дітей «читати» знаки-символи (ознаки геометричних фігур - форма, колір, розмір) і називати сумісні ознаки;
Розвиваючі:
- розвивати просторове мислення, дрібну моторику пальців, вміння логічно мислити;
активізувати словник дітей з теми.
розвивати вміння виявляти інтелектуальні емоції.
Методи і прийоми: моделювання ігрової ситуації з метою постановки проблеми і створення мотивації, вправи на логічне мислення і творчого характеру, запитання до дітей, використання дидактичних посібників, наочного матеріалу, фізкультхвилинки, пальчикової гімнастики, технічних засобів.
Розвиваюче середовище: мультимедійний пристрій, палички Кюізенера, блоки Дьєнеша, обручі, кольорові олівці, картки з геометричними фігурами.
Попередня робота: Читання казки «Снігова Королева».
Хід заходу
/Діти стоять півколом перед екраном/
1 частина. Організаційний момент /показ слайдів про зиму, під музику/
Вихователь: Яка зараз пора року?/ Зима /. Назвіть зимові місяці. /Грудень, січень, лютий/. Які ознаки зими ви можете назвати? /випадає сніг, морози, дуже короткий день і довгі ночі, вода замерзає і перетворюється у лід/. Правильно, хлопці, але в наших краях часто бувають відлиги. А на далекому півночі зима дуже сувора з хуртовинами, хуртовинами, морозами і живе там одна чарівниця:
На санях, як вітер, що мчить,
До неї небезпечно притулитися.
Лиш доторкнися - заморозить,
У сніжне царство відвозить.
(Снігова Королева) /Слайд зі Сніговою королевою/
Вихователь: Ви пам'ятаєте, що Снігова королева відвезла хлопчика Кая у свій крижаний палац, Герда в щоб те не стало, вирішила знайти хлопчика Кая, але Снігова Королева приготувала багато перешкод. Ми повинні допомогти Герді знайти її друга Кая, виконавши математичні завдання. За виконання першого завдання побачите палац Снігової Королеви.
/Слайд із завданням/
2 частина. Дні тижня.
Вихователь: Снігова Королева поміняла місцями дні тижня, нам потрібно їх правильно назвати і розставити в певній послідовності.
Скільки днів у тижні? /У тижні сім днів/.
Порахуйте від 1 до 7 /вважає підгрупа дітей/.
А ви, хлопці, порахуйте у зворотному порядку від 7 до 1. /вважає інша підгрупа дітей/.
Хто назве дні тижня по порядку? /Дитина називає дні тижня/
Який перший день тижня? /Понеділок/. Який день тижня після середовища? /Четвер/. Назвіть день тижня перед п'ятницею? /Четвер/
Вихователь: Ви правильно виконали завдання і можете побачити палац, де живе Сніжна королева. /Слайд із зображенням палацу /
3 частина. Слайд із завданням «Підбери крижинку». Склад числа 8 з 2 менших чисел. Завдання з паличками Кюізенера.
(Виконується парами за столами)
Вихователь: Друге завдання Снігової Королеви - відремонтувати частину паркану, яка розтанула на сонячній стороні.
/Діти підходять до столів/
Але, перш ніж приступити до виконання завдання, давайте погріємо наші пальчики.
Пальчикова гімнастика «Сніжок»
Один, два, три, чотири, (Загинають пальчики, починаючи з великого.)
Ми з тобою сніжок зліпили. («Ліплять», змінюючи положення долонь.)
Круглий, міцний, (Показують коло, стискають долоні,
дуже гладкий. гладять однією долонею іншої.
І зовсім-зовсім не солодкий. (Загрожують пальчиком.)
Раз - підкинемо. (Підкидають уявний сніжок.)
Два - зловимо. (Ловлять уявний сніжок.)
Три - уроним (Роняють уявний сніжок.)
І... зламаємо. (Тупотять.)
/Діти сідають на свої місця/
Вихователь: Висота забору дорівнює числу 10. Якого кольору палички відповідає число 10? /Помаранчевому/. Покладіть паличку оранжевого кольору, складіть число 10 з 2 менших чисел за допомогою паличок. Опитування дітей : Як ви склали число 10? /Синя і біла паличка; бордова і рожева; з чисел 5 і 5, 4 і 6; 1 і 9/. Молодці, хлопці, підійдіть всі до мене. Подивіться, який у нас вийшов рівний і красивий паркан.
/Слайд з крижаним парканом/
4 частину. Слайд із завданням «Чарівні кільця» Визначення областей перетину в іграх з обручами.
Вихователь: Хлопці, по дорозі Снігова Королева розставила «чарівні кільця» і ми не можемо пройти до палацу. Потрібно допомогти Герді правильно розмістити в кільцях крижані фігури.
Подивіться на схему і скажіть, які фігури потрібно розташувати у червоному кільці? /Всі фігури червоного кольору/.
Які фігури розташуйте в синьому обручі? /Великі фігури квадратної форми/.
Назвіть фігури, які потрібно розмістити в загальній частині? /Великі квадрати червоного кольору/.
Молодці, впоралися і з цим важким завданням і звільнили дорогу.
/Слайд із зображенням крижаної дороги/
5 частина. Вправа «Зимові забави»
/Слайд із зображенням заметілі і звуки хуртовини/
Вихователь: Але Снігова Королева розсердилася і попросила своїх придворних Завірюху та Мороз заступити нам дорогу.
Як ми зможемо пройти по снігу і льоду? /З допомогою лиж і ковзанів/
Вправа «Зимові забави»
Ми біжимо з тобою на лижах, (зображують ходьбу на лижах)
Сніг холодний лижі лиже.
А потім - на ковзанах, (зображують біг на ковзанах)
Посковзнулися ми і... Ах! (падають)
А потім ліпили сніжки, (стискають уявний сніжок)
А ще сніжки котили, (котять уявний грудку)
А потім ми так втомилися (падають)
До палацу всі побігли. (біжать по колу)
6 частина «Підбери ключ». Відношення «більше - менше» між числами: Ситуація «Про що говорять цифри?»
/Слайд із зображенням дверей/
Вихователь: Ось і дісталися ми до дверей замку, але у нас немає ключа, треба дізнатися код. Для цього потрібно правильно розставити знаки між числами:
4і 5, 6 і 7, 8 і 7, 6 і 5.
/5 слайдів з нерівностей/
Діти називають знаки нерівності і вони з'являються на слайді.
Молодці діти, ви впізнали код і знайшли ключ. /Слайд з ключем/
/Слайд із завданням/
7 частина. «Заштрихуй фігури»
Хлопці, але хлопчик Кай постійно трудиться, зараз він складає квадрат з прозорих крижинок. Давайте допоможемо йому зібрати з різнокольорових фігур квадрат. /Діти проходять до столів/
Заштрихуйте фігури, як показано на схемі. але щоб пальчики міцно тримали олівець, потрібно помасажувати. /Масаж пальців з допомогою олівця/
/Слайд зі схемою, звучить музика/
Діти під музику виконують завдання.
Вихователь: Якого кольору у вас трикутники? трапеція? прямокутник? квадрат? Порівняйте свої фігури з роботою Кая.
/Слайд із зразком квадрата/
Вихователь: Хлопці, але щоб прибрати з Кая чари Снігової Королеви, ми повинні з вами пригадати і назвати всі завдання, які виконували по дорозі до палацу.
/Діти називають виконані завдання/
Снігова Королева побачила, як ви добре знаєте математику, які ви добрі, сміливі і відпустила Кая, а вам у подарунок залишила солодкі крижані палички.
/Слайд із зображенням дітей/