Конспекти занять з дітьми
«Народна майстерня»
Художньо-музичний ігровий проект.
Розробила: вихователь ізостудії Клюшкина Л. М. МБДОУ Д/З N24 «РОСИНКА» р. Єлабуга.
Програмне зміст:
Мета:
Узагальнення знань дітей дошкільного віку про народному мистецтві.
Завдання:
- Вчити створювати образ, використовуючи отримані навички і прийоми ліплення.
- Закріплювати уявлення про процес створення іграшок.
- Розвивати творчу ініціативу та інтерес до декоративно-прикладного мистецтва.
- Виховувати у дітей повагу та інтерес до народних іграшок.
Технічне забезпечення:
музичний центр.
Музичний ряд:
російські народні пісні «Калинка», «Бариня», «У полі берізка стояла», коломийки.
Зоровий ряд:
вироби народних майстрів і народні іграшки.
Літературний ряд:
художнє слово про іграшки.
Матеріал до заняття:
народні іграшки, глина, верстати, вода, стеки.
Попередня робота:
знайомство з творчістю народних майстрів, бесіди про народних виробах, ліплення на занятті, малювання предметів народного промислу, розглядання зразків народних іграшок і предметів народного промислу.
Хід заняття:
Звучить російська народна пісня «Калинка».
Вихователь:
- Що за свято?
- Що сталося?
Петрушка:
- Просто ярмарок відкрилася,
Запрошую в цю ж годину
Всіх на ярмарок я вас.
Продавайте, купуйте!
Про хлопців не забувайте.
Купуйте для душі
Ложки, кубки й ковші.
Наш товар весь розписний,
Подивіться, ось який.
Весь хочемо вам показати
І детально описати.
Діти підходять до прилавку.
Вихователь:
- Подивіться, яка цікава і знайома для нас скринька і коробочка. Як називається такий промисел?
Діти:
- Городець.
Дитина:
- Є на Волзі місто древнє
За назвою Городець.
Славиться по всій Росії
Своєю розписом творець.
Розпускаються букети
Яскраво червоними горя.
Диво-птахи там пурхають
Буд-то в казку нас кличучи.
Дитина виконує частівку:
Жовтий вечір, чорний кінь
І купавни як вогонь,
Птахи дивляться зі скриньки
Диво розпис Городця.
Вихователь:
Подивіться, поруч на прилавку посуд. Як вона називається? А яку пору року нагадує?
Діти:
- Зиму.
- Гжель.
Дитина:
- Повірити важко, невже
Всього два кольори? Чудеса!
Ось так художники з Гжели
На сніг наносять небеса.
Дитина виконує частівку:
Які троянди і півонії
На чашках пишуть майстри
І синьо-білі бутони
Прекрасні нині як вчора!
Петрушка:
- Підходьте, підходьте,
На товари подивіться!
Привезли з далека
Ми не ситці, не шовку,
І не кільця, і не брошки-
Розписні диво-ложки!
Вихователь:
- Хлопці, посуд з чого зроблена, як називається?
Діти:
- Хохлома.
Дитина:
- Золота хохлома
Як чарівниця, Жар-птиця!
Не виходить з розуму.
Чарівниця - майстриня
Золота хохлома.
Дитина виконує частівку:
Різьблені ложки та ковші
Ти разгляди-ка, не поспішай,
Там травичка в'ється і квіти
Небувалої краси
Вихователь:
- Хлопці, у нас в Татарстані були і є майстри-умільці, які ліплять посуд з глини. Як же називається така посуд?
Діти:
- Татарська кераміка.
Дитина:
- Великий наш Татарстан
І талановитий наш народ.
Про рідних наших умільців
Чутка давно йде.
Петрушка:
- Почтеннейшие панове!
Подивіться ви сюди.
Іграшки вятские
На всі манери
Ось вам барабан,
А ось і кавалери.
У баринь червоні щоки і губки,
Нарядні сукні і теплі шубки.
Вихователь:
- Петрушка, а наш діти знають такі іграшки. Як вони називаються?
Розкажіть, у чому вони схожі і в чому їх відмінність?
(Відповіді дітей)
Дитина:
- Ми іграшки знатні,
Складні і накладні.
Ми всюди славимося!
Ми і вам сподобаємося!
Дитина виконує частівку:
Наші руки крендельком
Щоки, мов яблука
З нами здавна знайомий
Весь народ на ярмарку.
Гра «Сплетень»
Вихователь:
- Хлопці, приймемо участь у ярмарку? Чи згодні ви бути майстрами? Якщо згодні, то
- 1,2,3,4,5
Ми починаємо грати.
Вправо, вліво поверніться,
У майстрів ви перетворитеся!
Діти сідають за столи і починають працювати. (звучить народна музика).
Підведення підсумків.
Вихователь:
- Подивимося, як наші майстри впоралися з роботою.
Петрушка:
- Всі іграшки накладні?
- Чия робота більше подобається? Чому?
Вихователь:
- Яка іграшка сама акуратна?
Петрушка:
- Славилася Росія диво-майстрами.
Дерево і глину в казку перетворювали.
Фарбами і пензлем творили красу,
Своєму мистецтву вчили молодих.
Ви на ярмарку побували?
Товар свій показали?
Все розповіли? Нічого не забули?
Ну, а тепер прощайте!
В наступному році приїжджайте!
Музика «У полі берізка стояла»
Гра «Струмочок»
По закінченні музики йдуть із залу.