Конспекти занять з дітьми
Подорож по Росії.
Заняття з розвитку мовлення та ознайомлення з навколишнім світом у другій молодшій групі.
Вихователь: Лучнікова Тетяна Олександрівна, МКДОУ-дитячий садок «Берізка» с. Рибне Алтайського краю, Кам'янського району.
Мета: Розвивати у дітей почуття патріотизму і любові до своєї Батьківщини.
Завдання: Узагальнити і систематизувати знання дітей про Росії, познайомити з гімном Росії, навчити дітей виділяти прапор Росії із загальної маси прапорів інших країн, формувати шанобливе ставлення до державних символів; закріпити назви великих російських міст і річок; назви народних промислів; виховувати любов до Батьківщини, цивільно-патріотичні почуття.
Обладнання: Зображення гербів і прапорів, глобус, карта Росії, наочно-дидактичні посібники, виставка малюнків, присвячених Дню захисників Вітчизни.
Попередня робота: Бесіди про російську символіку; читання віршів, прислів'їв і приказок про Батьківщині; розглядання фотографій міст і річок; бесіди, розглядання ілюстрацій і виконання робіт за мотивами народного декоративно-прикладного мистецтва.
Хід заняття.
Привертаю увагу дітей до глобуса.
- Що це?
Правильно. Це глобус - макет нашої планети Земля.
- На планеті багато різних країн, але найбільша наша країна. - Як вона називається? (Росія.)
- Правильно, Росія. А яка вона наша Росія? (Велика, кохана, красива, велика, багата, сильна.)
- Росія - наша Батьківщина. Хлопці, поясніть, як ви розумієте, що таке "Батьківщина"? (Батьківщина - місце, де ми народилися; країна, в якій ми живемо. Батьківщина у кожної людини одна.)
Вихователь: Хлопці, а хто знає вірш про Батьківщину?
Вірш:
Велику землю,
Улюблену землю,
Де ми народилися і живемо,
Ми Батьківщиною світлою,
Ми милою Батьківщиною,
Ми Батьківщиною нашої кличемо
- Багато прислів'їв та приказок склав російський народ про Батьківщину. Згадайте їх.
(Жити - Батьківщині служити. Батьківщина повчає - Батьківщина виручає. Хто за Батьківщину горою, той справжній герой. Якщо дружба велика - буде Родина міцна.)
- Всі ці прислів'я вчать нас добру, любові до Батьківщини, її вмінню захищати від ворогів.
Сьогодні я познайомлю вас з гімном Росії.
Гімн - це урочиста пісня країни. Її громадяни встають, коли звучить гімн слухають стоячи. (Звучить гімн, всі встають).
-Що ми зараз слухали? (гімн Росії).
-У кожної країни свій гімн, свій прапор, свій герб. Подивіться на дошку. Ви бачите герби різних країн. Хто покаже гімн Росії?
- У вас на столах лежать конверти. Викладіть перед собою вміст конвертів. Що це?
- Виберіть із загальної маси прапорів різних країн прапор Росії.
А тепер подивіться на карту...
- Жодна країна в світі не має такої величезної території, як Росія. Ось як багато місця займає територія Росії. Коли на одному кінці нашої країни люди лягають спати, на іншому починається ранок. На одному кінці нашої країни може йти сніг, а на іншому - припікати сонечко. Щоб дістатися з одного кінця на інший на поїзді треба їхати 7 днів - тиждень, а на літаку летіти майже добу. І ось сьогодні я пропоную вам подорож по Росії.
- Хлопці, а на чому можна подорожувати? (На літаку, автобусі і т. д.)
Я пропоную вам подорож на поїзді. Вирушаємо. Займаємо місця у вагоні.
(Звучить музика «Голубий вагон»)
- Станція називається "Державна"
- Назвіть столицю Росії. (Москва.)
- А хто розкаже вірш про москву?
Вірш:
Москва - це Червона площа,
Москва - це вежі Кремля,
Москва - це серце Росії,
Яке любить тебе.
- Президентом нашої країни є...? (Д. А. Медведєв.)
- Назвіть ще раз державні символи Росії. (Герб, прапор, гімн.)
- Молодці! А хто розкаже вірш про прапор?
Білий колір - берізка,
Синій колір неба,
Червона смужка -
Сонячний світанок
- Хто знає вірш про герб?
У Росії величавої
На гербі орел двоголовий,
Щоб на захід, на схід
Він дивитися б відразу міг
Сильний, мудрий він і гордий.
Він - Росії дух вільний.
- А що ж таке гімн? (Гімн-це найголовніша пісня країни. Гімн слухають стоячи).
- Ми вирушаємо далі. (Діти встають «паровозиком» і «їдуть» далі).
Станція називається "Лісова"
Діти, відгадайте загадку:
Нам в дощ і в спеку
Допоможе друг,
Зелений і хороший
Простягне нам десятки рук
І тисячі долоньок. (Дерево)
- Правильно! Це дерево. З чого складається дерево? (Коріння, стовбур, гілки, листя.)
- Росія - найбагатша лісами країна в світі. Ліс - це величезний будинок. Тільки одне дерево може дати притулок і корм багатьом звірам та птахам. А в лісі таких дерев тисячі! Які дерева нашої країни вам знайомі? (Береза, дуб і т. д.)
- Але в лісі ростуть не тільки дерева. Що ще нам дає ліс? (Ягоди, гриби.)
- Які ягоди можна збирати в лісах Росії? (Чорниця, брусниця, журавлина тощо)
- А які гриби ви знаєте? (Підосичник, сироїжки тощо)
- Але бувають і отруйні, небезпечні гриби. Хто знає, що це за гриби? (Мухомор, поганка.)
- Ще у наших лісах живуть птахи, тварини. Яких тварин ви знаєте? (Ведмідь, лисиця і т. д.)
- А яких птахів ви знаєте? (Дятел, шпак і т. д.)
-А тепер встаньте врозтіч, ми з вами пограємо.
Фізкультхвилинка:
Руки підняли і похитали
Це - берези в лісі,
Руки зігнули, кисті струснули -
Вітер збиває росу.
В сторони руки, плавно помахаємо,
Це до нас птахи летять.
Як вони сядуть, теж покажемо,
Руки зігнули тому
- Ліс - це наше багатство. Давайте берегти природу.
- А наша подорож продовжується. Займаємо місця у вагонах. Поїхали.
- Станція називається "Географічна"
По написаному слову здогадайтеся, про що піде мова. Яке слово, прочитайте. (Слово РІЧКА.)
- Правильно. Річки Росії - могутні, повноводні річки, що несуть свої води в моря і океани. Давайте згадаємо, які річки ми знаємо.
1. Ця річка протікає в місті, де дуже багато музеїв, старовинних парків, чудових фонтанів, чудових палаців і ще в цьому місті є розвідні мости. (НЕВА)
2. Назва цієї річки співзвучно, однаково з назвою столиці нашої Батьківщини. Це? (МОСКВА)
3. Ця річка названа жіночим ім'ям. (ОЛЕНА)
4. Ця річка протікає по нашому краю, району. А назва її починається зі звуку «О». Правильно - Обь.
- Молодці! А які ще річки ви знаєте? (Ока, Єнісей, Амур, Ангара, Іртиш.)
- Ще в нашій країні дуже багато міст. Які міста ви знаєте? (Казань, Владивосток і т. д.) Правильно. Назви міст і річок - це географічні назви. Тому ця станція називається «Географічна».
- Ну, а нам пора їхати далі. Наш потяг відправляється. Всі зайняли місця? Поїхали...
- Ми приїхали на станцію «Історична».
Славилася Росія диво - майстрами,
Дерево і глину в казку перетворювали.
Фарбами і пензлем творили красу,
Своєму мистецтву вчили молодих.
Вихователь: Я пропоную вам згадати вироби декоративно - прикладного мистецтва російських майстрів. Відгадайте загадки.
Різнокольорові подружки
Люблять ховатися один в одного. Що це? (Матрьошка.)
- Звичайно, це всім нам знайома матрьошка. Ось вона! (Вихователь демонструє дітям матрьошку.)
Зросла золота травичка на ложці,
Розпустився червоний квітка на плошці. (Хохлома.)
- Наступна загадка.
Цей розпис - просто диво,
Блакитна вся посуд.
Розпис з синім завитком
Манить російською васильком. (Гжель.)
-Правильно, хлопці. Подивіться яка краса.
Всі іграшки - непрості,
А чарівно-розписні
Білосніжні, як берізки,
Кружечки, клітинки. Смужки. (Димковская іграшка.)
Добрий майстер зробив казку,
Звірі оживають в казці,
Ведмедики, зайці, калатала -
Дерев'яні іграшки. (Богородская іграшка.)
- А тепер ми приїхали на станцію «Святкова».
-Хлопці, які свята ми з вами відзначаємо? Назвіть ваш улюблений свято...
- Хлопці, який свято наш народ буде відзначати в травні? (День Перемоги.)
- Так, хлопці, День Перемоги - велике, важливе свято всього нашого народу. У цей день ми згадуємо всіх, хто віддав свої життя за нашу Батьківщину, за нас з вами. Ми говоримо слова подяки тим ветеранам, хто ще живий. А ввечері у цей день на небі нашої величезної Батьківщини лунають залпи святкового салюту.
- А яке свято наближається?... Правильно, 23 лютого ми будемо відзначати День захисників Вітчизни. Цьому святу ми присвятили нашу виставку малюнків. (Показ виставки.)
- Сьогодні у нас з вами гості, - це вихователі нашого та вихователі дитячих садів сусідніх сіл - Лугове і Гонохово. Давайте для наших гостей заспіваємо пісню «Вихователь»
Рефлексія. Ось і закінчилося наше подорож по Росії. Сьогодні ми з вами багато чого пригадали, про що дізналися. Вам сподобався урок?... Що вам особливо сподобалося?...