Конспекти занять з дітьми
Приготування салату «Осінній»
Безпосередня освітня діяльність. Старша група.
Ознайомлення дітей з секретами кухні.
Автор: Тарасова Тетяна Миколаївна, вихователь,
Муніципальне Дошкільний Освітній Заклад Іркутського Районного Муніципального Освіти «Марковський дитячий сад комбінованого виду» Іркутська область, Іркутський район.
Мета: Закріплювати поняття «овочі», «фрукти»; вчити різати овочі, розвиваючи дрібну моторику рук; дати дітям можливість побути в ролі дорослого; учити утворювати прикметники.
Словник: солонка, салатник, вітамінний, овочевий, соняшникова олія, олія.
Продукти: помідор, огірок, перець солодкий, цибуля, петрушка, кріп, сіль, рослинне масло.
Обладнання: одноразові ножі, салатниці, обробні дошки, миска (для відходів), маки - шапочки (овочі, кермо, кепка для шофера), кошик, лялька домовичка Кузі, технічна карта, фартухи, косинки, ковпачки, макет печі
Секрети: щоб овочі при нарізуванні не каталися по дошці, потрібно спочатку його розрізати навпіл;
Салат потрібно спочатку посолити, а потім заправляти рослинною олією, так як сіль не розчиняється в маслі.
Хід заняття:
Вихователь: - Діти, давайте пригадаємо, яке зараз пора року?
- Так, за вікном рання осінь, час збору врожаю.
- Що таке урожай? (те, що вродило в лісі, на городі, на полі, в садах називають урожаєм)
- Урожай чого можна зібрати на полі, на городі, в лісі, в саду?
- А ви зі своїми батьками збирали врожай?
- Згадайте, що ви збирали?
- Давайте пограємо в гру «Городня - хороводная» (надіти шапочки: помідор, огірок, цибуля, морква або інші овочі)
Діти грають у гру:
Є у нас город, там зелена цибуля росте - ось такої ширини, ось такої висоти.
Ти цибулька поспішай сюди, ти трохи попляши, а тепер не лови і у кошик лізь.
Аналогічно: Є у нас город, там своя морква росте, помідорчик там росте і. т. д.
Є у нас вантажівка, він не малий і не великий, ось такої ширини, ось такої висоти.
Ти шофер поспішай сюди, ти трохи попляши, а потім не позіхай, увози наш урожай.
Вихователь: -Хлопці, сідайте будь ласка на стільчики. (лунає чхання, шерех)
- Хлопці, що там за шурхіт за грубкою, піду, подивлюся. (шукає за пічкою). З-за грубки виходить домовичок Кузя з кошиком, в якій лежать овочі (дитина підготовчої групи)
Вихователь: - Хлопці, та це ж домовичок Кузя. Кузя, ти навіть не привітався з хлопцями.
Кузя: - Здрастуйте!
Вихователь: Кузя, ми тут з хлопцями грали в гру про овочі. Згадуємо, як збирали помідори, огірки, баклажани і інші овочі.
Кузя: - Я ось теж збирав урожай, цілий кошик овочів набрав. Ох, яка важка.
Вихователь: Покажи нам Кузя, що у тебе в кошику. Є тут і салат і болгарський перець і помідори....
-Кузя, а наші хлопці знають вірші про овочі, сідай та послухай.
Вірші:
І зелен і густ на грядці виріс кущ. Не кріп і не лаврушка, а запашна, петрушка.
Дуже будете задоволені, з'ївши огірочок малосольный! А вже свіжий огуречик - вам сподобається, звичайно. На зубах хрумтить, хрумтить. Я можу вас пригостити!
Я - приправа в кожному блюді і завжди корисний людям. Вгадали? Я ваш друг. Я - звичайний лук.
Як на нашій грядці виросли загадки - соковиті та круглі, ось такі великі. Влітку зеленіють, восени червоніють.
Вихователь: - Кузя, сьогодні з хлопцями ми будемо робити салат з овочів, будеш нам допомагати? Тоді сідай і слухай.
- Хлопці, в кожному справі потрібна певна послідовність. Я вам зараз покажу карту, вона допоможе нам приготувати салат. Отже, розглядаємо.
- Що намальовано на першій картинці?
- що будемо робити далі?
- Про що говорить нам третя картинка? Як називається посуд, в якій зберігається сіль? Чому масло називається рослинним, соняшниковою? Як називається посуд, в яку ми будемо класти салат? І. т. д.
- Ви все вірно розповіли, а тепер підійдіть до своїх дощечках і послухайте мене. Я вам розповім про один секрет: щоб овочі не каталися по дошці їх спочатку потрібно розрізати навпіл, перчики режим на смужки і тільки потім на кубики.
- Потрібні насіння перцю нам в салаті? Можна приступати до роботи, всі порізані овочі потрібно скласти в миску. А ти, Кузя, вставай разом з хлопцями і допомагай робити салат.
- Кузя, скажи мені, будь ласка, як правильно сказати: томат або помідор?
Кузя: - Я думаю, що помідор це ось на столі, а томат - це коли в банку лежить.
Вихователь: А ви як думаєте хлопці?
Розповідь вихователя про томаті: - Томат - це плід, який в народі називають помідором. Всі вчені люди називають помідор томатами. Давним - давно томати взагалі не вживали в їжу. З-за їх яскравою забарвлення люди думали, що вони отруйні. Адже томати бувають червоні, жовті помаранчеві, рожеві. Потім їх стали вирощувати вдома як декоративні рослини і тільки потім люди здогадалися, що помідори можна їсти.
Вихователь: - Хлопці, а скажіть, де можуть рости огірки?
Розповідь вихователя про огірки: Є така країна Індія і там огірки ростуть прямо в лісі, обвиваючи дерева, як ліани, ліани - це такі кучеряві рослини. Огірки виростають величезні із цілий метр завдовжки. (показати дітям).
Кузя: - От дива! Невже огірки бувають такі величезні? Мені б такі завести. Зірвав один огірок і на всю зиму вистачить.
Вихователь: - Ось наш салат готовий, зараз ми його посолити і заправити рослинним маслом, знаєте хлопці, чому я його спочатку посолила, а тому що сіль в олії не розчиняється, ось чому. (Розглянути салат)
- Хлопці, салат у нас вийшов просто чудовий, гарний, різнокольоровий.
Кузя: - Який чудовий салат вийшов. А давайте назвемо його «Осінній».
Вихователь: Вірно, дуже правильна назва і красива назва. Хлопці, а як ще можна назвати наш салат, придумайте свої назви. (вітамінний, осіння мозаїка, овочевий, листопад, вкуснятинка)
Кузя: - Спасибі хлопці, що навчили мене готувати салат, тепер сам буду готувати, у мене ще багато овочів на городі.
Вихователь: - Хлопці, а я пропоную накрити на столи і покуштувати наш салат. (діти їдять разом з Кузею). Смачний? Вам сподобалося готувати салат? Будемо готувати ще що-небудь?
Діти: - Так.
(Кузя прощається з дітьми і йде, діти прибирають посуд зі столу, столи протирає черговий по їдальні).