Конспекти занять з дітьми
«Ми обідаємо»
Цикл заходів з формування культурно - гігієнічних навичок у дітей молодшого дошкільного віку.
Автор: Багреєва Олександра Володимирівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа дитсадок комбінованого виду N278, р. Нижній Новгород.
1. Ігрові навчальні ситуації, дидактичні вправи, дидактичні ігри, ігри - заняття.
2. Ігри та вправи, спрямовані на розвиток дрібної моторики рук, що сприяють успішному освоєнню навичок самообслуговування та культурно-гігієнічних навичок.
3. Ігри та вправи, спрямовані на формування навички прийому їжі
4. Художні твори, які використовуються для формування у дітей культурно-гігієнічних навичок
Мета циклу занять:
-- збагатити позитивний емоційний досвід дітей при освоєнні перших правил поведінки за столом.
1. Ігрові навчальні ситуації, дидактичні вправи, дидактичні ігри, ігри - заняття.
Ситуація «Ми готуємося до обіду»
Мета:
-знайомити з назвами столового посуду, їх формою, кольором;
-пояснювати дітям послідовність розстановки приладів для обіду
Обладнання: предмети столового посуду: миски (глибока, мілка), горнятка, ложки (маленька, велика).
Ситуація розгортається природним чином. Вихователь звертає увагу дітей на няню, яка готує посуд для сервірування стола до обіду.
Вихователь показує дітям предмети столового посуду попарно: глибока і дрібна тарілка, маленька й велика ложка, кружка. Виділяються загальні та відмінні ознаки. Наприклад: «Ці тарілки круглої форми. Ця тарілка дрібна, а ця - глибока».
Педагог пояснює дітям призначення кожного предмета столового посуду. Далі пояснює, що всі ці предмети теж називають посудом. Їх ставлять на стіл, який потрібно накрити до обіду.
Далі вихователь звертає увагу дітей на сервіровку нянею столу. Коментує дітям послідовність розстановки приладів для обіду.
«Спочатку треба поставити на середину столу хлібницю. Навколо хлібниці треба розставити глибокі тарілки. Праворуч від тарілки треба покласти велику ложку, якою ми будемо їсти суп. Поряд з ложкою треба покласти виделку. Вона знадобиться, коли ми будемо їсти друге блюдо. Між глибокою тарілкою і хлібницею треба поставити кухоль, з якої ми будемо пити компот».
Після того як накритий стіл, педагог робить узагальнення: «Подивіться, все, що стоїть на столі, - це посуд. Такий посуд називається їдальня».
Няня повідомляє дітям, що кухар приготував сьогодні дітям на обід.
У вільний час вихователь організовує з дітьми гру «Накриємо стіл до обіду для наших улюблених іграшок», в ході якої закріплюються назви предметів столового посуду, удосконалюються культурно - гігієнічні навички, культура поведінки за столом, діти вправляються в правильну сервіровці столу.
Ігрова освітня ситуація «Берися за обід»
Цілі:
-закріпити знання назв і призначення меблів і посуду для їдальні;
-вчити правильно і красиво накривати на стіл, культуру поведінки за столом;
-формувати основи уважного і дбайливого ставлення до партнерів по грі.
Обладнання: лялька, меблі, посуд для їдальні; обідня скатертину, чайна скатертину, столові та чайні серветки; фартух, косинка, пара рукавичок - ухваток.
Діти самостійно граються з лялькою. Вихователь пропонує дітям нагодувати ляльку. Лялька сідає за стіл. Але от невдача: є-то не з чого. Діти зазвичай сміються. Лялька ж засмучена. Треба разом з дітьми втішити її: «Зараз ми накриємо на стіл». Заздалегідь необхідно підготувати якомога більше різноманітного посуду, щоб діти змогли зробити правильний вибір і сервірувати стіл до сніданку, обіду або вечері, як вони забажають.
На ляльку одягають косинку і фартух, вона буде допомагати дітям сервірувати стіл. Педагог задає дітям питання від імені ляльки: «Що треба насамперед поставити на стіл? А з чого ми їстимемо друге блюдо, пити компот?» Іноді лялька помиляється, наприклад, ставить чашку не на блюдце, а на тарілку. Якщо діти самі цього не помітять, треба привернути їх увагу.
Нарешті все готово: няня подає ляльці їжу, а вихователь навчає її правильно сидіти за столом, користуватися приладами, є, дякувати за їжу.
Лялька може запитати: «Навіщо потрібна ложка? Адже зручніше їсти руками, правда, діти?» А вихователь просить дітей підказати ляльці, ніж їдять перша страва, друга, фрукти з компоту. Потім лялька запитує: «А що треба зробити після їжі, діти?» і т. д.
Після закінчення гри діти самостійно грають, запрошують у гості інших ляльок, чайний стіл сервірують і т. д.
Варіант. На обід до Мальвіні запрошені Буратіно, Чебурашка, Хрюша, інші казкові персонажі.
Діти вчать ляльок правильно накривати на стіл, вміло користуватися приладами і т. д.
Гра - заняття «Напоїмо ляльку Катю чаєм»
Дидактична завдання:
-вчити дітей поїти чаєм ляльку (пізніше і інші іграшки: ведмедика, зайчика і т. д.)
-формувати вміння послідовно виконувати дії, називати предмети та дії з ними;
-розвивати лагідне, дбайливе ставлення до ляльки.
Матеріал: ляльки, чашки, блюдця, ложки, цукорниця і чайник з чайного сервізу, іграшкова печиво.
Зміст гри:
Педагог - мама накриває стіл для дітей, показує і називає кожну дію. На першому занятті доцільно накрити загальний стіл за кількістю граючих дітей. Дорослий запрошує дітей за стіл, ще раз уточнює, що стоїть на столі, як називається кожен предмет та для чого він потрібен, як їм можна користуватися. Педагог говорить дітям про те, що за цим столом діти будуть поїти чаєм своїх дочок (ляльок). З-за ширми з'являються ляльки, діти вибирають собі їх за бажанням, саджають на ліве коліно і притримують лівою рукою (показ дає педагог на своїй ляльці, допомагає кожній дитині правильно взяти ляльку, якщо виникає така необхідність). Дорослий говорить зі своєю лялькою і запрошує кожного дитини теж поговорити зі своєю лялькою: «Зараз будемо пити чай, Катрусю. Ось чай наливаю в чашку... покладу цукор... розмішавши ложкою... візьми печиво... кусай печиво... пий чай... Не поспішай, чай гарячий...»
На наступних заняттях діти самі будуть поїти ляльок чаєм, ігрове дію поступово ускладнюється за рахунок введення в гру варення і т. п. Де можливо, ускладнюється і мовний супровід, наприклад: «Не пий чай з ложки. Тримай чашку міцно. Молодець, їж печиво акуратно, не криши...»
Дидактична гра «Напоїмо ляльку чаєм»
Дидактична завдання:
-знайомити з назвою предметів з чайного сервізу;
-вправляти у правильному сервіровці столу до чаювання (послідовність розстановки приладів для чаювання).
Обладнання: чайний сервіз (блюдця, чашки, чайник, цукорниця, десертні тарілки, вазочка для печива), чайні ложки.
Хід гри
Вихователь звертається до дітей: «діти, ви любите, коли до вас приходять гості?» Сьогодні до нас у гості прийдуть наші улюблені іграшки. Давайте накриємо стіл для гостей. Чим ми будемо їх пригощати? (Чаєм та печивом.)
Педагог пояснює дітям послідовність розстановки приладів для чаювання. Спочатку треба поставити вазу з печивом на середину столу. Навколо вази треба поставити блюдця, а на кожне блюдце - чашку. Біля кожного блюдця треба поставити десертну тарілку. В десертну тарілку кожен гість покладе собі печиво. Праворуч від кожного блюдця треба покласти чайну ложку. Останніми ставимо цукорницю і заварювальний чайник. Вони теж повинні стояти на середині столу, щоб кожному гостю було зручно взяти цукор і налити чай.
Потім кожній дитині дається коротка інструкція типу: «Андрій, постав вазочку з печивом на середину столу». Всі діти виконують доручення, розставляючи чайну посуд на столі. Педагог коментує їх дії: «Андрій ставить на стіл вазу з печивом». І так далі.
Яка ваза - велика чи маленька? (Велика Ваза.)
Після того як накритий стіл, педагог узагальнює висловлювання дітей.
Подивіться, все, що стоїть на столі, - посуд. З цієї посуду п'ють чай. Такий посуд називають «чайним посудом».
На закінчення діти розсаджують за столом свої улюблені іграшки і «пригощають» їх чаєм.
Після гри педагог пропонує дітям допомогти ввечері мамі накрити стіл до вечірнього чаювання.
Екскурсія на кухню.
Мета:
-знайомство з назвами предметів кухонного посуду, уточнення і закріплення призначення предметів кухонного посуду;
-дати уявлення дітям про професії кухаря;
-розвивати спостережливість; виховувати повагу до праці дорослих, бажання називати співробітників дитячого садка по імені та по батькові.
Обладнання: предмети кухонного посуду (каструля, сковорідка, ополоник тощо)
Хід заняття
1.Організаційний момент.
Хлопці, хто з вас знає, де в дитячому саду готують їжу? (На кухні.) Сьогодні ми підемо на екскурсію на кухню.
Вихователь нагадує дітям, як потрібно вітатися і знайомитися з іншими людьми.
2.Екскурсія на кухню.
Педагог наводить дітей на кухню і знайомить з кухарем.
Яка кухня? (Велика, світла, чиста.)
Чому така велика кухня? (Дуже багато дітей в дитячому саду, треба приготувати багато страв.)
Хто ж готує нам смачні страви? (Кухар.)
Так, це кухар. Звати її Галя. Кухар готує їжу. Подивіться, як багато на кухні різного посуду.
Звертає увагу дітей на предмети кухонного посуду.
Що це? (Каструля.)
Хлопці, а вдома ваша мама готує в яких каструлях? (У маленьких.)
А тут на кухні, які каструлі? (Великі.)
Порівнює кілька каструль, показує дітям маленьку, велику і дуже велику каструлі.
Хлопці, давайте запитаємо кухаря(Галю), які предмети допомагають йому в роботі.
Перше питання задає вихователь, даючи зразок.
Ножами що треба робити? (Різати, чистити.)
Ополоником що роблять? (Заважають, наливають.)
Сковорідки для чого? (Щоб на них смажити.)
М'ясорубка для чого? (Рубати м'ясо, овочі.)
(Вихователь звертається до кухаря.) А який сьогодні ви приготуєте обід?
Кухар розповідає.
3. Підсумкова бесіда по темі екскурсії.
Де ми були? (На кухні.) З ким ви познайомилися? (З кухарем (Галею).
Що ви бачили на кухні? (Діти перераховують запам'яталися предмети.) Ця посуд називається кухонних, тому що вона використовується тільки на кухні для приготування їжі.
Тема: «Лялька Катя обідає»
Завдання:
-Закріпити уявлення дітей про використання предметів посуду.
-Спонукати дітей до припоминанию і назви знайомих слів, складання простих речень.
-Розвивати мовлення дітей, пам'ять.
-Виховувати посидючість,
Хід заняття.
Діти сидять на стільчиках, перед ними стоїть ляльковий стіл ,стілець, на піднось посуд, накрита серветкою.
Вихователь каже: Сьогодні до нас в гості прийшла лялька Катя. Привітайся Катя з хлопцями: - Привіт хлопці. Здрастуй Катя.
Вихователь: Хлопці, ми з вами вже снідали, а Катя ще немає. Давайте її пригостимо кашею.
Вихователь садовить ляльку за стіл, кажучи при цьому:
- Кирило, що це? (показує на стіл)
- Це стіл, лялька Катя, є за столом.
- Карина, що це? (показує на стілець)
- Це стілець, на стільці Катя буде сидіти.
- Серьожа, що це? (кладе серветку на стіл)
- Це серветка. Ось Катіна серветка.
- Саша, що це? (показує тарілку)
- Це тарілка - що в тарілці?
- В тарілці каша.
Художнє слів.
Каша з гречки.
Де варилася?
У печі.
Зварилася, упрела,
Щоб Катруся їла.
- Варя, що це? (показує ложку).
- Це ложка.
- Діма, скажи: Катя їж кашу ложкою з тарілки.
Костя, скажи: їж кашу Катя вона смачна.
Катя, смачна каша? - Смачна.
Вихователь: - Молодець Катя всю кашу села.
-Варя, скажи:
- Молодець, Катя, всю кашу села.
-Катя, скажи спасибі.
Вихователь: Давайте пограємо з Катею ладушки.
Ладушки, ладушки
Де були?
У бабусі
Що їли?
Кашку
Що пили?
Бражку
Физминутка.
Каша масленька.
Бражка сладенька
Бабуся добренька
Попили з ялини
Шу - полетіли
На голівку сіли
Лялька прощається з дітьми і йде.
- Хлопці мені треба йти, але я ще повернуся.
«У Каті день народження» (підсумкове заняття)
Завдання:
-узагальнити знання дітей про сервіровці столу, про деяких продуктах харчування;
-закріпити навички культури їжі, користування чайної посудом;
-виховувати вміння бути гостинними при зустрічі гостей, радіти їх приходу, висловлювати слова вдячності, проявляти увагу під час частування;
-виховувати позитивні емоції. Розвивати самостійну ініціативну розмовну мову дітей
Обладнання: іграшки: лялька в ошатному платті, лялька - хлопчик, мишко, заєць; набір продуктів: морква, банан, апельсин, малина, яблуко; предмети чайної посуду.
Хід заняття
Вихователь повідомляє дітям про те, що у ляльки Каті сьогодні день народження і вона всіх нас запрошує в гості.
Обговорення: «Що можна подарувати ляльки Катрусі?»
Діти збираються на день народження, беруть з собою приготовані подарунки.
Діти приходять у гості до Каті, привітно вітаються, дарують Каті свої подарунки. Катя дякує дітей.
Вихователь: Подивіться, діти, яка Катя сьогодні красива, ошатна. У що вона одягнена? (Діти називають колір сукні, банта, туфельок.)
Катя: До мене на день народження прийшли ще мої друзі. Ось вони сидять на дивані.
Вихователь: Давайте подивимося, хто прийшов до Каті на день народження.
Діти називають знайомих їм персонажів: зайчик - попрыгайка, Ведмедик - Топтижка, хлопчик Коля.
Вихователь: Катя хоче почастувати своїх гостей. Давайте посадимо гостей до столу. Маша, посади за стіл зайчика. (Дитина саджає іграшку, а вихователь активізує мова інших дітей: «Кому допомагає сісти за стіл Маша? Маша садить за стіл зайчика».)
Давайте допоможемо Каті накрити на стіл. Ось в кошичку Катя приготувала частування для гостей в кошику морква, банан, апельсин, малина, яблуко). Давайте викладемо всі на блюдо.
Діти дістають з кошика знайомі продукти і відповідають на запитання вихователя: що це? Якого кольору? Як його можна з'їсти? Треба знімати шкірку?
Потім кожній дитині дається коротка інструкція типу: «Максим, постав вазочку з печивом на середину столу. Інна поставить навколо вази блюдця, а на кожне блюдце Женя поставить чашку». Всі діти виконують доручення, розставляючи чайну посуд на столі.
Вихователь: Стіл накритий, гості сіли за стіл. Тепер вони виберуть собі частування.
Як ви думаєте, що вибере зайчик - попрыгайка?
Чому ти думаєш, що він вибере морквину? (Зайчик - попрыгайка вибере морквину, тому що любить її.)
Так розподіляються всі продукти. Ведмежа любить ягоди - пригости його малиною. Хлопчик Коля любить яблука. Каті дістається апельсин.
Катя: Хлопці, ви теж прийшли до мене в гості. Я хочу пригостити вас чаєм з печивом.
Діти сідають за стіл і пригощаються.
Потім гості дякують Катю за смачне частування.
Грають в хороводную гру «Коровай».
Ввічливо прощаються.
Гра - заняття « Нагодуємо ляльку Катю обідом »
Дидактична завдання:
-вчити дітей наливати ополоником суп з каструлі;
-вчити годувати ложкою ляльку з глибокої тарілки, в дрібну тарілку класти друге (макарони-палички, кружечки-котлети тощо), поїти компотом;
-формувати елементарні вміння передавати ставлення до ляльки як до дитини: розуміти стан ляльки: хоче їсти, зголодніла і т. п.
-навчати дітей культурно - гігієнічних навичок, які потрібно виконувати перед їжею.
Матеріал: каструля, казанок, сковорідка, ложка, вилка, глибока і дрібна тарілки, чашки - для кожного учасника гри. Бажано використовувати великі ігрові набори, щоб дітям було зручно користуватися у процесі гри.
Зміст гри:
Дорослий говорить про те, що ляльки хочуть обідати, їм треба приготувати обід і нагодувати їх. Уточнює з дітьми, що для цього треба. Задає питання про те, для чого потрібен кожен предмет: плитка, каструля, казанок; в яку посуд треба наливати суп і т. п. Далі дорослий показує, як треба варити суп на плиті: «ставлю Каструлю на плиту, в ній суп вариться. Суп зварився. Відкриваю кришку, суп наливаю. Обережно, суп гарячий, проливати не можна. Ось налила суп у тарілку».
Педагог садить ляльку на ліве коліно, притримує її лівою рукою і далі діє правою. Діти будуть робити так само. Якщо їм важко, то можна посадити ляльку на стілець, а сам, сидячи або стоячи, кому як зручно розташуватися поряд, діючи двома руками. Педагог показує мовний зразок, звернений до ляльки, наприклад: «Їж, Катя. Ложку тримай рівно... не проливай суп, добре! Молодець! Все з'їла».
Після демонстрації ігрового дії дітям лунають плити, каструлі, тарілки, ложки, ополоники; з'ясовується попутно назва і призначення цих предметів; ігрова дія проводиться дітьми самостійно. При необхідності педагог допомагає дітям.
Якщо цей етап не викликав у дітей труднощів, можна продовжити заняття, нагодувавши ляльку другим блюдом. Або це робиться на окремому занятті, а потім об'єднується в єдиний ланцюжок ігрових дій.
Педагог дає зразки дій та мовного супроводу: «Молодець, Катя, добре поїла суп. Тепер дам тобі друге. Ось сковорідка. На ній котлети і макарони («понарошку»). Кладу котлету і макарони в дрібну тарілку. Бери виделку, їж котлету і макарони. Бери чашку... тримай міцно... пий компот!» Якщо діти захочуть годувати своїх «дітей» другим, то просять все необхідне: сковорідку, дрібну тарілку, виделку, а потім чашку для компоту, попутно з'ясовуючи, для чого потрібен кожен предмет.
Коли діти навчилися годувати ляльок обідом і ігрові дії не викликають труднощів, можна ускладнити гру, вводячи нові «продукти»: дрібні червоні квадрати - м'ясо в суп, пластмасові дрібні овочі для супу і фрукти для компоту і т. п. залежно від наявного матеріалу і уяви як педагога, так і дітей.
Ускладнення йде за рахунок з'єднання ланцюжків різних ігрових дій: миття рук і обід; обід і миття посуду; похід в магазин за продуктами, приготування обіду і годування ляльок. Перший час в «магазині» працює продавцем дорослий, він підказує і спрямовує дії дітей: «Ось купіть яйця (жовті або білі кульки, овали), посмажте на сковорідці разом з котлетами» або «Купіть картоплю, ось вона. Почистіть і покладіть в каструлю разом з морквою і м'ясом, буде відмінний суп».
Пізніше ви додасте «сільничку», «тертку», «ножі» і т. п. Діти самі будуть пропонувати все нові і нові деталі гри, якщо грати з ними систематично і з любов'ю.
2. Ігри та вправи, спрямовані на розвиток дрібної моторики рук, що сприяють успішному освоєнню навичок самообслуговування та культурно-гігієнічних навичок.
Формування вміння самостійно користуватися ножем
«Погодуємо звірів салатом»
Мета:
-закріплювати навик правильної їжі - правильно тримати ложку (трьома пальцями - вказівним, середнім, великим);
-нарізати пластилінові овочі пластмасовим ножем;
-перемішувати великою ложкою салат в мисці; годувати ляльок салатом.
Словник: огірок, помідор, цибуля; салатниця, ложка; тримаю, відрізаю, перемішую, годую.
Обладнання: іграшкові звірі; пластилінові овочі, пластмасовий ніж, виделка.
Хід гри: принесіть красиво прикрашену коробку і запропонуйте дитині подивитися, що в ній (іграшкові звірі). Скажіть: «Звірі прийшли до тебе в гості з лісу. В лісі зараз холодно і голодно. Треба б їх чим-небудь почастувати». Запропонуйте дитині зробити овочевий салат і пригостити звірів.
Рифмовка: Я сьогодні не сумую,
Всіх салатом пригощаю.
Звірі сидять на пеньку
І салатик мій їдять.
Дитина повинна приготувати салат":
· нарізати пластилінові овочі;
· скласти їх в салатницю;
· круговими рухами великою ложкою перемішати салат в салатниці;
· покласти салат великою ложкою кожному гостю на тарілку;
· пригостити звірів салатом.
«Чай для ляльок»
Мета:
-закріплювати навички користування чашкою - тримати чашку за ручку;
-збагачувати ігрові дії - навчити ляльок пити чай з чашки;
-закріплювати знання «чайної церемонії»: закип'ятити воду, заварити чай, налити в чашку окріп і заварку.
Словник: чай, окріп, заварка, чашка, чайник; наливаю, заварюю, пригощаю; гарячий, міцний, смачний.
Обладнання: іграшковий чайний сервіз, лялька.
Хід гри: розставте перед дитиною чайний сервіз. Розгляньте разом предмети посуду. Попросіть дитину назвати кожен предмет. Покажіть ляльку, скажіть, що лялька прийшла до дитини в гості, а прийнято пригощати гостей.
Рифмовка: Таню в гості запрошую,
Чаєм з плюшки пригощаю.
Пий, Танюша, чай!
Пий і не нудьгуй!
Запропонуйте дитині приготувати чай (покладіть перед ним мнемокарту з малюнками, що зображують послідовність дій при приготуванні чаю). Коли чай буде готовий, запропонуйте дитині напоїти ляльок і дорослих, які грають з ним.
3. Ігри та вправи, спрямовані на формування навички прийому їжі
• Д/і «Годування ляльки»
Мета:
-навчити найпростішим діям з сюжетними іграшками (годування), прищеплювати гігієнічні навички;
-викликати мовленнєву активність; виховувати добрі почуття до ляльки.
Д/і «Мишка в гостях у дітей»
Д/і «Напоїмо ляльку чаєм»
Д/і «Накриємо стіл до чаювання»
Д/і «Лялька Маша готується до зустрічі гостей»
Д/і «До ляльки прийшли гості»
Д/і «Зустріч гостей»
Сюжетно - отобразительная гра «Зустріч подружок ляльки, пригощайте їх чаєм»
Мета:
-знайомити дітей з предметами посуду: вчити називати їх, дізнаватися по слову, використовувати за призначенням; вчити сервірувати стіл до чаювання;
-виховувати бажання піклуватися про ляльку.
• Д/і «Нагодуємо ляльку кашею»
Мета: розгляд тарілки, столової ложки, серветок. Навчання культурно-гігієнічних навичок.
• «Ми готуємося до обіду»
Мета:
-знайомство з назвами предметів столового посуду, приладів, їх формою, кольором;
-вчити правильно і красиво накривати на стіл;
-вчити ляльок культуру поведінки за столом.
«Вчимо ляльку готувати». («Готуємо обід для ляльок»; «Маленькі господині»)
Мета:
-закріплення назв предметів кухонного посуду, їх призначення;
-вчити розрізняти продукти харчування, визначати, з чого приготовані страви, зі скількох страв складається обід;
-закріплення навички диференціації за призначенням кухонного і столового посуду.
«Пригостимо Катю обідом»
Мета:
-сервірування столу для обіду ляльки Каті;
-порівняння глибокої та дрібної тарілок; знайомство з назвами приладів та їх призначенням: ложка їдальня і чайна, виделка, ніж.
«У ляльки Каті день народження». (Накриваємо стіл для обіду і годуємо ляльок.)
Мета: узагальнення знань про предмети столового посуду і продуктах харчування, активізація словника, зв'язного мовлення.
Д/і «Обід для трьох ведмедів». («Три ведмедя готують обід»)
Мета: уточнення понять «маленький» - «великий» - «дуже великий» стосовно до предметів кухонного посуду.
•«Четвертий зайвий» (класифікація посуду за призначенням, їх використанню.)
Д/і «Катрусин город»
«Подарунок зайчику»
«Що виросло на городі».
Мета:
-розглядання овочів; познайомити з назвами деяких овочів;
-вчити впізнавати їх за назвою та самостійно називати;
-активізувати словник, розвивати зв'язне мовлення (уміння висловлювати думку у формі 3 - 4-словного пропозиції).
Д/і «Ах, які яблучка і груші!»
«Катіна частування» (розглядання банана, апельсина)
«Що виросло в саду»
Мета:
-познайомити дітей з назвами деяких фруктів;
-вчити впізнавати їх за назвою, самостійно називати;
-робити узагальнення, активізувати словник, розвивати форми зв'язного мовлення.
Д/і на розрізнення предметів посуду.
Д/і на розрізнення предметів посуду з різних матеріалів.
Д/і «Магазин». (Покупка продуктів для приготування обіду. Купівля посуду )
«Провідаємо хвору ляльку. Приготуємо їй частування» (ліплення предметів округлої форми - цукерки, вишеньки.)
«Печемо пироги для ляльки» (ігри з піском)
Мета:
вчити діяти совком - набирати вологий пісок, наповнювати ним формочки, утрамбовувати пісок у формочки тильною стороною совка, перевертати формочку на стіл, притримувати пісок рукою4 стукати по дну форми, знімати її; пригощати ляльку.
• Дії з предметами - знаряддями. «Оладки для Каті».
Мета:
-розвивати окомір, координацію рухів правої руки;
-вправляти у вмінні підхоплювати круглий диск кінцем лопатки;
-виховувати спритність, вправність, бажання довести справу до кінця.
• Д/і «Навчимо ляльку мити посуд»
Мета:
-виховувати навички користуватися посудом, утримувати її в чистоті;
-привчати використовувати посуд за призначенням, дбайливо до неї ставитися;
-називати предмети посуду під час годування ляльки;
-називати дії (витирати, ставити).
4. Художні твори, які використовуються для формування у дітей культурно-гігієнічних навичок
Каша смачна димить,
Льоша кашу їсти сідає,
Дуже каша хороша,
Їли кашу поспішаючи.
Ложка за ложкою,
Їли по трошки.
Це - ложка,
Це - чашка.
У чашці - гречана кашка.
Ложка в чашці побувала -
Гречаної Кашки не стало!
Качка каченяти,
Кішка кошеня,
Мишка мишеняти
Кличе на обід.
Качки поїли,
Кішки поїли,
Мишки поїли.
А ти ще ні?
Де твоя ложечка?
З'їж, хоч трішечки!
Пампушка, коржик
У печі сиділа,
На нас дивилася,
В рот захотіла.
Наш Сергійко непосид,
Не доїсть ніяк обід.
Сіли, встали, знову сіли,
А потім всю кашу з'їли.
Ой, люлі, люлі, люлі,
В море пливли кораблі,
Насті кашку привезли.
Кашенька молочненькая
Для улюбленої донечки.
Настя, відкривай ротик,
Солодку Кашку ковтай.
А хто їсть кашку,
Маму з татом слухає,
Виростає сильним,
Здоровим і красивим.
Хто у нас самий улюблений?
- Першу Ложку за маму,
А другу за кого?
- Так за тата твого,
За кого ж третю ложку?
- За веселу матрьошку,
З'їж за бабу,
З'їж за діду,
За хлопчиська - за сусіда,
За подружок і друзів,
З'їж більше не шкодуй!
З'їж за свято, галасливий, яскравий,
За гостей і за подарунки,
За кошеня, за Тимошку
Цю маленьку ложку
І за рудого кота,
Ось тарілка і порожня!
Каструля - хитруля
Славі кашку зварила
Хустинкою накрила.
І чекає, пождет,
Слава першим прийде?
Тілі - годину, тілі - годину
ось обід у нас зараз
Скушаем ложку за маму,
Скушаем за папу ложку,
За собачку і за кішку,
воробей стукає в віконце,
дайте ложечку і мені...
ось і обід скінчився.
Люлі, люлі, люленьки,
Прилетіли гуленьки,
Стали гулі говорити:
«Чим нам Машеньку годувати?»
Один скаже: «кашкою»,
Інший - «простоквашкою»,
Третій скаже - «молочком,
І рум'яним пиріжком».
Ай, ту - ту, ай, ту - ту,
Вари кашку круту,
Підливай молочка,
Нагодуй козачка.
Іванко, Ванюша,
Кашку всю ти з'їж.
Стукни ложкою,
Топні ніжкою.
Плесни ти в долоні,
І ти погладь кота.
У кошеняти в чашці
Було багато кашки.
Дві тетері прилетіли,
Дві тетері кашку з'їли.
І кричать вони кошеняті:
- Роззява ти, роззява!
Якщо дали тобі кашку,
потрібно з'їсти її скоріше!
Пішов котик по доріжці,
Купив Марійці чобітки,
Пішов котик на торжок,
Купив котик пиріжок,
Пішов котик на вуличку,
Купив котик булочку.
Самому чи є
Або Марійці снесть?
Я і сам вкушу,
Та й Марійці знесу.
Народні пісеньки, потішки
«Ой, ладусі-ладусі, спечемо оладки!»;
«Розумниця, Катенька, їж кашку сладеньку...»;
«Я Танюшке пиріг испеку...»;
«Травка-муравка зі сну піднялася...»;
«Сорока - сорока»;
«Дай, молочка, буренушка...» (чеська народна пісенька);
«Ти пасись, корівка, довше...» (литовська нар. пес);
«Відмінні пшеничні» (шведська нар. пес);
«На млині» (німецька нар. пес);
«Пиріг» (угорська)
Письменники - дітям
«Хто швидше допьет» С. Капутікян»
«Господарочка» Ст. Донникова;
«Медвежатки» Р. Бойко;
«Смачна каша» 3. Александрова;
«Три короваю» В. Дружников;
« Маша обідає» С. Капутікян;
«Абетка здоров'я» С. Волков;
«Альонушка» Е. Благинина.