Конспекти занять з дітьми
«Загадкова країна Микробия»
Безпосередньо освітня діяльність в підготовчій групі.
Автор: Рябова Яна Вікторівна, вихователь, Муніципальне бюджетне загальноосвітній установа «Середня загальноосвітня школа N4», п. Югорск-2, Тюменська область.
Мета: формування у дітей найпростіших уявлень про мікроорганізми і способи захисту від них.
Програмні завдання:
Освітні:
- познайомити дітей з мікроорганізмами та їх властивостями (ростуть, розмножуються, живляться, дихають);
- сформувати уявлення про те, що мікроорганізми можуть бути корисними і шкідливими;
- познайомити з простими способами боротьби з хвороботворними бактеріями і способами захисту від них;
Розвиваючі:
- розвивати інтерес до пізнання світу і до процесів, що відбуваються в організмі людини;
- розвивати пізнавальні та пошуково-дослідницькі здатності дітей;
- розвивати комунікативні навички, вміння брати участь у груповій бесіді, відстоювати свою точку зору;
Виховні:
- виховувати почуття відповідальності за своє життя і здоров'я;
- виховувати дбайливе і уважне ставлення до свого організму.
Категорія: пізнавально-мовний.
Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Здоров'я», «Безпека», «Соціалізація», «Комунікація», «Читання художньої літератури», «Фізична культура», «Музика».
Види дитячої діяльності: пізнавально-дослідницька, продуктивна, ігрова, комунікативна, рухова, сприйняття художньої літератури, музично-художня.
Плановані результати формування інтегративних якостей: має чіткі, усвідомлені початкові уявлення про показники здоров'я та фактори ризику; знає особливості свого організму, призначення частин тіла, їх будова, умови їх нормального функціонування; знає правила ЗСЖ, найближчі соціальні перспективи, пов'язані з дорослішанням; любить експериментувати, в процесі експериментування виявляє яскраві пізнавальні почуття; здатний до уявного експериментування, міркує, висуває та перевіряє гіпотези; виявляє різноманітні пізнавальні інтереси, при сприйнятті нового намагається зрозуміти суть того, що відбувається, встановити причинно-наслідкові зв'язки; самостійно отримує інформацію з спостережень, оповідань, розгорнуто відображає в мові враження, висновки; активно і доброзичливо взаємодіє з педагогами і однолітками у вирішенні ігрових та пізнавальних завдань.
Матеріали та обладнання:
У педагога: картинки із зображенням різних мікроорганізмів; магнітна дошка; продукти, одержувані з допомогою мікроорганізмів (сир, сир, йогурт, кефір); індивідуальні ложечки для дегустації; мікроскоп; мішок для сміття; червона і біла картки; картинки для гри «Небезпечно-безпечно»; на стільницях, де будуть сидіти діти, наклеєні картинки із зображенням частин людського організму, картинки не повторюються; ватні кульки; музичний супровід; фотографії дітей.
У дітей: лупи; шматочки хліба, покриті цвіллю та закриті в герметичну посуд!; шматочки свіжого хліба, загорнуті в поліетиленову плівку; пластилін, дощечка для моделювання, вологі серветки; червоні і білі картки для гри «Небезпечно-безпечно».
Методи навчання: розповідь, бесіда, демонстрація ілюстрацій, спостереження, моделювання, ТРИЗ.
Попередня робота: розучування з дітьми віршів.
Попередження: знайомлячи дітей з такими поняттями, як «мікроби», «хвороба», «зараження», «гігієна», не можна подавати цей матеріал занадто емоційно. Деякі діти, особливо вразливі, можуть настільки злякатися, що у них виникне невроз і постійна боязнь бактерій, які можуть зберегтися на все життя.
Приблизний хід НСД
1. Організаційний етап.
Діти під довільну музику входять в групу, вітаються з гостями, встають на килимі.
Вихователь: Я дуже рада, хлопці, що коли ви зайшли в групу, то привіталися з нашими гостями. Я відкрию вам секрет, що слово «здрастуй» означає побажання здоров'я - «будь здоровий!». Значить, ви побажали всім здоров'я. Молодці! Можна всім сісти на стільчики.
2. Основний етап.
Сьогодні ми з вами відправимося в чергову подорож. Вивчаючи тіло людини, ми побували з вами в країні Легенів, в країні Травленні, в Серцевому Королівстві, в Зубному Королівстві, а зараз ми вирушимо в загадкову країну Микробию.
Хто з вас здогадався, чому ця країна називається саме так? Абсолютно вірно, тому що її населяють мікроби. Давайте з ними познайомимося ближче.
Подивіться, будь ласка, на дошку. (Демонстрація малюнків з зображенням мікробів). Ви бачите декілька картинок з зображенням мікробів. Мікроби - це дуже маленькі живі істоти. Вони не видно неозброєним оком. Щоб їх побачити, треба дивитись у спеціальний прилад, який називається «мікроскоп». (Демонстрація мікроскопа). У мікробів немає ні рук, ні ніг, ні рота, ні носа, ні шлунка, серця, легенів. Це просто кульки, палички або спіральки. Але вони так само, як ми їдять, дихають, пересуваються і розмножуються, тому і вважаються живими істотами.
Отже, як пересуваються мікроби? Для початку давайте згадаємо, як може пересуватися людина. Встаньте зі своїх стільців і покажіть мені кілька способів. (Діти ходять, бігають, стрибають, повзають, ходять на колінах, на сідницях і т. д.).
Ось як багато способів ви придумали! У мікробів ж немає ні ніг, ні рук, зате у деяких мікробів є маленький хвостик, який називається жгутиком. Джгутик обертається, як пропелер літака, і мікроб рухається. (Показ обертання джгутика за допомогою вказівних пальців; повторення дітьми).
Але у більшості мікробів і таких джгутиків немає. В рідині вони просто злегка підстрибують, як м'ячик, який ми б'ємо долонькою об підлогу. Там, де сухо, їх переносить повітря (наприклад, вітер). А часто мікробів переносять люди і тварини. Давайте поміркуємо, як це може статися. Наприклад, були мікроби в землі, дитина гралася на вулиці. Мікроби прилипло до його рук, потім він пішов додому, не...помив руки, взяв цими руками...яблуко, хліб або грушу, відкусив, мікроби потрапили...в рот, а потім...в шлунок. Ось так вони і пересуваються.
А для того, щоб подивитися, чим харчуються і як розмножуються мікроби, нам потрібно буде сісти за столи. А розсаджуватися ми будемо за таким принципом: зараз я кожному з вас назву якусь частину людського організму, картинка з її зображенням приклеєна на столі, знайдіть її і сідайте. (Дітям називаються такі слова, як «скелет», «легкі», «мозок», «серце», «око», «мова» та ін. Діти знаходять своє місце і сідають).
Практична дослідницька діяльність дітей.
Отже, що ж їдять мікроби? Всі! Хліб, фрукти, овочі, суп, листя дерев, фарбу, землю. Давайте з допомогою лупи розглянемо два шматочки хліба. Чим вони відрізняються? Визначте, який з них їли мікроби? Так, на одному шматочку хліба оселилися особливі мікроорганізми, які називаються цвіллю. Ми не будемо відкривати цю коробку, щоб цвіль не поширилася в кімнаті. Вона може бути небезпечною для людини. Через прозору стінку її і так добре видно. Після заняття ми краще розглянемо цвіль з допомогою мікроскопа.
А що станеться з супом, якщо їм угостятся мікроби? А з листям дерев? Овочами і фруктами?
Але, виявляється, є дуже багато мікробів, які дуже навіть корисні. З їх допомогою готують такі смачні речі, як кефір, сир, сир, йогурт. Давайте пограємо в гру «Вгадай-ка». Той, до кого я підійду, закриє очі, відкриє ротик і спробує відгадати, що ж за смакоту принесли сьогодні вам корисні мікроорганізми. Як ви думаєте, що мені потрібно зробити для того, щоб почати цю гру? Помити руки! (Проводиться дегустаційна гра).
Продовжуємо нашу подорож. У мікробів є ще одна дуже цікава властивість - вони розмножуються, тобто з одного мікроба дуже скоро виходить багато нових мікробів. Особливо швидко вони розмножуються в організмі людини. Там тепло, багато їди, багато вологи, і вони відчувають себе дуже добре. Їх кількість швидко збільшується. Як це відбувається? Давайте подивимося!
Відокремте шматочок пластиліну і скачайте з нього кульку. Ось так виглядає один з видів мікробів. Через деякий час мікроб просто ділиться навпіл. Розділіть кульку на дві частини. Вийшло два нових мікроба. Спочатку вони маленькі, але вони починають харчуватися, рости, тому скоро стають такими ж, як перший. Відірвіть ще трохи пластиліну і прикріпіть до наших мікробам. Ось як вони підросли! Що станеться з ними далі? Правильно, кожен мікроб розділиться на дві частини і їх стане вже чотири. І ці скоро виростуть. Збільшіть розмір своїх мікробів. Що далі? Ось так їх кількість стає все більше і більше, і нам доводиться з ними боротися.
Отже, хвороботворні мікроби потрапили в організм людини і розмножилися. Послухайте, що станеться далі. (Дитина читає вірш):
Мікроб - жахливо шкідлива тварина:
Підступне, і головне, щекотное.
Таке ось тварина в живіт
Залізе і спокійно там живе.
Залізе, гультіпаки, і де захочеться
Гуляє по хворому і щекочется.
Він гордий, що так від нього клопоту:
І нежить, чхання, і піт.
О. Неш
Так, мікроби починають грабувати, і людині стає погано, він захворює. Оселилися мікроби в горлі - воно червоніє, стає боляче ковтати, починається ангіна; оселилися в зубі - зуб починає руйнуватися, хворіти; оселилися в легенях - починається кашель; оселилися в носі - людина чхає, може статися зараження інших людей, т. к. мікроби потрапляють у повітря. Давайте наочно побачимо, як це відбувається.
Фізкультхвилинка.
(Організується рухлива гра «Мікроби». Діти діляться на дві команди. Одна команда - «Чхали», інша - «Заражающиеся». Команди розходяться в різні сторони. Команда чихун говорить «Ап-чхи!» і кидає в протилежну команду ватяні грудочки. Інша команда намагається ухилитися. Той, у кого потрапив кулька, виходить з гри і починає чхати).
Хлопці, а як ви думаєте, якщо під час хвороби у людини піднімається температура, це добре чи погано? Чим це добре, а чим погано? (Погано, тому що людина млявий, без настрою, у нього болить голова, його не відпускають гуляти, грати з друзями; добре, тому що піднялася температура, значить організм оголосив мікробам війну).
Як же з ними впоратися? Як перемогти хворобу? (Пити ліки, робити уколи, пити чай з малиною, лежати в ліжку, вимірювати температуру, ставити гірчичники, полоскати горло настоянками трав, закапувати ліки в ніс, є фрукти, овочі, вітаміни).
Давайте подивимося, що буде з нашими бактеріями, якщо ми приймемо ліки. Воно подіяло на мікробів, вони зморщилися, злиплися між собою...Зліпіть пластилінові кульки разом, стисніть їх. Ось і немає мікробів, ось і ми впоралися з хворобою, одужали! Давайте викинемо всіх наших мікробів в сміттєвий мішок!
Хлопці, а як ви думаєте, на кого в першу чергу нападають мікроби? На тих, хто слабкий: хто переохолодилася, тому що бігав голий на холоді або крижану воду пив; хто пив брудну або некип'ячену воду або їв немиті овочі і фрукти; на тих, хто не загартовується, не робить зарядку, не чистить зуби, одягається не по погоді, не отримує правильне корисне харчування; спілкується з хворими людьми.
Давайте пограємо в гру «Небезпечно-безпечно». У вас на столах лежать картки червоного та білого кольору. Я вам буду показувати картинки, а ви спробуйте здогадатися, небезпечна там зображена ситуація, можуть при такій ситуації мікроби потрапити в організм людини. Якщо ситуація небезпечно, ви терміново підніміть червону картку тривоги! А якщо безпечна - підніміть білу.
А тепер пограємо навпаки, ви мені будете пропонувати ситуації у вигляді тих віршів, які ви вивчили вдома, а я буду піднімати картки. Слідкуйте уважно, щоб я не помилилася! (Далі кілька дітей декламують вірші, педагог може 1-2 рази помилитися, важливо, щоб діти помітили помилку).
Далі діти декламують раніше вивчені вірші.
1.Щоб захиститися від мікробів,
Водою з милом потрібно митися
І кожен день перед їжею
Мити фрукти, овочі водою!
2.Кажу впевнено - треба їсти помірно!
Щоб здоров'я покращувати, треба дихати носиком!
Від простої води і мила у мікробів тане сила!
Якщо музика в душі - все чудово в малюка!
3. По повітрю літають мікроби,
На шкіру потрапляють мікроби,
Крізь подряпини і ранки прагнуть спозаранку
Проникнути у нас мікроби, мікроби.
Коли ти, друже, чхаєш мимоволі,
І ніс не прикриваєш мимоволі,
Мікроби вилітають, навколо всіх заражають,
Вони тобою задоволені, задоволені.
4. Хто не чистить зуби вранці?
Мені такі діти люби!
Вам, зізнайтеся, просто лінь
Чистити зуби щодня.
Їжте більше шоколаду -
Тільки це мені і треба!
Там, де їжа застряє,
Часто буває карієс.
5. Кран, відкрийся, ніс, умийся,
Мийтеся відразу обидва ока!
Мийтеся, вуха, мийся, шийка!
Шийка, мийся гарненько!
Мийся, мийся, обливайся!
Бруд, змивайся! Бруд, змивайся!
6. Руки у Вані - не відмиєш в бані!
Бруду пуд на голові - не відмиєш і в Неві!
Щоб відмити Івана - мало океану!
Замазура рук не мив, місяць в баню не ходив.
Стільки бруду! Стільки саден!
Ми на шиї цибулю посадимо, ріпу - на долонях,
На щоках - картоплю, на носі морква зійде -
Буде цілий город!
7. Ніколи не мийте руки, шию, вуха і обличчя!
Це дурне занятье не призводить ні до чого...
Знову забрудняться руки, шия, вуха і обличчя,
Так навіщо ж витрачати сили, час даремно втрачати?
Стригтися теж марно, ніякого сенсу немає -
До старості сама собою облисіє голова...
. Р. Остер
Чудово ми з вами пограли, заодно і повеселилися!
3. Заключний етап, Рефлексія
І в ув'язненні давайте всі разом виробимо правила по боротьбі з хвороботворними мікробами!
1. Мийте руки з милом.
2. Їжте тільки миті овочі та фрукти.
3. Навесні, восени і взимку приймайте вітаміни.
4. Загартовуйтеся!
5. Провітрюйте приміщення.
6. Якщо захворіли - залишайтеся удома і лікуєтеся, не заражайте оточуючих.
7. Одягайте марлеву пов'язку, якщо поруч виявився хворий, а краще не спілкуйтеся з хворою людиною.
8. Побільше гуляйте на свіжому повітрі.
9. Не кутайте в теплий одяг, не одягайте зайвого.
10. Займайтеся фізкультурою і спортом.
11. Користуйтеся тільки особистими предметами гігієни - рушником, гребінцем, зубною щіткою.
12. Слідкуйте, щоб ваша шкіра завжди була чистою, цілою і неушкодженою, змащуйте ранки і садна йодом або зеленкою.
Отже, що ж нового ви сьогодні дізналися про мікробах? Чим корисні мікроби? Чим небезпечні? Кому було цікаво на занятті? Важко? Який вид діяльності сподобався найбільше? Давайте подивимося, хто ж у нашій групі протягом осені став «здоровячком». Сьогодні на нашому Дереві Здоров'я з'являться перші яблучка. (На стенд «Дерево здоров'я» розвішуються фотографії дітей, які не хворіли протягом осені).
Ти трудився, не лінувався, не шкодував своїх ти сил,
І тому сьогодні приз здоров'я отримав!