logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«Виховання казкою»

 Спільна діяльність з дітьми підготовчої до школи групі з використанням елементів ТРВЗ і РТВ-технологій. Лексичні теми: «Дикі тварини», «Перелітні птахи», «Посуд».

Автор: Рибакова Раїса Олександрівна, вихователь, ГБДОУ д/з N31 комбінованого виду Красногвардійського району, р. Санкт - Петербург.

Цілі заняття

Навчальні:

  1. Розширювати активний словник дітей за рахунок дієслів і прикметників.
  2. Формувати граматичний лад промови.
  3. Удосконалювати загальну, дрібну і артикуляційну моторику.
  4. Розвивати дихання, вміння впізнавати і відтворювати різні звуконаслідування.
  5. Формувати у дітей фонематичний слух. Тренувати вміння проводити складовий аналіз слів. Навчати читати слова - назви героїв казок (глобальне читання).
  6. Удосконалювати зв'язне мовлення. Розвивати інтонаційну виразність мовлення шляхом проведення інсценізації знайомої казки.
  7. Закріпити рахункові навики (кількісний і порядковий рахунок)
  8. Змагатися у вигадуванні фантастичної посуду, використовуючи метод фокальних об'єктів

Розвиваючі:

  1. Розвивати у дітей слухове і зорове увагу, логічне мислення та пам'ять
  2. Розвивати витримку і швидкість реакції.
  3. Розвивати здатність осмислити події казки, самостійно переказувати казку за допомогою наглядної моделі.
  4. Розвивати діалогічну мову в процесі відповідей на пошукові питання і проблемні ситуації за змістом прочитаної казки з картками-моделям і картинок.
  5. Розвивати системність мислення в процесі розширення знань про посуді, диких тварин, перелітних птахів.

Виховні:

  1. Виховувати доброзичливі стосунки один до одного.
  2. Стимулювати розвиток творчої індивідуальності дітей.
  3. Формувати вміння узгоджувати свої дії при проведенні колективної інсценування; дотримуватися черговість (колективному) спільне переказі казки.
  4. Виробляти навчальні навички (відповідати на запитання, уміння слухати відповіді інших дітей, не перебивати людей).
  5. Розвивати емпатію, використовуючи приклад «пожвавлення»

 

Попередня робота.

  1. Бесіди з дітьми на матеріалі лексичних тем: «Дикі тварини», «Перелітні птахи», «Посуд».
  2. Читання казки «Лисиця і журавель». Прослуховування музичної версії казки.
  3. Творча робота з казкою за універсальною схемою:
    1. Моральний урок. «Злом на зло відповідати погано».
    2. Виховання добрих почуттів. Рішення проблемної ситуации6 «Всі разом допомагаємо».
    3. Мовна зарядка.

Д/і «Подумай і дай відповідь», «Відгадай загадку», Підбери ознаку, дію». Вивчення прислів'їв, приказок, фразеологізмів. Придумування нової назви казки.

    1. Розвиток мислення та уяви: Придумування нових казок, жартівливих запитань.
    2. Казка і математика. Зображення казки за допомогою геометричних фігур (моделювання). Д/і «Порахуй».
    3. Казка та екологія. Порівняння журавля з лелекою і чаплею.
    4. Казка розвиває руку. Ліплення з пластиліну посуду, героїв казки - лисиці та журавля. Малювання нетрадиційними методами (кляксография, «тычковое» малювання, монотипії, колаж). Малювання по клітинам глечика і тарілки. Об'ємна аплікація, «чарівні грудочки». Вироби з природного. Непридатного матеріалу. Конструювання з лічильних паличок. Виготовлення атрибутів для інсценування.
  1. Артикуляційна гімнастика (розучування артикуляційних вправ). Мімічні етюди (зображення героїв казки перед дзеркалом з допомогою міміки і артикуляції).
  2. Читання слів (глобальне читання). Д/і «Чарівний барабан» - поділ слів на склади. Знайомство з голосними, приголосними літерами. Д/і «Чия літера?».
  3. Д/і «Дізнайся по голосу, дізнайся по звуку».
  4. Проведення циклу занять:
    1. Слухаємо казку.
    2. Розповідаємо казку (спільний переказ казки, образно-ігрові етюди, діалоги героїв).
    3. Показуємо казку (інсценізація казки), артикуляційна гімнастика (розучування артикуляційних вправ). Мімічні етюди (зображення героїв казки перед дзеркалом з допомогою міміки і артикуляції). Д/і «Дізнайся по голосу, дізнайся по звуку». Індивідуальна робота над роллю.
    4. Читаємо казку. Читання слів (глобальне читання). Д/і «Чарівний барабан» - поділ слів на склади. Знайомство з голосними, приголосними літерами. Д/і «Чия літера?».
    5. Малюємо казку.

Хід спільної діяльності педагога з дітьми.

  1. Організаційний момент.
  2. Д/і «Знайомство».
  3. Д/і «Підбери дії».
  4. Д/і «Дізнайся казку по обкладинці»; «Дізнайся казку по моделі».
  5. Д/і «Відгадай загадку».
  6. Д/і «Назви диких звірів»; «Назви перелітних птахів».

II. Основна частина.

    1. Переказ казки за допомогою методу моделювання
    2. Інсценування казки.
    3. Д/і «Придумай нову назву казки».
    4. Рішення проблемної ситуації «Всі разом допомагаємо».

4.1. Д/і «Добери ознаки».
4.2. Конкурс оповідачів: «Краща нова казка (або інший кінець знайомої казки) за мотивами російської народної казки «Лисиця і журавель». Вибрати кращий кінець казки методом мозкового штурму.

    1. Артикуляційна гімнастика, мімічні етюди.
    2. Фіз.хвилинка - п/і «Будь уважний». Пантоміма.
    3. Д/і «Дізнайся по голосу».
    4. Школа грамотної Сови. Д/і «Чарівний барабанщик».
    5. Гра «Чарівні речі»
    6. Гра «Добре - погано»
    7. Малюнок художника: «Казка по-новому». Д/і «Назви посуду».
    8. Конструювання з лічильних паличок.
    9. Д/і «Підбери ознака».

       

      Підведення підсумків.

      Обладнання.
  1. «Своє сонечко» - на кожну дитину.
  2. Казкове дерево.
  3. Російські народні казки.
  4. Моделі з казок.
  5. Загадки про диких тварин, перелітних птахів, посуді.
  6. «Зоровий ряд» - ілюстрації до казки.
  7. Мнемотаблицы (для переказу казки).
  8. Велике настінне дзеркало або індивідуальні дзеркала за кількістю дітей, паперові серветки.
  9. Картки-написи назв героїв казок.
  10. Барабан і палички до нього.
  11. Н/і «Дивовижні речі».
  12. Малюнок: «Казка по-новому».
  13. Набори рахункових паличок.
  14. Мольберт (дошка).
  15. Російські національні костюми (на всіх дітей).
  16. Іграшки: лисичка, журавель, сова.
  17. Посуд: глечик, тарілочка.
  18. Зразок зображення глечика, тарілки з лічильних паличок.
  19. Подарунки дітям, гостям.

Робота з батьками

  1. Анкетування - (які казки читають діти, яка улюблена казка у дитини, чим вона йому подобатися).
  2. Консультації - («Виховання казкою», «Займаємося по казкам», «Нетрадиційні техніки малювання», «Вироби з природного матеріалу», Знайомство батьків з універсальною схемою для творчої роботи з казкою).
  3. Виготовлення виробів спільно з дітьми: аплікації з листя, з тканини; вироби з жолудів, шишок, соломи, ниток, непридатного матеріалу. Малювання лисиці «стусаном».
  4. Відвідування занять.
  5. Відвідування бібліотеки (вікторина з російським народним казкам).
  6. Виставка педагогічної літератури.
  7. Виставка спільних з дітьми робіт.
  8. Презентація «Соціально-особистісний розвиток дошкільника». Виховання казкою.

 

 

Хід спільної діяльності педагога з дітьми

Вихователь

Діти

  1. Організаційний момент. Підготовчий етап.

1) Вхід дітей на заняття.
«Встали на доріжці,
подровняли ніжки». Д/І «Знайомство»

Діти встають в шеренгу перед педагогом

 

Діти називають себе по імені

Вихователь пропонує дітям назвати себе по порядку номерів

Дитина, що стоїть першим зліва, каже: «Перший», наступний за ним - «другий» і т. д. Діти роблять висновок про те, скільки чоловік присутній сьогодні на занятті.

2) Д/і «Підбери дії». Словникова робота (активізація і збагачення словника)

У кожної дитини в руках «сонечко», діти по черзі називають дії, які можна робити на занятті.

3) «Вийшли на казковий лужок, зробили гурток»

Діти встають у коло.

Д/і «Дізнайся по обкладинці», «Впізнай по моделі»
Вихователь пропонує дітям відгадати назви російських народних казок з обкладинками книг (з ілюстраціями), за моделями.
Вихователь показує книги, моделі

 

 

 

Діти називають російські народні казки

4) Д/і «Відгадай загадку»
Вихователь зриває з дерева чарівні листочки з загадками і загадує їх дітям.

 

Діти відгадують загадки про лисицю і журавля

«Ми зараз вирушимо подорожувати в російську народну казку «Лисиця і журавель». Встали поруч один з одним, наче місяць - півколом і приготували долоньки».

 

 

Діти підходять і встають близько стільців, розставлених півколом

5) Д/і «Назви диких звірів» - активізація словника з теми «Дикі тварини».
Вихователь проходить уздовж ряду стоять півколом дітей, ляскаючи їх за виставленими вперед рукам, вимовляючи по словах фразу: « Ми знаємо багато диких тварин» (фраза коротшає або подовжується залежно від того скільки дітей на занятті). Проговоривши з ударами фразу, вихователь повертається до першої дитини і питає у дітей, яких диких тварин наших лісів вони знають.
Д/і «Назви перелітних птахів» - активізація словника за темою «Перелітні птахи».
Проводиться аналогічно.

Називаючи тварину (птицю), діти ляскають по долоні вихователя, який проходить уздовж ряду, підставляючи свої долоні, і слухає відповіді дітей

ІІ Основна частина.
 1) «Хлопці, ми зараз всі разом спробуємо розповісти і показати казку».
Вихователь допомагає провести колективний переказ казки «Лисиця і журавель», використовуючи картки-моделі та відповідний зоровий ряд. Вихователь пропонує дітям взяти моделі казки, розглянути їх і згадати події, зображені на картках. Просить підібрати до них ілюстрації. При переказі кожна дитина говорить два - три пропозиції. Вихователь жестом дає зрозуміти, чия черга продовжувати переказ.
Якщо у кого-небудь з дітей виникають труднощі, вихователь задає навідні питання або починає наступну фразу сам.
Спільно з переказом можна провести інсценування. Вихователь, якщо необхідно, підказує слова ролі - лисиці, журавля.

Діти переказують казку, інсценізація казки.

2) «Придумайте іншу назву казки»

«Без одного жити - тільки тужити».
«Як відгукнеться, так і відгукнеться».
«Собака бачить молоко, та в глечику глибоко». «Спіймавши облизня».
«Відповідати Злом на зло - погано».

3) Проблемна ситуація. «Чим закінчилася казка?
Вам подобається таке закінчення казки?. Чим ми можемо допомогти героям?».

-Лисичка з журавлем посварилися.
-Ні.
- Їх потрібно помирити.

«Давайте всі разом допоможемо їм помиритися!» (Рішення ситуації).
Для початку потрібно пояснити лисицю і журавля такі слова: «гостинність, пригощає, куховарила, спіймавши облизня, дружба нарізно».
 3.1) Д/і « Добери ознаки» (до слова «Господиня»). Вправа в підборі імен прикметників до імені іменника, в узгодженні слів.

Діти пояснюють значення слів.

 

Діти підбирають ознаки до предмета.

3.2) Конкурс оповідачів «Краща нова казка (або інший кінець казки) «Лисиця і журавель». Вибрати кращий кінець казки методом мозкового штурму.

Діти придумують нові казки.

4) Артикуляційна гімнастика, мімічні етюди
«В казках часто трапляються чарівні перетворення. Зараз ми перетворимося на героїв казки та зобразимо їх». Помах «чарівною паличкою».
«Сита лисиця» - надути щоки.
«Голодний журавель» - втягнути щоки.
«Ситий журавель» (наївся окрошки) - надути щоки.
«Голодна лисиця» (пішла спіймавши облизня) - втягнути щоки.
«Лисиця лиже кашу» - лакательное рух мовою.
«Лисиці дуже сподобалася каша» - причмокування губами.
Кожна вправа виконується два-три рази.

Діти виконують вправи

5) Фіз. хвилинка

 

П/в «Будь уважний».
Вихователь пояснює правила гри: по команді «Заєць» діти зображують зайців - стрибають у різних напрямках по кімнаті, тримаючи руки перед грудьми, як лапки; по команді «Вовк» - бігають; по команді «Ведмідь» - не поспішаючи йдуть вперевалочку.
По команді «Журавель» - діти стоять на одній нозі;
по команді «Лисиця» - діти повільно рухаються, зображуючи хитру лисицю.

За командою вихователя діти зображують мешканців лісу, болота за допомогою міміки, жестів, рухів тіла.

Пантоміма - спільний показ казок.
(координація дій - один з одним без слів).

Діти зображують казки: «Лисичка-сестричка і сірий вовк», «Ріпка», «Лисиця і журавель».

6) Д/і «Дізнайся по голосу»
Вихователь пропонує дітям від особи тварин загадати одне одному звукові загадки.

 

 

Після закінчення гри вихователь говорить: «А зараз всі покружляли і хлоп'ят перетворилися.»

Кожна дитина виходить і вимовляє звуконаслідування.
«У» - виє вовк;
«Е» - ведмідь гарчить;
«І» - жалібно пищить зайчик.
(всі звуки вимовляються довгостроково, на одному диханні).
«Дзяв-дзяв» - «гавкає» лисиця;
«Курлык-курлык» - курлычет журавель.

7) Д/і «Чарівний барабанчик» - вправа у поділі слів на склади.
«Зараз ми відвідаємо школу грамотної Сови.
Спочатку на казкові пеньочки сядуть дівчинки, а потім - хлопчики. Перед тим як сісти, з пенечка потрібно взяти картку і прочитати назву казкового героя (глобальне читання).
«Чарівного» барабанчику сподобалося, як ви займаєтеся і він хоче з вами пограти. Говорити барабан не вміє, але він може голосно стукати. І той, хто буде слухати уважно, зрозуміє, що він хоче сказати.
Потім вихователь ставить на стіл ширму, встановлює перед нею фігурки казкових героїв, барабан ховає за ширму і попереджає, що зараз барабан загадає для дітей загадки.
(Вихователь відбиває на барабані кількість складів у словах.)

Для слів вовк - один удар у барабан;
Лисиця, журавель - два удари і т. д.
(вироблені удари в барабан відповідають кількості складів у цих словах)

 

 

 

Діти читають по картках.

 

 

 

 

 

 

 

Діти відгадують загадки «чарівного» барабанчика.

8) гра «Чарівні речі»
З якого матеріалу буде зроблена посуд?

Як посуд буде рухатися?

Що ще буде чарівним в нашій посуді?
Може бути, запах?
Розкажіть, яка вийде «чудова посуд»

 

Викладають картку із серії «Матеріал»
Викладають картку із серії «Спосіб пересування»
Викладають картку із серії «Запах»

Наприклад, легка, прозора, переливається, музична, смішна, літаюча, самомоющаяся, небитка, з запахом троянди, «самоварка» і т. д.

9) гра «Добре - погано»
Чим хороша така посуд?
Чим погана?
Як усунути погані якості?

 

Відповіді дітей

10) «Хлопці, у мене є знайомий художник. Він намалював нову казку. ( Показ малюнка). Розгляньте, яка посуд стоїть на столі.
В якому посуді знаходиться їжа?
Чи сподобається це журавлю?
Виникне у них міцна дружба?»

 

 

- У глибокій, у глечику, у горщику.
- Так.
- Вони подружаться.

11) Доонструирование з рахункових паличок
Вихователь вивішує на мольберт зразки зображення глечика і тарілки і пропонує дітям викласти контури предметів з лічильних паличок.
Глечик - з восьми рахункових паличок, тарілка - з п'яти рахункових паличок.
Якщо дозволяє час, діти самі відраховують палички.

Діти викладають глечик і тарілку з рахункових паличок за зразком.

12) Д/і «Підбери ознака»
Вправа в словообразовании відносних прикметників від імен іменників, у погодженні імен прикметників з іменниками чоловічого і жіночого роду.

Глечик: з глини - глиняний, зі скла - скляний, з фарфору - фарфоровий.
Тарілка: з глини - глиняна, зі скла - скляний, з фарфору - фарфорова.

III. Підсумок
Підведення підсумків заняття.
Позитивна оцінка роботи дітей.

 

Відгуки дітей

Використовувана література:

1. Білоусова К. Е. «Дивовижні історії». СПб, «Дитинство-Прес», 2003.

2. Княжицький А. В.,Кудрявцева Н.Ю., Шестерніна Н.Л. «Улюблені герої казок». М., Шкільна Преса, 2011р.

3. Новиковская О. А. «Конспекти комплексних занять по казкам». СПб, «Паритет», 2007р.

4. Львівський Ю. В. «Там, де немає неправильних відповідей». СПб, «Мова», 2011р.

5. Нікітіна А. В. «Нетрадиційні техніки малювання у д/з». СПб, «КАРО», 2010р.

6. Фесюкова Л. Б. «Виховання казкою». Харків, «ФОЛІО», 1996р.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове