Граматична тема: «Розвиток навичок словозміни (узгодження іменників з прикметниками в роді, числі і відмінку) і словотвору (утворення іменників за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів)».
Мета: розвивати зв'язне самостійну мова.
Корекційні завдання:
- розвиток зв'язного самостійної промови;
- розвиток складового аналізу;
- розвиток дихальної і голосової функцій;
- розвиток дрібної моторики;
- розвиток логічного мислення;
- розвиток зорового і слухового уваги і пам'яті;
Загальноосвітні завдання:
- уточнення, активізація і збагачення словникового запасу з теми «Овочі»;
- розвиток навичок словозміни (узгодження іменників з прикметниками в роді, числі і відмінку);
- розвиток навичок словотворення (утворення іменників за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів);
Виховні завдання:
- виховання вміння слухати відповіді один одного і доповнювати;
- виховання посидючості;
- виховання самоконтролю і самооцінки.
Обладнання: картинки з овочами, муляжі овочів, м'ячик, презентація «Овочі»
Попередня робота. Приготування салатів з овочів вдома з мамою, розглядання овочів.
План та хід заняття
Діяльність логопеда |
Діяльність дітей |
1.Організаційний момент
Зараз я прочитаю вам вірш, а ви послухайте, і постарайтеся запам'ятати, назва яких овочів я вимовлю.
В городі багато гряд,
Тут і ріпа, салат,
Тут і буряк, і горох,
А картопля хіба поганий?
Наш зелений город
Нас прогодує цілий рік.
А. Прокоф'єв |
Діти входять |
Запам'ятали, про яких овочах я говорила? Назвіть їх. Хто згадає назва овочу, може сісти. |
Ріпа.
Горох.
Буряк.
Салат. |
Молодці! А який овоч ви не назвали? |
Картоплю. |
2.Повідомлення теми заняття. |
Овочі. |
1.Гра «Чудесний мішечок».
Як ви думаєте, що в цьому мішечку?
Правильно, ми будемо говорити про овочі. Ви будете по черзі опускати руку в мішечок, обмацувати і дізнаватися один овоч. Обов'язково розкажіть. Який овоч, чому ви здогадалися? |
Діти по черзі опускають руку в мішечок і коментують свої дії.
Це помідор. Гладкий, м'який, круглий.
Це морквина. Довга, гладка, міцна.
Це огірок. Довгий, колючий.
Це ріпа. Кругла, гладка. |
Молодці! Я не очікувала, що ви дізнаєтеся всі овочі. Давайте похлопаем вам!
3.Розвиток словесно-логічного мислення. |
|
Гра «Четвертий зайвий». Дістаю з мішечка 4 овочів (огірок, баклажан, помідор, морква) і викладаю їх в ряд на столі.
Подивіться на ці овочі. Як ви думаєте, який з них зайвий і чому? Я вам підкажу: зверніть увагу на форму овочів. |
Зайвий помідор. Він круглий. |
Правильно.А решта овочі які Вони витягнуті, довгі.
Дістаю і викладаю в ряд помідор, червоний перець, цибулю і редис. |
Довгі. |
А який овоч зайвий тепер? Чому? Зверніть увагу на колір овочів.
А решта овочі? |
Ріпка. Вона жовта
Червоні. |
Дістаю цибулю, часник, редьку і помідор і викладаю їх в ряд.
Що ж зайве тепер? Чому? Правильно. Він кисло-солодкий.
А решта овочі які? Пригадайте, які це овочі за смаком.
Вірно. Молодці! Добре пограли. |
Зайвий помідор.
Він не гіркий.
Гіркі. |
|
4.Рухлива гра «Збирання врожаю». |
|
В город ми підемо, |
Йдуть по колу,
взявшись за руки |
Урожай зберемо.
Ми морквини натаскаем |
«Тягають»: виконують нахили з імітує рухом. |
І картоплі накопаем |
«Копають»: виконую рух руками, що імітують лопатою. |
Зріжемо ми качан капусти, |
«Зрізає»: однією рукою
тримають уявний качан, а інший, з уявним ножем,
підсікають знизу качан. |
Круглий, соковитий,
Дуже смачний. |
Малюють в повітрі коло три рази. |
Щавлю нарвем трошки |
«Рвуть»: присідають і виконують імітують хапальні рухи обома руками. |
Та повернемося по доріжці. |
Йдуть по колу, взявшись за руки. |
Запрошую дітей пройти на килим. |
|
5. Розвиток навички словотворення(освіта іменників з допомогою
зменшувально-пестливих суфіксів.Гра з м'ячем «Назвіть ласкаво». |
|
Беру м'яч і пропоную дітям стати в коло.
Давайте пограємо в м'яч. Я буду кидати вам м'яч і називати овоч, а ви будете ловити м'яч, кидати його мені і називати цей же овоч лагідно. Наприклад: |
Огірок - Корнішон
Помідор - Помідорчик
Капуста - Капустка.
Салат - Салат
Ріпа - Ріпка |
6. Артикуляційна вправа «Грибок». В якості зорової опори використовую іграшку.
Грибочок, грибок,
Масляний пліч,
Срібна ніжка,
Стрибай в кошик! |
|
7. Вправа для розвитку почуття, темпу і ритму.
По дорозі позолоченій
Осінь в гості до нас прийшла,
І звірятам і хлопцям -
Всім подарунки принесла. |
Ходьба з маршировкой. |
Плавно йде капуста.
Важливо крокує помідор.
Обережно йде редиска.
Легко біжить горошок.
Неспішно крокує редька.
Вприскочку поспішає морквина.
Марширують молодці - огірки.
Модниці морквини.
Взяли по обновці.
У городі за парканом
Встигають помідори. |
Крок з носка.
Крок на всій стопі.
Ходьба на носках.
Легкий біг на ногах.
Ходьба на п'ятах.
Підскоки.
Крок маршу.
Руки від себе вниз з не великим
нахилом вперед,
Руки на пояс, напыжиться потім руки підняти вгору,
долоні прямі від себе,
витягнуться з невеликим
напругою у «струнку». |
8.Розвиток дихальної функції :«Сеньйор помідор»: В. п. стоячи кисті на грудній клітці. На вдиху руки чинять опір. Пауза. На видиху щільно стислі губи перешкоджають видиху повітря. Руки силою натискають на грудну клітку. Особа червоніє. Повторити 3 рази. |
|
10. Оцінка діяльності дітей.
Пропоную дітям назвати ігри та завдання, виконувати які їм було особливо цікаво, а потім оцінюю роботу кожної дитини. |
|
11.Вправа на релаксацію.
Діти відновлюють дихання.
Є у нас така гра
Дуже легка, проста.
Сповільнюється рух
Зникає напряженье
І стає зрозуміло
Розслаблення приємно.
М'язи не напружені
І розслаблені... |
Вихідне положення: сидячи на колінах, голова опущена вниз. |