Конспекти занять з дітьми
«Літературна вікторина»
Автор: Шкуркіна Наталія Володимирівна, вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад дитячий сад загальнорозвиваючого виду N9 «Світлячок» Московська область, місто Воскресенськ.
Мета:створювати умови для активного використання літературного досвіду у мовній практиці, закріплення стилических та жанрових особливостей казки.
Попередня робота: читання російських народних казок «Сивка - бурка»,
«Царівна - жаба» в обробці М. Булатова та ін.
Хід заняття:
У літературній вітальні дітей зустрічає бабуся Загадушка.
Бабуся Загадушка.
Добрий вечір добрим людям!
Ми знайомі з вами будемо?
Так знайомі? Чи ні?
Не-е-ет?
- Я - бабуся Загадушка. Казки дітям кажу, загадки загадую.
Ану відгадайте мою першу загадку:
У лукомор'я дуб зелений;
Золотий ланцюг на дубі тому:
І вдень і вночі кіт учений
Все ходить по ланцюгу навколо...
Та коли кіт на право ходить,
Знаємо ми: він пісня заводить.
А якщо ліворуч збереться,
Як та історія зветься?
- Вірно, історія називається казкою! Я дуже люблю розповідати казки. А чи любите ви слухати? Які казки ви знаєте? (Відповіді дітей.) Різні бувають казки. Бувають авторські казки. Чому їх так називають?(Відповіді дітей.)Так, їх написав один автор. Які авторські казки вам відомі?(«Казки-несказки», «Терем - теремок» С. Я. Маршака та ін)
- Бувають народні казки. Чому їх так називають? (Відповіді дітей.)
Так, народні казки придумав не письменник чи поет, а народ.Їх передовали з покоління в покоління: бабусі розповідали казки своїм онукам. Ті, ставши дорослими, розповідали ці казки своїм дітям. У кожного народу є свої казки. Але російські народні легко відрізнити від інших казок, у них є особливі слова. Чи знаєте ви такі слова? (Відповіді дітей.) Казки відрізняються від інших творів тим, що у багатьох з них особливе казкове початок.
Ану відгадайте мою другу загадку. Визначте, чи підходить таке початок казці чи ні:
« За горами, за морями, не на небі - на землі, жив старий в одному селі...»
« Як - то раз ми пішли в ліс»,
« І стали жити - поживати та добра наживати»,
- А ось вам і третя загадка: визначте, чи підходить такий кінець до казки:
«І я там був, мед - пиво пив, по вусах текло, а в рот не попало»
«З тих пір ми ніколи не сварилися»
«Скоро казка мовиться, та не скоро діло робиться»
- Молодці, відгадали всі мої загадки, заслужили подарунок. Ось він, у цій скриньці. Хочете дізнатися, що це?
Не кущ, а з листочками
Не сорочка, а зшита,
Не людина, а розповідає.
- Правильно, це книга з новою цікавою казкою.Відкриваємо скриньку...
Ой, що це? Замість казки шматочки льоду. Що ж сталося? Як дізнатися?
Який чарівний предмет в казках дозволяє побачити все, що захочеш?
( Чарівне дзеркало, блюдечко з наливним яблучком і т. д.)
- Тоді візьмемо блюдечко з наливним яблучком, так і подивимося:
Котись, котись, яблучко наливне,
По срібному блюдечку,
Покажи нам висоту гір
І красу небес,
Всю рідну Русь - матінку .
- Ви бачите що - небудь? А я бачу Снігову королеву. Мчить вона в кареті, коні білі, гриви в коней снігові. Чому ж Снігова королева могла нашкодити нашій казці? (Заморозити казкових героїв)
Бабуся Загадушка предлагаетотправиться на допомогу до казковим героям, яких заморозила Сніжна королева.
- Які чарівні предмети можна взяти з собою в казку? (Шапку - невидимку, чоботи - скороходи, чарівну паличку і т. д.) На какаом транспорті можна відправитися? (На Емелиной печі, в чоботах - скороходах, на Сивці - бурке, на Коники - Горбунок, в санях - самоходах, на килимі - літаку.)
- Давайте помандруємо в казку на Сивці - бурке. Ось тільки як покликати чарівного коня? (Відповіді дітей)
Бабуся Загадушка узагальнює, цитує слова казки:
- І то правда: вийдемо в поле чисте, на широке роздолля, так і гаркнем богатирським криком: «Сивка - бурка, віщий каурка, стань переді мною, як лист перед травою». Закрийте очі і уявіть собі, що ось він, кінь богатирський, «біжить, земля тремтить, з вух дим стовпом валить,тіз ніздрів полум'я пашить». Прибіг і став перед нами як укопаний.
Проводиться гра «Сивка - бурка». Діти встають у коло, тримаючись за руки, серед них - Іванко.За колом спиною до дітей варто Сивці - бурка. Діти піднімають зчеплені руки високо вгору - це високі дерева. Промовляють слова - звернення до Сивці - бурке. Той повинен швидко, тихо вбігти в коло і точно перед Іванушкою зупинитися як укопаний.
- Ось тільки кінь один, а нас багато. Щоб швидше опинитися в казці, сядемо на килим - літак (звучить спокійна музика)
- Ми з вами в казковій країні Лукомор'я. А ось і хатинка. Стоїть на курячих ніжках, кругом себе повертається. Які слова допоможуть знайти до неї вхід? («Хатинко, хатинко, повернись до лісу задом, до мене передом».)Повернулася..А на печі Баба-яга костяна нога...З якої вона казки? (Відповіді дітей.)
- Баба-яга. Навіщо до мене завітали, добрі молодці так красні дівиці?Волею чи не волею? Справа катуєте, алі від справи лытаете? (Відповіді дітей) І то правда: казка - брехня, та в ній натяк, добрим молодцям урок!
- Розповім я вам, як в царство Снігової королеви дістатися, якщо вирішите мою задачу. Ви говорите, що казки вчать мудрості? Тоді скажіть, які підходять до казки таким пословацам:
- Як гукнеш, так і відгукнеться. («Гуси-лебеді, «Сестриця Оленка та братик іванко», «Лисиця та журавель»)
- Не було б щастя, та нещастя допомогло («Царівна-жаба».)
- Не рий яму іншому - сам в неї потрапиш. ( «Лисичка з скалочкой»)
- Добре, я покажу вам доорогу: ідіть прямо і нікуди не звертайте. А щоб не заблукали, ось вам чарівний клубок: куди він покотиться, туди і йдіть.
Діти слідують за клубком, педагог промовляє слова казки: «Котись клубочок по високих горах, котися по темних лісах, котися по зелених лугах,
котися по топких болотах, котися по глухих місцях...»
Вихователь. Хлопці, ви відчуваєте, як холодно стало? Напевно, десь поруч Снігова королева. А ось і крижаний замок злої чарівниці. Як ви думаєте, чого боїться Снігова королева?(Тепла, доброти) (Пропонує згадати і назвати різні добрі, теплі слова: посмішка, сонце тощо )
Розтанула Снігова королева.... Але дивіться, що вона зробила з героями казок
(на столах проявляються картинки з силуетами казкових героїв).
Підступна чарівниця зробила їх сірими, змусила замовкнути. Що ж робити?
(Пропозиції дітей)
- Який засіб використовують у казках, щоб оживити героїв? (Живу воду)
Діти змочують водою проявляються картинки, які на очах стають кольоровими.
- Дивіться, хлопці, як оживають казкові герої! З якої вони казки? Як і належить в казках: добро перемогло! Сідайте на килим - самлет, вирушаємо в дитячий сад. Нас бабуся загадушка зачекалася.
У групі бабуся загадушка разом з дітьми відкриває чарівний скринька і дістає з нього книгу казок.
Література: О. Д. Смирнова «Метод проектування в дитячому садку»