logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«Як вважають і вимірюють час»

Конспект за пізнавально - мовленнєвому розвитку дітей у підготовчій до школи групі.

Автор: Гришанина І. А., вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Центр розвитку дитини-Дитячий садок N1 - першої категорії» сел. Богородское.

Мета: розширювати уявлення про час, про одиницях його вимірювання, про рух часу, його періодичності і незворотності. Закріплювати послідовність частин доби, днів тижня, пір року, місяців. Вчити орієнтуватися у часі: в календарі, у показаннях годин. Вчити дітей цінувати час, використовувати його раціонально.

Обладнання: 2 фланелеграфа, ватман із зображенням всіх видів годин: сонячний, пісочний, настінні, наручні, будильник, вуличні, електронні, ходики з «зозулею»; 2 картинки із зображенням сонячних і пісочних годинників (як супутній матеріал при розповіді про цих годинах); календарі на лютий і березень місяці, всі види календарів: маленький, настільний, перекидний, відривний, настінний; указка, стіл; картки для індивідуальної роботи з зображенням годинника зі стрілками і без стрілок, прості олівці; коробочка у якій знаходяться картинки про весну (до 10 шт.), піднос, на якому лежать картинки за правильно виконані завдання, м'яч для ігор «Дні тижня», «Які бувають годинник».

Попередня робота.
Знайомство дітей з годинником. Розгляд різноманітних годин і їх зображень; визначення часу за годинником зі стрілками. Знайомство дітей з різними календарями, розглядання їх, визначення чисел, днів тижня, місяців в календарі.
Розглядання картин, що відображають різні періоди життя людини (від дитини до старого), зміну пір року, частин доби.
Бесіда про життя, заняття наших предків - слов'ян, розглядання зображень старовинних предметів, зброї, російської одягу.
Читання віршів С. Я. Маршака «Круглий рік», казки С. Маршака «Дванадцять місяців», казки в. І. Даля «Старий-Годовик», загадування загадок. Розучування прислів'їв про час.
Знайомство з грою «Що було раніше, а що зараз».

Хід заняття.
В-ль: діти, послухайте загадку, відгадавши її, ви дізнаєтеся, про що ми сьогодні будемо говорити.
Загадка:
Воно весь вік біжить вперед
І ніколи не втомлюється.
- Що ж це? (час)
Сьогодні я запрошую вас у музей часу. Ви багато знаєте, багато вмієте, і я впевнена, що впораєтеся з усіма завданнями.
Раз, два, три! В музей часу йди! (діти сідають на стільчики)
В-ль: Діти, скажіть, що ви знаєте про час? (час рухається в одну сторону, воно не може повернутися назад, у нього немає початку і кінця).
В-ль: Час рухається з однаковою швидкістю, тому що Земля обертається з однаковою швидкістю, Земля обертається навколо Сонця за один рік, а навколо себе за одну добу.
- Залишає свої сліди? (так)
Давайте спробуємо їх пошукати, наведіть приклади.(Коли я був зовсім маленьким, але пройшло кілька років і я виріс; була молода бабуся, пройшли роки і бабуся постаріла, її волосся посивіло, з'явилися зморшки, шкіра рук стала шорсткою; навесні листя на деревах були ніжними, зеленими, пройшло літо, листя стали жовтими, червоними, вони падали на землю і темніли, а потім засохли; коли-то стілець був новий, яскравий, гладкий, минув час і на стільці з'явилися подряпини, тріщини).
- Назвіть сліди часу (сивина, старовинні речі, зморшки, пори року).
В-ль:
Я пропоную вам пограти в гру «Що було раніше, що є».
Ми розділимося на дві команди, одна команда постане навпроти іншої; хлопці однієї команди будуть називати предмети, які були раніше і протягувати руку вперед. Діти з іншої команди будуть називати предмети, якими користуються зараз, роблячи бавовна по долоньці навпроти стоїть.

Діти: раніше ходили в постолах, а зараз ... в туфлях; раніше писали гусячим пером, а зараз ... ручкою; раніше будували дерев'яні хати, а зараз ... цегляні, бетонні будинки; і т. д. кольчуга-бронежилет; кінь-машина, солом'яна лялька - пластмасова, списи - вогнепальна зброя; корито - пральна машина.
В-ль:
Час залишає сліди на об'єктах природного та рукотворного світу.
-Можна час порахувати? (так)
-Що ми вважаємо, кажучи про час? (секунди, хвилини, години, дні, місяці, роки, століття).
Все це - частинки часу.

В-ль: Ось ви і впоралися з першим завданням і за це ви отримуєте дві картинки. Набравши багато картинок ви зможете скласти картину (вихователь кладе дві картинки на піднос).
В-ль: Відгадайте таку загадку:
Загадка:
Вранці оживає
До вечора вмирає (день)
- З яких частин складаються добу? (ранок, день, вечір, ніч)
-Що відбувається, коли кінчаються одну добу? (починаються наступні)
-Хлопці, давайте трохи відпочинемо, встаньте вільніше на килимі.

Физминутка
Рано вранці сонечко сходить високо (піднімаємо руки через сторони вгору, тягнемося на носках)
Ввечері заходить глибоко (руки через сторони опускають вниз)
Вдень воно подорожує по небу (двома руками робимо круговий рух)
Ласкаво гладить листочки і квіти (від плеча, одна рука гладить іншу до пальчиків, потім теж іншою рукою)
Золотить нам щічки і носи (тильною стороною рук погладжуємо щоки, пальчиками - ніс)
День пройшов і з неба на спокій (круговий рух двома руками)
Сонце куля сідає за горою (сідають навпочіпки)
-Проходьте, хлопці, на свої місця.

В-ль: Час рухається вперед. Пройшли одну добу, потім другі, треті, четверті, п'яті, шості, сьомі.
-Що це значить? (пройшов тиждень)
-Скільки днів у тижні? (сім)
-Назвіть їх (пн., вт., ср, чт., пт., сб, вс.)

В-ль: Хлопці, ставайте в коло, пограємо в гру «Дні тижня» (з м'ячем)
Питання до гри:
Назвіть перший день тижня (пон)
Після понеділка настає ... (вт)
Вівторок по рахунку? (другий)
Назвіть сусідів вівторка (пон-до і середа)
Який день ділить тиждень (середа)
Середа, який за рахунком день тижня? (третій)
Як називається четвертий день тижня? (четвер)
Назвіть сусідів четверга (середа і пт.)
Який день тижня настає за четвергом? (пт.)
Назвіть сусідів п'ятниці (чт. і сб.)
Субота, якою за рахунком день тижня? (шостий)
Яким днем тиждень закінчується? (воскр.)
Неділя, якою за рахунком день тижня? (сьомий)
Чому сьомий день назвали неділею? (на честь воскресіння Христа)
Діти сідають на стільці.

В-ль: Хлопці, як ви думаєте, чому у тижні сім днів? (число сім наші предки вважали чарівним, щасливим, тому об'єднали в тиждень саме сім днів, щоб це щасливе число завжди було з нами)
-У яких казках ми зустрічаємо число 7? («Цветик-семицветик», «Вовк і семеро козенят», «Білосніжка і сім гномів», «Казка про мертву царівну і сімох богатирів).
В-ль: Молодці, хлопці! Ось ви і впоралися ще з одним завданням, і отримуєте ще дві картинки.
Відгадайте таку загадку.
Загадка: Один за одним ходять,
Один одного не обходять. (місяці)
В-ль:Правильно, це місяці.
Чотири тижні об'єднуються в місяць, за цей час місяць виростає, а потім знову зменшується до форми місяці.
-А скільки місяців у році? (12)
-Назвіть місяці по порядку (січ., февр., ... грудень)
Дванадцять місяців становлять рік.
-Який у нас тепер рік? (2012)
-Скільки пір року змінюється за рік? (4)
Роздаю картинки з порами року: зима, весна, літо, осінь. Встаньте так, щоб пори року розташовувалися по порядку.
-Назвіть пори року (зима, весна, літо, осінь)
-Хлопці, чому відбувається зміна пір року? (Земля обертається навколо Сонця, одна частина землі освітлена Сонцем краще, там-літо, а в іншій частині Землі-зима).
Послухайте вірш «Пори року»

В-ль: Придумала мати дочкам імена
Ось Літо і Осінь, Зима і Весна.
1 дитина: Приходить Весна-зеленіють ліси
І пташині всюди дзвенять голоси.
2 дитина: А Літо прийшло - все під сонцем квітне
І стиглі ягоди просяться в рот.
3 дитина: Нам щедра Осінь приносить плоди,
Дають врожаї поля і сади.
4 дитина: Зима засинає снігами поля,
Взимку відпочиває і дрімає земля.
-Скільки місяців триває кожну пору року? (три місяці)

В-ль: Назвіть зимові місяці (дек., січ., февр.)
-Яким місяцем закінчується зима? (лютий)
-Назвіть весняні місяці (березень, квітень, травень)
-Назвіть літні місяці (червень, липень, серпень)
-Назвіть осінні місяці (сент., окт., листопад)

В-ль: Діти, подивіться, що це перед вами? (календар)
-Що можна визначити за календарем? (місяць, рік, дні тижня, числа)
Послухайте, я розповім, як з'явився календар.
Розповідь вихователя:
Це було давним-давно. Люди ще не знали, що Земля обертається навколо себе і навколо Сонця, але зауважили, що зміна пір року відбувається весь час однаково. Тоді людина стала складати календар - таблицю на місяць і навіть на рік. Він робив насічки на камені, на дощечці. Потім вчені придумали таблиці, за якими можна дізнатися яким днем тижня буде будь-яке число будь-якого місяця.
-Що таке календар? (рахунок відрізків часу)
В-ль: Розкажіть, які бувають календарі і покажіть їх (настінні, настільні, перекидні, маленькі, відривні).
На столі лежать всі види календарів, дитина бере календар, показує його і розповідає про нього.

-Подивіться этоткалендарь, на який місяць? (лютий), (на фланелеграфе календар на місяць лютий).
-Який місяць закінчився? (лютий)
-Скажіть, який був день тижня 1 лютого?
-Визначте, який день тижня випав на 23 лютого? (четвер)
-Чому у календарі є дні, позначені червоним кольором? (вихідні та святкові)
-Який зараз у нас місяць? (березень)
-Покажіть сьогоднішній день на календарі.
-Визначте, який сьогодні день тижня?
-Скільки днів до суботи?
-Скільки в цьому місяці субот? (чотири суботи)
-Визначити за календарем, який день тижня буде 8 березня? (четвер)
-Чий це свято (мам і бабусь)
Ось ще з одним завданням ви впоралися, і за це отримуєте ще картинки. А попереду нас чекає нове завдання. Відгадайте ще одну загадку.

Загадка: вдень Ми не спимо,
Ми ніч не спимо,
І день і ніч
Стукаємо, стукаємо. (годинник)

В-ль: Правильно, це годинник.
-Що таке годинник? (прилад, який показує час)
-З яких частин складаються годинник? (корпус, циферблат, механізм, кнопки)

Давайте порівняємо календар і годинник (на фланелеграфе календар і годинник)
-Хлопці, чи можна за календарем , визначити котра година? (немає)
-Що можна визначити за календарем?
-А по годинах, дізнатися який зараз місяць? (не можна)
-Чиї шматочки часу більше - календаря або годин? (календаря)
Значить календар - це рахунок великих проміжків часу.

А зараз давайте трохи відпочинемо
(встаньте трохи вільніше на килимі)

Физминутка

Годинник нам час вимірюють (діти показують руками 3години, 9 годин)
Стоять на місці, але крокують (крокують на місці)
Крокують годинки все в такт
Тік-так, тік-так, тік-так (руки на пояс, нахили голови вправо, вліво)
І крутяться стрілки вперед (кругові рухи руками)
За годиною година, рік за роком.

-Проходьте, хлопці на стільчики.
В-ль: Діти, які були найперші, стародавні годинники? (сонячний годинник). На фланелеграф виставляю картинку із зображенням сонячних годин.

Дитина: на землі люди малювали велике коло, поділяли його на 12 частин, в середину ставили дерев'яний стовпчик. Коли сонце ходило по небу, по майданчику ходила тінь від стовпчика. Так люди і визначали час. У похмуру, дощову погоду за сонячним годинником не можна було визначити час, т. к. не було тіні. Під час дощу малюнок могло змити і тому доводилося все заново малювати. Потім сонячні годинники стали висікати на камені, робити на дерев'яній майданчику.

В-ль: Діти, які ще години прийшли до нас з сивої давнини? (пісочний годинник)
-Як вони влаштовані, яке відміряють час, розкажіть.
Дитина: пісочний годинник складаються з двох колб, які з'єднані між собою вузькою шийкою. Внизу однієї колби знаходиться дрібний пісок. Якщо пісочний годинник перевернути, то пісочок сиплеться. Пісочний годинник використовують в лікарні, поліклініці, коли роблять процедури.

В-ль: Який час можуть відраховувати пісочний годинник? (1 хв., 3 хв., 5хв, 10 хв.)
-Хлопці, ставайте в коло, ми з вами пограємо. Передаючи м'яч іншому ви повинні назвати які годинники бувають.
Діти: годинники бувають: наручні, підлогові, настінні, настільні, «ходики» з зозулею, куранти, електронні, механічні, вуличні, сонячні, пісочні, водяні, масні, будильник.

В-ль: Сідайте, хлопці.
-Так, годинник бувають різні, але всі вони показують час. По годинах люди визначають, коли вставати, коли йти на роботу, коли обідати, коли лягати спати.

В-ль: Пройдіть, хлопці, за свої столи. (У кожної дитини на столі лежить аркуш із завданням, простий олівець).
Уважно подивіться! Перед вами годинник. Давайте з цим годинником визначимо час.
-Який годину показують годинник верхні зліва?
Дитина: маленька стрілка стоїть на 12
велика стрілка на 12
годинники показують 12 годин

В-ль: Який час показують другі годинник?
Дитина: маленька стрілка стоїть на 9
велика стрілка на 12
годинники показують 9 годин
(Діти пояснюють 3години, 4ч., 12год., 7ч., 9год.
-Який час повторюється на годиннику? (12год., 9год., 3ч.)

В-ль: Уважно подивіться на такі завдання, де зображені годинник без стрілок. Намалюйте стрілки на годиннику так, щоб вони показували час, яке написано в квадратах над годинником.

В-ль: Перевіряємо ,як ви впоралися із завданням.
- Який час показують перші години? (4год.)
- Як намальовані стрілки? (маленька стрілка показує на 4, більша на 12)
Потім діти пояснюють, як поставили стрілки на інших годинах.

В-ль: Діти, скажіть, що більше секунда або хвилина? (хвилина більше, ніж секунда).
- Що більше, 2 години або 3години? (3години більше ніж 2 години)
- Що більше тиждень або місяць? (місяць)
- Що більше рік або місяць? (рік)

В-ль: За добу годинна стрілка проходить 2 кола, тобто проходять добу. Добу складаються в тижні, тижні в місяць, місяці в рік. Ось так люди вважають і вимірюють час.
(Хлопці пройдіть і сядьте на стільчики).

В-ль: Як ви вважаєте, людина повинна берегти час? (так)
- Чому ви так думаєте?
Діти: якщо час берегти, то можна багато чого встигнути зробити: можна почитати, помалювати, погуляти, допомогти мамі, пограти з братиком чи сестричкою .
- Хлопці, поясніть прислів'я: «Нудний день до вечора, коли робити нічого».
(якщо людина нічим не зайнятий, то йому стає нудно).
- А які ви знаєте прислів'я про час?

Прислів'я: "Справі час, а потісі годину.
В-ль: Поясніть цю прислів'я.
Дитина: спочатку потрібно зробити якусь справу, а потім можна відпочивати.

Прислів'я: Вік живи, вік учись.
Дитина: людина все життя живе і навчається. Спочатку в дитячому садочку, потім у школі, інституті, на роботі. Щоб бути розумним і все знати треба вчитися, багато читати.

Прислів'я: Вік довгий, та годину короткий.
Дитина: час швидко рухається, не треба відкладати на потім те, що можна зробити зараз.

 

В-ль: Хлопці, ви молодці!
Впоралися з усіма завданнями, нам залишилося зібрати картинки і подивитися, що у нас вийде.
(Діти прикріплюють до фланелеграфу по 2 картинки і складають картину весни).

В-ль: Яка пора року на нашій картинці? (весна)
- Коли починається весна? (1 березня)
- Розкажіть по цій картинці про весну.
Дитина: навесні сонце піднімається все вище, воно починає пригрівати, сніг починає танути, біжать струмки. На деревах набухають бруньки. З'являються проталини, перші квіти. Прилітають перелітні птахи, вони в'ють гнізда. Діти радіють весні, пускають кораблики. Люди одягаються легше.

В-ль: Ще лежить на землі сніг, але дуже скоро прийде тепло, сніг почне танути, природа прокинеться.
- Хлопці, а наша екскурсія підійшла до кінця. Як багато ви дізналися про час. Я вами дуже задоволена, хлопці. В нашому музеї «часу» не так багато експонатів, і якщо у ваших батьків, бабусь і дідусів є непотрібні годинники, будильники, календарі, то принесіть їх в дитячий сад в наш музей «часу».

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове