Конспекти занять з дітьми
«Чому колір хліба різний?»
Конспект заняття-експериментування з ознайомлення з навколишнім у старшій групі.
Автор: Залилова Неллі Римовна, Державне бюджетне освітня установа Центр розвитку дитини - Дитячий садок N 2357, р. Москва.
Інтегровані області: «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація»
Мета:
Уточнити і розширити уявлення дітей про хліб та його виготовлення;
Познайомити з різними властивостями борошна та хліба ( колір, запах, фактура, форма);
Розвивати навички проведення лабораторних дослідів;
Формувати вміння працювати спільно. Викликати інтерес до колективної праці. Виховувати вміння працювати в колективі, допомагаючи один одному.
Розвивати допитливість дітей, прагнення до дослідницької діяльності.
Активізувати мовлення дітей, збагатити словник.
Виховувати у дітей дбайливе ставлення і повагу до хліба.
Обладнання:
Для розглядання: Батон пшеничного хліба буханець житнього хліба, скляні коробочки для досвідченого експериментування, збільшувальні стекла, блюдця(для перемеленої борошна).
Для приготування хліба: Борошно житнє і пшеничне, сито, дріжджі, цукор, сіль, вода, олія рослинна, форми для випікання.
Хід заняття:
Слайд 1
Вихователь:
- Привіт хлопці. Сьогодні в магазині я купила дві булки хліба - ось вони (показує житній і пшеничний хліб). Всі ви бачили і їли такий хліб раніше? (Відповіді дітей). Чим вони схожі? (Відповіді дітей) А чим відрізняються? (відповіді дітей). Сьогодні ми з вами, хлопці спробуємо детальніше дізнатися чому у хліба різний колір і приготувати житній і пшеничний хліб самим і спробувати його на смак прямо тут - у групі!
Слайд 2 (досвід N1)
Вихователь: Хлопці, давайте згадаємо, з чого печеться хліб? (Відповіді дітей). Правильно - борошна, а борошно перемелюють з чого? (Відповіді дітей) Правильно, з зерна. Зараз ми з Вами розглянемо, яке буває зерно. Перед кожним з вас, на столі, лежать дві коробочки із зернятками пшеничними та житніми. Візьміть збільшувальне скло і розгляньте їх гарненько. Однакові вони, чи ні? (Відповіді дітей). Правильно, вони відрізняються.
Висновок: зерна відрізняються за кольором, формою і розміром. Житні зерна менше, темніше, округлої форми. Пшеничні зерна світло-жовтого кольору, довгастої форми і крупніше.
Слайд 3,4 (досвід N2)
Вихователь: Хлопці, хто мені скаже, як із зерен отримати борошно. (Відповіді дітей). Вірно, зерна потрібно перемолоти. Сьогодні нашій млином буде звичайна кавомолка. Перемелем на ній спочатку пшеничні, а потім і житні зернятка і розглянемо ближче, що вийшло? (Діти розглядають, відповідають).
Висновок: Якщо перемолоти пшеничні зерна - борошно вийде білою (пшеничне). Якщо перемолоти зерна житнього борошна - борошно вийде темної (житнє борошно).
Слайд 5, 6 (Досвід N 3)
Вихователь: Що нам потрібно зробити з борошном, щоб вийшов хліб? (Відповіді дітей). Звичайно, хлопці, слід замісити з борошна тісто. Спочатку ми просеем борошно через сито. Для чого це потрібно? (Відповіді дітей). Щоб Правильно в наш хліб не потрапили смітинки. (Діти з допомогою дорослих просеевают пшеничне і житнє борошно, розглядають і пробують борошно на дотик).
Висновок: Борошно пшеничне та житнє пухнаста, м'яка і відрізняється тільки кольором.
Слайд 7-9 (Досвід N 4)
Вихователь: А зараз, давайте замішувати тісто. Хлопці за першим столом будуть замішувати тісто з пшеничного борошна, а хлопці за другим столом - з житнього. (На столах приготовані миски, необхідні продукти, а також рецепти пшеничного і житнього хліба. Діти з допомогою дорослих замішують тісто). Хлопці, яке тісто вийшло з пшеничного борошна? (Відповіді дітей). Яке тісто вийшло з житнього борошна? (Відповіді дітей).
Висновок: З борошна пшеничного вийшло м'яке, еластичне і запашне тісто світлого кольору. З борошна житнього вийшло тісто, теж м'яке, запашне, але темного кольору.
Слайд 10 (Досвід N 5)
Вихователь: Хлопці, як нам далі бути з тестом, адже нам потрібно, щоб з нього вийшли: овальний батон пшеничного хліба і прямокутна буханець житнього хліба? (Відповіді дітей). Так, їх потрібно правильно сформувати та викласти у формочки. Ось вони наші форми для хліба, але спочатку ми їх змастимо маслом. Як ви думаєте, для чого? (Відповіді дітей). Так, для того, щоб наше тісто не прилипало до стінок форм і наш майбутній хліб легко міг вилучатись після приготування. (Діти розміщують тісто у форми). А тепер, хліб треба приготувати в гарячій печі. Для цього ми віддамо наші форми з тістом кухаря на кухню. Коли хліб буде готовий, ми будемо пробувати під час полуденку. (Кухар бере у дітей форми і несе на кухню).
Висновок: Для приготування хліба, тісто потрібно правильно розташувати готові форми і поставити в гарячу піч на кухні.
Слайд 11, 12 (Досвід N 5)
Вихователь: (Перед полуднем) Ось і наш гарячий, пухнастий і запашний хлібець. І житній і пшеничний. Подивіться, ось який! (Діти розглядають хліб і сідають за столи). Зараз ми спробуємо, який на смак наш хлібець? (Вихователь роздає дітям розрізані скибочки білого і чорного хліба. Діти їдять хліб. Обмінюються враженнями.)
Який на смак пшеничний (білий) хліб? (Відповіді дітей). А житній (чорний)? (Відповіді дітей).
Висновок: І пшеничний і житній хліб однаково смачний, запашний і ароматний з апетитною хрусткою скоринкою, але трохи різниться за кольором, смаком (житній хліб з кислинкою), і по фактурі (житній хліб трохи щільніше, важче).
Вихователь: Сьогодні хлопці, в ході нашого експерименту ми задавалися питанням: «Чому у хліба різний колір?» і дізналися в чому полягає головний секрет. У чому ж, хлопці? (Відповіді дітей). Вірно. Секрет. в різному кольорі борошна, яке перемелюють з різних зерен - пшеничних і житніх.