Конспекти занять з дітьми
Заняття по орієнтуванню в просторі
у підготовчій групі.
Автор: Канова Ірина Олександрівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок N1 компенсуючого виду», р. Лисьва Пермського краю.
Мета: формувати у дітей орієнтування в просторі на мікро і макро площині.
Завдання:
- Продовжувати вчити дітей орієнтуватися в просторі з допомогою компаса, порівнювати реальний простір зі схемою.
- Закріплювати вміння орієнтуватися на власному тілі, розташовувати предмети у названих напрямках мікропростору.
- Уточнити розуміння дітьми заслоненности, зашумленості одного об'єкта іншим при зображенні силуетів тварин.
- Розвивати зорове сприйняття, слухову увагу, пам'ять, співдружня дію руки і очі.
Хід заняття:
- Хлопці, сьогодні до нас на заняття прийшли гості. Давайте поздороваемся з ними. А тепер поздороваемся один з одним.
Хлопчики потиснуть один одному праві руки. А дівчатка привітають один одного бавовною правої руки. Ось так (показ).
- Діти, а ви пам'ятаєте казку «Новорічні пригоди Маші і Віті»? Як вони Снігуроньку виручали.
- А пам'ятаєте в цій казці кота? Його звали Матвій. Так ось, цей самий кіт вкрав і сховав мишку. А адже мишка - символ цього року. І без неї в цьому році ніяк не обійтися. А ви б змогли, як Маша і Вітя, піти в ліс, виручити мишку? І не злякаєтесь?!
- Але тільки сміливими бути мало. Пам'ятайте, якими були Маша і Вітя? (розумними, уважними, добрими, кмітливими, а які вигадники, і ще дуже дружні)
- А ви? Що можете про себе сказати, хто ви? (відповіді дітей)
- А ось я зараз перевірю, які ви уважні.
- Покажіть праву руку.
- Ліву ногу.
- Візьміться лівою рукою за праве вухо, а правою рукою за ліве коліно.
- Покладіть руку в праву кишеню.
- Закрийте праве око.
- Закрийте ліве око.
- Візьміться правою рукою за лівий ніс.
- А лівий ніс буває? А правий? Чому? (тому що він один)
- Молодці, бачу я, ви уважні. Тоді вирушаємо на допомогу до мишки.
Фонограма «Казку ми з тобою врятуємо» муз. Р. Гладкова.
Мовна гра: По заметах ми крокуємо
Вище ноги піднімаємо.
Утоптали сніг злегка,
Ах, яка краса!
Ми замети обійдемо,
В ліс чарівний потрапимо.
Фонограма «Голос кота Матвія».
Кіт Матвій: Мяу! Ха-ха-ха» Ще одні діточки до нас завітали. Що, теж мишку рятувати прийшли? Нічого у вас не вийде, ніс не доріс малюки!
Педагог: І ніякі ми не малюки, а діти підготовчої групи. Багато знаємо і вміємо, адже ми в школу збираємося.
Кіт Матвій: Ага, ось я зараз перевірю, що ви знаєте і вмієте. Якщо впораєтеся з моїми завданнями, так і бути, віддам вам мишку.
Педагог: "Діти, ви готові виконати завдання кота Матвія? (відповіді дітей) Ми готові. Давай, Матвій, свої завдання.
Кіт Матвій: А мої завдання знайдете самі, якщо підете на північ.
Педагог: Ось це так! Виявляється ми ще з вами повинні спочатку завдання знайти. А як же ми з вами дізнаємося, в який бік нам йти? Де у нас в групі північ, а де південь? (з допомогою компаса)
- Червона стрілка компаса завжди показує на північ. Тоді, що буде в протилежній стороні? (південь) Праворуч - схід, ліворуч - захід.
- Тримайте компас, рухаємося в тому напрямку, куди показує червона стрілка.
- Ой, я здається знайшла. Дивіться, тут якийсь план, та не один. Та ще скриньку. Але він закритий на замок, а ключів у нас немає. Давайте ми його поки залишимо, а розглянемо схеми. Нічого вам не нагадує? (спальне) Нам потрібно вибрати правильну схему.
- А тепер шукаємо місце, позначене на плані хрестиком. (Діти шукають в спальні місце)
- А ось і завдання.
«Дійдіть до потрібного будиночка по даному маршруту. (Ось маршрут, це вам підказка, як дістатися до потрібного будиночка.) Заштрихуйте будиночок зліва направо»
- Ось той самий будиночок, до якого ви йшли.
- У цьому будиночку заховані слова, якщо ви правильно відкриєте віконця, з'єднайте перші звуки в назві предмета, то дізнаєтеся, які слова тут заховані.
- Відкрийте віконце в правому верхньому куті (який перший звук у цьому слові).
- В нижньому лівому кутку.
- У верхньому лівому кутку.
- Віконечко на другому поверсі ліворуч.
- В правому нижньому кутку.
- По середині (по центру).
- На другому поверсі праворуч.
- На першому поверсі в середині.
- І на верху, у центрі.
- Подивимося, що у нас вийшло. (ялинка. кулька)
- Що б це значило? Може бути кіт Матвій хоче, щоб ми нарядили ялинку кульками? Але спочатку намалюємо очима на верхівці ялинки зірку.
Гімнастика для очей.
Перед нами ялинка
Шишечки, голочки.
На верхівці як завжди
Яскраво-червона зірка.
- А зараз виберете собі серветку будь-якого кольору. Пам'ятаєте її в правій руці, а в лівій руці, а тепер пальчиками.
- Я візьму білу кульку і повішу його на середній гілочці по середині.
- А ти Аня, повісь свою кульку на верхню гілочку праворуч.
- Микита повісить свій кульку на нижню гілочку під білим кулькою.
- ... над білим кулькою.
- ... праворуч від білого кульку і т. д.
Запитання до дітей:
- Який висить кулька між білим і голубим?
- Який кулька висить над синім?
- Під червоним? І т. д.
- Хлопці, дивіться під ялинкою лежить конверт. Подивимося, що там.
(Педагог читає загадку про ключ, вислуховує версії дітей).
- А правильну відповідь ви дізнаєтеся, якщо правильно намалюєте по клітинках.
- Спробуємо намалювати? Слухайте уважно (графічний диктант).
- Дивіться, що у нас вийшло, та це ж ключ. Не від тоги чи скриньки цей ключ? Спробуємо відкрити. Напевно, кіт Матвій сюди мишку сховав. (Педагог відкриває скриню). Нічого не розумію, тут так багато різних тварин, напевно тут є і мишка, але я її не бачу. Знайдіть мишку, обведіть її по контуру і заштрихуйте.
- Молодці! Ми з вами виконали всі завдання кота Матвія.
З'являється жива мишка.
- Хлопці, ура! Ми перемогли, ми впоралися з усіма завданнями, і звільнили мишку з полону. Нехай цей рік буде для вас щасливим, адже у цьому році ви підете в школу!
- Яке завдання для вас було найважчим? А яке завдання здалося найлегшим? А яке завдання було для вас цікавим?