Конспекти занять з дітьми
«Допоможемо Федорі»
Конспект заняття в підготовчій логопедичній групі.
Автор: Горбунова Тетяна Миколаївна, вчитель - логопед, МБДОУ «ДСКВ N102» «Сонечко», Іркутська область, місто Братськ.
Мета:
Розвивати зв'язне мовлення.
Завдання:
-Уточнити з дітьми назва посуду; вміти називати і розрізняти кухонну, столову та чайну посуд.
Узгоджувати прикметники з іменниками, числівники з іменниками; утворювати прикметники від іменників; добір слів - антонімів.
Складати сюжетне оповідання.
Активізувати словник по даній темі. Продовжувати знайомити з творчістю К. І. Чуковського.
Розвивати логічне і образне мислення, творчу уяву.
Виховувати бережливе ставлення до посуд.
Обладнання: лист; дидактична гра «4 зайвий»; серія картинок «посуд», Дидактична гра «Знайди посуд»; 2 сюжетні картини ліс; фломастери, аркуш паперу, чайний посуд.
Попередня робота: Розглядання посуду. Розгадування загадок по темі. Читання казки К. І. Чуковського «Федорина горі». Складання загадок описового характеру з використанням елемента ТРИЗа. Розглядання сервізної (їдальні і чайною) та кухонного посуду будинку.
Хід заняття:
Вчитель-логопед:
До нас в групу прийшов лист із завданням від однієї бабусі.
«Хлопці допоможіть вирішити завдання і вгадайте, з якої я казки»
Дидактична гра «4 зайвий» закреслити в картці зайвий предмет. (Кінь, каструля, вівця, коза; Стіл, стілець, диван, диван; Велосипед, машина, літак, вилка і т. д.)
Вчитель-логопед:
Що зайве виявилося вашій картці? Чому?
А яку казку про посуді ви знаєте?
Значить це лист від Федори, вона просить вас допомогти їй повернути посуд додому. Допоможемо?
А які 3 види посуду ви знаєте? (класифікація столового, чайного, кухонною).
Покладіть на перший планшет кухонний посуд, другий їдальню, третій чайну.
А куди в казці втекла Федорина посуд?
Давайте і ми вирушимо в ліс за Федоріною посудом. (звучить музика, діти йдуть у ліс).
Перша поляна. Дидактична гра «Знайди посуд». На аркуші паперу намальована посуд, прийомом накладання один на одного.
Вчитель-логопед:
Які предмети посуду сховалися на картинці?
Друга поляна.
Вчитель-логопед:
Ось ліс з чистого посуду, а у Федори вона ......, Цей посуд нова, а у Федори вона ......, Цей посуд ціла, а у Федори вона.......
Давайте скажемо чарівні слова, щоб Федора стала добрішою до своєї посуді.
Гей Федора гей, гей, гей
Будь Федора ти добріші
1,2,3,4,5 йди посуд ти шукати.
Виходить Федора.
Федора:
Ой не буду ой не буду я посуд ображати
Буду, буду я посуд, і любити і поважати.
Привіт сумні хлопці!
Діти:
Ми веселі хлопці.
Федора:
Доброго дня ліниві хлопці!
Діти:
Ми працьовиті хлопці.
Федора:
Привіт недружні хлопці!
Діти:
Ми дружні хлопці.
Федора:
Привіт незнайки!
Діти:
А ми навчимося!
Вчитель-логопед:
Вітаю Федора, а ти хочеш навчитися доглядати за своєю посудом?
Розповідь дітей як потрібно доглядати за своєю посудом.
Вчитель-логопед:
Федора, а ти знаєш, чому посуд назвали посудом?
Дидактична гра «Чарівні слова» (називати посуд, а діти відповідають, для яких продуктів вона потрібна, цукорниця для цукру, солонка для солі, супниця для супу, селедочница для оселедця)
Вчитель-логопед:
А чайник потрібен для чаю.
Етюд «Закипаючий чайник»
Вчитель-логопед:
Уявіть собі, що ви порожній чайник, у вас повільно наливають холодну воду (може, вас навіть холодний піт пройняв). Чайник поставили на вогонь, вода всередині вас починає повільно закипати, вирувати. І ось немає терпіння! Кипить вода, пара з носика валить! (Чується свист). Вода вся википіла: врятуйте, допоможіть!!!!
Федора:
Спасибі вам хлопці, ви мене багато чому навчили, а тепер піду додому, мити посуд: Я почищу вас пісочком, окочу вас кіпяточком,
І ви будете знову, наче сонечко світити.
Вчитель-логопед:
Федора ми тебе запрошуємо на чаювання.
Федора забирає посуд і йде додому.
Вчитель-логопед:
Хлопці, а давайте ми Федора зробимо подарунок, винайдемо для неї чудову каструлю», не схожу на всі інші каструлі. Для цього ми використовуємо гру «Дивовижні речі». Наша каструля буде зроблена з.... (варіанти пропонують діти), вона буде видавати звуки як ....і пересуватися як...., пахнути як ....., яка каструля вийшла? Чим хороша така каструля? Чим погана? (поки діти придумують, з чого зроблена каструля, вчитель-логопед замальовує її ескіз на папері).
Вчитель-логопед:
Ну, ось і прийшла пора повертатися додому і готуватися до чаювання.
Повернення додому і підготовка до чаювання.
Дидактична гра «Що спочатку, що потім»
Вчитель-логопед:
Як ви думаєте, що спочатку потрібно покласти на стіл, а що потім.
Дидактична гра «Порахуй»
Вчитель-логопед:
Скільки блюдець, чашок, ложок ти поставив на стіл.
Ну, ось стіл готовий для чаювання залишилося почекати Федору.
А поки Федора не прийшла, давайте послухаємо наших чергових, вони підготували нам сценку.
Етюд чергові. (розігрується діалог між дітьми)
- Залишки їжі стер?
- Стер!
-Крихти зі скатертини смів?
- Сміливий!
- Скатертину зі столу зняв?
- Зняв!
- Серветки брудні зім'яв?
- Зім'яв!
- Каструлю на кухню відніс?
- Відніс!
- Сільничку і миску забрав?
- Забрав!
- Самовар сусідки заніс?
- Заніс!
- А де ж стакани, приніс?
- Я поставив їх на піднос, стакани, на жаль не доніс!!
Приходить Федора. Діти вручають їй подарунок.
Підсумок заняття.
Вчитель-логопед:
Чому ми навчили Федору.
Домашнє завдання. Придумати і намалювати вдома «Чудовий чайник». Скласти про нього розповідь.