Конспекти занять з дітьми
ГРАЄМО ЗІ СВІТЛОФОРОМ.
Логоритмическое заняття для дітей старшої гуппы
з загальним недорозвитком мовлення.
Склала:
Волкова Наталія
Володимирівна,
вчитель-логопед МАДОУ N 147
Кіровського району р. Казані.
Мета заняття: закріпити знання про правила дорожнього руху.
Освітня завдання: закріплення знань про кольорах світлофора і їх призначення, вироблення орієнтації на колір та форму предмета.
Виховна завдання: виховання вміння діяти в колективі, формування культури поведінки на вулиці та дорозі, підвищення рівня мовленнєвого розвитку.
Розвиваюча завдання: розвиток мовленнєвого дихання, голосу і фонематичного слуху, розвиток загальної і артикуляційної моторики, розвиток уваги і спостережливості.
Матеріал до заняття: костюм світлофора для дорослого, набори кружечків червоного, жовтого і зеленого кольорів за кількістю дітей, магнітна дошка, набір дорожніх знаків.
Хід заняття:
Діти під музику входять в музичний зал. Логопед запрошує дітей на логоритмическое заняття. На занятті діти закріплять знання про правила дорожнього руху.
Організаційна частина: Хлопці, повторюйте за мною всі рухи (діти слухають і повторюють всі рухи. Ходьба зі зміною руху).
Так-так-так - відступили холоду.
(марширують)
Ду-ду-ду - я на вулицю піду.
(йдуть на носочках, руки підняті вгору)
Ай-ай-ай - на дорозі не зівай.
(йдуть на п'ятах, правою рукою, зігнутою в лікті, загрожують уявному співрозмовникові)
Так-так-так - будь завжди уважним.
(йдуть, високо піднімаючи ногу, зігнуту в коліні, руки на поясі).
Питання: Чому потрібно бути уважним на дорозі?
Відповіді дітей: На дорозі небезпечно і потрібно бути уважним, щоб не потрапити під машину.
Логопед: Давайте уявимо, що ми з вами йдемо по тротуару вздовж дороги. З широкого тротуару будемо йти парами, а вузьким - один за одним, приставляючи п'ятку однієї ноги до носка іншої.
(Діти виконують рухи відповідно до вказівок вихователя).
З'являється Світлофор.
Дітям пропонується вгадати, хто це.
Світлофор вітається з дітьми і задає питання: Я чув, що ви добре знаєте, для чого я потрібен, і вирішив це перевірити. Розкажіть, для чого потрібен світлофор?
Відповіді дітей: Світлофор потрібен для того, щоб на дорозі не було аварій. Водії та пішоходи повинні добре знати, що означають сигнали світлофора і виконувати їх вимоги.
Світлофор пропонує дітям пограти в гру «Луна».
(Діти слухають, а потім повторюють заключну частину фрази як відлуння)
Дуже потрібен світлофор
Світлофор, світлофор.
Нікуди нам без нього
Без нього, без нього.
Ми йдемо куди хочемо
Ми хочемо, ми хочемо.
На нього завжди дивимося
Ми дивимося, що ми дивимося.
Логопед каже, що на цій дорозі, крім світлофора, є ще дорожні знаки. Просить пояснити, для чого вони потрібні.
Відповіді дітей: кожен дорожній знак повідомляє водіям і пішоходам важливу інформацію, яка, як і сигнали світлофора, допомагає уникнути аварії.
Логопед нагадує, що по дорозі їздить транспорт, і пропонує зробити артикуляційну гімнастику, зображуючи мовою рух машини перед дзеркалом.
Машина їде по широкій дорозі.
(широкий, розслаблений язик лежить на нижній губі)
Машина їде по вузькій дорозі.
(тягнуть вузький, напружений язик вперед)
Машина спускається з гірки
(кінчик язика впирається в нижні зуби, спинка язика піднімається)
Машина повертає.
(руху вузьким мовою вправо - вліво)
Машина під'їхала до ями.
(мова «чашечкою»)
Машина об'їжджає яму.
(кругові рухи язиком)
Логопед: Давайте покажемо нашу Світлофора, що ми дійсно знаємо, що означають сигнали світлофора.
Перед кожною дитиною викладаються кола червоного, жовтого і зеленого кольору.
Діти роблять 3 кроки вперед, по черзі наступаючи на червоний, жовтий і зелений круг, при цьому присідають все нижче і нижче. І вимовляють слова: «Ні!», «Увага!», «Так!» з кожним разом знижуючи гучність голосу.
Питання: Як ви думаєте, на дорозі гучно чи тихо?
Відповіді дітей: Шумно, тому що шумлять колеса і двигуни машин, сигналять водії.
Світлофор пропонує дітям заспівати з ним його улюблену пісеньку коліс:
Ш-Ш-Ш-Ш-Ш-Ш (діти на видиху повторюють за Світлофором).
Логопед пропонує дітям «отхлопать» долоньками Світлофора дорожню пісеньку.
На дошці розташовані дорожні знаки різної форми і кольору. За вибором вихователя дитина «отхлопывает» схематично зображений ритмічний малюнок і пояснює його призначення. На круглі знаки голосно і сильно плескати в долоні, на трикутні - уривчасто.
Світлофор нагадує дітям про те, що пішоходи повинні бути особливо уважні на дорозі, і пропонувати зіграти в гру, в якій діти будуть пішоходами.
Діти діляться на 2 команди і сідають на стільчики навпроти один одного.
Світлофор «відкриває жовтий «око».
Діти встають.
Світлофор відкриває зелений «око».
Діти «переходять дорогу» (швидко переміщаються до протилежної стіни).
Світлофор відкриває червоний «око».
Діти сідають.
Підведення підсумків заняття:
Логопед і Світлофор в ході діалогічної бесіди з'ясовують, які знання про правила дорожнього руху засвоїли діти.
Питання: Що таке світлофор і для чого він потрібен?
Це регулятор руху транспорту і пішоходів. Світлофор потрібен для того, щоб на дорозі не було аварій. Водії та пішоходи повинні добре знати, що означають сигнали світлофора, і виконувати їх вимоги.
Питання: Як потрібно діяти на дорозі при різних сигналах світлофора?
На червоне світло не можна переходити дорогу, потрібно зупинитися і почекати зміну сигналу світлофора. На жовтий - не можна переходити дорогу, потрібно зупинитися і подивитися який сигнал загориться після нього. На зелений - можна переходити дорогу і одночасно уважно дивитися, то наліво, то направо.
Питання: Що таке дорожні знаки, для чого вони потрібні і якої форми вони бувають?
Кожен дорожній знак повідомляє водіям і пішоходам важливу інформацію, яка, як і сигнали світлофора допомагає уникнути аварії. Знаки бувають круглі, трикутні та квадратні.
Логопед: А тепер, хлопці, давайте розслабимося і наберемося нових сил.
Сплять шофери.
Розслаблюють шию, опускають голову.
Світлофори.
Розслаблюють руки до ліктя, потім повністю.
Сплять усі діти.
Сідають на підлогу, розслаблюють спину.
Все на світі.
Розслаблюють ноги, лягають на бік.
Логопед: Молодці, хлопці. Наше заняття закінчене.
Діти прощаються зі Світлофором і йдуть із залу.
Список використаної літератури:
- Заняття з правил дорожнього руху/ Укл. Н.А.Ізвєкова, А. Ф. Медведєва;Під ред. О. А. Романової-М:ТЦ Сфера, 2008.-74с.
- Навчання дітей дошкільного віку з правилами безпечної поведінки на дорогах: Учеб посібник/ Упоряд. Н. Ш. Ахмадієва, Е. Е. Вороніна, Р. Н.Мінніханов і ін. - Видання ГУ «НЦ БЖД», 2008.- 324с.
- Пожиленко Е. А. Артикуляційна гімнастика: Метод.рекомендації з розвитку моторики, дихання і голосу у дітей дошкільного віку.-СПб.:КАРО, 2009.-92 с.:іл.
- Цикл занять для дітей дошкільного віку з навчання правил безпечної поведінки на дорогах/Упоряд. Р. А. Галєєва, С. М. Гаффарова та ін.-Казань: ГУ «НЦ БЖД», 2008.-240c.
- Шорыгина Т. А. Бесіди про правила дорожнього руху з дітьми 5-8 років.-М.: ТЦ Сфера, 2008.-80с.