logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

Перспективне планування по Трудовому вихованню» в першій молодшій групі.

Підготувала вихователь Курзина Віра Олександрівна, вихователь, Казенне установа ХМАО. Урайский Спеціалізований Будинок Дитини.

Квартал

Основний зміст роботи

Господарсько-побутової працю

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

(вересень, жовтень, листопад)

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота в куточку природи:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Самообслуживание:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. (грудень, січень, лютий).
Господарсько-побутової працю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота в куточку природи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Праця в природі:

 

 

 

 

Самообслуговування:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. ( Березень, квітень, травень).
Господарсько-побутової працю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота в куточку природи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Праця в природі.

 

 

 

 

Самообслуговування.

 

1. Вчити дітей прийомам догляду за іграшками, послідовності та змісту робіт з прибирання лялькового куточка.

Гра : «Доручення»
Мета : вчити дітей прибирати свої іграшки по місцях. Виконувати інструкції вихователя.
Хід гри: У групу приежает вантажівка і привозить іграшки . (вивантажує )
Вос-ль каже: Наші іграшки повернулися додому. Давайте з вами їх приберемо на свої місця. А які вони у нас не охайні приведіть їх в порядок ( зачісують, взувають туфельки, застібають поговицы на сукню і. т. д) Саша візьми маленьку ляльку і посади її на маленький стільчик. Гра продовжується поки не покладуть всі іграшки по місцях. Молодці хлопці все прибрали іграшки по місцях навели порядок в нашій групі. Помилуйтеся , як стало просторо , світло, затишно і красиво.
Гра заняття: «Як іграшки втекли від Милаши»
Мета: Виховувати у дітей правильне ставлення до господарсько - побутової праці, інтерес до нього, забезпечує оволодіння необхідними діями.
Хід гри: Зміст гри полягає в тому, що дівчинка любила грати в іграшки, але лінувалась їх прибирати. Одного разу всі її іграшки втекли. Їй стало нудно і вона заплакала: Чому я іграшки не берегла, не прибирала на місце?» От якщо вони до мене повернулися , я стала б їх завжди прибирати . Іграшки почули ці слова і повернулися назад до Милаше. Вона зраділа ляльці, кубиках, м'ячу, машині, і все розклала на поличку акуратно.
2.Вчити дітей роздавати дидактичні посібники для занять з інструкції дорослого.
3. Вчити дітей помічати непорядок в одязі, в обстановці групи, на знайомій території. Вчити дітей підмітати осіннє листя з доріжки, прибирати сміття з веранди.
4. Вчити впізнавати і називати деякі трудові дії помічника вихователя(приносить їжу, миє посуд і. т. д) Виховувати інтерес, повагу до праці дорослих;
(Розглядання картинок; Читання художньої літератури)
Виконання посильних доручень: «Постав хлібницю, постав салфетницу»....
Можна організувати Сюжетно-рольові ігри: «Будинок», «Сім'я».
:1.Вчити дітей піклується про природу, усвідомлювати важливість своєї праці.
2.Познайомити дітей з кімнатними рослинами, які мають яскраво виражені характерні ознаки(товстий стовбур, великі і широкі листки:(бегонія, різні фікуси, бальзамін,колеус, хлорофітум і. т. д)).Вчити дітей розповідати про рослини, відзначаючи характерні ознаки квіток, їх колір . запах.
Заняття: «Кімнатні рослини».
Мета:Вчити дітей вести спостереження за об'єктом живої природи; формувати навички догляду за рослинами.
Хід заняття: Вос-ль: діти , я сьогодні знайшла в коридорі в самому кутку квітка в горщику і принесла його до нас в групу
-Ви знаєте, як він називається? (Хлорофітум)
-А у нас є така квітка в групі?(Так)( на стіл виставляються обидва квітки. Діти порівнюють їх відзначають , що чахлому квітці потрібна допомога, т. як у нього мляві листочки, земля суха).
- Перш ніж допомогти нашому новому другові давайте згадаємо-квітка-це рослина?(Так).
- А ви знаєте , що всі рослини ростуть з насінини?(Так).
-Давайте зараз використовуємо картки, подивимося, що відбувається з насіниною, коли його садять в землю.
-а навіщо рослинам коріння?( щоб пити воду).
-Ми з вами всі повторили, а тепер прийшов час допомогти нашому другові. Що ми будемо робити?(поливати і говорити ласкаві слова).
-А ще можна розповісти вірш
Люблю я мамі допомагати.
Люблю квіточки поливати
Квіточкам треба пити воду
Адже без водички їм не жити
Прожити не можуть без водички
Ні звірі, ні жуки, ні пташки.
-Давайте знайдемо найсвітліше місце в групі і поставимо туди наш квіточку. Будемо кожен день за ним доглядати, любити і подивимося, що з ним відбувається.
3.Вчити протирати великі листя кімнатних рослин.використовувати для протирання спеціальну ганчірочку).
Виховувати навички поливання квітів (водою кімнатної температури, з лійки, без бризок і патьоків води).
(Набори для догляду за кімнатними рослинами(лійки, палички для розпушування. Ганчірочки, фартушки, відерця)).
Виховувати у дітей працьовитість, відповідальність за доручену справу.
Заняття: «Миття кімнатних рослин».
Мета:Закріпити назву рослин і знання дітей про них. Вчити вміння протирати листя вологою ганчіркою. Підтримувати інтерес до рослин і доглядати за ними. Спонукати дітей до використання слів: фікус , доглядати, поливати , протирати листя.
Гра: «Квітковий магазин»
Мета: Вчити дітей впізнавати рослину за описом. Виділяти характерні ознаки рослин.
Хід гри: Вихователь призначає когось з дітей продавцем. А інші покупці. На столі розкладаються картки із зображенням відомих дітям рослин розкладати потрібно так . щоб бачили всі діти. Щоб придбати рослину, потрібно, не називаючи, описати його, а продавцю дізнатися рослину за описом. Коли покупець дає неповне опис рослин, продавець може поставити додаткове запитання. Виграє той. Хто більше продав або купив рослин(картки).Якщо гра проводиться в перший раз , то роль покупця або продавцасначало бере на себе вихователь.
4. Формувати позитивні ставлення до рослин, квітів;
Розвивати навички дбайливого ставлення-не рвати не топтати.

Гра Доручення: «Збери насіння в коробочку»
«Допоможи віднести сухі листочки»
Д/г :Покажи такий же квітка».

5.Вчити дітей звітувати про виконані завдання і способи їх виконання.

Самообслуживание:1.Вчити дітей мити руки з милом, на сухо витирати.Вчити дітей користуватися гребінцем, приводити себе в порядок. .
Формуючи в дітей навички самообслуговування, слід широко використовувати ігрові прийоми. Вони викликають у дітей позитивні емоції, сприяють легшому запам'ятовуванню і закріплення потрібних дій.
Наприклад, продовжуючи навчати дітей вмиватися, вихователь може використати такий ігровий прийом.
Вихователь одягає на руку іграшку і від його особи звертається до малюків: «Навчи-ка ти Ксюша, Хрюшу мити щічки, ніс, лоб. Пам'ятаєш . що треба спочатку робити? Правильно, загорнути рукава, а тепер намочити руки та обличчя. Ну, кА бери мило....
Буль - буль - буль дзюрчить водиця.
Всі хлопці люблять митися.
Ллється чиста водиця
Ми вміємо самі митися.
Активізувати словник іменниками: мило, піна, вода, рушник;
Дієсловами теперішнього часу; намыливаю ллю, змиваю, витираю.

Бобик ти такий кошлатий!
Не причешешь шерстку лапою.
На, візьми гребінець
Та поправ зачіску.
2. Привчати дітей чистити зуби.
Гра: « Ми будемо вчитися чистити зуби»
Хід гри: Виховання ль кличе у ванну кімнату кілька малюків і пропонує їм почистити зубки( садить на стілець поруч іграшкового бобренка, який тримає в лапці зубну щітку).
З використанням алгоритму послідовності з чого треба починати чистити зуби і читаючи віршик:
Зуби чисті завжди
У веселого бобра
Бо наш бобренок
Чистий їх ще з пелюшок.

 

3. Розвивати трудову діяльність дітей, навчаючи порядку одягання і роздягання;
Пряме навчання одягання, роздягання з використанням алгоритму послідовності, супроводжуватися поясненням вихователя.

А). Навчати вмінню надягати штанці, застібати гудзики.

Використовувати дидактичні посібники для навчання застібання гудзиків.
Пряме навчання застегиванию гудзиків, що супроводжується поясненням на дидактичному посібнику. (Ляльки - хлопчик і дівчинка)(Набори лялькового одягу для хлопчика і дівчинки.

 

 

Активізувати словник за рахунок іменників, що позначають предмети одягу( хлопчика і дівчинки). «плаття, сорочка, шорти, спідниця і. т. д»
Дієслів теперішнього часу: «застегиваю, расстегиваю, знімаю, Кладу, одягаю». І. т. д.
При одяганні на пргулку допоможуть римовані рядки:
В небі сонечко гуляє,
З ясним днем нас вітає
Збирайся дітвора,-
Нам давно пора гуляти!
Будемо одягатися,
На прогулянку збиратися.

4. Підтримувати прагнення дітей їсти самостійно й акуратно;
Вчити тримати ложку у правій руці, ретельно пережовувати їжу;
За нагадуванням дорослого користуватися серветкою і говорити спасибі.

Вчити дітей впізнавати і називати деякі страви: каша, суп, салат, пюре, котлети, сік і. т. д
Гра: « Нагодуй ляльку»
Хід гри: Необхідно для гри приготувати ( стіл, стілець, посуд), картинки з зображенням посуду ( чайного, столового, кухонного).
У гості до хлопців прийшла лялька , вона голодна. Під чуйним керівництвом вихователя діти годують ляльку , кожну свою дію супроводжують показом і словом.
Ах як багато різних справ
Ось компотик закипів
А тепер для нашої ляльки
Ми наваримо солодкої каші.

 

Вправа «Каша».
Це каша для Катюші-
(скласти руки перед собою ковшиком.)
Пар над кашею піднявся-
(потягнутися руками вгору)
Де ж каша?
(знизувати плечима)
Немає! Вся!
(похитати головою потім помахати руками).
5. Формувати вміння застібати « блискавку на кофтині», розвивати силу провідною руки, привчати акуратно складати одяг.
Пряме навчання вмінню застібати « блискавку» (на дидактичному посібнику).
Раз, 2,3, 4. 5_ збираємось гуляти
Лялька в куточку лежить на нас з мамою не дивиться
Кофточка на ній роздягнена, застебнемо швидше її,
І скоріше підемо гуляти.....

 

 

.
Господарсько-побутової працю.:1. Продовжувати виховувати інтерес до трудової діяльності дорослих. Активізувати в мові іменники: медсестра, лікар, бинт, градусник, ліки.....
Дієслова :лікувати, перев'язувати, Ставити, мазати...
 
а.Спостереження за роботою медсестри: (обробка зеленкою, йодом; перев'язка бинтом....)
б.Цільове відвідування кабінету лікаря, медсестри, кухаря.....
ст. На закріплення граємо в сюжетно-рольову гру «Лікарня». (Роль лікаря або медсестри-вихователь).

Гра заняття: «Лялька захворіла»
Ой, швидше допоможіть!
Горлечко мені полікуєте
Маму я не слухала
Їла морозиво,

Д\І : «Кому що потрібно для роботи» (використовувати д\посібник).
 
2. Навчити малюків бути акуратними, думати, шукати і знаходити вихід з різних ситуацій.
  
Гра: Коробочки.
Хід гри: Слід якомога частіше ставити малюків у такі ситуації, в яких потрібно зробити вибір:
Де у нас лежать коробочки? Софія іди ,вибери маленьку коробочку, щоб в неї покласти маленькі листочки. А Ксюша принесе велику коробку? Які листочки ми в неї покладемо?

3. Продовжувати привчати дітей підтримувати порядок в ігровій кімнаті;
За показом дорослого складати одяг у певній послідовності, ставити взуття ( після прогулянки)

Використання карти алгоритму послідовності роздягання з прогулянки.

Використовувати читання: « Маша - растеряша.» Л. Воронкова.

Де ж, де мої панчохи?
Обыщу всі куточки.
Їх на стільці немає,
І під стільцем немає,
На ліжку немає,
Під ліжком - ні...

Шукає Маша панчохи, ніяк не знайде.

А кішка на стільці муркоче-примовляє:

- Шукаєш, шукаєш - не знайдеш,
А розшукаєш - так підеш.
Треба речі прибирати -
Не доведеться їх шукати.

 

  1. Закріпити знання дітей про рослини; їх назвах і прийому догляду за ними. Вправляти дітей в умінні описувати рослини і порівнювати їх між собою.

 

Приблизний конспект Заняття: «Розглядання примули і фікуса»
Підготовка до заняття. На столі у вихователя примула і фікус, лійка з водою, волога ганчірочка.
Хід заняття: Діти розглядають рослини, на прохання вихователя описують характерні особливості їх зовнішнього вигляду, порівнюють рослини між собою. Потім , вихователь уточнює, які прийоми використовуються для догляду за рослинами , залучає дітей до їх показу( поливання, протирання листя фікуса, ) В кінці заняття проводять дидактичні ігри, в ході яких знання про рослини закріплюються.

  1. Продовжувати навчати вмінню протирати великі листя кімнатних рослин; Вчити бачити результат своєї праці.

Виховувати відповідальність за доручену справу; звичку до трудовому зусиллю.
Д\І: «Який це квітка?»(бегонія, бальзамін)( Використовувати для гри листівки з зображенням кімнатних рослин.
Зразок доручення по догляду за кімнатними рослинами:Ти витер пил на листочках, подивися які вони стали чисті, блискучі. Ти Молодець!»

 

  1. Формувати уявлення про значення власних зусиль для досягнення загального результату дій.

Доручення: прибрати сніг, з якого вихователь сліпить сніговика з кошиком, в яку діти будуть кидати сніжки.
Гра: « Я самий спритний»

 

Самообслуговування:

1.Продовжувати розвивати трудову діяльність дітей, навчаючи порядку одягання і роздягання.

Д\І: Вчимося одягатися
Хід гри: Процес навчання одягання та роздягання малюків найбільш складний. Тому особливо важливий диференційований, індивідуальний підхід до кожної дитини.
Наприклад: Вихователь супроводжує кожну свою дію словами: «Як Саша добре зробила!Вона зняла шапку і поклала її в шафку на верхню полицю.І Ксюша і Софія теж не забудуть покласти свої шапки в шафу на верхню полицю», вихователь нагадує, бачачи, що діти не поспішають прибирати свої речі. Необхідно вчасно заохочення дітей з боку дорослого, це стимулює їх активність , викликає радість, задоволеність від власних зусиль.
Використовувати худ слово:
Саша у нас зайчик
Зайчик-побігайчик!!!
Зайчик Саша скок-поскок,
Підбере штани, носок.
Свої речі не втрачай
І на місце прибирай.
Вос-ль: «ви Всі мої заиньки, всі мої улюблені! Зайчики мене не засмучують, речі швидко збирають».

Активізувати в іменники, що позначають предмети одягу; глагллы минулого часу «застегиваю», застебнув, расстегиваю - розстебнув», одягаю - одяг.

 

2.Продовжувати привчати дітей мити руки з милом. Після приходу з вулиці, після відвідування туалету, перед їжею, по мірі забруднення.
-Закріплювати вміння мити руки в правильній послідовності (Використовуючи карту алгоритму послідовності миття рук).

-Привчати самостійно закочувати рукави перед миттям.

При митті рук використовувати в мовленні потішки , вірші, це допоможуть підняти гарний настрій у дітей.
Ой, лади, лади, лади,
Не боїмося ми води,
Чисто вмиваємося,
Один одному посміхаємося.

Якщо б
Не було б мила?
Якщо б
Не було б мила,
Таня брудної б
Ходила!
І на ній би,
Як на грядці,
Рили землю
Поросятки

Чиста водичка
Миє Саші личко,
Софушки долоньки,
Пальчики
Антошке.

 

Я сьогодні милом
Захотіла поигвать
Здавайся ня мило буду діставати
Ось з цієї миски, а потім з тієї.
Буде дуже весело нам грати з тобою
Мило з нами не грає
Мило на підлогу тікає!!!!!

 

Водичка, водичка,
Вмий моє личко,
Щоб глазоньки блищали,
Щоб щічки червоніли,
Щоб сміявся роток,
Щоб кусався зубок.

* * *

Зайчик почав умиватися
Видно він зібрався в гості
Вимив ротик
Вимив носик
Вимив вухо
Ось і сухо

* * *

 

* * *

Ой-Ой-ой-ой,
Ой, хто голенький такий?
Хто пішов купатися?
Хто водичку знайшов?

Ах, водичка хороша!
Хороша водичка!
Викупаємо малюка,
Щоб сяяло личко!

* * *

 Кран,
Відкрийся! Ніс,
Умийся! Око,
Купайся!


 

 


  1. Продовжувати вчити дітей користуватися носовою хусткою, серветкою, рушником.

 

Методика навчання: Найбільш дієвим прийомом вироблення у дітей тієї чи іншої звички є нагадування: «Саша, витри, будь ласка, ніс!». Так само можна обіграти ситуацію, наприклад розповісти про слонику, у якого такий великий ніс, що стежити за його чистотою дуже важко, тому він і говорить таким гугнявим голосом.
Вос-ль: Давайте допоможемо слонику(Діти витирають ніс іграшці). А у вас маленькі носики ви можете самі витерти.

 

  1. Формувати вміння самостійно користуватися гребінцем, і не помічати порядок у своєму зовнішньому вигляді.

 

Гра: «Чарівне дзеркало»
Вихователь помітивши , що Ксюша не причесана і звертається до неї: Ксюша , а у нас є чарівне дзеркало. Воно все бачить і все допомагає. Якщо сама не помічаєш непорядок на своїй голові-попроси дзеркало. Воно добре. Допоможе тобі зачесатися!Ходімо заглянемо в нього! Ой, яка ти кудлата! Давай мерщій неси свій гребінець.
Вихователь причісує і примовляє:
Як у промінчики сонечка горять!
Так у Ксюші волоссячко блищать!!!

Ось яка у нас тепер Ксюша гарна, як сонечко!.

 

 

 

 

.Господарсько-побутової працю. 1. Виховувати бажання надавати допомогу вихователю в підготовці до проведення занять: няні накривати на стіл до обіду, Прибирати зі столу після закінчення їжі.

Формувати у дітей дбайливе ставлення до речей, уміння помічати безлад і за власною ініціативою усувати його.

 

Виховувати працьовитість, наполегливість у досягненні мети; доброзичливе ставлення до оточуючих.

У цьому віці відбувається інтенсивне формування
Ігровий діяльності, тому праця дітей може бути пов'язаний з грою і проводиться в її контексті.

Гра:» Напоїмо ляльку чаєм».

 

Виконання доручень типу:» Розстав стільчики; розклади олівці, Збери папір під столом.

2. Продовжувати привчати дітей підтримувати порядок в ігровій кімнаті; За показом дорослого складати одяг у певній послідовності.

3. Продовжувати виховувати інтерес до трудової діяльності дорослих. (Особливо в цьому віці долучають до спостереження за працею дорослих. Звертають увагу на мотиви, результат діяльності. На конкретні дії, основні інструменти, матеріали, що застосовуються при виконанні тієї або іншої роботи).

Наприклад: Підлога була мокра, слизька, можна було впасти. Няня протерла його ганчіркою-стало чисто, сухо. Було на ділянці багато листя, Вони заважали ходити . Двірник мітлою підмів ділянка-стало чисто, красиво, просторо.
Дітей підводять до того, що дорослим необхідно допомагати: не смітити, підбирати папірці, підмітати доріжки. І. т. д.
Завжди за виконану роботу дитину потрібно хвалити.

 

Робота в куточку природи:

  1. Продовжувати вчити дітей надавати посильну допомогу при догляді за кімнатними рослинами( поливати з лійки, протерти листя, розпушити землю і. т. д.

(Спостереження за працею вихователя в куточку природи, виконання посильних доручень).

  1. Залучати дітей до посадки луковиц9взрыхлить землю. Поливати посаджений цибуля).

Виховувати акуратність; Відповідальність за доручену справу; бажання доводити розпочату справу до кінця.

Гра-заняття: «Ми посадимо, цибуля...»
Хід заняття: Спочатку вихователь проводить бесіду, розкриваючи питання: «З чого можна виростити рослини?(З насіння, цибулин-діток). Подивіться у мене на столі лежать цибулини діточки. Яка зараз пора року? Що робимо навесні?(садимо)
Зараз ми з вами посадимо цибулю, будемо за ним доглядати. Подивіться як треба садити цибулю(пояснюю і показую). Після цього землю треба полити. Потім діти приступають до роботи. Вихователь стежить за правильністю і акуратністю виконання. По закінченню вихователь запитує чого ви сьогодні навчилися?Тепер поставимо цибулю в тепле місце і будемо стежити поки він не почне рости і будемо доглядати.

 

  1. Залучати дітей до посильної праці під час прибирання ділянки; висадці розсади квітів.

Виховувати працьовитість, відповідальність за доручену справу; доставляти дітям задоволення і радість від результату їхньої праці.

 

 

Самообслуговування:
1.Продовжувати вчити дітей шнурувати взуття.
Закріплювати вміння застібати застібки
Липучки, « блискавки».
Закріплювати навички самообслуговування при вмиванні; одяганні і роздяганні при прийомі їжі.

 

2. Привчати дітей стежити за своїм зовнішнім виглядом:
Радіти чистому гарному одязі. Відчувати почуття огиди від забрудненого одягу, від брудних рук, непричесанных волосся;
Вчити дітей звертатися до дорослого з проханням допомогти усунути ці недоліки.

Розглядання ілюстрацій із зображенням красиво одягнених дітей.
Гра заняття: «Мильні рукавички».

Гра: «дай ляльку в порядок».

Читання: «Наша Маша маленька, на ній шубка аленька. Узлісся боброва-Маша чорноброва».

3 Продовжувати вчити дітей самостійно їсти( вміння користуватися ложкою, пити з чашки, захоплюючи її всіма пальцями). За нагадуванням дорослого користуватися серветкою, говорити «спасибі», прибирати свій стільчик, виходячи з стола. , полоскати рот.
Активізувати в активної промови дітей іменники;ложка, каша, сіль, цукор, розуміти і використовувати дієслова минулого часу; завадив, насипав, налив, поклав, погодував.
 
Сюжетна гра: «Погодуємо ляльку кашею».

Список літератури:

1. Л. В. Кузнєцова. Морально-трудове виховання в д/садку. М.,2007 р.

2. С. Теплюк. Прогулянки для дітей .М.,2001 р.

3 .Куцанова, Комарова. Трудове виховання в д/садку .М.,1983

4. С. В. Петерина.Виховання культури поведінки у дітей дошкільного віку.М.,1986

5. Р. С. Бурі. Вчіть дітей трудитися. М. 1983

6.Р.С. Бурі. Виховання дошкільника в праці. М.,1983

7. Л. В. Артем'єва. Навколишній світ. М.,1992

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове