Конспекти занять з дітьми
"Я бачу небо над головою"
Конспект заняття з пізнавального розвитку в підготовчій групі.
Автор: Рябініна Тетяна Валентинівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа дитсадок N13 "Клюковка", р. Йошкар-Ола.
Мета заняття: Познайомити дітей з символікою деяких сузір'їв, прийнятої астрономами з найдавніших часів.
Вчити співвідносити схематичні зображення предмета з художнім.
Закріпити уявлення про небо і властивості води; про блакитному, синьому і сірому кольорах.
Розвивати у дітей набдюдательность, пам'ять, мовлення та логічне мислення.
Виховувати інтерес до неживої природи.
Матеріали: картинки із зображенням різного неба, картинними созвездениями, прямокутники різного кольору (синій, блакитний, сірий), розетки із землею, водою, серветочки, перфокарти, карта зоряного неба.
Попередня робота: спостереження за небом
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь:Діти , давайте поздороваемся і посміхнемося один одному. (слышется голос сови у-у-у).Чуєте чийсь голос.(з'являється сова)
Сова: Здрастуйте діти. Я мудра сова. Всюди я літала і почула, що є дитячий садок і вирішила заглянути до вас перевірити які ви розумні діти. Ось вам конверт, а в конверті знайдете завдання. А щоб вам отдатьего, ви повинні відгадати загадку: Синенька шубенка весь світ покрила. Що це? .
Сова: Молодці ,діти, відгадали мою загадку,а значить, і конверт віддам вам.
Вихователь Спасибі, мудра сова.Цікаво що знаходиться в конверті, давйте перевіримо.Дивіться тут блакитний, синій, сірий прямокутники . Що нагадують кольори цих прямокутників? Як ви думаєте?
Правильно діти, теж думаю, що кольори цих прямокутників нагадують небо. Діти, уважно розгляньте картини. Яке на них різне небо. І на прогулянці не раз ми це з вами бачили.
СОВА: Я пропоную вам пограти, буду розповідати,а ви повинні визначити колір неба і знайти картки. До якої картині підійти. Ви готові?
Вихователь: Так мудра сова, діти готові і уважно тебе слухають.
Сова: Яскравий сонячний день
Ранок подарувало,
Своїм світлом і теплом
Нас розвеселила.
Вихователь Чому підійшов до цієї картини?
Сова: Сумна пора, очей зачарування.
Сова: Дощ пройшов, і сонце вийшло.
Молодці, із завданням впоралися.
Вихователь: Так, мудра сова, наші діти правильно визначали кольору неба.Діти, а зараз загадаємо загадки, і нехай мудра сова відгадає наші загадки: Розстеляється килим
Він завжди розтягнутий над тобою і наді мною,
То він сірий, то він синій
То він яскраво-блакитний.
Ні море, ні земля,
Кораблі не плавають
І ходити не можна.
Сова Я здогадалася, що це небо.
Вихователь:Діти, як ви думаєте, а чи небо помацати? Чому не можна?
А якщо піднятися високо-високо, наприклад,на найвищу вежу в світі?
Політати на повітряній кулі? Чи можна за повітря?(землю, воду)
Сова: А я вам пропоную, це перевірити.
Вихователь:Давайте ми перевіримо, поторкайте землю. Яка земля?
А зараз поторкайте воду. Яка вода?
Поторкайте повітря. Що у вас в руці? Що можна сказати в повітрі?
Небо на відміну від жидккой води і твердої землі, помацати можна.
Сова Зараз ви в цьому переконаєтеся. Помахайте долоньками біля свого обличчя. Що ви відчуваєте?
Вихователь: Ви відчуваєте рух повітря. Долоньки змусили повітря рухатися і відчули його подих на своїх щоках. Що можна сказати про повітря?
А зараз ми попрацюємо перфокартами. Ви повинні зазначити жовтим кружечком, що знаходиться в небі, коричневим - на землі, синім-у воді.
(діти працюють з перфокартами).
Фізкультхвилинка
Здрастуй,небо блакитне (руки вгору)
Здрастуй, сонце золоте (схрещування кисті рук)
Здрастуй, вільний вітерець (руки вгору, нахил)
Здрастуй, маленький дубок (з'єднання ліктях, кисті рук у сторони)
Здрастуй, ранок (жест вправо)
Здрастуй, день (рух вліво)
Нам вітатися не лінь (обидві руки в сторони)
Сова: У мене для вас є ще одна загадка. Слухайте уважно.
Постелений килим,
Розсипаний горох,
Ні килима не підняти
Ні гороху не зібрати. Що це? Хто здогадався?
(вивішується картка зоряне небо)
Вихователь: Послухайте, яку цікаву історію розповім вам про зірки.Ще з давніх часів люди, розглядаючи і спостерігаючи зірки, подумки розділили їх на сузір'я. Ви,напевно, бачили вночі зірки,і на що схожі малюнки із зірок. Зірки зібрані у сузір'я.
Один малюнок з зірок нагадує звіра, інший малюнок - птицю, третій-людини. В давнину мандрівники по зіркам знаходили дорогу, визначали ктоторый годину. Люди придумували назви сузір'їв, малювали їх. Сузір'їв дуже багато, але ми з вами поговоримо лише про деякі.
Хто,яке сузір'я пам'ятає, знає?
Зараз буду розповідати про сузір'ї, а ви здогадайтеся і знайдіть це сузір'я у себе на столі:
1. подивіться, чи немає у вас сузір'я:
Ніс схожий на ручку ковша, кілька зірок під ковшем - це його лапи і тулуб, а сам ківш - сідло. Якщо уважно подивитися на зоряне небо, можна розшукати сузір'я схоже на великий ківш. Хто здогадався про якому сузір'ї я розповіла?(Велика Ведмедиця).
2. Це сузір'я складається з багатьох зірок.
За переказами,він був дуже сильною людиною. У нього була палиця, за допомогою якої він переміг страшного лева. З тих пір левова шкура заміняла йому панцир і шолом. Про якому сузір'ї розповіла?
3.На небі можна відшукати сузір'я.
Ці зірки найкраще видно в дощову пору року. Знайдіть це сузір'я.
;. А ще є сузір'я з незвичайною назвою.
Воно складається з п'яти яскравих зірок, з'єднавши які отримаємо букву «М». Хто здогадався, як називається це сузір'я, покажіть.
Ось яка цікава гра у нас вийшла.
Сова: Я тепер побачила, що в цьому дитячому саду живуть розумні діти.
Вихователь: Діти , що дізналися нового, цікавого про небо.