Конспекти занять з дітьми
«Три чуда» з опери «Казка про царя Салтана».
Казка в музиці.
Автори: старший вихователь Світлана Анатоліївна Смілянська, музичний керівник Світлана Михайлівна Мохова, Північно-Західне окружне управління освіти ГБОУ дитячий садок N 2302, р. Москва.
Мета: Формування художньо - естетичного сприйняття казкових образів через сприйняття музики, поезію.
Завдання:
- Спонукати дітей висловлювати свої думки і почуття в русі, музиці.
- Сприяти розвитку образного мовлення, уміння розглядати ілюстрації до творів А. С. Пушкіна
- Розвивати пізнавальні і творчі можливості дітей.
- Розвивати культуру слухання класичних творів
- Розвивати уяву, пам'ять, вміння порівнювати, аналізувати....
Обладнання:
- Аудіозапис музичних творів три чуда: «Білка», «33 богатиря», «Царівна лебідь» з опери «Казка про царя Салтана» М.Римського-Корсакова;
- музичні інструменти: металофони, ложки, трикутники.
- ілюстрації до «Казки про царя Салтана».
Музичний матеріал: Пісні «Вітер по морю гуляє» Р. Струве, «Ласкава казка» М. Гогина. Муз. рух «33 богатиря», «Царівна-лебідь». Оркестр «Білка».
Інтеграція обр. областей:
- Музика
- Читання художньої літератури
- Комунікація
- Соціалізація
- Пізнання
Форми організації:
- Слухання музики
- Спільний спів
- Шумовий оркестр
- Музичний рух
- Читання віршів
- Бесіда
Хід заняття
Звучить «Вальс-фантазія» Глінки М..
Діти заходять в зал і сідають на стільці. Вітаємося по-музичному.
Музичний керівник: Хлопці, ви, звичайно, знаєте, що музика нам багато чого може розповісти. Давайте пригадаємо, про що нам розповідала музика, яку ми слухали на заняттях?
Діти: Про природу, про настрої та почуття людини, про птахів і тварин, може розповідати казки.
Музичний керівник: Хлопці, ви любите казки? (Так). Пропоную вам здійснити подорож в чудову і дивовижну країну казок. Хочете? (Так). Зараз ми виконаємо пісню, а ви подумайте, в яку казку ми з вами потрапили.
Виконання пісні «Вітер по морю гуляє» Р. Струве.
Музичний керівник: Хлопці, в яку казку ми з вами потрапили? («Казка про царя Салтана»)
Вихователь: Повна її назва: «Казка про царя Салтана, про сина його славному і могутньому богатиря князя Гвидоне Салтановиче, і про прекрасну царівну Лебеді».
Вихователь: А хто автор казки? (А. С. Пушкін).
- А які казки Пушкіна ви знаєте? («Казка про рибака і рибку», «Казка про Золотого півника», «Казка про мертву царівну і про сім богатирів», «Казка про попа і його працівника Балду»).
Музичний керівник: Багато композитори писали свої музичні твори за літературним творам. На сюжет казки Пушкіна «Казка про царя Салтана» була написана опера. Що таке опера?
Діти: Це музичне дійство, в якому тільки співають.
Музичний керівник: А хто написав цю оперу? (Н.Римський - Корсаков)
Музичний керівник: Це великий російський композитор. Він написав багато творів на казкові сюжети. В опері «Казка про царя Салтана» сюжет збережений таким, як його придумав Пушкін. Але композитор М. А. Римський-Корсаков створив дивовижні музичні теми для того, щоб показати всіх героїв Пушкіна. Одне з чудових місць опери - уривок під назвою «Три дива», які відбувалися в незвичайному місті-острові Леденце.
Зараз ми послухаємо музичну тему, яка зображує місто-острів Льодяник, на якому виявилися царівна і царевич. Подумайте, яким він зображений у музиці, уявіть його собі і опишіть.
Слухання уривка місто Льодяник.
Музичний керівник: Яка музика? Що вона зображує?
Діти: музика урочиста, велична. Зображується переливання води, плескіт хвиль. Звучить труба.
Музичний керівник: Які ж три дива сталися в цьому незвичайному місті Леденце?
Діти: Білка, 33 богатиря, царівна-лебідь.
Музичний керівник: Ми послухаємо фрагмент про одне з цих чудес. Ваше завдання уважно слухати і здогадатися, яке диво нам хотів розповісти композитор.
Діти слухають уривок «Білка».
Музичний керівник: Яка ця музика за характером? (легка, повітряна, танцювальна, світла і т. д.). Який інструмент веде мелодію? (флейта).
Про яке диво розповідав композитор? (білка).
Вихователь: А як Пушкін описав це диво?
Дитина: Ялина росте перед палацом,
А під нею кришталевий будинок;
Білка пісеньки співає
Да горішки все гризе.
А горішки не прості,
Всі шкарлупки золоті
Купки рівні кладе,
І з присвисточкой співає
При при всьому чесному народі:
Во саду чи, в городі.
Музичний керівник: Яка пісня лежить в основі цього твору? (Російська народна пісня «Во саду чи, у городі»). Хлопці, візьмемо інструменти, створимо свій оркестр і виконаємо цей твір.
Оркестр «Во саду ли в огороде».
Вихователь: Знову мореплавці вирушили до царя Салтану, розповіли йому про білочку. Але тут ткаля каже:
«Що тут дивного? ну, ось!
Білка камінчики гризе,
Метає золото і купи
Загрібає смарагди;
Цим нас не здивуєш,
Правду ль, немає говориш.
У світі є інше диво...»
Музичний керівник: а яке ж це диво? Слухаємо.
Діти слухають уривок «33 богатиря».
Музичний керівник: Що передає нам музика? Яке диво сталося?
Діти: 33 богатиря виходять з моря.
Музичний керівник: якими зображені богатирі?
Діти: Сміливими, грізними, рішучими, суворішими, грізнішими.
Музичний керівник: які у них одягу, зброя?
Діти: Богатирі в кольчугах, у шоломах. В руках у них щити і мечі.
Музичний керівник: який пейзаж оточує богатирів?
Діти: вируюче море, схвильоване, неспокійне.
Давайте послухаємо як Пушкін висловив це диво.
Дитина: Море набухне бурливо,
Закипить, підніме виття,
Хлине на берег порожній,
Розіллється в шумному бігу,
І опиняться на бреге,
У лусці, як жар горя,
Тридцять три богатирі,
Всі красені молодецькі,
Велетні молоді,
Всі рівні, як на підбір,
З ними дядько Чорномор.
Музичний керівник: А зараз ми станемо учасниками цієї казки і виразимо настрій і характер музики через рух.
Дівчатка беруть стрічки, сідають на коліна і імпровізують танець хвиль, а хлопчики марширують, наслідуючи богатирям.
Вихователь: Але що ж це диво відповіла сваха баба Бабариха?
«Хто нас здивує?
Люди з моря виходять
І собі дозором ходять!
Правду ль бают, або брешуть,
Діва я не бачу тут.
У світі є інше диво?
Музичний керівник: І останнє, третє диво. А Н.Римський - Корсаков зобразив це диво так.
Діти слухають уривок «Царівна - Лебідь».
Музичний керівник: Про яке діві тут йде мова?
Діти: Царівна-лебідь.
Музичний керівник: Яка вона?
Діти: Чарівна, казкова, чарівна, таємнича, горда, спокійна, некваплива і т. д.
Музичний керівник: Ось як про неї написав А. С. Пушкін:
Дитина: За морем царівна є,
Що не можна очей отвесть:
Вдень світ божий затьмарює,
Вночі освітлює землю,
Місяць під косою блищить,
А в лобі зірка горить.
А сама-то величава,
Виступає, ніби пава;
А мова-то говорить,
Наче річенька дзюрчить.
Музичний керівник: А зараз нам дівчатка покажуть це диво у своєму виконанні.
Діти в русі передають образ царівни-лебеді.
Вихователь: Пригадаємо, чим закінчилася казка.
По рівнинах Окияна
Їде флот царя Салтана
Князь Гвідон тоді схопився,
Гучно закричав:
«Матінко моя рідна!
Ти, молода княгиня!
Подивіться ви туди:
Їде батюшка сюди».
... Все тепер йдуть в палати:
Біля воріт блискучі лати,
І стоять в очах царя
33 богатиря.
... Цар ступив на подвір'я широкої:
Там під елкою високою
Білка пісеньки співає,
Золотий горіх гризе.
...Княгиня-диво:
Під косою блищить місяць
А в лобі зірка горить!
... Цар сльозами залився.
Обіймає він царицю,
І синка, і молодицу,
І всі сідають за стіл,
Та веселий бенкет пішов!
Музичний керівник: Хлопці, наша подорож по казці завершується.
Сподобалась вам наша подорож? Отже, у якій казці ми сьогодні побували?
- Хто її написав?
- А хто написав музику до цієї казці?
- Які три дива ми сьогодні почули музику Римського-Корсакова?
Музичний керівник: Хлопці, ми можемо не тільки прочитати казку, але і почути її в музиці. І на прощання виконаємо один одному пісню «Ласкава казка».
Виконання пісні «Ласкава казка».
Музичний керівник: До побачення.
Звучить «Вальс-фантазія» Глінки М..