Конспекти занять з дітьми
"Вісті з січневого лісу".
Старша група.
Автор: Воронова Марина Федорівна, вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад Дитячий сад комбінованого виду № 50 "Дефектолог".
Цілі:
Познайомити дітей з мешканцями лісу, дати уявлення про способи підготовки лісових звірів і птахів до зими. Вчити аналізувати, робити висновки. Провести бесіду про тваринний і рослинний світ. Дати характеристику окремим мешканцям лісу. Вчити встановлювати зв'язок між сезонними змінами в природі і способом життя тварин. Розвивати у дітей здатність спостерігати. Розвивати мова. Виховувати почуття любові до рідної природи.
Матеріали:
Ілюстрації із зображенням зимового лісу, плакати із зображенням лісових звірів, дерев.
Попередня робота: проведення екскурсії в парк, перегляд фотографій тварин, відеофільму.
Хід заняття:
Діти, перед вами знаходяться картини:» Лосі в зимовому лісі.» «Зимова підгодівля диких тварин.» «Заєць на лежанці.»
1.Що спільного ви бачите на цих картинах?
Правильно, на них зображена природа зимового лісу.
2.Які дерева зобразив художник?
3.Опишіть рослини зимового лісу.
4. Як виглядають рослини взимку?
5.Що ви бачите на гілках дерев? .....(іній)
Відгадайте загадку
Не колючий, світло - синій,
По кущах развешан ... (іній)
За рікою росли....
Їх на свято принесли.
На гілках голочки,
А звуть його... (ялинки)
Хлопців, а що це за дерево? (сосна)
Ніж ялина і сосна відрізняються від інших дерев у лісі?
Як одним словом можна назвати ці дерева?
Д: вічнозелені Хвойні і листяні.
В: Загадка.
Взимку і влітку одним кольором.
Це вічнозелена рослина в будь-який час року, ялина пишна й зелена.
Про ялина ми знаємо багато віршів і казок. Адже ялинка пов'язана з новорічним святом.
Ялинка в блискітках крижаних,
В теплих слезках смоляних,
Свіжа, зелена,
Сонцем осяяна.
Яке дерево ще намальовано на картині?
Д: Це береза.
Стовбур у берези білий, гілки красиво вигнуті.
В: Береза - е то листяне дерево.
Що зростаєте на ялинці?
Шишки та голки.
ГРА.
Діти збирають на килимі листя листяних дерев в одну корзину.
В іншу збирають ялинові гілочки, шишки..
Проводять порівняння.
Чим служать шишки для мешканців лісу? Правильно ,кормом.
Хто харчується насінням знаходяться в шишках? (білки, птахи).
Відгадайте загадку.
(фізкультурна хвилинка діти показують тварин)
Пишний хвіст стирчить з верхівки
Що за дивна тваринка?
Лускає горіхи дрібно
Ну, звичайно це ........(білка)
Чим ще живиться білка крім шишок і горіхів?
Білка робить запаси на зиму збирає гриби, ягоди.
А ось ще загадка:
Хитра штучка,
Руда головка,
Пухнастий хвіст-краса
Хто ж це?( лисиця)
Сірий вовк в густому лісі, зустрів руду лисицю...
Хлопці, що ви можете розповісти про цих мешканців лісу? Опишіть їх зовнішній вигляд, їх повадки ,
Як вони добувають собі їжу?
(діти описують тварин)
Про звірів написано багато казок, оповідань. Чому лисицю називають плутовкой, хитрою?(Щоб добути собі їжу, лисиця повинна перехитрити свою здобич.)
На картині зображені лисиця і заєць. Опишіть, що вони роблять? Де сховався заєць? Що робить лисиця?(Йде по сліду, шукає здобич).
Яка шерсть у цих звірів взимку, влітку? Навіщо зайцю взимку біла шуба?
Білий на білому
Написав , де бігав.
Руда прочитає
Білого знайде.
Про що тут йдеться?
Багато бід таять лісу, Вовк, ведмідь там і лисиця.
Наш звір живе у тривозі,
Від біди забирає ноги.
Ну-ка швидко утгадай-ка
Як звірятко зветься...........(зайчик.)
Чим заєць харчується взимку, влітку?( корінці , гілочки, бруньки, трава.)
ГРА. У ведмедя у бору.
Він всю зиму в шубі спав ,
Лапу буру смоктав,
А прокинувся став ревіти,
Цей звір - лісовий ведмідь.
Що ми знаємо про ведмедя? Чому ведмедя немає на картинах, де зображена зима?(ведмідь спить)
У ведмедя взимку з'являються ведмежата, мама спить і годує своїх малюків в барлозі молоком.
На одній з картин зображені лосі. Що це за звірі? Чим живляться?
( Великі, сіном, гілками.)
Лісник годує лосів сіном. Навіщо?.(щоб у голодний час у лосів була їжа і вони не загинули б від голоду. У лося на голові роги. Лось дуже швидко бігає, незважаючи на вагу до 400 кг
Сьогодні ми з вами поговорили про мешканців лісу, дізналися про те, що серед них є хижаки і травоїдні, як харчуються звірі влітку і взимку, як вони пристосовуються до життя в холодну
Час року, як в залежності від сезону змінюється їхнє забарвлення. Розповіли про рослини лісу, повторили, що є листяні і хвойні дерева, що з ними відбувається в залежності від часу року. Ми знаємо ,що люди повинні берегти і охороняти природу, піклуватися про рослини, про тварин.
На наступному занятті ми намалюємо звірів у зимовому лісі.