Конспекти занять з дітьми
"Чарівна країна - підводне царство" .
Конспект безпосередній освітньої діяльності з дітьми старшого дошкільного віку з нетрадиційного малювання.
Автор: Терехова Ольга Олександрівна, вихователь, Державне бюджетне освітня установа Середня загальноосвітня школа N 827, р. Москва.
Програмовий зміст: вчити дітей малювати нетрадиційним способом "по мокрому" листу. Розвивати плавні рухи руки, пам'ять, зорове сприйняття, уяву. Вчити передавати композицію в сюжетному малюнку. Виховувати творчість, почуття прекрасного, акуратність.
Матеріал: білий аркуш паперу, фарби, поролонова губка, пензлики, серветки на кожну дитину (вологі і сухі), монітор з ілюстраціями морських глибин.
Методичні прийоми: показ і пояснення вихователя, запитання до дітей, ігрова ситуація, нагадування про нетрадиційній техніці малювання, спостереження за роботою дітей, індивідуальні пояснення, аналіз робіт вихователем і дітьми, доповнення, критика.
Попередня робота: знайомство дітей з технікою малювання "по мокрому" листу, розглядання ілюстрацій і фотографій із зображенням морських мешканців.
Хід заняття:
Хлопці, сьогодні на нашому занятті присутні гості, привітайтеся з ними!
- Хлопці, зараз ми з вами здійснимо подорож у чарівну країну - підводне царство! Тільки давайте домовимося, вести себе тихо, так як море у нас сьогодні спокійне і тихе.
А якщо ми будемо себе тихо і спокійно вести, то море відкриє і покаже нам всю красу морських глибин! Фарби, якими ми будемо малювати, будуть вести себе не зовсім звичайно. Вони будуть, як ніби ковзати і розпливатися. І наша робота наповниться дивовижною легкістю, чарівністю, ніжністю і може бути навіть якоюсь таємницею.
Хлопці, ви здогадалися, яку нетрадиційну техніку малювання ми з вами будемо сьогодні використовувати? І фарби будуть вести себе по-чарівному?
- Ми будемо малювати "по мокрому" листу.
- А що таке малювати "по мокрому" листу? Давайте я вам покажу цю техніку малювання. Головним інструментом на нашому сьогоднішньому занятті стане, не звична нам, пензлик для малювання, а губка - невелика, поролонова. Ми смочим нею наш лист швидким і плавним рухом зверху вниз (показ вихователя). Рука при цьому рухається вільно і легко. А потім вже "по мокрому" листу наноситься фарба. Кінчик пензлика трохи стосується мокрого листа, фарба гарно лягає, утворюючи чарівні переливи.
Згадали, хлопці?
Хлопці, як ви думаєте, якого кольору спокійне море?
- Синього.
- І в цьому спокійному синьому морі живе чарівна "золота" рибка, але живе вона не одна.
Ви можете мені назвати інших мешканців морських глибин, яких ви знаєте? Хто ще живе в підводному царстві?
- Мушлі, корали, акули, восьминоги, краби, дельфіни.
- Хлопці, якою фарбою ми будемо малювати тихе спокійне море?
- Блакитний.
- Хлопці, на нашому малюнку буде присутній три основних кольори: синій - це море, зелений - це водорості і жовтий - це піщане дно.
Подивіться, будь ласка на монітор, я хочу показати вам морські ілюстрації, зверніть увагу на незвичайно красивих мешканців морських глибин ( показую дітям ілюстрації)! Погодьтеся, дуже гарні фотографії!!!
Ось і ми з вами зараз будемо малювати морське дно!
Пісок у нас перша смуга знизу, потім трохи вище зелена смужка і нарешті синя вода. Всім зрозумілий хід нашої роботи?
Молодці, хлопці!!! А тепер сідайте за свої столи і приступайте до практичної частини нашого заняття.
- Подивіться, як я буду малювати море. Губкою змочую лист зліва направо швидкими рухами. Широким пензликом проводжу жовту лінію внизу аркуша, і різко піднімаючи нахиляє малюнок від себе, щоб фарба розтеклася. Як тільки фарба розтеклася опускаємо аркуш паперу на робочий стіл і проводимо зелену лінію - це майбутні водорості, і припіднімаючи малюнок від себе. Наступна блакитна лінія - вода. Трохи підсохне фарба і будемо малювати мешканців підводного царства вже тонким пензликом.
А поки фарба буде сохнути, давайте трохи відпочинемо і пограємо в гру « море хвилюється...».
Море хвилюється раз,
Море хвилюється два,
Море хвилюється три,
Морська фігура у вигляді акули замри!(1)
Морська фігура у вигляді капітана корабля замри!(2)
Морська фігура у вигляді равлика замри!(3)
Наші малюнки підсохли, тепер давайте запустимо в наші морські глибини морських мешканців і обов'язково намалюємо водорості.
Діти малюють водорості, піщане дно і всіх мешканців чарівної морської країни.
Діти виконують роботу, вихователь спостерігає за малюванням, проводить індивідуальний показ при утрудненні дітей.
Аналіз роботи.
Коли всі хлопці закінчать малювання, листочки скласти на одному великому столі, вийти "підводне царство".
- Яка чудова картина про підводному царстві у нас вийшла. І мешканці підводного царства такі кумедні! Коли я дивлюся на ваші малюнки, я відчуваю радість, добро і спокій! Не дарма кажуть, що вода - заспокоює!
Дякую всім за роботу!!!