Конспекти занять з дітьми
"Подорож Колобка".
Інтегроване заняття з освітнім областям "Комунікація" і "Здоров'я".
Автор: Алиулова Людмила Олександрівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітня установа «Дитячий сад компенсуючого виду N19 «Червона Шапочка» Зеленодольського муніципального району Республіки Татарстан.
Програмовий зміст: Вчити дітей слухати і розуміти вихователя; повторювати разом з ним слова потішок і пісеньок; виконувати рухи, відповідні тексту. Формувати у дітей правильне дихання, вчити регулювати силу вдиху і видиху. Вчити впливати на активні точки, поліпшують кровотік на голові (масаж голови), руках (масаж долонь, пальців, пальчикова гімнастика). Вчити інтонаційної мови.
Розвивати рухи в ході навчання різноманітних форм рухової активності. Розвивати дрібну моторику рук, використовуючи пальчикові ігри. Закріплювати вміння впізнавати і називати основні кольори (жовтий, синій, червоний), форму (круглий), називати тварин. Розвивати емоційність, музичне сприйняття, почуття ритму.
Виховувати інтерес до пальчиковым ігор, позитивний відгук на інсценування, доброзичливе ставлення до тварин.
Сприяти активізації мовлення, викликати активність дітей при подпевании.
Словникова робота: круглий, жовтий, синій, червоний, червоні квітки, по коробу скребен, за сусеку метен, котиться.
Дидактичне забезпечення заняття: великі макети дерев, великий будиночок, іграшки: колобок, павучок, заєць, білка, слон, ведмідь, лялька Маша, кошик, волоські горіхи, великі квіти (можна з паперу, оригамі), запис муз. Композиція «Ведмедик з лялькою бойко тупають», «Пісенька про Колобка».
Методи і прийоми: методи: практичний і словесний .
прийоми: пальчикова гімнастика, фізхвилинки, музичні рухливі ігри, масаж голови, пальців, долонь, показ вправ.
Попередня робота: дидактичні ігри: по сенсорному розвитку; по ознайомленню з кольором: «Посади метелика на свій квітка», «Подаруй собачці червоний кулька», «Побудуємо синю доріжку».
По ознайомленню з формою: «Збери у кошик круглі горішки, яблука, м'ячики», «Злови м'яч м'ячик»
Рухливі ігри: «Зайчик біленький сидить», «Похлопаем в долоні»
Фізкультхвилинки: «Ведмежата частіше жили», «Зайчик», «Ведмедик з лялькою бойко тупають».
Розучування пальчикових гімнастик: «Колобок», «Павучок», «Зайчик», «Білочка», «Ягідки», «Квітка» та інші.
Читання казки «Колобок», настільний театр «Колобок», зображення рухів і повадок тварин.
Хід заняття:
В-ль: Жили-були дідусь та бабуся. І була в них внучка Машенька.
Вирішила якось Машенька спекти колобок (діти повторюють рухи за вихователем).
- Машенька по коморах помела (руху-долонями до себе)
- По коробу пошкребла (стискати і розтискати кулачки перед собою)
- Нашкрябала жменьки борошна дві долоньки разом «човником»)
- Замісила Машенька тісто (1-стискати і розтискати кулачки;
2-потерти кулачком однієї руки навколо своєї осі про долоньку інший)
- І стала колобок катати (кругові рухи долоньки про долоньку)
- Катала Машенька колобок, катала (зчепити пальці рук в «замок» і
обертати навколо своєї осі)
- І скачала.
- Ось який вийшов колобок (показати руки, зчеплені в «замок»)
Маша: Хлопці, подивіться, який вийшов Колобок круглий, жовтий, гарний і гарячий! (показує іграшку колобка)
Подуйте на нього, остудіть! (діти дмухають на Колобок: вдих ч/з ніс, видих ч/з рот трубочкою).
А тепер тихенько подуйте на Колобок. Молодці!
В-ль: Поклала Машенька Колобок на віконце остигати, а сама пішла дідуся з бабусею кликати. Колобок полежав-полежав на віконці, нудно йому стало. Він зістрибнув з підвіконня і покотився в ліс. Котиться Колобок і пісеньку співає:
- Я Колобок, Колобок (руки в «замок», крутити навколо своєї осі)
- Я по коробу скребен (стискати і розтискати кулачки)
- За сусеку метен (рух-долонями до себе)
- Я від дідуся пішов, і від бабусі пішов (плескають в долоні)
- І від Марійки пішов.
Як раптом назустріч Колобку Павучок повзе
Павучок: Колобок, Колобок, ти навіщо від Марійки втік.
Я тебе зараз в павутинку замотаю і з собою віднесу!
Колобок: Не треба, Павучок, не неси мене. Я про тебе знаю віршик!
- Павучок ходив по гілці (перебирати пальцями однієї руки по всій довжині
іншої руки)
- Дощик з неба раптом полив (кистями рук зверху вниз показати дощ)
- Павучків на землю змив (потрясіть кистями рук 2-3 рази)
- Стало сонце пригрівати (долоні бічними сторонами притиснуті один до одного, пальці розчепирені - «сонечко світить»)
- Павучок повзе знову (перебирати пальцями однієї руки по всій довжині іншої руки)
- А за ним повзуть всі дітки, (теж з іншою рукою)
- Щоб погуляти по гілці.
Павучок: Що ж, піду і я погуляю по гілці. (іде)
В-ль: Покотився Колобок далі, (музика «Пісенька про колобка»)
А назустріч йому йде Зайчик.
Зайчик: Колобок, Колобок, я тебе з'їм!
Колобок: Не їж мене, Зайчику, я про тебе хорошу історію розповім.
В-ль: Давайте, хлопці, допоможемо Колобку розповісти історію для Зайчика.
- 1, 2, 3, 4, 5 (по черзі загинають пальчики на руці)
- Вийшов Зайчик погуляти, (показують долоньками «вушка» на голові)
- Раптом мисливець вибігає, (указат. палець перед собою - решта в кулаці)
- Прямо в Зайчика стріляє (загрожують указат. пальчиком)
- Піф-паф! (всі пальці в кулачку, вказівний вгору - «стріляють вгору»)
- Не потрапив! (указат. пальчиком: вправо-вліво)
- Зайчик сірий поскакав! (пальці в кулак, указат. і середній вгору - «вушка»)
- Стриб-скік, стриб-скок, (долоні перед собою як «лапки», стрибки)
- Під місток (присіли, руками зробили над головою «дах»)
- І мовчок! Ш - ш - ш! (указат. пальчик підносять до рота, глибокий вдих)
Заєць: Все одно з'їм!
Колобок: А ми з ребятками тобі пісеньку заспіваємо!
- Зайчик біленький сидить (показують долоньками «вушка» на голові)
І вухами ворушить (ворушать долонями вперед-назад)
Ось так, ось так, так вухами ворушить.
- Зайчику холодно сидіти (долоні перед собою як «лапки», погладжують)
Треба лапочки погріти
Ось так, ось так, треба лапочки погріти (діти встають на ноги і плескають)
- Зайчику холодно стояти («лапки» перед собою, присідають вліво - вправо)
Треба Зайчика поскакати (стрибки)
Ось так, ось так, треба Зайчика поскакати. (стрибки)
Заєць: Ось яка весела пісенька. Побіжу, друзям-зайчишкам її заспіваю!
В-ль: А Колобок вирушив далі. Котиться і знову пісеньку співає.
- Я Колобок, Колобок (руки в «замок», крутити навколо своєї осі)
- Я по коробу скребен (стискати і розтискати кулачки)
- За сусеку метен (рух - долонями до себе)
- Я від Марійки пішов (плескають в долоні)
- Покотився я в лісок (руки в «замок», крутити навколо своєї осі)
- Зустрів Зайчика, так убег... (пальці в кулак, указат. і середній вгору-«вушка», махнути долонями від себе)
В-ль: А назустріч йому Білочка.
Білка: Здрастуй, Колобок! Ти навіщо від Марійки втік?
Я тебе зараз з'їм!
Колобок: Не їж мене, Білочка, а я тебе пригощу.
- Сиджу я на візку (показати долоньку)
- Дарую я всім горішки: (пальчики в кулачок)
- Лисичці - сестричці, (по черзі розгинаючи пальчики іншою рукою)
- Горобцю, синичке, (злегка натискати на кожен разгибаемый пальчик)
- Клишоногого ведмедика,
- Заиньке вусатому.
-І тобі, Білочка, ось горішок.
-І ребяткам горішки (дітям роздати волоські горіхи)
-Давайте пограємо - горішки покатаємо (катають в долоньках горішки)
В-ль: Ось тобі, Білочка, горішки (діти віддають Білку горішки в кошик
Біжи, почастуй горішками
І Горобця, і Синичку,
І клишоногого Ведмедика,
І Заиньку вусатого.
Білка: Спасибі. Швидше побіжу, всіх звірів я пригощу!
В-ль: А Колобок покотився далі.
Котиться Колобок, котиться, а назустріч йому... Слон.
Слон: Ой, біда, біда! Голова болить у Слона!
Колобок: Не плач, Слоник, ми з хлопцями тобі допоможемо.
Повторюй за нами!
-Роби раз: 1) сильним натисканням пальців імітують миття голови.
2)пальцями, мов граблями, ведуть від потилиці, від скронь,
від лоба до середини голови, немов згрібають сіно в копицю.
-Роби два: 3) «догонялки»: сильно б'ючи подушечками пальців, немов по
клавіатурі, «бігають» по поверхні голови. Пальці обох
рук то збігаються, то розбігаються, то наздоганяють одне одного.
4) спіралеподібними рухами ведуть пальцями від скронь до
потилиці.
- І пройде твоя голова! (гладять себе по голові від лоба до потилиці)
Слон: І правда, голова більше не болить! Спасибі вам! До побачення!
В-ль: А колобок знову покотився по доріжці.
Раптом з-за дерева вийшов сердитий Мишко.
Ведмідь: Колобок, Колобок, я тебе з'їм!
Колобок: Ти нас, Мишко, не лякай
Краще пограй з нами!
В-ль: Хлопці, вставайте, пограємо з Ведмедиком!
- Ведмежата частіше жили (руки на поясі)
Головою своєї крутили (повороти головою вправо-вліво до плечей)
Ось так, ось так головою своєї крутили (або навколо своєї осі)
- Ведмежата мед шукали (підставити руку до чола «козирком»)
Дружно дерево качали (руки вгору, нахили вправо-вліво)
Ось так, ось так дружно дерево качали.
- Вперевалочку ходили (руки в сторони, напівзігнуті, йдуть як «ведмедика)
Та із річки воду пили (нахили). З'єднують долоні внизу «чашечкою»
Ось так, ось так і з річки воду пили. /і підносять до рота)
- А потім вони танцювали (руки на пояс)
Вище лапи піднімали (руки вгору, потім знову на пояс, вгору, на пояс.)
Ось так, ось так вище лапи піднімали.
В-ль: Беріться, хлопці, за руки,
потанцюємо з Мишком.
(муз. композиція «Ведмедик з лялькою бойко тупають» )
1)-Ведмедик з лялькою бойко тупотять (рухи відповідно до тексту)
Бойко тупотять - подивися.
-І в долоні голосно ляскають
Дзвінко ляскають-1,2,3.
-Мишка весело, Ведмедику весело (нахили голови вправо-вліво до плечей)
Крутить Михайлик головою.
-Ляльці весело, теж весело
Ой як весело ой-ой-ой.
2)-Ведмедик з лялькою бойко тупають
Бойко тупотять - подивися.
-І в долоні голосно ляскають,
Дзвінко ляскають-1,2,3.
-Ми спробуємо цю полечку (руки на поясі, присідання з поворотом
вправо-вліво)
Цю полечку всі станцювати
-Хіба можемо ми, хіба можемо ми (ляскаємо)
Хіба можемо ми відставати.
Ведмідь: Ось які молодці! Награвся я з вами, від душі!
Хочу тепер вас ягодами пригостити.
Пальчикова гімнастика «Ягідки».
- З гілки ягідки знімаю (рука перед собою, розслаблена кисть на рівні особи. Пальчики розслаблені і звисають вниз)
- 1,2,3,4,5.(пальцями іншої руки погладжувати кожен пальчик від основи до кінчика, ніби знімаючи з нього ягідку)
- Та в кошик збираю. (обидві долоні перед собою - «чашечкою»)
- Буде повне козуб, (одну долоньку, складену «чашечкою», накрити зверху іншою рукою)
- Я співаємо зовсім трошки (указат. палець вгору, вліво - вправо)
- І хлоп'ят пригощу! Ам! (долоні вгору і вперед, долоні до рота)
Ведмідь: Ох, і награвся я з вами - наплясался - втомився.
Піду в барліг, спати-відпочивати.
В-ль: Втомився і Колобок. Вирішив повернутися додому, до Марійці,
дідусеві та бабусі.
-Покотився Колобок по доріжці додому швидко і весело.
(музика «Пісенька колобка»)
-Закотився спочатку в сад-город, де багато різних квітів зростає.
(восп-ль розкладає перед дітьми квіти жовтого, синього і червоного кольору)
В-ль: (підносить колобка до квітки жовтого кольору)
- Якого кольору квітка понюхав Колобок? (діти відповідають)
(ті ж дії з квітами синього і червоного кольорів)
-А у нас червоні - червоні квіточки. Ось вони.
. Пальчикова гімнастика «Квітка»
- Наші яскраво-червоні квіти (долоні з'єднати перед собою «човником»)
- Розпускають пелюстки. (по черзі, починаючи з великого, розвести пальці в сторони, зап'ястя залишити сполученими)
- Вітерець ледь дихає (подути на руки: вдих ч/з носа)
- Пелюстки колише. (рухати пальцями вперед-назад)
- Наші яскраво-червоні квіти (по черзі скласти пальці, з'єднавши долоні «човником»)
- Закривають пелюстки
- Головою хитають (покачати долонями вправо-вліво)
- Тихо засинають. (покласти голову на складені долоні)
В-ль: І нарешті прикотився Колобок додому! Ось зраділи всі! Стали співати і танцювати, і хлоп'ят пригощати!