Конспекти занять з дітьми
«Образ матері в мистецтві».
Автор: Бондарєва Любов Олександрівна, вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Центр розвитку дитини - Дитячий садок N 63 «Ялинка» Московська область, місто Ногінськ.
Мета:
Виховувати почуття любові до матері через прилучення до творів мистецтва (поезія, музика, живопис), в яких головним є образ матері. Розвивати діалогічне та монологічне мовлення.
Матеріал:
Репродукції картин А. Дейнека «Мати» Ленардо да Вінчі «Мадонна Літта».
Фонограми музичних творів: «Аве Марія» Шуберта, «Ноктюрн» П. В. Чайковського, фотографії мам.
Хід заняття:
Вихователь: Сьогодні я хочу поговорити з вами на дуже важливу для вас тему. А яку? Ви дізнаєтеся, відгадавши загадку:
Хто вас, діти, міцно любить?
Хто шкодує, хто цілує?
Хто дбає, пестить?
Ніжно на руках качає?
Пісні добрі співає,
Вранці в дитячий сад веде?
Вихователь: Мама! Мама-головна людина. Мама дає життя своїй дитині. Вона завжди хоче, щоб діти виросли здоровими, розумними, добрими.
Яка вона дбайлива, працьовита. Мама - найкрасивіша добре слово. Я хочу, щоб ви ще уважніше і дбайливіше ставилися до своїх мамам, щоб ви їх ще більше любили.
Про мам поети складають вірші, композитори - музику, художники пишуть картини.
Ось послухайте С. Колесова «Мама».
Без тебе мені не жити , синку мій,
Мій рідний, моя кров, мій ангел!
Я тебе ніколи не покину,
Тому що я - твоя мама.
Якщо радість, успіх, удача
Твої вірні супутники будуть,
Я з тобою розділю твою радість
І я з тобою поруч буду,
Якщо в житті нагряне біда,
З тобою разом я плакати буду.
Я тебе ніколи не покину,
Тому що я твоя мама.
Вихователь: Вам сподобалося? Яке чудове вірш. А які ви знаєте вірші про маму? (діти читають вірші).
Вихователь: А тепер я пропоную подивитися на картину А. Дейнеки «Мати».
Давайте розглянемо її.
Звучить музика П. Я. Чайковського «Ноктюрн».
- Кого ви бачите на картині (маму і дитину).
- Що робить дитина?
- Як ви думаєте, що йому сниться?
- Яку пору року зображено на картині? (літо)
- Як ви дізналися?
- Які фарби використав художник: теплі чи холодні?
Уявімо на хвилинку, що картина ожила. Що б ви почули? (Відповіді дітей.)
Цей малюк солодко спокійно спить на сильних руках у своєї мами. Йому добре і спокійно, надійно. Від цієї картини віє спокоєм і теплом.
Вихователь: А зараз я покажу репродукцію іншої картини. Перед вами «Мадонна Літта» великого італійського художника Леонардо до Вінчі. (Слово «Мадонна» означає «Богоматір», мама Бога). Сядемо перед картиною і тихо подивимося на неї.
Звучить музика «Аве Марія» Шуберта.
Вдивіться в обличчя матері.
- Яке воно?
- Що виражає погляд цієї жінки?
- Про що вона зараз думає? (Під час годування думки повинні бути тільки добрими і тоді доброта мами передасться дитині не тільки з ніжним поглядом, але і з молоком).
- А може мама мріє про майбутнє своєї дитини?
- Яким вона його?
Зверніть увагу на руки жінки.
- Як вони тримають малюка?
Ми дивимося на цю картину, а картина теж дивиться на нас. У неї є очі? Може це два блакитних вікна. Давайте подивимося, що ми там бачимо? ( небо, гори, хмари)
А може вона дивиться очима малюка, який п'є молочко?
Ми дивимося на нього, і він дивиться на нас. Про що він думає? (відповіді). А може про нас з вами, про те, хто ми, звідки з'явилися, не зробимо йому погано? Звичайно, ні, ми тільки подивимося на тебе і на твою маму. Хто вона? Ми не знаємо. Може бути Королева? Принцеса? Але ми точно знаємо, що вона дуже красива і любить свого малюка.
Давайте ще раз подивимося на малюка.
- Які у нього незвичайні волоссячко? (кучеряві,
золотисті, як у мами)
- Які у нього ручки і ніжки?
Хлопці, у цієї картини є загадка. Уважно подивіться
- Що малюк тримає в руці тієї, що ближче до мами? (пташеня). Так, це маленька пташка.
- Як ви думаєте, вона жива або іграшкова? Багато хто думає, що жива, і швидше за все це правда.
- Але як вона опинилася в руці малюка?
- Звідки вона прилетіла? Цього ніхто не знає. Може бути., ви, коли розгадаєте цю таємницю!
Вихователь: Підійдіть до столу, там лежать фотографії ваших мам, візьміть їх. А тепер сядемо в коло. Покажіть один одному своїх чудових мам. Які вони у вас гарні, -милі, ласкаві.
А ось моя мама. (Показує фотографію з зображенням своєї мами). Подивіться на руки своїх мам.
Кажуть, у мами руки не прості. Кажуть, у мами руки золоті.
(М. Батьківщина.)
Чому про маминих руках кажуть, що вони золоті? (відповіді). Так, саме мамині руки ніжно гладять вас по голові, перуть, готують їжу. Скільки мами роблять для нас. Але деколи ми не слухаємося їх, капризничаем, грубим, ображаємо.
Я, прошу вас, поверніться до мене спиною і послухайте мене дуже уважно. Подивіться на фотографію своєї мами, згадайте всі образи, які ви їй завдали. І подумайте, як їй було боляче. І притиснувши образ мами до грудей, попросіть у неї вибачення.
Вона зрозуміє і пробачить. (Хвилина мовчання)
Сьогодні нас об'єднала любов до мами. Давайте встанемо і заспіваємо пісеньку про маму.
Пісня про «мамі».
Сподіваюся, що після сьогоднішньої розмови ви ще сильніше будете любити своїх мам.