logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

"У цирку"

Навчання грамоти в підготовчій групі. Гра-подорож.

Автор: Бондаренко Ірина Вікторівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад Дитячий садок № 2 «Казка», Алтайський край, с. Кулунда.

Тема: Приголосний звук [М]( [М]), ЛІТЕРА «М». Звуковий аналіз слова «малюк».
Мета: вчити виділяти перший приголосний звук у слові ; ознайомити з буквою Мм; удосконалювати вміння дітей міркувати, чітко висловлюючи свої думки; вправляти у проведенні звукового аналізу слова («малюк»); закріплювати вміння ділити слова на склади; складати речення і записувати їх графічно; прищеплювати правила культурного поведінки.
Обладнання: малюнки артистів цирку, зроблені з картону, які вивішуються в ході гри ( зебра, ведмедик на велосипеді, слоненя, тюлень з м'ячем, маг , матрьошки) , картка з зображенням літери «М»( шрифт чорний), картинка - схема слова «малюк», конверти з фішками ( червоного, синього і зеленого кольору), квасоля.
Активізація словника: купол, дивак, лабіринт, арена, жонглер.
Хід заняття - ігри.

  1. Організаційний момент.

- Хлопці , нас запросили в гості. А куди , ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
В середині - чари:
Там дивак зайчика вийняв
З кишені свого.
Там під купол танцівниця
Полетіла, як синиця.
Там собачки танцювали...
Ви, звичайно, там бували.
(цирк)
У кожного з вас є вхідний квиток. Входимо рядами.( У першого ряду квитки з буквами А, О, В. У другого ряду квитки з буквами Е,и,У.)
-Подивіться уважно і скажіть ,які літери зображені на квитках і які звуки вони позначають?
- Чому ви вирішили, що це голосні звуки?
-Чим відрізняється звук від літери?
- Молодці! Завдання виконали правильно. Рассаживайтесь по зручніше, дотримуючись правил культурної поведінки.
Подання почалося!
- Зустрічайте Зебру! (Діти плескають в долоні).
-Де ви його могли бачити?
( На проїжджій частині дороги - покажчик переходу для пішоходів.)
- Чому пішохідну доріжку називають зеброю? ( Свою назву ця розмітка отримала за схожість з забарвленням екзотичної тварини).

Для чого потрібна така розмітка?( Для контрасту)
Зебра нам пропонує познайомитися з однією дуже цікавою дівчинкою Машею. - Давайте послухаємо історію і пограємо разом з нею.
Жила - була Маша. Кожен день вона вигадувала для себе різні ігри. Сьогодні Марійка прокинулася і подумала: «Який перший звук почую, з ним і буду дружити цілий день». Маша підійшла до вікна і побачила корову і кішку. Вони сиділи один навпроти одного і розмовляли. Корова мичала: «Му-у-у!» А кішка відповідала: «Няв!»
- Який перший звук у пісеньці корови? ( Звук [м].) Який перший звук у пісеньці кішки? ([м].)
Марійка посміхнулась: «Значить, я сьогодні граю і дружу зі звуками [м-м] ». Маша пішла на кухню, де мама готувала сніданок. Вона сказала мамі; «Ти в моїй грі найголовніша, тому що в твоєму слові є відразу два звуку».
- Які два звуку мала на увазі Маша?( Звук[м]) Де у слові мама чути звук [м]? (На початку та в середині слова.)
Маша вийшла в сад. Вона хотіла нарвати букет квітів зі звуками [м-м].На клумбі росли квіти: іриси ,маки, піони.
-Як ви думаєте, які квіти Маша зірвала? ( Маки.) Чому?
Маша повернулася з букетом маків. Поставила їх у вазу. А на столі вже стояла манна каша і молоко. Маша засміялася: «Мамо, яка ти молодець! Ти допомагаєш мені у моїй грі».
Чому так сказала Маша?( У словах манна, молоко - перший звук [м].)
Після сніданку Маша пішла в город. Треба допомогти мамі приготувати обід. Маша зірвала моркву для супу, малину для компоту.
-Який перший звук у словах моркву і малина? ( Звук[м].)
Прийшовши з городу, Маша побачила, що на столі лежали макарони і м'ясо. догадлива дівчинка зрозуміла, що мама буде готувати макарони по - флотськи.
-Які звуки, чутні на початку слів макарони, м'ясо? ( Звуки[м-м].)
До обіду приїхав тато. Побачивши доньку, тато спитав: «яку нову гру граєш, Машенька?»
«Я граю в слова зі звуком [м-м]», - відповіла Маша.

«Поки мама накриває на стіл, я з тобою пограю,- сказав тато посадив Машу на коліна і став загадувати їй загадки, - я їхав полем і побачив ось кого зі звуком [м] в назві:
Маленькі звірята,
Сіренькі шубки,
Довгі хвости,
Чорненькі очі,
Гостренькі зубки. Хто це?»
( Мишки.)
- Подумала Маша і відгадала. А ви відгадали, кого побачив Машин тато?
« Я привіз тобі іграшку. Вгадаєш - буде твоя:
Б'ють його рукою і палицею-
Нікому його не шкода.
А за що бідолаху б'ють?
А за те , що він надутий».
(М'яч.)
- Цю загадку Маша відгадала відразу. А ви, діти?
Діти разом з вихователем порівнюють звуки[м-м] в словах миша і м'яч. Визначають , що в першому слові звук вимовляється твердо, у другому вимовляється м'яко і цей звук приголосний, так як при проголошенні цього звуку в роті зустрічаються перешкоди.
Висновок : як бачимо з прикладів, приголосні звуки бувають твердими і м'якими. Звуки [м-м]- приголосні, можуть м'якими і твердими.
Завдання ми виконали правильно, значить ми можемо перейти з вами дорогу теж правильно, так як ми з вами знаємо правила переходу дороги.
- Молодці!
На арену цирку виїжджає клишоногий Ведмедик.
- Кажуть - « клишоногий ведмідь» А як він вміє крутити педалі! Допоможіть Мишутке проїхати по звуковому лабіринту.
Гра « Камінь-вата»
-Хлопці , я зараз буду читати вірш, а ви уважно слухайте. Підніміть синю фішку , якщо в кінці рядка вірша почуєте твердий приголосний [м]. Зелену фішку покажіть , якщо почуєте м'який звук [м].
На підлозі шкребеться мишка.
Спить у барлозі бурий ведмедик.
Цей ведмедик дуже милий,
Тільки лапи він не мив.
Втекла в нірку мишка.
Заліг спати в барліг мишко.
Хлопчик маленький, але дуже милий
Він водичкою руки мив.
- Молодці! Привітайте Ведмедика з успішним виступом.( Діти плескають в долоні)
- А зараз нас вітають матрьошки.
Фізкультхвилинка «Матрьошки
Ми веселі матрьошки,
Ладушки, ладушки.
На ногах у нас чобітки,
Ладушки, ладушки.
В сарафанах наших строкатих ,
Ладушки, ладушки.
Ми схожі, наче сестри,
Ладушки, ладушки.
- На арені цирку виступає слоненя. Він капловухий , смішний, хоче подружитися з дітворою. Він подружиться з вами , хлопці, якщо ви впораєтеся з його завданням.

Слоненя просить вас виконати звуковий аналіз слова «Малюк».
«Мммалиш» - перший звук [м]. При проголошенні цього звуку в роті зустрічається перешкода-він вимовляється за допомогою губ. Це приголосний звук. Він вимовляється твердо, позначаємо його синьої фішкою.
« мааалыш»- другий звук[а]. Це голосний звук, на схемі він позначається червоною фішкою.
«малллыш» - третій звук [л] Це приголосний звук, так як вимовляти його заважає язичок .Він вимовляється твердо, на схемі позначимо його синьої фішкою.
«малийыыыш»- четвертий звук [и]. Це голосний звук, на схемі позначимо його червоною фішкою.
«малішшш» - п'ятий звук [ш].Це приголосний звук , при проголошенні його в роті зустрічаються перешкоди. Він вимовляється твердо. На схемі позначимо його синьої фішкою.
- Скільки звуків у слові? ( П'ять.)
- Скільки приголосних звуків? (Троє.) Назвіть їх.
- Скільки голосних звуків ? (Два) .Назвіть їх.
- Скільки у слові складів? Визначте. (Дві.)
Висновок : скільки голосних звуків, стільки і складів.
- Складіть зі словом «малюк» речення і запишіть його схематично.
- Молодці, діти! Ви правильно виконали звуковий аналіз слова , склали гарні пропозиції і записали їх схематично. І тепер у вас є новий друг - добрий смішний слоненя.
А наразі на арену цирку виходить знаменитий Маг!

- Я дізнався, - каже він, що ви ходите в дитячий сад в підготовчу групу і дуже добре займаєтеся. Як ви думаєте звук [м] має свій знак - літеру? А звук [м] має свою букву? Я вам розкрию секрет нашої мови: у російській мові тверді і м'які звуки позначаються однією літерою. Зараз я вам покажу букву, яка позначає звуки [м] і[м]

Де метро, там буква М.
Добре відомо всім.
Розглядаються елементи літери, літера прописується в повітрі .
- Хлопці, давайте пропишемо букву М в повітрі ( повертаюся спиною до дітей і разом з дітьми прописуємо букву в повітрі , коментуючи наші рухи).
- А зараз викладіть букву М з квасолі. ( Діти викладають букву з квасолі, перераховуючи елементи букви М).
- Ось перед вами тюлень - жонглер. Він вважає себе самим спритним з усіх. Скромно це? ( Ні).
- А чи справді він такий спритний? Давайте перевіримо.

- Хлопці, тюлень каже, що в слові «малюк» звук [м]- м'який? ( Ні, він не правий у цьому слові звук [м ] вимовляється твердо значить він позначає твердий звук [м]).
У слові «ведмедик» , звук [м]- м'який. ( Так, в цьому слові звук [й] вимовляється м'яко - тюлень прав.
А ще він каже , що звуки [м]і [м] позначаються двома літерами Ем і Эмь. ( Немає : в російській мові тверді і м'які звуки позначаються однією літерою М (Ем).
- Тюлень ще стверджує, що звуки [м]і[м]- голосні. ( Ні - це звуки приголосні, так як при вимові цих звуків у роті зустрічається перешкода-він вимовляється за допомогою губ.)
- Самий чи спритний тюлень? (Ні).
- Скільки разів він кидав м'яч? (Три рази).
- Хто ж виявився спритним - він чи ви?
( Діти природно скажуть, ми.)
- А це скромно? ( Немає не скромно).
Скромність прикрашає людину.
Подання підійшло до кінця і артисти пропонують заспівати пісеньку. ------Давайте заспіваємо разом з ними.
Ма-ма-ма - вдома я сама.
Му - му-му - молоко кому?
Мо-мо - мо - їмо ескімо!
Ми-ми-ми - почекаємо зими.
Мі - мі-мі - співайте ноту «мі»!
Хлопці, ви у мене молодці! Артисти прощаються з нами і чекають нас на наступному поданні. Давайте попрощаємося з ними і подякуємо їм за завдання які вони для нас приготували.

Використовувана література:

  1. Ст. В .Воліна «Цікаве азбуковедение». Видавництво: Просвітництво 1991р.
  2. А. В. Аджи « Конспекти інтегрованих занять у підготовчій групі дитячого садка». Воронеж 2005р
  3. Т. В. Гризик «Розвиток мовлення і підготовка до навчання грамоті». Москва « Просвітництво» 2006р.
  4. О. М. Єльцова «Підготовка старших дошкільників до навчання грамоті». Волгоград : Учитель 2009р.
  5. Журнали «Дошкільне виховання»
   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове