Конспекти занять з дітьми
Придумування казки «Пригода зайця»
Розвиток мовлення у підготовчій групі.
Автор: Гринь Світлана Володимирівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок «Джерельце», Омська область, р. п. Нововаршавка.
Мета: Вчитися придумувати казку на запропоновану тему.
Завдання:
- Вчити давати опис зовнішнього вигляду персонажів, їх дій, переживань.
- Розвивати монологічне мовлення.
- Закріплювати вміння ділити слова на склади, підбирати однокореневі (споріднені) слова, узгоджувати іменники та прикметники в роді, числі і відмінку.
- Виховувати чуйне, уважне ставлення і любов до тварин.
Хід заняття
1 частина. Мотивація
- Діти, відгадайте, хто до нас прийшов на заняття? Я загадаю загадку про гостя.
Що це за звір лісовий
Встав, як стовпчик, під сосною?
І стоїть серед трави-
Вуха більше голови?
- Хто це? (заєць)
- Як ви здогадалися? Якою буває заєць?
Давайте розповімо про нього.
- Якими словами можна описати зайця? (пухнастий, м'який, спритний, полохливий, біленький, сіренький, русявий, цікавий, легкий, обережний).
- Яка в нього шубка? (м'яка, пухнаста, ніжна).
- Які у нього вуха? (довгі, чуйні).
- Які у зайця ноги? (сильні, швидкі).
- Який хвіст? (маленький, короткий, пухнастий).
- А за характером заєць який? (боягузливий, боязливий).
- Хлопці, а заєць не просто так зайшов у нашу групу. Пам'ятайте, над нашим ділянкою літали сороки, так от, вони почули, що ми казки почали писати: про зиму, про бурульки, про папугу Кешу, про синичку та інші рознесли по лісі всім-всім тваринам. Зайчик почув про це і перший прискакав до нас за допомогою, він просить, щоб ми і про нього що-небудь цікаве склали. Давайте спробуємо.
- Для початку придумаємо назву. («Пригода зайця», «Заєць в гостях у дітей», «Подорож зайця», «Лісовий гість»...)
- Ой, зовсім забула, він же приніс мені книгу і сказав, що вона вам підкаже цікавий сюжет, та ще, зайчик приніс своє улюблене ласощі для тих, хто відповідає повним реченням, не гукає, не перебиває співрозмовника, піднімає руку, не заважає, не штовхається.
- У книзі навіть є закладка, давайте подивимося, що там. (Зоопарк)
- Що таке зоопарк, хто там був? (відповіді дітей)
- Ось і зайчик сказав, що різні казки про нього є, а про зоопарк немає жодної. Давайте спробуємо разом що-небудь придумати.
- Зараз ми закриємо очі, і наша група перетвориться в зоопарк. Хто знає, як треба вести себе в зоопарку? (не можна шуміти, щоб не злякати тварин)
Діти закривають очі, звучить музика.
- Будемо знайомитися з новими друзями?
- Як пересувається заєць? (стрибає, скаче, перевертається, летить як стріла). - - Давайте і ми спробуємо по заячі пересуватися, а щоб хижаки нас не помітили, ми зробимо це тихо, обережно, на м'яких лапках, боязко, з побоюванням, але з цікавістю.
2 частина. Основна
- Перед вами перша клітина, в ній виявився родич зайчика, як він виглядає? А що виражає його мордочка? (Сумний, хоча його і нарядили, але він у неволі, без родичів).
- Давайте його хоч трохи розвеселимо, нагадаємо рідних: дідуся, бабусю, тата, маму, сестричок, братиків (зайчище, зайчик, зайченя, заюшка, зайчик, зайченя, зайченятко, зайчишечка, шубка у них - заяча, хатинка - заюшкина, лисиця любить м'ясо - заячину). У всіх цих словах є однакова частина, а кінцівки різні. Ці слова споріднені. Щоб зайчик не сумував, ми його звільнимо, в ліс відправимо, до своєї дружної сім'ї.
- Пересуваємося далі. Друга клітина. Відгадайте, хто там?
Пустотлива акробатка,
Хвіст колечком, як бублик,
Вниз головою зависла,
Ось так цирковий номер.
Висить і посміхається,
Хвостата красуня.
- Правильно, це мавпа. Покажіть її звички: свербить, лізе по дереву, шукає комах. Вона дуже любить дражнитися, ось зараз зайчик дражнить, допоможіть йому перечити мавпу, виберіть потрібну відповідь.
Мавпа: - У мене шубка краще: гладенька, рівненька, прохладненькая, а у тебе яка?
Заєць: - Зате у мене... (пухнаста, тепленька, м'яка, не помітна)
Мавпа: - Я вмію лазити по деревах і кататися на гілках.
Заєць: - А я вмію ... (стрибати, стрибати, перекидатися, а якщо небезпека мчати як стріла).
Мавпа: - Я люблю банани, кокоси, ананаси.
Заєць: - А я люблю ...(моркву, капусту, траву, сіно, кору дерев, насіння, фрукти, овочі, гриби).
Мавпа: - Я розумна, кмітлива, здатна, смішна, піддаюся дресируванню, можу різні трюки робити.
Заєць: - А я ... (обережний, цікавий, добрий, веселий, у мене багато друзів, родичів, у мене велика дружна сім'я).
- Молодці, хлопці, допомогли зайчику, давайте візьмемо в дорогу з собою мавпочку, з нею буде веселіше.
А ось і третя клітина.
- Хто тут живе? Має будинок на спині. В її імені 4 склади, ім'я починається зі звуку «ч». (черепаха)
- Яка черепаха? (повільна, незграбна, степенева, врівноважена, мудра, тому що довго живе - близько 120 років). Вона дає нам мудру пораду: відпочити, зробити физминутку, але тільки просить виразно і обов'язково про неї.
Ах, обжорка черепашка,
Панцир - ось її сорочка,
Може лазити по горах,
Може плавати по хвилях,
Підпливе і схопить рибку,
З'їсть з довольною посмішкою,
Відпочине вона трошки,
На обід зловить мошку,
Якщо вечеряти пора,
Цап, і схопить комара,
Але їсти їй не вистачило,
Цап, мене за ніс схопила.
Черепаха дарує нам скоромовку, давайте навчимося її говорити швидко і правильно.
Черепаха: У чотирьох черепах по чотири черепашонка. (Діти тренуються вимовляти скоромовку).
- Ну от, у всіх черепах є черепашата, а наша живе одна, може допоможемо їй, розповімо що-небудь. Сідай черепаха зручніше і слухай, ми з хлопцями творимо казку.
- Хлопці, ми прийшли в казкову майстерню. Зараз ми розділимося на три команди. Команди будуть називатися «Зайчики», «Мавпочки», «Черепашки»
1 команда: - у кого в імені три склади. - Зайчики.
2 команда: - у кого в імені є літера «я». - Мавпочки.
3 команда:- у кого в імені два склади. - Черепашки.
3 частина. Практична
Завдання. Кожна команда розповідає про те, що було близько їхні клітини. (дається 1 хвилина на обговорення).
- Я почну, а команди продовжать.
- «Пригода зайця»
Одного разу вранці в дитячий сад прискакав ...(заєць) і попросив ...(скласти про нього казку), він був ... (дуже гарний, добрий, веселий, пухнастий, але трошки боязкий). Хлопці його запросили в ... (зоопарк), вони пересувалися по заячі, як зайчик їх навчив. Спочатку в клітці він побачив ...(зайчика), він був... (сумний, але ми його розвеселили, розповіли про рідні). Потім усі пішли до клітки з ... (мавпочкою), вона ... (стрибала, дратувалася, каталася на гілках). Потім всі побачили ...(черепаху), вона дала пораду... (відпочити) і подарувала ... (скоромовку). Всім сподобалося подорожувати разом з зайцем.
- Хто може розповісти цю казку сам?
4 частину. Підсумкова.
- Молодці, хлопці, вийшла справжня казка, будинки розкажіть її батьків, а якщо батьки уміють малювати, то всією сім'єю можна намалювати малюнок до нашої казці, з малюнків ми зробимо книжку і відправимо її в ліс нашим друзям.
- Хлопці, зайчику пора повертатися в ліс. Як ви думаєте, хто зайчику сьогодні сподобався? Чому?
Молодці! До побачення! |