Конспекти занять з дітьми
"Складання розповіді на задану тему"
Розвиток мовлення з елементами інтеграції в підготовчій групі.
Автор: Гринь Світлана Володимирівна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок «Джерельце», Омська область, р. п. Нововаршавка.
Мета: Вчити складати розповідь на задану тему.
Завдання: 1. Сприяти розвитку мовлення, активізацію словника. Спонукати дітей використовувати слова різних частин мови. Закріплювати вміння ділити слова на склади, визначати кількість звуків у слові.
2. Створювати умови для творчої активності дітей. Формувати навички самоконтролю та самооцінки, вміння адекватно оцінювати свою роботу і роботу товаришів.
3. Виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до неї.
Створити гарний настрій, виховувати акуратність, доброту, взаємодопомогу; бажання і вміння працювати в колективі, заохочувати активність і самостійність.
Обладнання: лялька Діда Мороза, ялинки, пластилін, стеки, серветки, дудочки, картки в дидактичною грою «Чий будиночок?», скринька, ключі, сніжинки (великі і маленькі).
Хід заняття:
- Організаційний момент.
Вихователь:
- Діти, відгадайте, хто прийшов до нас в гості?
Ми навесні його не зустрінемо, він і влітку не прийде,
Але зимою до нашим дітям він приходить кожен рік,
У нього яскравий рум'янець, борода, як біле хутро.
Цікаві подарунки приготував він для всіх.
Діти: Дід Мороз!
Вихователь показує іграшку Діда Мороза:
- Дід Мороз прийшов сьогодні до нас в гості, він хоче подивитися, як ми живемо, чим займаємося, як готуємося до свята? Чекаємо його? А ще Д. М. потрібна наша допомога, він привіз з собою скриньку і ключики, а ось відкрити не може, тому що ключики не прості, вони діють тільки тоді, коли потрудишься, виконаєш яке-небудь завдання.
- Подивіться на скриньку, який він цікавий, скільки ж у ньому внутрішніх замків, давайте порахуємо (8: 7 маленьких і 1 великий) і всі їх треба відкрити, тому що без вмісту цього скриньки цієї зими може не настати, допоможемо Д. М. відкрити скриньку?
Діти: Так!
Вихователь: - Працювати треба дружно, слухати уважно, у нас мало часу, всього 30 хвилин, щоб Д. М. не встиг розтанути.
2. Основна частина.
Вихователь:
- Перший ключик буде діяти, якщо ви розповісте, який свято наближається, і як ви до нього готуєшся, що робите?
Діти розповідають про Новий рік і як до нього готуються:
- Нещодавно ми отримали лист від Д. М. і вирішили відкрити Майстерню Діда Мороза з виготовлення ялинкових прикрас, тут ми малюємо, ліпимо, вчимося клеїти, різати.
Вихователь:
- Д. М. просить прикрасить ялинки, зможете?
Вихователь:
- Будемо працювати в парах. Які іграшки можна виготовити? (відповіді дітей)
Практична робота в парах. Ліплення ялинкових прикрас з пластиліну.
Ключ 1.
Вихователь:
- Другий ключик ми отримаємо в театральній зоні. Що ми тут робимо?
Діти:
- Одягаємося, показуємо казки, концерти, влаштовуємо циркові вистави, читаємо вірші.
Вихователь:
- А Д. М. до свята вірші прочитаєте?
Діти читають 2-3 вірша.
Ключ 2.
Вихователь:
- А що у нас тут знаходиться? (сюжетно-рольові ігри).
- Хлопці, на чому найчастіше пересувається Д. М.? Так от, поки Д. М. до нас добирався, він трохи застудився, ми можемо надати йому медичну допомогу?
- Називайте свої дії. Лікар рекомендуємо лікувальну фізкультуру, здогадайтеся про що мова?
Покружляла в повітрі зірочка трошки,
Села і розтанула на моїй долоньці (сніжинка).
Физминутка.
Сніжинки літайте, літайте, літайте
І парами дружно всі разом вставайте.
Сніжинки літайте, літайте, літайте
Ворота великі зображуйте.
Сніжинки літайте, літайте, літайте
В морську фігуру себе перетворюйте.
Сніжинки літайте, літайте, літайте
По троє швидше сніжинки вставайте.
Сніжинки літайте, літайте, літайте
І сніжну бурю зображуйте.
Сніжинки літайте, літайте, літайте
В величезний замет себе перетворюйте.
Вихователь:
- Д. М. повний сил і здоров'я після нашої фізхвилинки. Ми отримуємо відразу 2 (3,4) ключика. Д. М. побачив якісь незрозумілі для нього значки, розкажіть, що це за значки? А яка сьогодні погода? (сонячна, морозна, бадьорить, освіжаюча, зимова).
Ключ 5.
Вихователь:
- Ми обійшли майже всю нашу кімнату і підійшли до скриньки, а що тут поруч знаходиться?
Діти:
- Навчальна зона: розумні зошити, ігри, задачі, завдання; граємо в лісову школу, є дзвінок, знайомимося з цифрами, літерами.
Вихователь:
- Тоді скажіть, чий це будинок? (Дидактична гра).
- Ще є завдання: допоможіть Д. М. подарунки дітям придумати. Дівчаткам - подарунки, в назві яких 2 слова, хлопчикам - подарунки, в назві яких 3 красномовства.
Ключ 6.
Вихователь:
- Хлопці, Д. М. хоче в подарунок кожному з нас принести справжню живу ялинку. Скажіть, якщо він принесе всім по ялинці, що може статися?
Діти:
- Не буде краси, чистого повітря, тварини можуть загинути. Не можна займатися вирубкою дерев, для цього є лісові господарства, вони спеціально вирощують там ялинки і сосни для свят, а самим не можна рубати дерева. Ліс треба берегти!
Вихователь:
- А що б ви порадили Д. М. замість живих ялинок, вирішите проблему.
Ключ 7.
Вихователь:
- А самий останній ключик - найбільший. Зараз треба найбільше попрацювати допомогти Д. М. приготувати розповідь для внучки Снігуроньки про те, як він побував в гостях у хлопців, а то Д. М. вже старенький, раптом щось забуде або переплутає.
- Давайте сядемо за столик, як ми завжди вигадуємо.
- Я почну, а ви мені допомагайте...
Одного разу до нас в групу прийшов Д. М. і попросив, щоб ми розповіли, як готуємося до свята? З собою він приніс скриньку з незвичайними ключиками, їх треба було звільнити, треба було виконати завдання, щоб ключики почали діяти. Всі дуже старалися: зліпили з пластиліну ялинкові іграшки, прочитали вірші, зробили зарядку і навіть полікували Д. М., розповіли, як треба зберігати ялинки. Д. М. дуже сподобалося в гостях у хлопців.
- А хто може повторити весь розповідь сам? Молодці, хлопці, тримайте скриньку.
Ключ 8.
3. Підсумкова частина.
Вихователь:
- Одчиняйте сундучок. Як ви думаєте, що тут? Без чого не можна кататися на санках, на лижах, зліпити сніговика?
Діти:
- Без снігу.
Вихователь:
- А з чого складається сніг?
Діти:
- З сніжинок.
Вихователь:
- Тут сніжинки для вас: великі і маленькі. Але ви можете залишити собі тільки 1 сніжинку: велику - якщо вважаєш, що ти сьогодні добре працював, постарався, молодець. Маленьку - ти старався, але тобі залишилося ще трохи і у тебе все вийде. А іншу сніжинку потрібно подарувати тому, хто на ваш погляд працював краще за всіх, кого за роботу ви хочете подякувати? Чому?
Підводиться підсумок по кожному етапу заняття.
- Молодці, хлопці, Д. М. у вас сподобалося, і він скоро знову до вас завітає на свято, а поки йому треба поспішати, подарунки готувати.
До побачення. До швидкої зустрічі!