Конспекти занять з дітьми
"Чудо-дерево".
Автор: Гур'янова Тетяна Сергіївна, вихователь,Муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок N76 нагляду і оздоровлення» Радянського району р. Казані.
Мета:
Розширювати уявлення дітей про пори року. продовжувати розвивати вміння помічати зміни в природі, порівнювати сезонні пейзажі. Поповнювати та активізувати словник на основі поглиблення знань дітей про найближчому оточенні. Сприяти розвитку образотворчості. Допомогти дітям висловлювати свою точку зору.
Активізація словника: Нирки, спеку, поля, урожай, диво-дерево.
Матеріал: М'яка іграшка зайчик. Великий письмовий конверт. 4 картинки із зображенням весняного, літнього, осіннього, зимового пейзажу. 4 картки на кожну дитину (крапелька-весна, квіточка-літо, кленовий листочок-осінь, сніжинка-зима).Папір блакитного кольору, пензлик, біла гуаш, баночки з водою, клейонка для малювання. Засніжене дерево (з пап'є - марші). Різнокольорові повітряні кулі.
Хід заняття.
Діти сидять на килимі. Лунає стукіт у двері. Вихователь іде до дверей, повертається.
Вихователь. Сьогодні до нас в гості хоче прийти цікава іграшка - звіринка, але з'явиться цей гість тільки тоді, коли ви розгадаєте загадку про нього.
Грудочка пуху,
Біле вухо,
Стрибає спритно.
Любить морквину.
Хто це?
Діти. Зайчик.
Вихователь. Молодці, відгадали загадку! (Вносить в групу іграшкового зайця з конвертом у лапах. Зайчик киває головою, вітається з дітьми.) Подивіться, в лапках у зайчика незвичайний конверт. (Показує його дітям) На конверті написано багато питань. Значить, нам щось цікаве є. Подивимося?
Діти. Так!
Вихователь пропонує зайчику сісти на стільчик і бути гостем у групі. Виймає з конверта чотири картинки, на яких зображені весняний, літній, осінній і зимовий пейзажі.
Вихователь. Зайчик хоче перевірити, чи знаєте ви, як називаються пори року? ви повинні не тільки відгадати загадку, але й відшукати картинку, на якій зображено цей час року.
Я розкриваю нирки
В зелені листочки,
Дерева одягаю,
Посіви поливаю.
Руху сповнена,
Звуть мене... (Весна).
Я виткане з спеки,
Несу тепло з собою.
Я річки зігріваю,
«Купайтеся!» - запрошую.
І за це любите
Ви всі мене. Я ... (Літо).
Несу я врожаї,
Поля знову посіваю,
Птахів на південь відправляю,
Дерева роздягаю,
Але не торкаюся сосен
І ялинок. Я ... (Осінь)
Справ у мене не мало:
Я білою ковдрою
Всю землю укриваю,
У лід річки прибираю,
Бєля поля, будинки.
Звуть мене ... (Зима).
Відгадуючи загадки, діти піднімають відповідну картинку.
Вихователь. А яка зараз пора року? (Відповіді дітей). Як ви вгадали, що зима? (Сніжок на вулиці. Холодно. Сильні морози.) Правильно. Тільки взимку можна зліпити снігову бабу, покататися на санках, лижах, ковзанах і весело зустріти біля ялинки Новий рік! Давайте хлопці намалюємо як взимку на вулиці падає сніжок. Сядьте за столики. Візьміть пензлик в праву руку, а лівою рукою притримуйте листок паперу. Наберіть на пензлик білу фарбу і примакивая її на блакитну папір залишаємо слід летять білих сніжинок повітрі.
(Діти малюють під музику).
Вихователь. Молодці всі старалися. Багато гарних сніжинок вийшли. Хлопці поки ми з вами малювали у нас в групі в зимовий морозний день розцвіло незвичайне Диво - дерево! ( Звертає увагу дітей на зроблену з пап'є - марші засніжене дерево, прикрашене різнокольоровими кульками). Пам'ятаєте, як в книжки К. І. Чуковського на гілках Диво - дерева росли і картинки, і черевики... А що ще? (Діти називають). А на нашому дереві сьогодні, як на новорічній ялинці, зросли різнокольорові кулі для веселої дітвори!
Як у наших біля воріт
Диво - дерево росте.
Не листочки на ньому,
Не квіточки на ньому,
А різнокольорові кульки!
Та не прості, а чарівні.
З загадками.
Що ж ви позіхаєте,
Оля до дерева піде,
Кулька з дерева зірве...
Вихователь по черзі викликає бажаючих відгадати загадку. Якщо дитина не може відповісти, йому допомагають інші. Педагог нагадують про те, щоб вони називали колір кульки, на якому написана загадка. Загадки (6-8) можуть бути найрізноманітніші. Останній кульку зриває з дерева вихователь.
Вихователь. А на цьому кульці написано: « Гра. Де ми були - вам не скажемо, а що робили - покажемо». Хочете в неї пограти?
Діти грають в знайому гру (див.: Бондаренко А. К. Дидактичні ігри в дитячому садку).
Вихователь. Ну а тепер настала пора розпрощатися з нашому лісовим гостем. Він хоче
що сказати нам. (Ховає обличчя за зайчика).
Зайчик.
Молодці ви, хлопці.
Відгадали всі загадки.
І в грі ви, малята,
Теж були хороші.
До побачення, дітвора,
Розлучатися нам пора.
Вихователь. До побачення, зайчик. Приходь до нас частіше в гості і інших звірів приводь з собою.
Діти прощаються з зайчиком, махають йому рукою.