Конспекти занять з дітьми
Виготовлення книги
за казкою А. С. Пушкіна «Казка про рибака і рибку»,
з використанням
нетрадиційних технік
малювання.
Автор: Андрєєва Євгенія Василівна, вихователь, МБОУ «Білогірська початкова школа - дитячий садок» Гатчинський р-він Ленінградська область.
Цілі:
*Закріпити з дітьми освоєні техніки малювання: малювання пальчиками, ватяними паличками, поролоном.
*Вчити дітей аналізувати натуру, виділяти її ознаки, особливості.
Розвивати дрібну моторику рук, уяву, цветовосприятие.
Збагачувати мовлення дітей емоційно-забарвленою лексикою, естетичними термінами через знання змісту казок А. С. Пушкіна.
Матеріали:
Альбомний аркуш тонований формату А 4.
Набір гуашевих фарб, кольорового клейстер.
Кисть.
Стаканчик з водою.
Поролонова губка з прищіпкою, ватяні палички, гофрований картон.
Серветки.
Ілюстрації до казці А. С. Пушкіна «Казка про рибака і рибку».
Попередня робота: читання казки А. С. Пушкіна «Казка про рибака і рибку»; розглядання та спостереження за золотою рибкою, що живе в акваріумі в групі.
Хід заняття:
Організаційна частина.
Вихователь. Ай, потішити вас казочкою?
А казочка чудова:
Є в ній дива,
Дива дивні...
Слухайте!
(Відкривається завіса. Сидять дівчатка.)
Вихователь. «Тільки встигла вимовити,
Двері тихо зарипіли,
І в світлицю входить цар,
Сторони тієї государ.
Зовсім час розмови
Він стояв позадь забору;
Мова останньої по всьому
Полюбилася йому.
Цар (дитина). «Здрастуй, красна дівице, -
Він каже: - Якби цариця,
І роди богатиря
Мені до кінця вересня.
Ви ж голубоньки - сестриці,
Вибирайтеся з світлиці,
Їдьте слідом за мною,
Слідом за мною і за сестрою.
Будь одна з вас ткаля,
А інша кухарка».
Вихователь. Хлопці, ви дізналися з якої казки цей сюжет?
Діти. Так. Цей уривок з «Казки про царя Салтана, про сина його славному і могутньому богатиря князя Гвидоне, про прекрасну царівну лебеді».
Вихователь. Продовжуємо слухати казки.
«В той же день цариця зла,
Доброї звістки очікуючи,
Потай взяла дзеркальце
І питання поставила свій:
«Світло мій, дзеркальце! Скажи
Та всю правду доповіси:
Я ль на світі всіх миліше,
Всіх рум'яної і біліше?
І їй дзеркальце у відповідь:
«Ти, звичайно, суперечці немає;
Ти, цариця, всіх миліше,
Всіх рум'яної і біліше».
- А тепер дізналися з якої казки ця зла цариця?
Діти. З «Казки про мертву царівну і про сім богатирів».
Вихователь. «...Раптом намет
Розкрилася... і дівиця,
Шамаханська цариця,
Вся сяючи, як зоря,
Тихо зустріла царя.
Як перед сонцем птиця ночі
Цар замовк, дивлячись їй в очі,
І забув він перед нею смерть обох синів.
І вона перед Дадоном
Усміхнулася - і з поклоном
Його за руку взяла
І в шатро своє забрала...»
- З якого твору цей сюжет?
Діти. «Казка про золотого півника».
Вихователь. Послухайте ще один уривок.
«Жив старий із своєю старою
У самого синього моря;
Вони жили в старій землянці
Рівно тридцять років і три роки.
Старий ловив неводом рибу,
Стара пряла свою пряжу.
Раз він в море закинув невід, -
Прийшов невід з одною тіною.
Він в інший раз закинув невід, -
Прийшов невід з морською травою.
В третій раз закинув він невід...»
- Хлопці, а ці герої з якої казки?
Діти. «Казка про рибака і рибку».
Вихователь. Молодці, хлопці. Ви всі казки назвали правильно. А хто автор цих чудових казок?
Діти. Олександр Сергійович Пушкін - великий російський поет.
Вихователь. Правильно. Хлопці, згадайте, будь ласка, що ж в третій раз витягнув з моря старий?
Діти. Рибку.
Вихователь. А яку рибку? Просту?
Діти. «Не просту, а золоту. Голосом людським говорила». Вміла виконувати бажання.
Вихователь. Подивитеся, хлопці, на золоту рибку, яка живе у нас в акваріумі. Яка вона красива! А якого вона кольору?
Діти. Оранжевого, трохи червоного.
Вихователь. А чому її називають «золотою»?
Діти. Вона блищить, як золото.
Вихователь. Луска, яка покриває тулуб рибки велика, блищить, грає, на сонечку, немов золота. А золото, якого кольору?
Діти. Жовтого.
Вихователь. Отже, золоті рибки бувають оранжевого та жовтого кольору, з червонуватим відтінком.
- Хлопці. Ми наше заняття почали з казок, а в казках часто відбуваються перетворення. Ось і ми зараз з вами перетворимося ненадовго в морських мешканців.
Фізкультхвилинка
«На дні».
Повзуть равлики, Діти пересуваються по колу в полуприседе,
Свої будиночки везуть. склавши руки за спиною.
Рогами ворушать, роблять «ріжки» з пальчиків, ритмічно
На рибок дивляться. нахиляють голову вліво-вправо.
Рибки пливуть, Пересуваються по колу, роблячи гребковые
Плавниками гребуть. рухи руками.
Вліво, вправо поворот, виконують повороти тулуба вліво, вправо
А потім навпаки. і навпаки.
Практична частина.
Вихователь. Хлопці, нагадайте мені, будь ласка, де жила золота рибка, яку виловив старий?
Діти. В морі.
Вихователь. Старий був добрим, стара спокійна і в будинку у них був мир і злагода. І природа була спокійна: блакитне небо, спокійне море. А якого кольору буває море, коли воно спокійне?
Діти. Синього, блакитного.
Вихователь. Згадайте, будь ласка, завжди море було спокійне, блакитне?
Діти. Ні, не завжди. Воно було: каламутним синім, неспокійним синім, почорнілим.
Вихователь. А від чого залежало настрій моря?
Діти. Від бажань жінки. Спочатку вона хотіла нове корито, потім нову хату, потім стати давнього дворянкою, а в кінці казки стара хоче бути володаркою морською.
Вихователь. Всі бажання старої виконала золота рибка?
Діти. Всі, крім останнього.
Вихователь. Чому?
Діти. Стара була жадібна і з-за своєї жадібності залишилася знову біля розбитого корита.
Вихователь. Правильно, хлопці. Жадібним бути погано.
Хлопці, скажіть, а як називають людину, яка малює ілюстрації в книгах?
Діти. Ілюстратор, художник.
Вихователь. Зараз кожен з вас побуде ненадовго художником, ілюстратором, якій потрібно намалювати ілюстрації до казки А. С. Пушкіна «Казка про рибака і рибку». Але для малювання ви будете використовувати не тільки пензлик, але ті нетрадиційні способи, якими ви вже володієте.
Подивіться на столи і скажіть, чим вам доведеться зараз малювати?
Діти. Ватяними паличками, поролоном, кольоровим клейстером, гофрованим картоном.
Вихователь. І не забудьте, що нам допомагають наші пальчики.
Що можна намалювати паличками і пальчиками?
Діти. Лусочки у рибки, камінчики морського дна, водорості.
Вихователь. А поролоновою губкою?
Діти. Море, небо.
Вихователь. Що можна намалювати кольоровим клейстером?
Діти. Море, хвилі, хату, корито.
Вихователь. А за допомогою гофрованого картону, що можна намалювати?
Діти. Хату.
Вихователь. Не забудьте, що жовтий, оранжевий, червоний кольори фарб можна поєднувати, щоб передати колір рибки. Не забудьте, що море змінювало свій колір залежно від настрою рибки і бажання баби - було синім, блакитним, чорним.
(Діти приступають до роботи, вихователь спостерігає за роботою, за необхідності надає індивідуальну допомогу. Робота супроводжується звучанням спокійної музики.)
Заключна частина.
(Коли діти закінчать малювати, ілюстрації прикріплюються на ширму, відповідно до змісту казки.)
- Які красиві ілюстрації ви намалювали до «Казці про рибака і рибку»! Якщо уважно на них подивитися і розвісити у відповідності зі змістом казки, то у нас вийде справжня книжка. Я думаю Олександр Сергійович Пушкін оцінив би вашу творчість.
А золота рибка, що мешкає у нас в акваріумі, весь цей час спостерігала за вашою роботою. Їй дуже сподобалося, як ви сьогодні попрацювали, і передає вам частування.