Конспекти занять з дітьми
«Прощання з Осінню»
Конспект різнорівневого логопедичного заняття в підготовчій групі.
Автор: Кадетова Ольга Іванівна, Муніципальне казенне дошкільний навчальний заклад компенсуючого виду з пріоритетним здійсненням кваліфікованої корекції відхилень у фізичному і психічному розвитку вихованців «Дитячий садок N3» міста Дзержинськ Нижегородської області.
Мета: розвиток лексико-граматичних засобів мови через використання спеціально підібраних наочних моделей.
Освітні завдання:
- Актуалізація предметного, дієслівного і якісного словника за темою: «рання і пізня осінь».
- Вправляти у вживанні часових понять у назві часів року з прийменниками «до» і «після».
- Вправляти в засвоєнні навичок словозміни іменників у називному і родовому відмінках множини.
- Вправляти у практичному вживанні іменників із зменшувально-пестливими суфіксами-к, - ік, - ек .
- Вправляти у практичному вживанні іменників з збільшувальним суфіксом-іщ.
- Вправляти у практичному вживанні відносних прикметників з іменниками.
- Продовжувати навчати дітей використовувати в мовленні складносурядні пропозиції з союзом «а» в значенні протиставлення.
Корекційно-розвиваючі завдання:
- Сприяти засвоєнню диференційованих понять: «слово-предмет», «слово-ознака», «слово-дія».
- Сприяти розвитку вербально-логічного мислення, пам'яті, уваги, зосередженості, вміння переключатися з одного виду вправ на інший.
- Автоматизувати мовлення дітей навички правильної вимови.
- Розвивати мовне дихання, координацію мови з рухом, вміння образно і осмислено імітувати і імпровізувати під музику.
Виховні завдання:
- Виховувати спостережливість, уміння помічати сезонні зміни в природі.
- Виховувати вміння слухати відповіді товаришів, доповнювати чи уточнювати їх.
- Сприяти прояву мовленнєвої ініціативи у малоактивних дітей.
Методи і прийоми роботи:
- сюжет, пояснення, словесно-дидактичні ігри та вправи з використанням технології візуального моделювання;
- проблемні ситуації,
- знаково-символічне моделювання висловлювань,
- заохочення,
- музичний супровід,
- моделювання простору,
- художнє слово, мелодекламація,
- елементи логоритміки та пластико-ритмічної гімнастики.
Пропедевтическая робота:
- напрацювання вихователями словника за темами «Рання осінь» і «Пізня осінь»;
- складання описових розповідей з використанням наочно-графічних схем по темі;
- заучування віршів російських поетів про осінь (А. Пушкін, Бунін І. А. О.плещеєв);
- розглядання картин російських художників (В. І. Левітан «Золота осінь», І. в. Шишкін «Жито», В. С. Остроухов «Золота осінь») і ілюстрацій з теми;
- читання художньої літератури: К. Д. Ушинський «Чотири бажання», І. Соколов-Микитов «Відлітають журавлі», розповіді-загадки про осінь;
- проведення «Осіннього вікторини», «Свята Осені»;
- оформлення виставки «Творчість А. С. Пушкіна»;
- виготовлення наочних макетів по темі;
- виконання творчих робіт: аплікація на тему «Осінній килим», малювання на тему: «Золота осінь», «Пізня осінь», «Намалюй, що хочеш про осінь», колективна ліплення «Осінь»;
- дидактичні ігри та вправи з теми «Ліс. Дерева. Гриби і ягоди. Перелітні птахи. Осінь».
- оформлення виставок «Осінні мотиви», «Осінній вернісаж».
Наочний матеріал:
- картки-схеми, наочні моделі, «піктограми»;
- фігурний маркер «Чудо-дерево»;
- ілюстрації «рання осінь» і «пізня осінь»;
- малюнки дітей;
- аудіозаписи: Вівальді «Пори року», «Осінь» 1 ч.; П. І. Чайковський «Пори року», «Жовтень»; Грибоєдов «Вальс».
Характеристика групи:
Заняття проводиться з дітьми 7-го року життя із ЗНМ ( другий рік навчання). У складі групи можна умовно виділити високий, середній і низький рівні мовленнєвого і загального розвитку.
Високий рівень - умовне позначення :
Міша А. має 3 рівень розвитку мовлення, легку ступінь заїкання. Відрізняється підвищеною тривожністю, затиснутий, невпевнений у собі. Через емоційного перенапруження іноді допускає невірні, необдумані відповіді. Відчуває труднощі в координації мовлення з рухами, в завданнях, пов'язаних з візуально-просторовими орієнтуванням. Спостерігається у невролога.
Антон Ш. - ЗНМ, 3 мовний рівень, - спокійний, врівноважений хлопчик. На першому році навчання відзначалося зниження пізнавальної активності. В даний час відзначаються «залишкові» явища недорозвитку мовлення: нечисленні аграмматизмы, труднощі у використанні слів складного складового складу, в диференціації сонорних звуків.
Ліза Б. - ЗНМ, 3 рівень мовленнєвого розвитку, післяопераційна ринолалія. Дівчинка емоційна, імпульсивна, з підвищеним інтересом до навчання, хоче завжди зберігати за собою лідируючі позиції. Форсована постановка звуків на першому році навчання дозволяє успішно продовжувати роботу по їх диференціації, але емоційна нестійкість, слізливість, з'явилися «спотикання» в мові викликають побоювання за нерно-психічний стан дівчинки. Спостерігається у невролога.
Середній рівень - :
Данила А. - ЗНМ, 3 мовний рівень - малоактивний, мотивація до навчання знижена, говорить на заняттях дуже тихо. Відчуває труднощі актуалізації словника, у побудові зв'язного висловлювання. Спостерігається у невролога.
Ігор К. - ЗНМ, 3 мовний рівень, схильність до заїкання - повільний, втрачається,
але має стійкий пізнавальний інтерес до навчання. На заняттях буває «хибно» активний: піднімає руку, а відповідь або не продуманий, або втрачена інструкція. Дуже обов'язковий. Динаміка позитивна при несприятливих прогнозів. Спостерігається у невролога.
Кирило М., Маша Ш., Поліна П. - ЗНМ, 3 рівень мовного розвитку.
Кирила відрізняє імпульсивність, необдуманість відповідей, слабкість процесу самоконтролю. Машу і Поліну характеризують слабкість процесів аналізу і синтезу, у них слабка пам'ять, вони відчувають великі труднощі у побудові зв'язного висловлювання, у вживанні прийменників, допускають грубі аграмматизмы, страждає складова структура слів. Спостерігаються у невролога.
Низький рівень - :
Сашко М. - ЗНМ, 2-3 рівень мовного розвитку . Хлопчика відрізняє астеничное стан всіх психічних процесів: дефіцит уваги, пам'яті, самоконтролю, що ускладнює формування произносительных навичок та їх автоматизацію. Лексико-граматичні категорії мови засвоюються з великими труднощами. Зниження пізнавальної активності не дозволяє здійснювати перенесення засвоєних знань, короткочасна пам'ять не сприяє їх закріпленню. Спостерігається у невролога.
Ілля К. - ЗНМ, 2-3 рівень мовленнєвого розвитку, моторна алалія. В даний час спостерігається позитивна динаміка розширення та активізації словника, в прояві мовленнєвої ініціативи, зросла складова структура слів, їх звуконаполняемость. Але при цьому все ще грубо страждає фонематичні сприйняття, ритміко-складова структура, дитина насилу засвоює позицію звуку і може в його закріпленні. Такі ж труднощі зустрічаються в оволодінні звуко-складовим аналізом слів. Заучування коротких фраз дається з труднощами при багаторазовому повторенні. Дуже старається при відбитому повторення слів, фраз разом з логопедом або слідом за ним. Але самостійно не завжди відтворює, потребує наслідуванні з опорою на підсилену артикуляцію логопеда. Спостерігається у невролога.
Леонід С. - ЗНМ, 3 рівень мовленнєвого розвитку, схильність до заїкання. Хлопчик з підвищеною отвлекаемостью, не завжди адекватною поведінкою і відповідями. На фоні медикаментозної корекції відзначається позитивна динаміка у формуванні правильної вимови, у подоланні лексико-граматичних труднощів. У Ліні дуже хороша механічна пам'ять, що дозволяє досить легко запам'ятовувати вірші і навчатися читанню. Але у звуко-слоговом аналізі і в завданнях пошукового характеру неуспішний. Утруднене перемикання уваги. Причинно-наслідкові зв'язки, не встановлює і не пояснює. . Спостереження у невролога.
Кирило З. - ЗНМ, 3уровень мовленнєвого розвитку на тлі соц.-пед. занедбаності. Хлопчик вступив в групу 01.10.2007 р. з відставанням по всіх розділах програми, з низьким пізнавальним інтересом і мотивацією до навчальної діяльності. Загальна і особливо дрібна моторика рук не розвинена. На заняттях посидющий, критичний, у випадках неуспіху плаче. Але отримані знання не втрачає, вміло використовує при відповідях. Грубо порушена ритміко-складова структура слів, труднощі в узгодженні слів у реченні, вживання прийменників. В роботі з формування правильного вимови відзначається позитивна динаміка. Спостерігається у невролога.
Диференційований підхід:
- за ступенем складності мовного матеріалу:

- високий рівень - середній рівні: пропонуються слова складної складової структури, спрямовані на автоматизацію і диференціацію поставлених звуків на рівні слів і фраз;
- низький рівень: прості слова, доступні за складовий структурою, і не насичені дефектними звуками; автоматизація поставлених звуків на рівні слів.
- високий рівень: самостійна побудова складносурядного речення з союзом «А» з однорідними членами речення; відповіді на питання доказового характеру;
- середній рівень: відповіді дітей з незначною допомогою логопеда
- структурування висловлювань слідом за логопедом або більш сильними дітьми
Зведена таблиця стану мовленнєвого і загального розвитку дітей
N |
Ф. В. дитини |
Високий рівень |
Середній рівень |
Низький рівень |
1 |
Міша А. |
|
|
|
2 |
Данила А. |
|
|
|
3 |
Ліза Б. |
|
|
|
4 |
Кирило З. |
|
|
|
5 |
Ігор К. |
|
|
|
6 |
Ілля К. |
|
|
|
7 |
Кирило М. |
|
|
|
8 |
Сашко М. |
|
|
|
9 |
Поліна П. |
|
|
|
10 |
Леонід С. |
|
|
|
11 |
Маша Ш. |
|
|
|
12 |
Антон Ш. |
|
|
|
Разом |
|
3 |
5 |
4 |
Хід заняття:
Діяльність логопеда |
Діфф. підхід |
Діяльність дітей |
Прослуховування віршів про золотий і пізньої осені в музичному супроводі. Питання:
- Про яку осінь нам прочитала Ліза?
- Коли буває рання, «золота» осінь?
- Про яку осінь читав Міша?
- Коли буває пізня осінь?
- А чи ви хочете попрощатися з осінню?
Постановка мети заняття, мотивація, створення проблемної ситуації. Логопед
привертає увагу дітей до «Чудо-дерева», в кожному листочку якого «зашифровано» завдання.
- Гра «Слово - слова - багато слів»:

лист - листя - багато листя
дерево - дерева - багато дерев
калюжа - калюжі - багато калюж
пень - пні - багато пнів...
2.Гра «Великий - маленький»:
 
лист - листок, листочок
кущ - кущик , кусточек
вітер - вітерець, ветерочек
3.Гра «Великий - величезний»:
лист - листище, вітер - вітрисько,
дощ - дождище, туман - туманіще,
кущ - кустище, пень - пнище...
4. Гра « Підбери слівце»:



осінній-яя, -її, -ие...
місяць природа небо дощі
день погода тумани сонце
ліс листя негода пні
наряд дорога ранок листя
туман гай пальто дерева
вітер
лист
дощ...
5. Вправа «Знайди слова - ознаки»
(на матеріалі вірш. А. Пушкіна «Понура
пора!..)
6. Вправа «Знайди слова - дії»
( на матеріалі вірш. А. Плещеєва «Осінь
настала...»)

7. Динамічна пауза «Дерево».
8. Гра «Навпаки»:
 
- Ранньої осені погода буває ясна, сонячна, по-літньому тепла: навколо все
 рясніє, золотиться і радує нас пишним оздобленням; а пізньої осені стоїть похмура, погана, сльотава погода, ніби вся природа в'яне, тьмяніє і засинає і вже буває по-зимовому холодно.
9. Гра «Вгадай, що зайве?»:
- листопад, листя, листяний, листочок;
 - осінні, листя, різнокольорові, золоті;
- в'януть, жовтіють, опадають, листочки...
10. Гра «збери Картинку, ДО і ПІСЛЯ назви»:
  
- після зими буває весна, після весни-літо, після літа - осінь, після осені-зима;
- до зими буває осінь, до осені - літо...;
- до літа буває весна, а після літа - осінь.
11. Пластико - ритмічний етюд «Осіннє листя» під музику Грибоєдова «Вальс».
- Заключна частина. Підсумок заняття:
- В якій осені ми сьогодні побували?
- А яку осінь ви більше любите?
- Хто з вас любить і ранню і пізню
осінь? Не дарма в народі кажуть: «Всьому свій час.»
Сюрпризный момент. |
    
|
Діти слухають.
Відповіді одним словом або словосполученням.
Повні відповіді поширеним пропозицією.
Хорові й індивідуальні відповіді.
Обговорювання граматичних конструкцій різної складової структури :
- самостійно
- з незначною допомогою логопеда
- слідом або разом з логопедом (або за сильними дітьми)
Самостійно добирають слова, промовляють словосполучення.
Виконують завдання з опорою на наочні моделі.
Діти виконують.
Проговорюють складносурядні пропозиції з союзом а з опорою на піктограми:
- самостійно або з незначною допомогою логопеда,
- з допомогою логопеда або сильних дітей,
- разом з логопедом або слідом за ним.
- відповіді одним словом,
- відповіді доказового характеру.
Діти дають повні відповіді в залежності від пред'явленої інструкції.
Діти танцюють.
Відповіді дітей. |