logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

"Допоможемо їжачку"

Конспект інтегрованого заняття по ознайомленню з навколишнім, природою і малювання в середній групі.

Автор: Миназова Римма Шарипзяновна, Муніципальне Автономне дошкільний заклад "Дитячий сад загальнорозвиваючого виду № 7 " міста Леніногорська Леніногорського муніципального району РТ.

Цілі:
Вчити дітей надавати елементарну допомогу (подряпина) собі та іншим (повідомити дорослому, промити ранку, обробити її зеленкою). Розширити знання дітей про їжаків (зовнішній вигляд, спосіб життя, харчування, звички). Вчити дітей розуміти природні взаємозв'язки. Вправляти у вимові м'яких приголосних. Збагатити словник дітей словами: «ветеринар», «обробити (ранку)». Продовжувати вчити дітей зображати предмет, що складається з декількох частин. Вправляти в малюванні і забарвлення фарбами. Формувати вміння доповнювати малюнок деталями. Закріпити навички рахунку. Розвивати креативне мислення дітей (шляхом розв'язання проблемних ситуацій), допитливість, уяву, дрібну моторику кистей рук. Виховувати співчуття, бажання допомогти.
Форми активності:
Пізнавальна (загальна і логічна), емоційно-ціннісна, художньо-естетична, соціально-моральна, мовленнєва.
Обладнання:
Іграшки (їжак, гриб, доктор Айболить), Силуети їжака з намальованою ранкою. Бульбашки з зеленкою і перекисом водню, пластир, бинт, ватяні палички, вата. Картинки з зображенням візки, яблуні, горіхового куща, ягідної галявини, пенька з грибами. Аркуші паперу для малювання, обладнання для малювання фарбами.
Попередня робота:
1. Розфарбовування силуэтного зображення їжака і дорисовка деталей (ніс, око, вухо, голки).
2. Читання казки К. І. Чуковського «Лікар Айболить» та оповідання «Їжачок» Н. Сладкова з книги «Сорочих тараторки».
Хід заняття:
Показ настільного театру «Пригода з їжаком»
По лісі їжак колючий йшов.
Великий грибок собі знайшов.
На гострий сучок настав
І ніжку собі пошкодив.
Кроку він ступити не може,
Плаче. Хто йому допоможе?
Хлопці, допоможемо їжачку? Якщо трапилася така неприємність, в першу чергу, що потрібно зробити? Звернутися за допомогою до старших. Вони то знають, чи можна впоратися з бідою самим, або необхідна допомога лікаря. До якого лікаря звернутися їжачку? До лікаря Айболіта, адже саме він лікує лісових звірів. Виявляється, у доктора, який лікує звірів, є спеціальна назва - ветеринар. Давайте повторимо це слово і постараємося запам'ятати. Так як же називають лікаря, лікуючого звірів? Ветеринар.
Проблемна ситуація
Їжачку необхідно потрапити до ветеринара - доктора Айболіта. Але адже він жодного кроку ступити не може. Як бути? Може бути, у вас є ідеї, як потрапити їжаку до ветеринара?
Можна, звичайно, віднести їжака на руках. Але чи не доведеться потім лікувати і руки? Адже у їжака на спині голки довгі й гострі. Може спробуємо інший спосіб? Ваші пропозиції. Можна відвести їжака на машині. Але чи є в лісі автомобільна дорога? І не помне автомобіль квіти, трави, кущі, ягоди, гриби? Які ще будуть пропозиції? Велосипед не завдасть шкоди лісовій природі. Але гострі сучки, один з яких поранив ногу їжачку, можуть проткнути у велосипеда колеса, і тоді ми не зможемо продовжити шлях. Пропоную використовувати візок. У неї і колеса не такі тонкі, як у велосипеда, і шкоди природі вона не заподіє. Ось такі візки використовують для перевезення не дуже важких вантажів. (Показ картинки).

Давайте намалюємо зручну і красиву візок для їжачка. Але перш ніж приступити до малювання, розімніть пальчики.
Пальчикова гімнастика «Їжачок кілкий»
Їжачок, їжачок колки (Пальці двох рук сплетені в замок.)
Покажи голки. (Рухи кистями вправо-вліво.)
Ось вони. Ось вони. Ось вони. (Пальці випрямляються, кисті складені в замок.)
Їжачок, їжачок кілкий, (Рухи кистями вправо-вліво з випрямленими пальцями.)
Сховай свої голки. Раз, і немає голок. (Пальці складаються в замок.)

Малювання «Візок для їжачка»
Діти малюють прямокутник жовтого гуашшю, сині колеса і ручку візка. Звучить фонова музика зі звуками природи.
У таких візках, як у вас вийшли, ми швидко довеземо їжачка до ветеринара. (Вихователь роздає дітям розфарбовані ними силуети їжака, попередньо намалювавши червону смугу на нозі - «подряпину». Їжаків пропонується посадити на візок).
Ось тепер все готово. Пора в шлях! Відвеземо їжачка до Айболиту.
Динамічна пауза «По лісі їжачка веземо»
Діти встають, витягають руки вперед і переступають з ноги на ногу (везуть візок). У кутах групової кімнати висять картинки із зображенням яблуні, горіхового куща, суничної галявини і доктора Айболита. Відповідно тексту, діти шукають очима ці картинки і розгортаються в їх бік і виконують імітацію дій (збір яблук, горіхів, суниці). На візку їжачка до лікаря веземо, Повз дикої яблуні стежкою ми пройдемо. Але перш стиглих яблук з гілочок зірвемо. Далі ми поїхали, раптом бачимо - горіховий кущ. Дуже потрібно їсти горіхи тим, хто хворий. Що ж, нарвем! Але пора нам в путь, хлопці, адже ми веземо хворого. Ось лісова суниця на галявині видно. Ця ягода корисна, ароматна і смачна. Наберемо її в козуб - багато вітамінів в ній. Їжак поїсть її трохи і одужає швидше. А ось і доктор Айболить. «Здрастуйте», - нам говорить. І зрадів їжачок: «Добрий доктор мені допоможе». Вилікує всіх Добрий лікар Айболить.
Перш ніж приступити до огляду і лікування хворого, лікар обов'язково миє руки. Як ви думаєте, навіщо? Руки лікаря повинні бути чистими. Адже на немитих руках повно всіляких мікробів, які можуть потрапити до хворого. Тому й халат у доктора білого кольору. На білому бруд відразу буде видно, і халат виперуть. Оглянувши ранку, доктор промиває її прохолодною водою. Навіщо потрібно промити ранку? Щоб очистити його від бруду.
Потім доктор бере ватку, змочує її розчином перекису водню і легенько протирає ранку. Це необхідно для того, щоб ушкоджене місце остаточно очистити. Візьміть в руки ватку. У нас їжачок не справжній, але ми все-таки потренуємося. Легенько проведіть ваткою з ранки, щоб очистити її. Не тисніть, адже так ви можете завдати болю потерпілому.
А ось тепер можна обробити ранку йодом або зеленкою. Це потрібно зробити обов'язково, інакше ранка буде дуже довго гоїтися і може запалитися - почервоніти і почати боліти ще сильніше. У мене на столі стоять склянки з йодом і зеленкою. А чому зеленка так називається? Тому що вона зеленого кольору. А йод жовто-коричневого кольору. Їжачки у вас несправжні, тому і обробляти ранку ми будемо не по-справжньому. Візьміть у руки палички. Перед вами зелена і жовто-коричнева фарби. Зелена фарба буде зеленкою, нею замажем всю ранку. А ось жовто-коричневою фарбою - йодом потрібно помазати тільки краї ранки. Приступайте. Обробіть ранку їжачкові. Ця Процедура трохи болюча - буде трохи пощипувати. Але що поробиш, доведеться трохи потерпіти, щоб потім довго не мучитися з запаленої незагойну ранкою. Щоб полегшить неприємне відчуття пощипування, подуйте на ранку.
Ранка їжачка знаходиться на нозі, тому доведеться її закрити пластиром або забинтувати, щоб бруд не потрапила. Ось так добрий ветеринар - доктор Айболить полікував їжачка. Тепер і ви знаєте, як допомогти собі та іншим обробити подряпину.
Пора тобі, їжачку, додому. Сідай на візок, поїхали! Діти, посадіть свого їжачка на візок. А поки ми доберемося до ежиной норки, дамо кілька порад, як вести себе їжаку, щоб швидше одужати.
Чистоговорка
ГІ-ГІ-ГІ - ніжку їжак побережи.
ДІ-ДІ-ДІ - дуже багато не ходи.
РЕ-РЕ-РЕ - посидь поки в норі.
ГЕ-ГЕ-ГЕ - дай зажити хворій нозі.
ЯТЬ-ЯТЬ-ЯТЬ - заживе - підеш гуляти.
Давайте закінчимо наш малюнок. Домалюємо горіхи, ягоди або яблука. Хто що хоче. Можна намалювати траву або доріжку під колесами візка. А вгорі - сонечко, хмари або хмаринки.
Домальовування деталей. Діти домальовують деталі на аркуші з вже зображеною візком.
- Нехай їжачок поки відпочине, а ми пограємо.

Рухлива гра «Не позіхай, дари лісу збирай»
Кожна дитина отримує торбинку (кошик, коробку) та картку із зображенням грибів, шишок, яблук (різне їх кількість на картках). На підлозі розкладені шишки, яблука, гриби. Діти повинні зібрати стільки цих предметів, скільки намальовано на їх картці. Предметів кожного виду має бути рівна кількість. Гей, хлопці, не позіхай, Швидше шишки збирай! Гей, хлопці, виходьте, Соковитих яблук наберіть! Раз. Два. Три. Чотири. П'ять. Пора грибочки збирати!
Потім діти діляться на три команди: «Шишка», «Грибок», «Яблуко». Проводиться естафета: кожен член команди по черзі пробігає смугу перешкод і складає зібрані раніше предмети у велику корзину. Перемагає та команда, яка швидше складе в свою корзину всі предмети.
Молодці, хлопці, давайте сядемо, відпочинемо. А ось і їжачок якраз прокинувся. Він відпочив і зараз хоче розповісти вам про себе.
Розповідь про життя їжака
Народився я, хлопці, навесні. Було нас два брати і три сестри. А скільки всього, знаєте? П'ятеро їжаченят. Були ми малесенькі і весь час лежали під черевцем у мами-ежихи. А черевце у неї тепле, м'яке і молоком пахне. Ось ми і смоктали мамине молочко всі вп'ятьох разом, прицмокуючи. Ось так. (Звуконаслідування). А ви можете повторити? (Артикуляційна вправа «Причмокування»). Спочатку ми - маленькі їжачки були зовсім голенькие. А потім у нас стали виростати маленькі м'які голочки. Голочки наші підростали і тверділи, поки не стали твердими. Тоді мама-їжачиха початку нас по лісі керувати, вчити, показувати що до чого. А ми за нею як пихкаючий паровозик з вагончиками. Скоро ми почали самі шукати собі їжу. Знаєте, що їжаки полюбляють їсти? Все, що попадеться: змій, пташині яйця, коників, яблука і груші, черв'яків, земляні корінці, ягідки, ящірок, мишей. Коли у нас зросли тверді голки, нам вже не страшні стали ні собаки, ні вовки, ні ведмеді, ні лисиці. Навіть приказка така є: «їжачкові і щетина дана, щоб собаки не кусали». Хоча лисиці ми, їжаки, все-таки боїмося. Вона нас бере хитрістю. Зажене в калюжу, а ми воду не любимо і відразу розвертаємося. Тут лисиця хвать хвать його за живіт м'який і з'їдає, тільки голки залишаються. Чи візьме і написает на їжака зверху, їжак теж розкриється і - пропав. Лисиця адже хитра і підступна тварина. Хто в казках самий хитрий, лукавий, верткий і підступний? Звичайно ж - лисиця. Від ворогів нас тільки голки і рятують. Ніжки адже у нас коротенькі, швидко бігати ми не вміємо. Трохи небезпека відчуємо, відразу свернемся в клубок, зашипим і затукаем, як маленький мотоцикл. Ось так. А ви можете повторити?
Дихальна вправа «Їжачок»
(гучне видихання носом)
Артикуляційна вправа «Їжачок»
Закритим ротом видавати губами звуки, подібні «тук-тук-тук».
А в кінці осені єжи згортаються в клубок і сплять у теплому гніздечку-нірці всіяно травою, мохом, листям. А раз всю зиму їжак спить, то і запасів йому не треба робити, як білку, наприклад. Перед тим, як залягти у сплячку, нам потрібно багато їжі з'їсти. Адже якщо не зажирієш до зими, худим ляжеш, так і помреш, сонячних днів не дочекавшись. А ми прокидаємося тільки навесні, коли стане зовсім тепло.
Ось вам книги про нас, їжаків. З них ви дізнаєтеся ще багато цікавого про нас, їжаків. А зараз пора прощатися. Дякую за турботу і допомогу. До побачення!
Додаток до заняття:
«Їжачок»
Н. Сладков Всі бачили їжака, всі його знають. І всі його люблять, хоч він на вигляд і сердитий. При зустрічі зіщулитися в кулю і невдоволено пихкає. Розсерджений моток колючого дроту. Такий відлюдний лісовий колобок: «Я від бабусі пішов, я від дідуся пішов, а від тебе-то і поготів піду».
І піде! Висуне спочатку з колючого мотка мокрий рубчастим ніс. Потім заблищить пустотливий чорний очей. Носом пошмыгает, оком покрутить - так як припустит з усіх чотирьох! Тільки п'ятки замелькают.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове