Конспекти занять з дітьми
«Порівняння диких і домашніх
тварин»
Автор: Каткова Олена Олександрівна, вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад Дитячий садок N130 місто Твер.
Мета:
- уточнити і систематизувати уявлення дітей про життя диких і домашніх тварин;
- вчити встановлювати зв'язки між пристосованістю тварини до середовища існування;
- аналізувати об'єкти живої природи, виділяти істотні ознаки, фіксувати і узагальнювати їх за елементами опорних схем;
- користуватися схемами при складанні оповідань про тварин.
Матеріал:
демонстраційний: схеми, ілюстрації тварин;
роздатковий: картки з зображенням тварин.
Хід заняття
Вихователь:
Сьогодні ми з вами поговоримо про диких і домашніх тварин і порівняємо їх. Давним-давно жили на Землі Людина і багато різних тварин, і були ці дикими тваринами. Були тварини, які боялися людини, а були й такі, яких боявся Людей. Яка тварина Людина приручила першим? Правильно, першим домашнім тваринам стала собак. Вона стала корисною на полюванні, охороняла житло, а коли домашніми стали кози, вівці, корови - собака допомагала Людині пасти, охороняти їх. З часом Людина одомашнили та інших тварин. Яких ви знаєте свійських тварин? У всіх домашніх тварин залишилися в дикій природі брати і сестри, яких з них ви знаєте?
(Вихователь називає домашня тварина, а діти - дикого предка. Собака - вовк, заєць - заєць, свиня - кабан, корова - тур, кішка - рись і т. д.)
Вихователь:
Отже, через втручання Людини частина тварин стала домашніми, а частина, що залишилася дикими.
(Вихователь виставляє перед дітьми першу і другу схеми і просить їх прокоментувати її, відповівши на питання: Де живуть домашні тварини? Де живуть дикі тварини?) Схема 1 і 2.
Вихователь:
Для одних тварин домом залишився ліс, степ, пустеля - дика природи, а для інших - житло поруч з будинком людини. Житло будь-якої тварини - і домашнього, і дикого носить свою назву.
(Вихователь виставляє третю схему і пояснює її. Всі наступні схеми залишаються перед дітьми). Схема 3.
Вихователь:
Малюнок цього будинку позначає житло будь-якої тварини. Чому я написала букву «Ж» у хаті? Тому, що слово «тварина» починається зі звука «ж», ми його позначаємо буквою «Ж». Пригадаємо, як називається житло деяких тварин?
(Вихователь називає тварину, а діти - назва його житла: собака - будка, вовк - лігво, корова - хлів, білка - дупло, ведмідь - берлога і т. д.)
Вихователь:
Давайте згадаємо як виглядають тварини.
(Вихователь виставляє схему, що позначає колір тварини.)
Схема 4.
Вихователь:
Назвіть свійських і диких тварин оранжевого (рудого) кольору, білих, сірих і т. д. Які тварини частіше міняють колір шерсті - дикі або домашні, чому?
(Вихователь підводить підсумок: «У кожної тварини своя забарвлення, що залежить від пори року, від того, де вона живе».)
Вихователь:
Тварини відрізняються не тільки тим, де вони живуть, але і кольором, розміром. Ця схема підкаже вам величину тварини: велике, середнє, дрібне (показує схему з зображенням предметів відповідних розмірів). Схема 5.
(Далі вихователь виставляє ще одну схему.) Схема 6.
Вихователь:
Подивіться на схему, яка вона цікава. На ній намальовано якесь неіснуюче тварина. Я поясню. У всіх тварин є основні частини: голова, тулуб, лапи, хвіст. Для захисту себе, своїх дитинчат, для того щоб добути собі їжу, у деяких з них є роги, копита, гострі зуби, кігті. А також для тварини дуже важливо, чим вкрите їхнє тіло. Чому? Щоб не замерзнути, коли холодно, а в спеку не перегрітися.
Вихователь:
Поговоримо про те, чим живляться тварини в холодну і теплу пору року. Є тварини, які обходяться без їжі взимку? (Ведмідь, борсук, їжак.) Як змінюється їжа у корови (свіжа трава, сіно), у зайця (свіжа трава, листя, кора, гілочки) і т. д.? Про ці зміни вам допоможе розповісти наступна схема: Схема 7.
(Далі вихователь виставляє ще одну схему.) Схема 8.
Вихователь:
Ця схема допоможе вам розповісти про стосунки людини тварин. Яку користь приносять домашні, дикі тварини? Як людина піклується про домашніх тварин? (Доглядає, годує, прибирає, лікує і т. д.) Що дають людині дикі тварини? (Можливість спостерігати, милуватися, вивчати природу.)
Фізкультхвилинка.
«Веселі зайчата»
Нумо, дружно всі присіли,
Один на одного подивилися.
Лапками поплескали:
Хлоп так хлоп, хлоп так хлоп.
Що у зайців на маківці?
- Весело танцюють там вушка.
Раз підскік, два підскік -
Поскакали все в лісок.
(Рухи виконуються по тексту)
(Вихователь просить дітей зайняти свої місця.)
Вихователь:
Зараз двоє з вас будуть розповідати про тварин: один - про дикому, а другий - про домашньому, порівняємо їх.
Вихователь задає два питання:
Яка тварина спить всю зиму? (Ведмідь.)
Це тварина постійно вилизує себе, щоб той, на кого воно полює не відчув його запах. (Кішка.)
(Діти виходять до схем і починають розповідати про тварин.)
Вихователь пропонує дітям таку ігрову ситуацію:
«Одного разу домашні тварини задумалися, «Що це ми всі з Людиною і Людиною! Ні погуляти, коли і скільки тобі хочеться, ні поїсти, що тобі хочеться. Хочемо бути вільними, дикими і жити у зимовому лісі! «Там так красиво!», - зітхнула кінь. Сказано - зроблено. Ось вирушили в ліс корова, кінь, свиня і кішка.
А в цей самий час у лісі зустрілися дикі тварини. Вони дуже заздрили домашнім тваринам. «Їм-то добре! Не треба бігати шукати собі корм, всі господар дає», - говорили вовки. «Щасливі! Не треба ховатися, всього боятися, мерзнути», - зітхав зайчик. «А давайте підемо до людини і скажемо йому, що теж хочемо бути домашніми тваринами», - запропонувала хитра лисиця. Звірі так розшумілися:, що не помітили, як розбудили ведмедя. «Чого галасуєте? Спати не даєте! Чи весна настала?» - заревів ведмідь. Обережна білка відповіла ведмедю з високої сосни: «Так ось, хочемо домашніми тваринами стати, піти до людині жити. Нехай нас годує, напуває, доглядає за нами, тримає нас в теплі». «Це ви добре придумали! Я теж з вами піду, все одно тепер не скоро засну», - відповів ведмідь. Пішли дикі тварини до дому людини. Помінялися тварини місцями.
Так пройшов день, другий, а потім вони зустрілися. Де? На дорозі. Йдуть і ті й інші до собі геть сумні. Почали звірі розповідати, як їм жилося.
Давайте уявимо, що ж розповідали тварини про своє життя-буття».
Вихователь (вислухавши розповіді дітей, підводить підсумок):
Домашні тварини не можуть жити в дикій природі, так як вони не вміють будувати собі житло, самостійно здобувати для себе корм, захищатися від ворогів і природних умов.
Дикі тварини не можуть жити поруч з людиною, так як вони бояться людини, позбавлені звичних умов життя, вимагають багато м'ясної їжі, спосіб життя диких тварин (сплячка, нічний спосіб життя, і ін) не збігається з образом життя людини.
Кожна тварина добре і корисно на своєму місці. Нехай буде так, як влаштувала сама природа. Сьогодні на занятті ми розповідали про тварин, порівнювали їх, використовуючи схеми, пограли.
Заняття закінчено.