Конспекти занять з дітьми.
"Подорож по Росії".
Автор: Ткач Ірина Олексіївна, вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад Дитячий садок N 32 комбінованого виду Московська область, р. Електросталь.
Мета: Розвивати у дітей почуття патріотизму і любові до своєї Батьківщини.
Завдання: Узагальнити і систематизувати знання дітей про Росії, формувати шанобливе ставлення до державних символів; закріпити назви великих російських міст і річок; назви народних промислів; виховувати любов до Батьківщини, цивільно-патріотичні почуття.
Матеріали: Зображення гербів і прапорів, кросворд, наочно-дидактичні посібники, виставка малюнків, присвячених Великій Вітчизняній війні.
Попередня робота: Бесіди про російську символіку; читання віршів, прислів'їв і приказок про Батьківщині; розглядання фотографій міст і річок; бесіди, розглядання ілюстрацій і виконання робіт за мотивами народного декоративно - прикладного мистецтва.
Хід заняття:
Вихователь: На планеті багато різних країн, але найбільша наша країна. Як вона називається? (Росія).
- Правильно, Росія. А яка вона наша Росія? (Велика, кохана, красива, велика, багата, сильна).
- Росія - наша Батьківщина. Хлопці, поясніть, як ви розумієте, що таке «Батьківщина»? (Батьківщина - місце, де ми народилися; країна, в якій ми живемо. Батьківщина у кожної людини одна)
Вихователь: Хлопці, а хто знає вірш про Батьківщину?
Велику землю,
Улюблену землю,
Де ми народилися і живемо,
Ми Батьківщиною світлою,
Ми милою Батьківщиною,
Ми Батьківщиною нашої кличемо
Вихователь: Багато прислів'їв та приказок склав російський народ про Батьківщину. Згадайте їх.
(Жити - Батьківщині служити. Батьківщина повчає - Батьківщина виручає. Хто за Батьківщину горою, той істинний герой і т. д.)
- Всі ці прислів'я вчать нас добру, любові до Батьківщини, її вмінню захищати від ворогів. А тепер підійдемо до карти.
- Жодна країна в світі не має такої величезної території, як Росія. Подивіться на карту. (вихователь показує дітям картку Росії). Ось як багато місця займає територія Росії. Коли на одному кінці нашої країни люди лягають спати, на іншому починається ранок. На одному кінці нашої країни може йти сніг, а на іншому - припікати сонечко. Щоб дістатися з одного кінця на інший на поїзді треба їхати 7 днів - тиждень, а на літаку летіти майже добу. І ось сьогодні я пропоную вам подорож по Росії.
- Хлопці, а на чому можна подорожувати? (На літаку, автобусі і т. д.)
Вихователь: Я пропоную вам подорож на поїзді. Вирушаємо. Займаємо місця у вагоні.
(звучить музика «Паровоз»).
Вихователь: Станція називається «Державна».
- Назвіть столицю Росії. (Москва)
- А хто розкаже вірш про москву?
Москва - це Червона площа,
Москва - це вежі Кремля,
Москва - це серце Росії,
Яке любить тебе.
Вихователь: Президентом нашої країни є...? (Ст. Ст. Путін)
- Назвіть державні символи Росії. (Герб, прапор, гімн)
- Знайдіть прапор нашої країни серед інших. (розкладаються зображення прапорів, діти вибирають із запропонованих прапор Росії)
- Молодці! А хто розкаже вірш про прапор?
Білий колір - берізка,
Синій колір неба,
Червона смужка -
Сонячний світанок.
Вихователь: А зараз знайдіть герб нашої країни (розкладаються зображення, діти вибирають із запропонованих герб Росії)
- Хто знає вірш про герб?
У Росії величавої
На гербі орел двоголовий,
Щоб на захід, на схід
Він дивитися б відразу міг
Сильний, мудрий він і гордий.
Він - Росії дух вільний.
Вихователь: А що ж таке гімн? (Гімн-це найголовніша пісня країни. Гімн слухають стоячи і т. д.)
- Правильно! У кожної країни свій гімн. Зараз ми послухаємо гімн Росії.
(прослуховування уривка гімну)
Вихователь: Ми вирушаємо далі.
Станція називається «Лісова».
Вихователь: Діти, відгадайте загадку:
Нам в дощ і в спеку
Допоможе друг,
Зелений і хороший
Простягне нам десятки рук
І тисячі долоньок (Дерево).
Вихователь: Правильно! Це дерево. З чого складається дерево? (коріння, стовбур, гілки, листя)
- Росія - найбагатша лісами країна в світі. Ліс - це величезний будинок. Тільки одне дерево може дати притулок і корм багатьом звірам та птахам. А в лісі таких дерев тисячі! Які дерева нашої країни вам знайомі? (береза, дуб і т. д.)
- Але в лісі ростуть не тільки дерева. Що ще нам дає ліс? (ягоди, гриби)
- Які ягоди можна збирати в лісах Росії? (чорниця, брусниця, журавлина тощо)
- А які гриби ви знаєте? (підосичник, сироїжки тощо)
- Але бувають і отруйні, небезпечні гриби. Хто знає, що це за гриби? (мухомор, поганка)
- Ще у наших лісах живуть птахи, тварини. Яких тварин ви знаєте? (ведмідь, лисиця і т. д.)
- А яких птахів ви знаєте? (дятел, шпак і т. д.)
- А тепер встаньте врозтіч, ми з вами пограємо.
Фізкультхвилинка:
Руки підняли і похитали
Це - берези в лісі,
Руки зігнули, кисті струснули -
Вітер збиває росу.
В сторони руки, плавно помахаємо,
Це до нас птахи летять.
Як вони сядуть, теж покажемо,
Руки зігнули тому
Вихователь: Ліс - це наше багатство. Давайте берегти природу.
- А наша подорож продовжується. Займаємо місця у вагонах. Поїхали.
Вихователь: Станція називається «Географічна».
-Тут нам треба вирішити кросворд. По написаному слову здогадайтеся, про що піде мова. Яке слово, прочитайте. (слово РІЧКА)
- Правильно. Річки Росії - могутні, повноводні річки, що несуть свої води в моря і океани. Слухайте мою першу підказку.
1. Ця річка протікає в місті, де дуже багато музеїв, старовинних парків, чудових фонтанів, чудових палаців і ще в цьому місті є розвідні мости. (НЕВА)
2. Назва цієї річки співзвучно, однаково з назвою столиці нашої Батьківщини. Це? (МОСКВА)
3. Ця річка названа жіночим ім'ям. (ОЛЕНА)
Вихователь: Молодці! Кросворд наш отгадан. А які ще річки ви знаєте? (Об, Ока, Єнісей, Амур, Ангара, Іртиш)
- Ще в нашій країні дуже багато міст. Які міста ви знаєте? (Казань, Владивосток і т. д.) Правильно. Назви міст і річок - це географічні назви. Тому ця станція називається «Географічна»
- Ну, а нам пора їхати далі. Наш потяг відправляється. Всі зайняли місця? Поїхали.
Ми приїхали на станцію «Історична».
Славилася Росія диво - майстрами,
Дерево і глину в казку перетворювали.
Фарбами і пензлем творили красу,
Своєму мистецтву вчили молодих.
Вихователь: Я пропоную вам згадати вироби декоративно - прикладного мистецтва російських майстрів. Відгадайте загадки.
- Різнокольорові подружки
Люблять ховатися один в одного.
Що це? (Матрьошка)
- Звичайно, це всім нам знайома матрьошка. Ось вона! (вихователь демонструє дітям матрьошку)
- Наступна загадка.
2. Цей розпис - просто диво,
Блакитна вся посуд.
Розпис з синім завитком
Манить російською васильком. (Гжель)
Вихователь: Правильно, хлопці. Подивіться яка краса.
3.Зросла золота травичка на ложці,
Розпустився червоний квітка на плошці. (Хохлома)
4. Всі іграшки - непрості,
А чарівно-розписні
Білосніжні, як берізки,
Кружечки, клітинки, смужки. (Димковская іграшка)
5. Добрий майстер зробив казку,
Звірі оживають в казці,
Ведмедики, зайці, калатала-
Дерев'яні іграшки. (Богородская іграшка)
Вихователь: Молодці, хлопці, ви знаєте вироби Російських промислів. Російський народ вміє не тільки працювати, але і веселитися. І зараз ми пограємо в російську народну гру «Золоті ворота»
- Ми пограли, але нам треба їхати далі.
- А тепер ми приїхали на станцію «Святкова».
- Хлопці, який свято наш народ буде відзначати в травні? (День Перемоги)
- Так, хлопці, День Перемоги - велике, важливе свято всього нашого народу. В цьому році ми відзначаємо 65 річницю перемоги. У цей день ми згадуємо всіх, хто віддав свої життя за нашу Батьківщину, за нас з вами. Ми говоримо слова подяки тим ветеранам, хто ще живий. Цьому святу ми присвятили нашу виставку малюнків.(показ виставки) А ввечері в цей день в небі нашої величезної Батьківщини пролунають залпи святкового салюту. І про це ми зараз заспіваємо пісню
«Салют Перемоги». (Діти виконують пісню та речівку)
«Якщо велика дружба буде міцна Родина»
Ось і закінчилося наше подорож по Росії. Про що ми згадали, багато дізналися. Давайте попрощаємося з нашими гостями.