Конспекти занять з дітьми.
"Юні дослідники".
(Екологічне виховання).
Автор: Одегова Юлія Василівна, вихователь, Муніципальне бюджетне загальноосвітній установа «Середня загальноосвітня школа N 6», ХМАО-ЮГРА, р. Югорск.
Мета: Формувати уявлення про властивості неживої природи (пісок, глина).
Завдання:
- Ознайомити дітей з властивостями піску, глини.
- Викликати інтерес до експериментальної діяльності.
- Розвивати вміння шляхом експериментальної діяльності встановлювати причинно наслідкові зв'язки.
- Розширювати словниковий запас.
- Виховувати інтерес до навколишнього світу.
Обладнання: склянки з піском, стаканчики з м'якої і твердої глиною, стаканчики з водою, лупа, трубочки.
Хід дослідження.
1. Організаційний момент.
Діти знаходяться в ігровій зоні групової кімнати.
Вихователь. Хлопці сьогодні ми з вами пограємо, в дослідників, і будемо проводити досліди. Давайте пройдемо в нашу лабораторію.
Діти разом з вихователем проходять в іншу половину групової кімнати, де на столі стоять всі необхідні матеріали для дослідів.
Вихователь. І так, сьогодні ми будемо досліджувати пісок і глину.
2. Основна частина.
Вихователь.Почнемо наші дослідження.
Досвід N1.
Вихователь. Хлопці, як нам дізнатися, з чого складаються пісок і глина?
Діти. Їх потрібно уважно розглянути через лупу.
Діти розглядають пісок і глину через лупу по черзі.
Вихователь. Давайте спочатку розглянемо пісок, з чого він складається?
Діти. Пісок складається з дрібних крупинок і піщинок.
Вихователь. Як виглядають піщинки?
Діти. Вони дуже маленькі, круглі, легені.
Вихователь. А тепер давайте розглянемо глину. Видно такі частинки на глині?
Діти. Ні, не видно.
Вихователь. В піску кожна піщинка лежить окремо. Вона не прилипає до інших піщин. А глина складається з дрібних частинок, з яких утворюються грудочки.
Вихователь. А тепер давайте перевіримо сипучість піску і глини.
Досвід N2.
Вихователь. Як нам перевірити сипучість цих двох речовин?
Діти. Їх потрібно посипати.
Вихователь. Правильно, спробуємо висипати спочатку пісок на аркуш паперу, а потім глину.
Вихователь. Хлопці випускайте пісок з жмень так, щоб він падав в одне місце.
Діти сиплять пісок на аркуш паперу.
Поступово в місці падіння піску утворюється конус, що росте у висоту і займає все більшу площу в підставі.
Вихователь. Легко сиплеться пісок?
Діти. Так легко.
Вихователь.Чому пісок сиплеться легко?
Діти. Він сиплеться легко, тому що сипучий, легкий, сухий.
Вихователь. А тепер візьміть склянку з коричневими шматочками глини.
Спробуйте її посипати. Легко вона сиплеться?
Діти. Ні, вона не сиплеться.
Вихователь. Чому це речовина не сиплеться?
Діти.Тому що воно тяжке, грузле, схоже на пластилін.
Вихователь. Отже, ці речовини різні чи однакові?
Діти. Вони різні.
Вихователь. Пісок легкий, сипкий; глина важка, в'язка.
Досвід N3.
Вихователь. А тепер давайте перевіримо, легкі пісок з глиною або важкі.
Як нам це дізнатися?
Діти. На них треба подути. З допомогою трубочок діти дмухають спочатку на пісок, а потім на шматочки глини. Вихователь: Що відбувається з піщинками?
Діти. Вони легко здуваються, відлітають.
Вихователь.А зараз давайте дути на грудочки глини.
Що ми бачимо? Можуть шматочки глини рухатися швидко і легко як піщинки?
Діти. Немає.
Вихователь. Чому?
Діти. Тому що глина важка.
Вихователь. З цього досвіду ми побачили, що піщинки маленькі, легкі, а глина важка, в'язка.
Досвід N4.
Вихователь.Давайте проведемо ще один досвід, тепер нам знадобиться вода. Акуратно наллємо трохи води в стаканчик з піском. Торкнемося пісок. Яким він став?
Діти.Вологим, мокрим.
Вихователь.Тепер давайте спробуємо його знову посипати. Чи Легко він сиплеться?
Діти. Ні, він майже не сиплеться.
Вихователь. Чому?
Діти. Тому що він намок і піщинки злиплися.
Вихователь. Давайте тепер мокрий пісок візьмемо в руку і стиснемо. Що ми бачимо?
Діти. Пісок перетворився у грудочку, він придбав форму.
Вихователь. Давайте з нього спробуємо, щось зліпити, наприклад пташку.
Діти пробують зліпити пташку з грудочки мокрого піску.
Вихователь. Виходить у вас?
Діти. Ні, не виходить. Грудочку розсипається.
Вихователь. А тепер давайте спробуємо зліпити пташку з глини.
Діти пробують зліпити пташку з глини.
Вихователь. Виходить?
Діти. Так виходить.
Вихователь. Пісок складається з дрібних піщинок, які добре помітні під лупою. На відміну від глини, частинки якої так крейди, що під лупою навіть не видно. Тому глина під впливом води, набагато пластичней піску, вона схожа на пластилін, тому з неї легко можна зліпити що завгодно, на відміну від піску, який не пластичний, і при висиханні розсипається, а не зберігає форму як глина.
Підсумок заняття дослідження.
Вихователь. Ми з вами провели досліди. Що ми досліджували?
Діти.Ми досліджували пісок і глину.
Вихователь. Пісок, який за своїми властивостями?
Діти. Пісок сипучий, легкий, при намоканні не може довго зберігати форму, але ліпити з нього не можна, тому що це сипкий, не пластичний матеріал.
Вихователь. Глина, яка за своїми властивостями?
Діти. В'язка Глина, важка, пластична, дуже добре підходить для ліплення, добре зберігає форму, не розсипається при висиханні, а стає дуже твердою схожою на камінь.
Вихователь. Ви справжні дослідники, ви провели дуже цікаві експерименти в нашій лабораторії, дізналися і запам'ятали властивості піску і глини.