Конспекти занять з дітьми
«В гості до Сонечка»
Інтегроване заняття.
Автори: Амподистова Поліна Іванівна, педагог-психолог, Крючкова Ольга Федорівна, вихователь, Конаковский спеціалізований Будинок дитини, Тверська обл., р. Конаково.
Мета: Формування пізнавальної активності дітей.
Завдання:
1.Створення сприятливого психологічного клімату.
2.Розвиток емоційної експресивності.
3.Розвиток сенсорних навичок.
4.Розвиток пізнавального інтересу до навколишнього світу, природних явищ, закріпити в ході заняття знання дітей про ознаки осені (овочі, листя, хмаринки, калюжі).
5.Розвиток наочно-дієвого мислення.
6.Стимулювання мовленнєвої активності дітей, збагачення словникового запасу.
7. Формування вміння орієнтуватися в просторі.
8.Освоєння нового художнього прийому. Знайомство дітей з нетрадиційною технікою зображення «Колаж» із сухого листя.
Методи і прийоми:
1.Організаційно-мотиваційні (постановка мети).
2.Використання наочних засобів і предметів соціального побуту.
3.Вербальні (коментування дій, художнє слово).
4.Сенсорне вплив (включення всіх аналізаторних систем: зорове і слухове сприйняття, смакові і тактильні відчуття).
5.Практичні (самостійні та спільні дії).
6.Ігрові (активізація творчої уяви, за допомогою ігрових прийомів, сюрпризных моментів).
7.Метод зворотного зв'язку.
Попередня робота:
1.Знайомство з навколишнім світом і природними явищами в повсякденному житті (поняття про пори року, дари осені - овочі, гриби. Осінні явища - дощ, хмари, жовте листя, прохолодна погода та ін.)
2.Читання художньої літератури (вірші і загадки про природу і тварин восени).
3.Екскурсія в осінній парк.
4.Пізнавальні ігри ( « З якого дерева листок?», « Третій зайвий», «Що у кошику?» та ін).
5.Бесіди з дітьми.
Матеріали: площинні декорації (куща, дерев), декорація (грядки), «хмаринки»( целофанова імітація), осіннє листя(натуральні),декорації калюж, картинки з овочами, натуральні овочі ( буряк, морква, капуста), овочерізка, набір дитячого посуду, мольберт, клей-олівець, ватман, декорація сонечка, музичний супровід( осіння тематика).
Хід заняття:
Діти ( Богданов Артем, Бушуєв Петро, Голубєв Данило) входять в зал.
Педагог-психолог ( в костюмі осені зустрічає дітей).
Осінь:( звучить музичний супровід)
- Хлопці, як я рада вас бачити!
1.Ритуал привітання ( вітаються руками, щоками, носами).
- А ви впізнали мене? Відповіді дітей.
- Я Осінь золота-різнобарвна така!
-Хлопці, у мене сталася біда. Я дуже хотіла порадувати вас ще теплими денечками, але сонечко кудись пропало і на небі залишилися одні хмаринки( перемикання уваги дітей на хмаринки).
- Що ж нам робити? Відповіді дітей.
- Так, треба знайти сонечко. Ходімо його шукати. Але на небі хмари, може піти дощ і ми промокнем!
- Треба розігнати хмари. Давайте дути на хмаринки, розженемо їх, і дощик не піде, не завадить нам у дорозі (показ).
2.Розминка
Дихальна вправа « Розганяємо хмаринки».
3.Основна частина
Осінь:
- Хмаринки розігнали, тепер можна йти шукати сонечко. А підемо ми, хлопці ось по цій доріжці ( направляє дітей до доріжкою, посипаною сухим листям).
Немає тепла на вулиці,
Стало мало світла
І куди-то сонечко мабуть пропало.
По доріжці з листям
Треба нам пройти-
Осіннє сонечко
Треба нам знайти!
По доріжці ми підемо,
Швидко сонечко знайдемо!
-Подивіться хлопці, як я-осінь прикрасила доріжку осіннім листям!
Жовтими, червоними! ( розглядають).
-А послухайте, як вони шарудять під ногами! Шур-шур! ( Діти по показу і прохання педагога виконують дії з листочками: шарудять ногами по них, прислухається до шелесту листя, виконують вправу по звукоимитации « Шерех листя»).
Переключення уваги дітей на кущик:
- А ось , хлопці, кущик, з нього ще не все листячко опало. Ой! Так
він весь тремтить! Вітру немає! А кущ тремтить ?!
-Чуєте, хлопці, хтось плаче?!
З'являється Зайчик: ( вистрибує з-за ширми,сумним голосом говорить)
Хмаринки дуже похмурі
По небу летять
Настала важка
Пора для зайчат
Немає на небі сонечка,
Немає його тепла,
Осінь настала-
Примхлива пора.
В городі грядки
Зовсім спорожніли
Я і мої зайчики
Три дні вже не їли.(плаче)
Осінь:
- Не плач, Зайчику, не журися.Краще скажи хлопцям ,що росло у тебе в городі, на грядках.
Зайчик:
Росли на грядках овочі-
Смачний урожай
Я покажу картинки-
Ти ,Осінь відгадай!
Осінь:
-Добре, але нехай хлопці мені допоможуть вгадати овочі, які росли на твоїй грядці.( Заєць показує по черзі картинки, загадує загадки: морква, буряк, капуста-діти відгадують і називають овочі , вставляють в кишеньку на грядці).
Осінь: Несу у своїй кошику
Я урожай багатий,
Давайте Зайчика почастуємо,
Скоріше сюди ,хлопці!
Сідають за стіл, розглядають свіжі овочі, на прохання педагога дістають потрібний овоч.
Гра: « Що у кошику?».
Заєць: Зробимо ,хлопці,
Ми салат з овочів
Я капусти і моркви,
І буряках так радий!
Осінь: Зайчик, а чим ми будемо різати овочі?
Зайчик: Я зайчик домовитий, господарський. Є у мене чудовий прилад. Називається він овочерізка. З ним дуже просто звертатися. Я вас навчу. Кладемо овочі в овочерізку і натискаємо. Ну, сміливіше.
Діти беруть участь у приготуванні і дегустації салату.
Зайчик: Пригощайтеся, не соромтеся,
Дуже смачний салат,
Багатий вітамінами!
- Зайчик, ми тобі допомогли, нагодували.Допоможи і ти нам. Підкажи, куди сонечко сховалося. Ми його шукаємо. Підемо зайчик з нами Сонечко шукати!
Заєць: Я б радий вам підказати,
Але не знаю де шукати,
Але живе в лісовому будиночку
Мій приятель-бурий Ведмедик.
Ми підемо до нього в барліг,
Запитаємо до сонечка дорогу!
Осінь:
А підемо ми ось по цій доріжці( педагог направляє дітей, до розкладеним калюжах на килимі). Ой , та тут калюжі, але нічого...
Ми по калюжах не підемо,
Ми їх просто обійдемо!
4.Динамічна пауза « Калюжі» ( ходьба змійкою, обходячи калюжі):
Великі ноги йшли по дорозі
( при ходьбі піднімаємо коліна і топати),
А маленькі ніжки бігли по доріжці
( пересуваємося швидко на носочках маленькими кроками).
Прийшли до ведмедя Осінь каже:
Через калюжі швидко йшли
В гості до Ведмедика ми прийшли!
Заєць:
Він нам повинен підказати,
Де нам сонечко шукати!
Зайчик звертається до ведмедя ( іграшка, визирає з будиночка).
- Міша! Ти знаєш, де Сонечко ховається? (прислухається до іграшці, імітуючи відповідь).
Гра на орієнтування : «За яким деревом Сонечко?».
- Хлопці, Мишко мені сказав, що за зеленим деревом він Сонечко бачив (пропонує знайти дерево з зеленими листочками і пошукати там Сонечко).
- Давайте пошукаємо за деревом з зеленим листям. Напевно, там Сонечко сховалося. ( шукають, але не знаходять).
Заєць:
Бурий Ведмедик, клишоногий.
Обдурив зараз хлоп'ят.
Де нам сонечко шукати?
Підкажи - но нам знову! (Зайчик звертається до ведмедя - іграшку).
Гра повторюється. Мишко пропонує пошукати за деревом з червоним листям, жовтими листям. За деревом з жовтими листочками знаходять сумне Сонечко.
Осінь: Ось воно - Сонечко. Ой, воно таке сумне. Очі не блищать, ротик не посміхається. Що сталося, сонечко?
Сонечко (голос у аудіозаписи під чарівну музику):
Ой, хлопці, як же мені не сумувати.
Слізки жовті не лити.
Холоди настали осінні -
Промінчики у Сонечка пропали.
Сонечку посмішку ви поверніть
Промінчики для Сонечка знайдіть!!!
Заєць: Треба допомагати Сонця
Будемо промінчики шукати.
Осінь : Сонечко, ну звичайно ж ми тобі допоможемо! Ми з хлопцями знайдемо тобі промінчики. З чого ж нам зробити промінчики? Ой, подивіться, які жовте осіннє листя. Як вони схожі на промені. Давайте з цих жовтих листочком зробимо нашу промінчики Сонечка!!!
Творче завдання «Колаж з осіннього листя» ( дістаємо мольберт, кріпимо Сонечко на ватман, дітям пропонується приклеїти сухе листя навколо сонця.)
Виконують роботу, милуються променями. Педагог змінює сумний ротик на веселий:
- Буде сонечко знову,
Діткам весело сяяти! Будуть теплими наші осінні дні!
-Допомогли сонечку, ось які молодці! Милуємося веселим сонечком.(Мольберт ставимо близько хмаринок).
5.Підсумок (рефлексія):
-Хлопці, яке ж важливу справу ми з вами сьогодні зробили? ( Знайшли сонечко,намалювали йому нові промінчики).
- А у кого в гостях ми були? (У Зайчика,Ведмедика).
-Зайчик нас пригощав? Чим пригощав?Овочі збирають коли?
-Що ми робили у Мишка? Грали? Яка гра?За яким деревом сховалося сонечко? А чому жовті листя?
6.Ритуал прощання:
-Молодці хлопці , стільки добрих справ сьогодні зробили. А тепер нам пора прощатися. А на прощання давайте потанцюємо разом з гостями (роздаються всім яскраві листя). Танець з листям.
-А що б ви не забували осінь-золоту, я приготувала вам подарунки ( дає подарунки).Беріть в групу самі пригощайтеся і друзів пригощайте.Діти йдуть.