logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      <tr>
        <td align=k9

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«Подорож до країни математики»

Автор: Ібрагімова Лейсан Тагировна, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок N47 Айгуль», р. Набережні Челни.

Мета: узагальнити знання та закріпити вміння дітей по пройденому матеріалу.

Завдання: продовжувати вчити працювати колективно, спільно; виховувати бажання прийти на допомогу; продовжувати вчити дітей складати і вирішувати прості арифметичні задачі на додавання і віднімання в межах 10; закріпити: рахунок в межах 10 у прямому і зворотному порядку; вміння називати дні тижня і «сусідів» дні; розвивати слухове увагу та координацію рухів; логічне мислення дітей; удосконалювати знання про геометричні фігури та орієнтування на площині; уміння швидко орієнтуватися в просторі на обмеженій площині, використовуючи слова: спереду, ззаду, зліва, справа, зверху, знизу.

Інтеграція освітніх галузей: комунікація, пізнання, соціалізація, художня творчість: аплікація, музика.

Попередня робота: заняття з математики, індивідуальна робота, спостереження за будівництвом будинку на прогулянці, дидактичні ігри: «Склади пейзаж», «Побудуй палац», «Придумай казкову птицю»; дидактичні ігри: «Жива тиждень», «Струмочок», «Що, де?», «Покажи тварина» або «Хто уважний», «Числові будиночки».

Матеріали: 2 листа і посилка Цариці Математики; модель тижні (картки); геометричні фігури різних кольорів і розмірів; аркуш ватману; клейкі олівці; числові картки від 1 до 10 (2 комплекти); лічильні палички; наочний матеріал для розв'язування арифметичних задач; м'яч; буквено-числові картки від 1 до 10; шоколадні цукерки, медаль «Кращому знавцю математики».

Методи і прийоми: заспокійливі вправи перед заняттям; наочний матеріал для розв'язування арифметичних задач; словесний: нагадування, вказівка, питання, індивідуальні відповіді дітей; ігрової: физминутка гра « Хто уважний»; заохочення, аналіз заняття; спокійна татарська музика.

 Хід заняття:

Вихователь: «Іс?нмесез». Хлопці давайте станемо в коло. У нас сьогодні чудова погода, сонечко яскраво світить, птахи співають. Давайте візьмемося за руки, посміхнемося і передамо один одному наш весняний і сонячний настрій».

В групу входить вихователь сусідньої групи з конвертом у руках і каже: «Вам лист».

Вихователь: «Велике спасибі. Зараз подивимося...»

Розглядає конверт і здивовано каже: «Хлопці, цей лист нам надіслала сама Цариця Математика. Ось, послухайте, що вона пише». Читає лист.

Конверт з листом оформлений цифрами, знаками, геометричними фігурами.

 Лист Цариці Математики: «Здрастуйте, дорогі хлопці! Пише вам Цариця Математика. Мені потрібна ваша допомога. Справа в тому, що в моє математичне царство забрався двієчник і хуліган. Він створив жахливі речі: переплутав дні тижня, зруйнував геометричні фігури в моєму місті, зовсім не знає цифр, не знає, як утворюється число 10. Він переплутав усі цифри, що число 10 ніяк не виходить! Цей двієчник зіпсував візерунки з лічильних паличок, вирішив завдання з помилками!

Все переплуталося в моєму математичному царстві-державі! Жителі моєї країни страшно налякані, і нікому нам допомогти.

Дорогі хлопці, якщо ви сміливі, кмітливі, уважні і не боїтеся труднощів, спішіть нам на допомогу! Математичне царство в небезпеці.
Ваш друг Цариця Математика».

Вихователь: «Ну, що, хлопці, допоможемо Цариці Математики навести порядок у її математичному царстві-державі?»

Діти: «так, Так, допоможемо!»

Вихователь: «Але потрапити в це царство зовсім не просто, для цього потрібно пройти пароль. Пам'ятайте, щоб впоратися з усіма труднощами, ви повинні бути кмітливими, сміливими, уважними і спостережливими. Але найголовніше, що ми зможемо повернутися лише в тому випадку, якщо впораємося з усіма завданнями. Ну, що, не передумали? Тоді у путь!»

Проходження пароля.

Мета: закріплювати у дітей образне мислення і сприйняття, вміння сприймати завдання на слух, рахувати в умі, розвивати кмітливість і швидкість реакції.

Хід: Діти шикуються в колону і по черзі відповідають на запитання вихователя:
1. Скільки вух у двох кішок? (4)
2. Скільки днів у тижні? (7)
3. Скільки очей у світлофора? (3)
4. Скільки пальців на одній руці? (5)
5. Скільки сонечок на небі? (1)
6. Скільки лап у двох собак? (8)
7. Скільки пальців на двох руках? (10)
8. Скільки у тижні вихідних днів? (2)
9. Скільки сонечок на небі вночі? (0)
10. Яке число більше 8, але не менше 10? (9).

Вихователь: «Молодці, хлопці, ви успішно пройшли пароль, і тепер ми з вами в математичній країні. А ось і перше завдання: переплутані дні тижня, нам потрібно побудувати один за одним у певній послідовності. Для цього вам знадобляться картки».

Дидактичні ігри: «Жива тиждень», «Назви сусідів».

Мета: закріплювати вміння послідовно називати дні тижня; називати «сусідів» дні.

Матеріал: сім картонних аркушів розміром А5.

Хід: сім карток переплутані на столі. Діти беруть по одній картці.
Вихователь звертається до дітей: «Тиждень, стройся!»
Шикуються у певному порядку.

Вихователь: «Назвіть свій день тижня!»
Називають свій день тижня.
Діти, яким не вистачило карток, по черзі звертаються до «тижня». Наприклад: «Вівторок, топні ногою! Назви своїх сусідів (понеділок, середа); п'ятниця, плесни в долоні! Назви своїх сусідів (четвер, субота); неділя, підстрибни! Назви своїх сусідів (неділя, понеділок); субота, помахай рукою! Назви своїх сусідів (п'ятниця і неділя)».

Вихователь: «Молодці, хлопці! Зараз нам потрібно розселити мешканців по квартирах і згадати, як ми складаємо число 10 з двох чисел».

Завдання «Розсели жителів по квартирах»

Мета: закріплювати знання дітей про склад числа 10.

Матеріал: числові картки від 1 до 10 у двох примірниках, магнітна дошка.

Хід: Вихователь пропонує дітям розселити будиночки жителів, так щоб утворити разом задане число 10 з двох чисел, наприклад: 5 і 5, 3 і 7, 6 і 4, 8 і 2, 9 і 1.

Також утворити число 3 з двох чисел.

Вихователь: «Молодці хлопці! Згадали, з яких чисел складається число 10. А тепер перевіримо, хто з вас самий спритний і уважний».

Гра «Що, де?»

Мета: закріплювати вміння дітей орієнтуватися у просторі, розрізняти праву і ліву сторони, вживати слова і прийменники (праворуч, ліворуч, спереду, позаду; над, під, між); розвивати спритність, швидкість реакції.

Матеріал: м'яч.

Хід: гра відбувається в колі з м'ячем. Вихователь бере м'яч, кидає одного з дітей і запитує: «Що праворуч від тебе?» Дитина ловить м'яч, відповідає на питання і стає ведучим.

Питання дітям: «Що в тебе над головою? Хто попереду тебе? Що позаду тебе? Хто зліва від тебе? Хто праворуч від тебе?». І т. д. Гра проходить у швидкому темпі.

Вихователь: «Молодці, хлопці, ви всі спритні та уважні! А тепер знову в шлях. На цей раз нам треба привести в порядок рахункові палички».

Ігрове завдання з лічильними паличками.

Мета: закріплювати знання дітей про геометричні фігури, сприймати завдання на слух, викладати з лічильних паличок візерунки; бачити і називати фігури, складові візерунки.

Матеріали: лічильні палички.

Хід: вихователь дає дітям завдання:

1. Побудуйте фігуру, у якої 3 кута і 3 сторони (трикутник).
2. Побудуйте фігуру, у якої всі сторони рівні (квадрат).
3. Побудуйте фігуру, у якої 2 сторони довгі і 2 короткі сторони (прямокутник).
4. Побудуйте фігуру, у якої 2 гострих кута і 2 тупих (ромб).
5. Побудуйте фігуру, у якої 5 кутів і сторін 5 (п'ятикутник).
6. Побудуйте фігуру з трьох паличок. Що вийшло? (трикутник).
7. Приставте до нього 2 палички, щоб вийшли 2 трикутника. Яка фігура утворилася? (ромб).

Вихователь: «Молодці, хлопці, ви чудово впоралися із завданням! А тепер знову в шлях. Нам належить вирішити арифметичні задачі».

Рішення арифметичних завдань

Мета: закріплювати вміння дітей складати найпростіші арифметичні задачі на додавання і віднімання в межах 10, записувати рішення у вигляді прикладів, самостійно вибираючи потрібний знак («плюс» або «мінус).

Матеріал: наочний матеріал для розв'язування арифметичних задач на дошці, лічильний матеріал.

Хід: вихователь показує демонстраційний матеріал задає тему: «Розв'яжіть задачу про кораблики» (рибок, яблука, гриби, моркви і т. д.).

Вихователь: «Хлопці, скажіть мені з яких трьох частин складається задача». (умова, запитання та рішення)
8-3 - на вулиці гуляли 8 курчат, 5 втекли. Скільки стало курчат?
7+2 - мама купила 7 перців, подумала і вирішила купити ще 2 перцю. Скільки стало перців?
10-5 - було всього 10 кубиків, Маша 5 кубиків забрала. Скільки кубиків залишилося?
4+5 - у Олени 4 кол. олівця і 5 кол. ручок. Скільки всього?
Діти самостійно записують розв'язання задач і пояснюють, чому поставили «плюс» або «мінус».

Вихователь: «Молодці хлопці! Ви чудово впоралися з важким завданням! А тепер вам належить перевірка на слух і увагу».

Гра «Хто уважний»

Мета: закріплювати вміння дітей сприймати завдання на слух (кількість ударів), зіставляти дії зі словами; розвивати увагу та швидкість реакції.

Хід: вихователь пояснює дітям правила гри, на один бавовна діти ходять по кімнаті, на два бавовни - встають в позу лелеки, на три бавовни - в позу жаби. Перемагає той, хто жодного разу не помилився, тобто самий уважний.

Вихователь: «Молодці, хлопці, ви всі дуже уважні! А зараз вам належить стати рятувальниками і будівельниками. Зруйнувався ціле місто, який складається з геометричних фігур, але ми його відновимо. Давайте згадаємо, з чого складається місто».

Діти: «З будинків, мешканців, транспорту, дерев, тварин, птахів, рослин».

Завдання «Побудуй місто з геометричних фігур»

Мета: закріплювати вміння складати колективну аплікацію у вигляді міста з геометричних фігур; працювати спільно, швидко і акуратно наклеювати фігури, створюючи з готових форм зображення людей, будинків, транспорту, дерев і т. д.

Матеріал: ватман, геометричні фігури з кольорового паперу різних форм і розмірів, клеючі олівці.

Хід: діти виконують аплікацію на ватмані з геометричних фігур, тобто «відновлюють» зруйноване місто: будинки, дерева, транспорт, людей, тварин, птахів. Робота проходить у швидкому темпі.

Вихователь: «Молодці, хлопці, ви виявилися чудовими будівельниками. Ожила математична країна! Ви чудово впоралися з усіма завданнями. Ну, а тепер, останнє завдання. Мабуть, воно найскладніше і незвичайне, адже це пароль на вихід з математичної країни. Вам потрібно викласти числовий ряд від 1 до 10 в зворотному порядку. Якщо ви правильно розставите числа, то дізнаєтеся пароль і зможете його прочитати».

Проходження пароля на вихід з чарівної країни.

Мета: закріплювати вміння дітей викладати числові картки в зворотному порядку (від 10 до 1), читати по складах.

Матеріал: буквено-числові картки, на яких з одного боку цифри (від 1 до 10), а з іншого - літери.

Хід: картки лежать на килимі в хаотичному порядку цифрами вгору. Діти по черзі підходять і беруть по одній картці, викладаючи числовий ряд в зворотному порядку (від 10 до 1), після чого вихователь просить дітей заплющити очі і перевертає картки на іншу сторону. Діти читають «пароль» (на звороті написано слово «Математика»).

На прохання вихователя діти хором по складах читають «пароль» і «повертаються» додому.

Вихователь: «Ну ось ми і вдома, в дитячому садку. Всі математичні пригоди позаду Хлопці, а тепер скажіть, вам було дуже важко?»

Діти: «Зовсім неважко, а навіть цікаво!»

Входить вихователь сусідньої групи і каже: «Вам лист з посилкою».

Вихователь: «Велике спасибі. Хто б це міг бути?»

Вихователь зачитує дітям лист, в якому Цариця Математика дякує дітей за надану допомогу і в якості нагороди надсилає їм шоколадні цукерки і медалі «Кращому знавцю математики».

Лист Цариці Математики: «Дорогі друзі! Величезне вам дякую за надану допомогу! Ви чудово впоралися з усіма завданнями. Ви не просто врятували математичну країну, ви створили прекрасне місто з геометричних фігур, він став краще колишнього. В моєму математичному царстві панує абсолютна точність і порядок.

Вам, мої юні математики, у вдячність від усіх жителів моєї країни і від мене особисто, вручаються медаль «Кращому знавцю математики» та найсмачніші цукерки! Сподіваюся, вони вам сподобаються».

Вихователь: «Хлопці, завдяки знанням, отриманим в дитячому саду, ви надали допомогу математичної країні і її мешканцям. Скоро ви підете до школи та дізнаєтеся багато цікавого».
Звучить фонограма пісні «Чого вчать у школі».
Вихователь вручає дітям медаль «Кращому знавцю математики» і шоколадні цукерки.

Використовувана література:

В. П. Новікова «Математика в дитячому садку» (Підготовча група) - М. Мозаїка-Синтез, 2003 р.

Л. С. Метліна «Заняття з математики у дитячому садку», вид-во Просвіта, 1985 р.

   
Rambler's Top100 Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове