Конспекти занять з дітьми
«Подорож на веселку»
Конспект заняття
з розвитку мовлення в старшій корекційної (ЗПР) групі дітей.
Автор: Кашапова Олеся Ильгизовна, вчитель-дефектолог, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа дитсадок комбинирующего виду N2 «Калинка», р. Нижневартовск.
Мета:розвиток психічних процесів: пам'ять, увагу, уяву, мислення.
Завдання:
- розширювати й збагачувати уявлення дітей про природні явища влітку;
- збагачувати словниковий запас;
- формувати складове структуру слова;
- закріплювати знання основних кольорів та їх відтінків.
- розвивати кмітливість і активне уяву;
- розвивати вміння працювати за зразком.
- виховувати позитивне ставлення один до одного.
Словникова робота: веселка, блискавка, «хмари пливуть» види настроїв: веселе, танцююче, задумливий, загадкове, сонячне, смеющееся, трудящее, мрійливе, образливі, сумне.
Обладнання: Світловий пісочний стіл, аудіозапис «Політ на веселку».
Демонстраційний матеріал: Слова - ознаки природи (Хмара, Дощ, Дерево, Місяць, Сонце, Волошка), ватман із зображенням хмаринки, слова втратили свої літери.
Роздатковий матеріал: изоматериалы: різнокольорові смужки, серветки, фарби, пензлі, банки з водою, каса букв, картки із зображенням явищ природи.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
Організаційний момент.
Вправа 1 Дихальна гімнастика.
Звучить тиха музика. Діти встають у коло.
Тут не море, не лісок,
Ми утворимо гурток.
Міцніше кулачки стискаємо,
Їх вище піднімаємо,
Потягнулися! Посміхнулися!
Всі понюхав квітку, а потім ще разочок
А тепер собачкою стали, знову дружно подихали.
Ось і їжачок до нас прийшов, ледве-ледве він дійшов.
Потрібно знову подихати і продовжувати заняття.
- Сьогодні на занятті я пропоную вам відправитися в незвичайну подорож. Спробуйте здогадатися самі, куди ми з вами відправимося.
Що за диво коромисло
Після дощику повисло?
Дуже яскраве, кольорове,
А яке красиве!
Різнокольорові ворота
Що звуться (Веселка).
- Правильно хлопці, ми здійснимо подорож на чарівну, різнобарвну веселку. Наша подорож буде цікавою, загадковою і незвичайним. Для того, щоб в нього відправитися потрібно пройти перше випробування, а всього їх сім. Кожний колір веселки дає своє завдання.
Кожен (червоний) мисливець (помаранчевий)
Бажає (жовтий) знати (зелений)
Де (блакитний) сидить (синій) Фазан (фіолетовий)
(Педагог одночасно показує кольори веселки, відповідно вірша)
- При виконанні кожного завдання будемо кріпити на дошку смужку подальшого кольорів у веселці. Вирушаємо в путь! Ось що пропонує виконати перше червоне ланка веселки.
Основна частина.
- Червоний «Відгадай загадку веселки»
Казала мама Борі:
«Не підемо зараз - небезпечно!
Тому, що в світлофорі
Не зелений, а колір (червоний)
Варіант 1. (спрощений )
Вправа 2 «Виділи голосні букви»
На дошці картинки із зображеннями: хмара, дерево, хмара, сонце, волошка, дощ
Діти по черзі підходять до слів і кріплять голосні букви слів.
Хмара Дощ Дерево Місяць Сонце Волошка
про е в о а
а е а е і
про е
Варіант 2
Вправа 2 «Втратили букви»
На дошці написані слова, що втратили по одній букві:
ПРОМІНЬ, НЕБО, ГРОЗА, ТРАВА, ЗЕМЛЯ, ЛИСТ
Діти по черзі підходять до слів і доставляють втратили букви і відповідну картинку до слів.
- Першу червону сходинку веселки пройшли! (Діти кріплять червону смужку на дошці).
Оранжевий «Відгадай загадку веселки»
Апельсинчик чіпав Льоша,
Ласкаво погладжуючи:
«Ти гарний і хороший, круглий і ......(помаранчевий)
Вправа 3 «Порахуємо крапельки»
- Перед тим як з'явилася наша семибарвна, чарівна веселка, пройшов дощик. І зараз ми з вами намалюємо і порахуємо крапельки дощу. (У кожної дитини картка з певною цифрою, фарби, кисті, педагог пропонує намалювати кількість крапель відповідно цифри). Потім складаються всі крапельки. Загальна кількість (число) кріпиться на дошку.
- Другу помаранчеву сходинку веселки пройшли! (Діти кріплять помаранчеву смужку на дошці).
Жовтий «Відгадай загадку веселки»
«Кульбабі привіт!
І привіт купальнице!
Ваш веселий яскравий колір
Усім нам дуже подобається! (жовтий)
Пальчикова гімнастика.
- Вправа 4 « Покажи, що це?»
- Нам необхідно зобразити рухами рук, пальців, мімікою, жестами слова, які відображені у вірші, який пропонує помаранчеве ланка веселки. Кожен придумує сам (Діти стають у коло і виконують завдання).
Здрастуй, сонце золоте!
Здрастуй, небо блакитне!
Здрастуй, вільний вітерець!
Здрастуй, маленький дубок!
Ми живемо у рідному краю,
Всіх я вас дуже люблю!
- Третю жовту сходинку веселки пройшли! (Діти кріплять жовту смужку на дошці).
Зелений «Відгадай загадку веселки»
Я бичок, але не реву,
Тому, що я закоханий!
Я люблю щипати траву
А улюблений колір...? (Зелений)
- Четверту зелену сходинку веселки пройшли! (Діти кріплять зелену смужку на дошці).
Блакитний «Відгадай загадку веселки»
На картині небо ясне
Намалюємо ми з тобою
І його закрасимо фарбою
Як зазвичай...? (блакитний)
Це ланка веселки пропонує трохи відпочити.
Гра для релаксації «Чарівна веселка»
Педагог включає спокійну музику і говорить: «Ляжте зручно, розслабтеся, дихайте рівно і глибоко. Закрийте очі. Уявіть, що перед вашими очима чарівна веселка.
Перший колір - блакитний. Блакитний може бути м'яким і заспокійливим, як струмуюча вода. Блакитний приємно пестить око в спеку, він освіжає тебе, як купання в озері. Відчуйте цю свіжість.
Наступний - жовтий колір. Жовтий приносить нам радість, він зігріває нас, як сонечко, він нагадує нам ніжного пухнастого курчати, і ми посміхаємося. Якщо нам сумно і самотньо, він піднімає настрій.
Зелений - колір м'якою галявини, листя та теплого літа. Якщо нам не по собі, і ми відчуваємо себе невпевнено, зелений колір допоможе нам відчувати себе краще.
Відкрийте очі. Що ви відчували і відчували, коли уявляли собі, що дивіться на блакитний, жовтий і зелений колір? Візьміть з собою ці відчуття на весь день».
(Діти кріплять синю смужку на дошці).
Синій «Відгадай загадку веселки»
Я б фарбувати волошка
Навіть чорним кольором міг.
Але, не бійтеся не покрашу.
Колір його на багато красивіше (синій)
Робота з пісочним столом
Вправа 6 «Малюємо на піску».
Перед завданням діти вітаються з піском. Стають навколо столу і запускають всі разом руки в пісок.
- Шосте ланка нашої чарівної веселки відправило кожному своє послання. (педагог роздає конверти з посланнями кожній дитині).
Необхідно зобразити на піску те, що там відображено і розповісти що це, яке воно, і призначення.
(Кожна дитина підходить до столу і малює).
«Блискавка», «Сумне дерево», «Капає дощик», «Сонечко усміхається», «Хмари пливуть», «Веселка».
- Шосту синю сходинку веселки пройшли! (Діти кріплять синю смужку на дошці).
- Ми з вами дійшли до самого останнього ланки веселки - фіолетового. І опинилися на веселці! Веселка пропонує відчути її настрій. Кожний колір веселки має свій настрій. Давайте порівняємо кожен колір на що він схожий. Я пропоную кожному намалювати нашу чарівну, різнобарвну веселку.
Вправа 7 «Різнобарвна веселка».
- На що схожий перший червоний колір веселки? (помідор, вогонь, захід сонця). Який настрій цей колір навіює? (дуже веселе, танцююче). Давайте намалюємо перша ланка веселки.
- На що схожий другий помаранчевий колір веселки? (апельсин, морква, осіннє листя). Який настрій цей колір навіює? (задумливе, загадкове). Давайте намалюємо друга ланка веселки.
- На що схожий третій жовтий колір веселки? (сонечко, курча, ромашку). Який настрій цей колір навіює? ( сонячне, смеющееся). Давайте намалюємо третя ланка веселки.
- На що схожий четвертий зелений колір веселки? (траву, огірок, листя на деревах). Який настрій цей колір навіює? (трудящее). Давайте намалюємо четверте ланка веселки.
- На що схожий п'ятий блакитний колір веселки? (небо, хмара, струмочок)
Який настрій цей колір навіює? (мрійливе). Давайте намалюємо п'яте ланка веселки.
- На що шостий синій колір веселки? (море, волошка, хмаринка).
Який настрій цей колір навіює? (замислена). Давайте намалюємо шосте ланка веселки.
- На що сьомий фіолетовий колір веселки? (хмара, фіалка, слива, ожина, смородина). Який настрій цей колір навіює? (образливі, сумний). Давайте намалюємо шосте ланка веселки.
- Молодці, хлопці! Ми з вами змогли висловити різний настрій. Тепер ви знаєте, що сумний настрій можна перетворити на веселе з допомогою добрих слів і підтримки друзів.
- Наша подорож по чарівній веселці закінчується, нам пора повертатися.
- Хлопці, станьте в коло і закрийте очі.
Вправа-ритуал «Послухаємо тишу»
- Ось ми і в дитячому садку, подивіться, чи всі повернулися з подорожі, нікого не забули? Я дуже рада!!!
Підсумок заняття.
- Що найбільше сподобалося на занятті?
- Яке завдання було найважчим?
- Хлопці, підійдіть покажіть яке у вас зараз настрій (обговорення).
- До побачення, я буду чекати наступної зустрічі з вами!