Конспекти занять з дітьми
«На килимі літаку»
Заняття з художньої літератури в середній групі.
Автор: Цвєткова Н.П., вихователь, Таганрог.
Мета:
- виховувати інтерес до художньої літератури.
Завдання:
- за допомогою різних прийомів допомогти дітям пригадати назви і зміст знайомих літературних творів;
- продовжувати вчити орієнтуватися в жанровому розмаїтті літератури (казки, оповідання, вірші);
Обладнання: книги, ілюстрації, музика.
Хід заняття:
Вихователь: Здрастуйте, хлопці!
Сьогодні ми вирушаємо в незвичайну подорож на чарівному килимі-літаку по цікавому світі літератури. На шляху у нас три королівства - королівство казок, оповідань та віршів. Сідайте зручно, в дорогу!
(Звучить музика).
Вихователь: Хлопці, що у нас там видніється в дали? Це королівство казок. А ви знаєте чим казка відрізняється від оповідання? (Відповіді дітей).
Молодці, правильно. У казках відбувається те, чого не буває в звичайному житті. Наприклад, звірі вміють розмовляти, люди користуються чарівними предметами.
А які ви знаєте чарівні предмети? (Відповіді дітей). Мітла і ступа Баби-Яги, чарівний клубок, чарівна паличка, чоботи-скороходи, килим-літак, шапка-невидимка, кощієва смерть у яйці і т. п.
Вихователь: Молодці, хлопці! А зараз давайте зробимо зупинку у королівстві казок і пограємо в гру «Відгадай казку».
Дівчинку бабуся дуже любила.
Шапочку червону їй подарувала.
Дівчинка забула своє ім'я.
А ну, підкажіть ім'я її. (Червона Шапочка)
На сметані мешен,
На віконці стужен,
Круглий бік, рум'яний бік
Покотився ... (колобок)
У батька був хлопчик дивний,
Незвичайний - дерев'яний.
Але любив татко сина.
Що за дивний
Дерев'яний чоловічок
На землі і під водою
Шукає ключик золотий?
Всюди ніс встромляє він довгий.
Хто ж це?.. (Буратіно)
У Попелюшки з ніжки
звалилася випадково.
Була не простою вона,
а кришталевої ... (туфелька)
Всіх важливіше вона в загадці,
Хоч і в погребі жила:
Ріпку витягти з грядки
Діду з бабою допомогла. (Мишка з російської народної казки "Ріпка ")
Чекали маму з молоком,
А пустили вовка в дім.
Хто ж були ці
Маленькі діти? (козенята з казки «Вовк і семеро козенят»)
Біля лісу, на узліссі
Троє їх живе в хатинці.
Там три стільця і три гуртки.
Три ліжечка, три подушки.
Вгадайте без підказки,
Хто герої цієї казки? (Три ведмеді)
Круглий Носик, п'ятачком,
Їм в землі зручно ритися,
Хвостик маленький гачком,
Замість туфельок - копитця.
Троє їх - і до чого ж
Брати дружні схожі.
Відгадайте без підказки,
Хто герої цієї казки? (Три поросяти)
- Лікує маленьких дітей,
Лікує пташок і звірів,
Крізь свої окуляри дивиться
Добрий доктор ... (Айболить).
Вихователь: Які ви в мене молодці, стільки казок знаєте. А давайте пограємо в таку гру «Чиї це слова?» .Правила такі, ви повинні назвати героя казки, якому належить фраза і назва самої казки.
- «Я від дідуся пішов, я від бабусі пішов» (Колобок з казки «Колобок»)
- «Не сідай на пеньок, не їж пиріжок» (Маша з казки «Маша і ведмідь»)
- «Грубка, матінко, сховай нас!» (Сестриця з казки «Гуси-Лебеді»)
- « Хто знайшов колосок? А хто зерно на млин носив? А тісто хто місив? Дрова носив? Піч топив? Пироги хто пек? (Півник з казки «Колосок»)
- «У мене не вуса, а усищи, не лапи лáпищи, не зуби, а зýбищи - я нікого не боюся!» (Заєць із казки «Заєць-хваста»)
- «Як вискочу, як выпрыгну - підуть клаптики по закутках!» (Лисиця з казки «Заюшкина хатинка)
Вихователь: Ви хлопці молодці, а тепер казка дасть нам відпочити. Я оголошую физкультминутку.
(Діти повторюють описувані руху)
Казка дасть нам відпочити.
Відпочинемо - і знову в путь!
Нам радить Мальвіна:
- Талія стане осикою,
Якщо будемо нахилятися
Вліво-вправо десять разів.
Ось Дюймовочки слова:
- Щоб спина була пряма,
Піднімайтеся на носки,
Немов тягнетеся до квіточкам.
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Червоної шапочки рада:
- Якщо будеш стрибати, бігати,
Проживеш ти багато років.
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Повторіть-ка знову:
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Дала нам казка відпочити!
Відпочили?
Знову в дорогу!
Вихователь: Ось ми пролітаємо нам королівством оповідань. Хлопці, чим відрізняється оповідання від казки? (Відповіді дітей)
Правильно, в оповіданнях ідеться про те, що було насправді. Давайте пограємо з вами в гру «До якого розповіді ілюстрація»
(Вихователь показує ілюстрації до різних розповідей, діти називають назва оповідання і автора)
Вихователь: А тепер ми наближаємося до королівства віршів. Чим же відрізняються вірші від розповідей? (Відповіді дітей)
Правильно, хлопці, молодці. Вірші записують у стовпчик. Ось так. (Показ віршів у книзі, А розповіді записують в рядок. Ось так. (Показ прози в книзі). А ще у віршах деякі останні слова співзвучні. Наприклад:
А потім зателефонували зайчатки:
- Чи надіслати рукавички?
У цих віршах співзвучні останні слова - зайчатки і рукавички.
Хлопці, а які слова співзвучні в наступних віршах?
А потім зателефонували мавпи:
- Надішліть, будь ласка, книжки! (Відповіді дітей) Мавпи і книжки.
Ви дізналися, з якого твору ці рядки? (Відповіді дітей) З вірша «Телефон».
А хто автор цього вірша? (Відповіді дітей) Корній Іванович Чуковський.
Вихователь: А зараз давайте пограємо в гру «Підкажи слівце». Я буду читати вірші, а ви допомагати мені підібрати потрібне слово.
1. Стала дівчинка котеня спати укладати.
- Ось тобі під спинку
М'яку ... перинку.
Зверху на перинку
Чистий ... простиральце.
Ось тобі під вушка
Білі ... подушки. («Вусатий-смугастий» С. Маршак)
2. Мій веселий, дзвінкий м'яч,
Ти куди помчав ...навскач?
Я тебе долонею плескав.
Ти скакав і дзвінко ... топал. («М'яч» С. Маршак)
3. Маша рукавичку наділа.
- Ой, куди я пальчик ... справи?
Немає пальчика, пропав,
У свій будиночок ... потрапив! («Де мій пальчик» Н. Саконская)
4. Якщо б у ялинки були ніжки,
Побігла б вона ... доріжці.
Затанцювала б вона
Разом з нами,
Застукала вона ... каблучками. («Ялинка» Е. Трутнева)
5. У Танюши справ чимало,
У Танюши багато справ,
Вранці допомагала братові -
Він з ранку цукерки ... їв. («Помічниця» А. Барто)
Мама спить, вона втомилася...
Ну і я грати ... не стала.
Я вовчка не заводжу,
А вмостилася та ... сиджу. («Посидимо в тиші» Е. Благинина)
Падав сніг на поріг
Кіт ліпив собі ... пиріг.
А поки ліпив і пек,
Струмочком пиріг ... втік! («Пиріг» П. Воронько)
А потім подзвонив ведмідь
Та як почав, як почав .... ревіти. («Телефон» К. І. Чуковський)
Вихователь: Молодці, хлопці! Багато ми з вами грали, мабуть, трохи втомилися? Зараз давайте відпочинемо.
(Вихователь проводить з дітьми пальчикову гімнастику по віршу В. Токмаковой «Ми на пальчиках вважали»)
Ми на пальчиках вважали
І страшенно реготалися:
Хіба це пальчики?
Це ж просто хлопчики!
Ось великий, смішний товстун,
Любить хвалитися просто так.
Як справи? - запитай його.
Він підстрибне, крикне: -Во!
Вказівний поманет,
Помахає, вкаже шлях,
А потім у носі застряє:
Де-то ж треба відпочити!
Середній палець - злий хлопчисько.
Клацне по лобі - буде шишка,
Клац по кулі - лопне куля,
Клац - і свідомість комар.
Безіменний до ранку
Вибирає імена:
Може Петя? Або Вова?
Чи Алла Пугачова?
Хлопчик-з-пальчик? Карабас?
Все вже було тищу разів!
Набридло, спати пора,
Краще виберу з ранку!
А мізинець - мій улюбленець!
Поведу його в звіринець,
Ескімо йому куплю-
Дуже люблю маленьких!
Вихователь: Отже, ми наближаємося до наступного королівству, хоча ні, це ж наш дитячий сад! Ми повернулися додому, здійснивши подорож до королівства казок, оповідань, віршів. Згадали багато цікавого, дізналися багато нового. Які ви в мене молодці!