Конспекти занять з дітьми
Знайомство з основними складовими квітами. Робота в техніці «по-сирому» «Радуга-дуга»
Автор: Ботвина Олена Олександрівна, педагог додаткової освіти
МАОУ ДОД «Будинок дитячої творчості N15», Республіка Татарстан, місто Набережні Челни.
Програма: модифікована освітня з малювання «Весела палітра»,
Термін реалізації програми: 3 роки
Вік учнів: 4-5 років
Тип заняття: вивчення нового матеріалу.
Мета заняття: познайомити дітей з послідовністю розташування у веселці основних складових кольорів.
Завдання:
Освітні:
- познайомити дітей з правилами виконання роботи в техніці «по-сирому»
- сприяти навчанню дітей бачити холодні і теплі кольори
- познайомити дітей з основними складовими квітами.
Виховні:
- сприяти створенню сприятливої атмосфери для розкриття і самореалізації дитини
- сприяти вихованню художнього смаку у дітей і вміння бачити прекрасне в оточуючій дійсності
- виховувати у дітей прагнення до досягнення результату
Розвиваючі:
- сприяти розвитку дрібної моторики рук
- розвивати емоційну чуйність при сприйнятті ілюстрацій, творів декоративно-прикладного мистецтва
- сприяти формуванню художньо-творчої активності
Форма заняття: гра-подорож
Час проведення: 30 хв.
Прогнозований результат:
- навчаються будуть мати уявлення про колірному спектрі, про послідовності розташування кольорів у веселці;
- виконають сюжетну композицію в нетрадиційній техніці «по - сирому».
Методи: наочно-слуховий (слухання аудіозаписів, перегляд презентації), наочно-зоровий (розглядання ілюстрацій), словесний метод (бесіда, розповідь), практичний метод (показ з поясненням), ігрові прийоми (використання ілюстрацій семи гномів), проблемний метод (самостійний пошук дітьми варіантів зображення веселки), прийом занурення в малювання.
Дидактичні засоби: CD диск із записом пісні про веселку слова Ст. Ключникова, муз. О. Юдахиной, CD диск із записом «Казкова мелодія» муз. Яна Тирсена, CD диск із записом звуків дощу, наочні посібники з зображенням веселки, малюнки чи репродукції картин, виконані в техніці «по-сирому», ілюстрації з зображенням гномиків в кількості 7 штук, декорації казкового лісу, набори смужок (за кольорами веселки).
Інструменти і матеріали: пензлі N3, N2 на кожну дитину, альбомні аркуші А4 на кожного, баночки для води на кожного, акварельні фарби на кожного, палітра на кожного, серветки на кожного, простий олівець на кожного.
Кошти ТЗН: телевізор, DVD - плеєр, магнітофон.
Використана література:
- Дубровська Н.В. «Запрошення до творчості», Санкт-Петербург 2010.
- Казакова Р. Р. «Малювання з дітьми дошкільного віку», Москва 2011
- Комарова Т. З. «Колективна творчість дошкільнят», Москва 2009
- Ликова І. А. «Образотворча діяльність в дитячому садку», 2009.
- Тюфанова В. В. «Майстерня юних художників», Санкт-Петербург 2010.
Етапи заняття:
Підготовка до заняття: вологе прибирання, провітрювання приміщення.
- Організаційний
- Вивчення нового матеріалу
- Закріплення нового матеріалу.
- Заключна частина, підведення підсумків
Хід заняття
Діяльність педагога |
Діяльність учнів |
1.Організаційний етап (5 хв.) |
Мета для педагога: створити позитивний емоційний настрій у дітей до заняття.
Завдання:
- сприяти вихованню художнього смаку у дітей
- розвивати у дітей емоційне сприйняття і чуйність
- сприяти створенню сприятливої атмосфери для розкриття і самореалізації дитини
Робоче місце підготовлено, на столах стоять баночки з водою, лежать палітри, пензлі, акварельні фарби.
Критерії для досягнення цілей і завдань:
- Створити позитивний настрій перед початком заняття і мотивувати на спільну діяльність.
- Налагодити контакт з усіма дітьми.
Орг. момент:
Звучить «Казкова мелодія» муз. Яна Тирсена, світло приглушене. (Педагог розповідає історію). В одному казковому лісі жили гноми (з'являються 7 гномів). Одного разу, гуляючи по лісі, вони знайшли коробку з фарбами. Фарби дуже сподобалися гномикам, вони принесли їх додому, і почали малювати. Малюнки вийшли яскраві і красиві (педагог показує малюнки). Але незабаром гномики почали сваритися через фарб. Тоді вони вирішили, що кожен вибере собі ту фарбу, яка йому найбільше сподобалася. Гноми розібрали фарби. Це були такі фарби: блакитна, жовта, червона, синя, фіолетова, всього 5, а 7 гномів. Двом гномам не вистачило фарб. Поки гноми думали та гадали, як же їм бути, на вулиці пішов дощ. Вийшли з будиночка гноми і побачили після дощу на небі веселку. І дуже сильно засмутилися, їм захотілося мати в себе всі кольори, які є у веселці, так як їх сім і вистачило б на всіх. Сіли гноми і стали думати, де ж ще знайти фарби, але так і нічого не придумали і дуже засмутилися. (Запалюється світло і гноми зникають). Хлопці, давайте допоможемо гномикам і вирушимо в захоплюючу подорож, світ фарб, але в дорозі необхідно дотримуватися певні правила, як ви думаєте, які?
Хлопці, щоб опинитися в казковій країні, нам необхідно вимовити чарівні слова:
1,2,3 - казкову країну нам яви!
Хлопці, ось ми з вами і опинилися в гостях у гномів, тут ми познайомимося з основними складовими квітами в райдужному спектрі, а для цього ви повинні бути активними, допомагати мені під час нашої подорожі і уважно слухати і чути один одного. Ви згодні? |
кожна дитина
вітається і описує свій настрій
Діти сидять на килимі півколом
Діти відповідають: не кричати, не шуміти, не штовхатися, не заважати один одному, вести себе добре, бути активними, уважно слухати і чути один одного
Діти повторюють за педагогом слова
Діти відповідають: так
|
2. Вивчення нового матеріалу (7 хв) |
Мета для педагога: познайомити дітей з холодними і теплими кольорами.
Подивіться, хлопці, як тут гарно. Всюди висять картини, написані художниками-умільцями. Давайте пройдемо і подивимося уважно. А ось і самі господарі казкової країни, гномики.
Здрастуйте, гості дорогі! Як ми раді зустрічі з вами. Ласкаво просимо! Хлопці, ви прийшли сюди, щоб допомогти нам у нашій біді? А ви помітили, що картини у нас незвичайні: одні дуже теплі як сонечко, виникає відчуття, що вони можуть зігріти, а інші холодні, як зима, від них можна замерзнути.
Хлопці, а ви знаєте які кольори називаються холодними, а які теплими? Ходімо з нами, сідайте зручніше (педагог включає презентацію «Холодна - тепла колірна гама»).
Вам сподобалося? Хлопці, перерахуйте, будь ласка, холодні кольори і теплі кольори. Правильно, які ви уважні! У веселці є всі кольори, які ви назвали: вогненно-червоний, сонячний жовтий, світлий зелений, апельсиновий, помаранчевий, небесно синій, блакитний, фіолетовий. Хлопці, а ви знаєте вірш, який допомагає запам'ятати порядок кольорів у веселці? Запам'ятовуйте, цей вірш вам допоможе:
- кожен мисливець бажає знати де сидить фазан.
По першій букві ми можемо дізнатися колір: кожна перша буква - це назва кольору, «до» - червоний колір... Тепер спробуйте самі. У мене є чарівний конверт, в якому знаходяться кольорові смужки, і зараз я складу свою веселку (на мольберті). Тепер я свою веселку заховаю, а ви кожен зберете свою веселку, згадуючи при цьому магічні слова. Давайте згадаємо їх ще раз.
Розумничка! Ой, хлопці, подивіться, у нас теж не вистачає фарб? І гномикам нам треба допомогти знайти ще фарби. Хлопці, з скількох же кольорів складається веселка? Давайте подивимося, яких кольорів нам не вистачає, щоб вийшла веселка?
Хлопці, щоб отримати зелений колір треба змішати жовтий і синій. Спробуйте, у вас на столах лежать панелі, за допомогою яких ви зможете це зробити. Спочатку беремо жовтий колір і кладемо його на палітру, потім змиваємо кисть, потім беремо синій і кладемо на жовтий, і у нас вийде зелений колір. Якщо колір ми отримуємо шляхом змішування двох інших, то такі кольори називаються складовими.
Гномик: Як добре, що вийшов зелений колір! Це мій улюблений колір! Я розмалюю їм травичку біля будиночка, листя на деревах, голочки на соснах і ялинках, і ще багато-багато різних предметів.
А тепер, хлопці, давайте спробуємо самостійно змішати жовту та червону фарби, щоб отримати нову фарбу для сьомого гнома. Хлопці, який колір у вас вийшов? Молодці, у вас добре вийшло
Динамічна пауза:
Знову у нас фізкультхвилинка, нахилилися, ну-ка, ну-ка!
Распрямились, потягнулися, а тепер назад прогнулися.
Розминаємо руки, плечі, щоб сидіти нам було легше,
Щоб слухати, малювати і зовсім не втомлюватися.
Голова втомилася теж. Так давайте їй допоможемо.
Вправо, вліво, раз і два, думай, думай, голова.
Хоч зарядка коротке, відпочили ми злегка.
Молодці, хлопці! Ну що ж нам пора приступати до роботи. Ой, у нас несподівано пішов дощ (чуються звуки дощу), що ж робити?
Гномики: Не хвилюйтеся, дощик вам не завадить, а допоможе, ми знаємо, що дуже красиві картини виходять, коли аркуш паперу мокрий, але малювати потім треба швидко, щоб папір не висохла.
Педагог: Хлопці, ця техніка називається техніка «по-сирому».
Хлопці, згадаємо правила роботи з акварельними фарбами:
- Фарбу брати потроху
- Після кожного взятого кольору ретельно промити пензель у воді
- Воду не розбризкувати
- Змішувати на панелі не більше двох кольорів
- Після роботи кисть ставимо на підставку
Послідовність виконання роботи (пед. показ)
- змочуємо великий аркуш паперу пензлем
- беремо червоний колір і малюємо дугу
- беремо жовтий колір і малюємо дугу так, щоб жовтий і червоний колір стикалися
- беремо на кінчику пензля синій колір і трохи води, так, щоб вийшов блакитний, і малюємо дугу під жовтою
- беремо синій колір і малюємо дугу під блакитний
- беремо червоний колір на кінчику пензля і малюємо дугу по внутрішньому краю синьою дуги, але, не виходячи за межі.
Хлопці, основні правила, ми з вами згадали, можна приступати до роботи, випростались все, потоваришували свої ніжки, стопи повинні стояти на підлозі, пододвинули до себе аркуші паперу і приступили до роботи. Не забудьте змочити водою лист. Хлопці, також ви можете проявити фантазію і намалювати не тільки веселку, але і райдужний пейзаж.
Катя, як акуратно ти малюєш веселку, молодець.
Максим, мені дуже подобається, як ти розташував візерунки на своїй іграшці.
Марина, розумниця, ти дуже добре володієш пензлем.
Хлопці, кожен з вас отримує наклейку, яку заслуговує, вони різні: за акуратність, за гарну поставу за столом, за яскравість малюнка. |
Діти розглядають ілюстрації.
Діти відповідають: так
Діти відповідають: так
Діти відповідають: теплі кольори - сонячні кольори, від яких може стати тепло, холодні кольори - кольори зими.
Діти дивляться презентацію «Холодна - тепла колірна гамма»
Діти відповідають: так
.
Діти відповідають: червоний як вогонь, яскравий сонячний жовтий, світлий зелений, оранжевий як часточка апельсина - теплі кольори, небесно синій, блакитний, фіолетовий - холодні кольори.
Діти відповідають: мисливець починається на «о» означає помаранчевий...
Діти відповідають: треба змішати фарби
Діти відповідають: з 7 кольорів
Діти відповідають: зеленого і помаранчевого
Діти змішують жовтий і синій кольори
Діти змішують жовтий і червоний кольори
Діти відповідають: помаранчевий
Діти виконують физкультминутку |
3. Закріплення нового матеріалу (13 хв) |
Мета: малювання веселки в техніці «по-сирому».
Хлопці, скільки кольорів складається веселка? А які кольори входять до складу веселки?
Молодці, хлопці.
А які дві нові фарби ми з вами навчилися отримувати? А як у вас це вийшло? Хлопці, нагадайте мені, будь ласка, які кольори теплі, а які холодні.
Гномики: Які чудові у нас майстри, спасибі вам, що ви знайшли для нас ще дві фарби, і ми тепер теж зможемо малювати красиві картини.
Педагог: Хлопці, пропоную вам влаштувати виставку і помилуватися вашими картинами.
- Яка з них вам найбільше подобається? Чому?
Педагог: Спасибі вам, гномики, ми вам з хлопцями допомогли, але, на жаль, нам пора повертатися додому.
Гномики: Спасибі вам велике, що допомогли. До нових зустрічей! А свої картини ви можете залишити собі на пам'ять про нашу казковій країні.
Педагог: Хлопці, загостились ми, але нам пора додому. Давайте скажемо слова
«1,2,3 - повернись, будинки Журавлик виявися» |
Діти відповідають: из7
Діти відповідають: червоний як вогонь, яскравий сонячний жовтий, світлий зелений, оранжевий як часточка апельсина, небесно-синій.
Діти відповідають: помаранчевий і зелений
Змішали синій і жовтий і отримали зелений, червоний і жовтий - оранжевий.
Діти відповідають: теплі кольори - сонячні кольори, від яких може стати тепло, холодні кольори - кольори зими.
Діти представляють свої картини
- Яка картина сама акуратна? (У Марини, вона працювала не поспішаючи і акуратно)
- А яка картина сама незвичайна? (Варина, на її роботі зображений зайчик, який хоче дострибнути до веселки).
Діти дякують гномиків
|
4. Заключна частина, підведення підсумків (5 хв.) |
Мета для педагога: Визначити рівень отриманих знань.
Ось ми і вдома!
Задаючи роботу додому, батьки разом з дітьми виконують роботу, самостійно малюють веселку в техніці «по-сирому», тим самим закріплюють вивчений матеріал.
Згадайте, що ви сьогодні дізналися нового на уроці?
З яких кольорів складається веселка?
Які два кольори ми отримали?
Які кольори називаються складеними?
Вам сподобалося наше подорож?
Ви хочете здійснити подорож по іншим країнам? На наступному занятті ви дізнаєтеся, що це за країни. Як ви думаєте, які кольори будуть розфарбовані ці країни? Але, тсс..., про це ми дізнаємося на наступному занятті.
А сьогодні ви всі добре попрацювали, і тепер нам пора прощатися.
Вдома з батьками почитайте книжку-маля «Радуга-дуга» і поспостерігайте за нею, щоб дізнатися більше. А на наступному занятті ми з вами про це поговоримо.
А тепер скажемо чарівні слова:
Я люблю себе!
Я люблю всіх!
Я бажаю всім добра,
До побачення, дітвора!
До побачення! |
Діти вимовляють чарівні слова
Діти відповідають
Аналіз дітей: Сьогодні на занятті ми дуже багато дізналися цікавого про кольорі. Ми всі добре попрацювали. Настрій у нас дуже хороше. Подорож була дуже захоплюючим.
Діти гладять себе по голові.
Обіймають себе.
Махають рукою на прощання. |
|